Aπαισια μυρωδια


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
Ειδα ενα σκυλι στο δρομο το οποιο ηταν ταλαιπωρημενο.οταν το πλησιασα ειχε μια εντονη μυρωδια που πραγματικα δεν στεκοταν ανθρωπος,μυριζε σαν χαλασμενο τυρι!
απεναντι καθοντουσαν οι θαμωνες ενος μαγαζιου,ενας μου φωναξε : μην το πλησιαζεις ο σκυλος εχει λυσσαααα
παω εκει και τον ενημερωνω τον μικρο κτηνιατρο οτι η λυσσα εχει εξαφανιστει απο την ελλαδα εδω και αρκετα χρονια.
μου λεει μετα οτι εμεις το διωχνουμε με κλωτσιες αλλα ξανα παει εκει.και οτι ο σκυλος ειναι αγριος και δαγκωνει!


αληθεια τι μπορει να ειχε ο σκυλος και μυριζε τοοσο εντονα?γενικα φαινοταν αρρωστος..
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Παρατηρησες αν ειχε καποιο τραυμα? Συνηθως η γαγγραινα μυριζει ετσι ασχημα... μου ειχε συμβει παλιοτερα με ενα μικροσωμο αδεσποτο που τον ειχε δαγκωσει στην πλατη ενα αλλο κ απο τη μολυνση σαπιζε.... του βαζαμε με ενεση αντιβιωτικο μεσα στην πληγη... και απο το στομα.
Παντως σιγουρα χρειαζεται βοηθεια το καημενο...
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
οχι τραυμα δεν παρατηρησα,βεβαια αυτο δεν σημαινει πως δεν ειχε σιγουρα κιολας!
το δερμα του σε διαφορα σημεια δεν ειχε σχεδον καθολου τριχες.το περπατημα του ηταν βαρυ και αργο!δυστηχως ηταν χαλια!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μπορει να ειχε κυλιστει σε κοπρανα ή διάφορες βρωμιες. Συνήθης τακτικη για να αποβαλλουν τα τσιμπουρια με φυσικο αντιπαρασιτικο ή για να κανουν καλυψη-αποκρυψη στον εαυτο τους αν κυνηγουν ή ειναι κυνηγημενα.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Αν του λείπει τρίχωμα και το δέρμα παρουσιάζει "πάχυνση" στα σημεία αυτά, δλδ η υφή του μοιάζει λες και είανι δέρμα ελέφαντα, τότε μπορεί να πάσχει από malassezia. Είναι κρίμα αν μπορεί το σκυλάκια να θεραπευτεί, γιατί είναι μία πολύ εκνευριστική ασθένεια αυτή, όλο ξύνεται το ζώο.
Δεν υπάρχει κάποια φιλοζωική στην περιοχή σου να επικοινωνήσεις και να φροντίσετε όλοι για την αποκατάστασή του?

Μπορεί να έχει και κάποιο πρόβλημα ορμονικό, θυρεοειδή και χίλια άλλα δύο...
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
φιλοζωικη υπαρχει αλλα προφανως δεν εχει ασχοληθει.το σκυλι βρισκεται συνηθως στο κεντρικοτερο σημειο της πολης ειναι αδυνατο να μην το εχει δει.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μόνο ένας τρόπος υπάρχει να το διαπιστώσεις, να τους ενημερώσεις! ;)
Δεν είναι δυνατόν να είναι πανταχού παρόντες, μπορεί όντως να μην το έχουν δει.

Επίσης πριν ακόμα και από τη φιλοζωική ή σωματείο που έχεις υπόψη σου, καλό είναι να ενημερώσεις τον Δήμο ώστε αν έχει πρόγραμμα για τα αδέσποτα να το αναλάβουν εκείνοι. Είναι υποχρέωσή τους σύμφωνα με το νόμο και πληρώνονται γι'αυτό.
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Συμφωνώ με την Ξωτικουλένια.
Μιας και το είδες και έχεις την καλή όρεξη να ασχοληθείς, ας γίνουνε μεθοδευμένα κάποια βήματα άμεσα για το καλό του ζώου. Προσπάθησε να τα κάνεις αυτές τις μέρες, μην έρθει Σαββατοκύριακο, αν είναι κάτι που χρήζει άμεσης επέμβασης ιατρικής θα είναι σωτήριο για το ζώο.
Από εδώ, μόνο ικασίες μπορούμε να κάνουμε.
 




lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
βεβαιος και καμια απαντηση απο το σωματειο.γιατι δεν μου κανει εντυπωση δεν ξερω...
μιλωντας με εναν γνωστο σημερα μου ειπε οτι εχει παρει αρκετες φορες(προεδρο σωματειου,γραμαμτεα κτλπ) και η απαντηση ηταν παντα η ιδια,δυστηχως δεν μπορουμε να βοηθησουμε.
και εχοντας νευριασει τωρα ρωταω..τι σκατα κανουν καποια σωματεια επιτελους?αμφιβαλλω αν το σωματειο στην πολη που ζω εχει βοηθησει εστω και ΕΝΑ σκυλακι.
πραγματικα λυστε μου την απορια ποιος ο ρολος του σωματειου ρε παιδια τι λεει το καταστατικο τους για την λειτουργια τους?
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
Επίσης πριν ακόμα και από τη φιλοζωική ή σωματείο που έχεις υπόψη σου, καλό είναι να ενημερώσεις τον Δήμο ώστε αν έχει πρόγραμμα για τα αδέσποτα να το αναλάβουν εκείνοι. Είναι υποχρέωσή τους σύμφωνα με το νόμο και πληρώνονται γι'αυτό.
OΔήμος ****** στα πλαίσια του Ν.3170/2003 «Αδέσποτα ζώα και ζώα
συντροφιάς» πραγματοποιεί πρόγραμμα περισυλλογής, στείρωσης, αποπαρασιτισμού και επανένταξης στο φυσικό τους περιβάλλον. Σύμμαχοι μας στην προσπάθεια αυτή είναι ο Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος και το Ζωοφιλικό Σωματείο «****» με σκοπό να ευαισθητοποιήσουμε τους πολίτες ώστε, όχι μόνο να μην εγκαταλείπουν τα ζώα αδέσποτα, αλλά και όσα κυκλοφορούν ελεύθερα στους δρόμους της πόλης να υποβληθούν στην παραπάνω διαδικασία της στείρωσης σύμφωνα με όσα ορίζει η σχετική νομοθεσία. Βασική φιλοσοφία του προγράμματος είναι η μη ασυλοποίηση και ευθανάτωση των ζώων και να επιτευχθεί μακροπρόθεσμα η σταδιακή μείωση των αδέσποτων σκύλων.

Σαν πρώτο βήμα για την επίτευξη αυτού του στόχου καλούμε όλους τους φιλόζωους πολίτες να εκδηλώσουν έμπρακτα το ενδιαφέρον τους και εφόσον έχουν τη δυνατότητα, να υιοθετήσουν ζώα από αυτά που ήδη υπάρχουν στις εγκαταστάσεις του Φιλοζωικού Σωματείου «****». Το ζώο που θα υιοθετηθεί θα είναι στειρωμένο, αποπαρασιτισμένο και εμβολιασμένο χωρίς καμία επιπλέον οικονομική επιβάρυνση.
απο το σιτε του δημου

αυριο θα παρω τηλ στο δημο να ενημερωσω και αν μου που μα μου σου του θα τους πω πως γιαυτο εχουν πληρωθει και ειναι υποχρεωση τους σωστα?
ενημερωστεμε γιατι δεν ξερω τι ακριβως ισχυει

 
Last edited:


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 3170

Άρθρο 7

Περισυλλογή αδέσποτων σκύλων

1. Αρμόδιοι για την περισυλλογή των αδέσποτων σκύλων είναι οι δήμοι και οι κοινότητες. Η περισυλλογή των

αδέσποτων σκύλων μπορεί να πραγματοποιείται και από ζωοφιλικά σωματεία, εφόσον διαθέτουν την απαραίτητη υποδομή, σε συνεργασία με τον αρμόδιο δήμο ή κοινότητα. Οι δήμοι και οι κοινότητες συγκροτούν τα συνεργεία περισυλλογής από άτομα τα οποία διαθέτουν την κατάλληλη εκπαίδευση και

εμπειρία σε θέματα που αφορούν στην αιχμαλωσία των ζώων και κατέχουν τις τεχνικές χειρισμού τους. Κατά την αιχμαλωσία και την περισυλλογή των αδέσποτων σκύλων απαγορεύεται η κακομεταχείρισή τους.
Αν θέλεις μπορείς να διαβάσεις περισσότερα εδώ.
(Θα βρεις τον 3170, καθώς και το Πρόγραμμα αντιμετώπισης αδέσποτων σκύλων και άλλες σχετικές διατάξεις)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.317
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12