Aπογοήτευση από εκτροφείς...


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
Θα ήθελα να εκφράσω την απογοήτευση μου,για την αγνόηση από εκτροφείς των mails μου.

Oταν βρήκα το θηλυκό Ντόμπερμαν,έστειλα με mail φωτογραφίες της σε εκτροφεία που βρήκα της Ελλάδας.
Είτε για να την έχουν υπόψη,είτε αν τη θέλουν ίσως σαν λάτρες της ράτσας(χα χα χα,καλό ανέκδοτο...) κλπ.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου απάντησε,έστω αρνητικά,έστω να πει μια ιδέα,έστω ένα ''λαβαμε το μηνυμα σας''.

Απογοητεύομαι γιατί βλέπω ότι ενδιαφέρονται μόνο για τα σκυλιά τους.

Το ίδιο έχει συμβεί και παλιότερα,με ένα Ροτβαιλερ.
Είναι κρίμα,γιατί θα ΄μπορούσε να βρεθεί 1 οικογένεια,που ίσως είχαν κρίνει ακατάλληλη να αγοράσει το σκύλο τους,αλλά ίσως να έκανε για ένα αδεσποτακι-ρατσας...Ισως...

Αλλα υπάρχει πλήρης έλλειψη επικοινωνίας.

Ο μόνος που ενδιαφέρθηκε και μου τηλεφώνησε αμέσως(ούτε καν mail),ήταν ένας ευγενέστατος εκπαιδευτής από Χαλκίδα,που του αρέσουν τα Ντόμπερμαν και μου σύστησε έναν κύριο που έψαχνε για σκυλί γενικα!Ουτε καν δηλαδή Ντόμπερμαν!Απλά επειδή είχε αναγκη,την σύστησε..

Αυτό δε βάζει όλους τους εκτοφείς όλων των ρατσών στο ίδιο τσουβάλι φυσικά.Αλλα εμενα μου μεινε μια πικρία...
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Βρε Κλειαννα σοβαρολογείς? Τι περίμενες να σου πούνε οι άνθρωποι?
Είναι δυνατόν να μαζεύουν οι εκτροφείς το κάθε τυποις καθαρόαιμο που βρίσκει ο καθένας στο δρόμο? :???:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
Θα ήθελα να εκφράσω την απογοήτευση μου,για την αγνόηση από εκτροφείς των mails μου.

Oταν βρήκα το θηλυκό Ντόμπερμαν,έστειλα με mail φωτογραφίες της σε εκτροφεία που βρήκα της Ελλάδας.
Είτε για να την έχουν υπόψη,είτε αν τη θέλουν ίσως σαν λάτρες της ράτσας(χα χα χα,καλό ανέκδοτο...) κλπ.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μου απάντησε,έστω αρνητικά,έστω να πει μια ιδέα,έστω ένα ''λαβαμε το μηνυμα σας''.

Απογοητεύομαι γιατί βλέπω ότι ενδιαφέρονται μόνο για τα σκυλιά τους.

Το ίδιο έχει συμβεί και παλιότερα,με ένα Ροτβαιλερ.
Είναι κρίμα,γιατί θα ΄μπορούσε να βρεθεί 1 οικογένεια,που ίσως είχαν κρίνει ακατάλληλη να αγοράσει το σκύλο τους,αλλά ίσως να έκανε για ένα αδεσποτακι-ρατσας...Ισως...

Αλλα υπάρχει πλήρης έλλειψη επικοινωνίας.

Ο μόνος που ενδιαφέρθηκε και μου τηλεφώνησε αμέσως(ούτε καν mail),ήταν ένας ευγενέστατος εκπαιδευτής από Χαλκίδα,που του αρέσουν τα Ντόμπερμαν και μου σύστησε έναν κύριο που έψαχνε για σκυλί γενικα!Ουτε καν δηλαδή Ντόμπερμαν!Απλά επειδή είχε αναγκη,την σύστησε..

Αυτό δε βάζει όλους τους εκτοφείς όλων των ρατσών στο ίδιο τσουβάλι φυσικά.Αλλα εμενα μου μεινε μια πικρία...
δηλαδή δεν θα σε πείραζε το γεγονός ότι το σκυλί θα πήγαινε σε κάποιους οι οποίοι οι ίδιοι είχαν απορίψει για τους δικούς τους λόγους ο καθένας???

ζητάμε από τους εκτροφείς να φροντίζουν τα σκυλιά τους.

ζητάμε να φροντίζουν και για τα σκυλιά εκτροφής τους

τώρα ζητάμε να φροντίζουν και για τα σκυλιά του κάθε καραγκιόζη που τα παρατάει στο δρόμο
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κλειάννα μου εννοείται ότι τα λαμβάνω υπ'όψην μου, δεν φαντάστηκα ότι με το πλήθος αγγελιών που διαχειριζεσαι θα ήθελες να ενοχληθείς και από ένα τυπικό ''ναι, οκ, θα το έχω υπ'όψην μου'' από μένα ... :rolleyes:

Το ''να την θέλουν σαν λάτρεις της ράτσας'' δεν μπορείς να το καταλάβεις, αλλά απλά δέξου ότι πιο πολύ θα ενδιέφερε κάποιον χομπίστα εκτροφέα ένα ημίαιμο, για παρέα - για φύλαξη ή κάτι άλλο, παρά ένα ζώο της φυλής του. Καλύτερα που δεν ενδιαφέρονται οι εκτροφείς για καθαρόαιμα αδέσποτα της φυλής που εκτρέφουν, εγώ προσωπικά θα φοβόμουν΄πολύ μία τέτοια εκδήλωση ενδιαφέροντος ... ;)

Το ότι ενδιαφέρεται κάποιος μόνο για τα σκυλια του είναι αυθαίρετο συμπέρασμα - απλά ίσως δεν ενδιαφέρεται για τα δικά σου, το έχεις σκεφτεί αυτό ?? Το ενδιαφέρον δεν το απαιτούμε - τέλος - το κερδίζουμε ... ;)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Δηλαδη τι θα γινοταν αν λεγανε οτι υπαρχει "τυπου ντοπερμαν" αδεσποτο με ολους τους κινδυνους -αν υπαρχουν αλλο θεμα- αλλα ειναι αδεσποτο και θα ηταν ωραιο να βρει σπιτι?
 


Strays' help

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2007
1.516
3
Γλυφάδα,Αθήνα
strayshelp.blogspot.com
@ROTTIE

Ναι,σοβαρολογώ,δεν αστειεύομαι.Αλλα απ την άλλη δεν εννοώ,ότι απαιτώ ή πιστεύω ότι ο κάθε εκτροφέας πρέπει να μαζεύει ή να βοηθά το καθαρόαιμο που βρίσκει ο καθένας επειδή είναι η ράτσα που εκτρέφει.

Ομως θα μπορούσαν από ευγένεια και μόνο ν απαντούν απλά στα mails.Τι τα έχουν τα ρημάδια?Ημουν πολύ σαφής νομίζω,και είπα ότι απλα ήθελα μια απαντηση,ακομα και αρνητική ''λυπουμαστε δε μπορουμε να βοηθησουμε''.Το να αγνοείς ένα mail είναι άσχημο.

@MAKHΣ

Δεν εννοώ να μου προωθήσουν ενδιαφερόμενους που έχουν κρίνει ακατάλληλους για σκύλο.Ισως κάποιον που δεν έχει χρήματα να αγοράσει το καθαρόαιμο από αυτους και φυσικά δε μπορούν να του το δώσουν πιο φθηνά,ίσως κάποιον που ήθελε ενήλικο και να μην έχουν ..Τέτοιες περιπτώσεις-συμπτώσεις.ΚΑι φυσικά θα γινόταν έλεγχος και απο μενα και μετά.Μπορεί κ εγώ να τον απέρριπτα,ποτε δε ξερεις όμως,τι στραβώνει τον καθενα και τι όχι.

Και φυσικά δεν είναι υποχρεωση τους,ούτε υπονοω σε καμία περιπτωση ότι πρεπει να φροντίζουν τα σκυλιά που πετα ο καθενας στο δρομο,επειδη ειναι ρατσας.

Απλά μια συνεργασία τύπου να υπηρχε.Οπως πχ αν εμενα με παρουν και μου ζητήσουν γκριφόν και δεν έχω και θα προτείνω πχ έναν άλλο ζώοφιλο...Καπως έτσι...

@Denis

Δεν τίθεται θέμα καν μεταξύ μας ρε denis.Στα στελνω ενημερωτικα,το έχουμε συννενοηθεί και εσυ αν βρεθει κατι θα μου το πεις.Δε λέμε για σενα!:)

Οσο για το οτι δεν ενδιαφέρεται για τα δικα ΜΟΥ σκυλιά...Δεν είναι δικά μου,είναι αδεσποτα!Που έχουν αναγκη.Και ετσι προσπάθησα να κερδίσω το ενδιαφερον!Περιέγραψα ακριβως το πώς βρεθηκε,το πού κλπ.
Και φυσικά μπορεί να μη θελουν να φορτωθούν ένα σκυλι,ίσως έτσι το βλεπουν,όμως εγω σκεφτηκα αν εχει καποιος χωρο και χρημα να το συντηρήσει,θα μου πει.Δε χανω κατι.

Μια απαντηση ρε συ,μονο αυτο ζητω!

@xritaki

Δεν καταλαβα τι γραφεις!!!!:(
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Ένα πράγμα που δεν έλαβες υπ' όψιν σου είναι το τι κάνει ο καθένας απο μόνος του, έχοντας σε μικρότερο ή τον ίδιο βαθμό (δε λέω μεγαλύτερο) αντίστοιχες ευαισθησίες. Το γεγονός ότι κάποιος, είτε γιατί το κάνει μόνο όταν έχει τη δυνατότητα, η δεν το κάνει συστηματικά ή ως πλήρη ή αποκλειστική απασχόληση δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ το κάνει καθόλου.

Πως και σε ποιό βαθμό μπορώ να ασχοληθώ εγώ από τη Ρόδο ή αντίστοιχα κάποιος άλλος εκτός Αθηνών με τα αδέσποτα στην Αθήνα; Εδώ δεν έχει αδέσποτα; Αυτά μόνα τους βρίσκουν σπίτι, στειρώνονται κ.λ.π;

Αντιλαμβάνομαι ότι όλοι όσοι ασχολούνται με τα αδέσποτα καθώς και γενικότερα οι φιλόζωοι θα ήθελαν μεγαλύτερη ανταπόκριση. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να μπαίνουν ταμπέλες και να εξαπολύονται τέτοια παράπονα.
Κακώς προτρέχεις και το βαφτίζεις απογοήτευση απο εκτροφείς.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Κι όμως, Κλειάννα ... πολλοί από αυτούς (όχι εγώ) έχουν πολλά αδέσποτα στις κλούβες τους - έξω και μέσα από τις εγκαταστάσεις τους τα οποία φροντίζουν ... τα σκυλιά αυτά των αγγελιών δεν είναι απλά αδέσποτα ... ειναι αδέσποτα ''των φιλοζωικών'' - και για τους εκτροφείς, και για τους υποψήφιους ιδιοκτήτες, και είναι ''δικά σου'' ακόμα και αν δεν το έχεις καταλάβει ... ;)
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
τα αδεσποτα ειναι δικα μου, δικα σου, δικα του ολων μας. Γιατι των σωματειων?
γιατι της κλειαννας? Ολων μας ειναι μια και οι ανθρωποι ειμαστε υπευθυνοι για την υπαρξη τους. Οι ανθρωποι και ο καλος στον εγκεφαλο.
Δε θα μιλησω για τα αδεσποτα περιοχων που οι ανθρωποι πεθαινουν απο πεινα αλλα στην ελλαδα του 2008 η υπαρξη αδεσποτων αντικατοπτριζει την ανθρωπινη βλακεια. Τι το παιρνεις το κουταβι και το παρατας μετα? Δεν ηξερες οτο θα εχει τριχες? οτι θελει φροντιδα? οτι οι διακοπες σου θα ζοριστουν? απλα τα αδεσποτα ειναι αποδειξη οτι καποιοι το δουλευουν με σκουριασμενη μανιβελα!!:cool:
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
xritaki,να σου πω μια ιστορία?Στη γειτονιά μου υπάρχουν άνθρωποι(τρείς μου'ρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή)που έχουν σκύλο,ο οποίος το βράδυ κοιμάται στο σπίτι αλλά όλη μέρα γυρνάει ελέυθερος στους δρόμους!Ρώτησα τους δύο από τους τρείς,(τους γνωρίζω)με ποιά λογική επιτρέπουν κάτι τέτοιο και η απάντηση που πήρα? "Ποιό είναι το πρόβλημα σου"μου είπαν!!Το πρόβλημα μου είναι οτι ζευγαρώνουν με τις αδέσποτες θυλικές και γεμίζει η πόλη αδέσποτα,ξέρεις τι μου απάντησαν? "Και τι με νοιάζει εμένα,δεν είναι δική μου δουλειά τα αδέσποτα"!!!!!!!!!Και να σκεφτείς οτι αυτοί οι άνθρωποι θεωρητικά αγαπάνε τα ζώα,έχουν παιδιά,εγγόνια που φυσικά έχουν την ίδια άποψη.Ελλάδα 2008.....δε νομίζω οτι θα ζούμε για να δούμε να αλλάζει αυτή η κατάσταση:(
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
καλα ποσες φορες το εχω ακουσει αυτο. Αφου δεν εχω θηλυκο σιγα μη το στειρωσω.. δικα μου ειναι? Ελπιζω οταν αλλαξει η κατασταση να ζουνε τα εγγονια μας τουλαχιστον :(
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Στην άλλη ιστοσελίδα μας, στη γενική, όχι του εκτροφείου, μετά από παρότρυνση της Κλειάννας αποφάσισα να βάλω αγγελίες για σκυλιά που είχαν ιδιοκτήτες και τους έχασαν με τον ένα ή άλλο τρόπο.

Αυτό, γιατί κατά καιρούς δεχόμαστε email που μας ζητούν να "υιοθετήσουν" κάποιο χάσκυ, γιατί δεν έχουν λεφτά να αγοράσουν ένα "καθαρόαιμο". το θέλουν για τα παιδιά τους (γνωστό τροπάριο), το θέλουν για τη γιαγιά τους που έχασε τον παππού και το σκύλο, για χίλιους λόγους...

ΚΑΝΕΝΑΣ, εδώ και 1 χρόνο πλέον που παίζουν αυτές οι αγγελίες, δεν έχει δείξει ενδιαφέρον για αυτά τα σκυλιά (φυσικά με την πάροδο του χρόνου και αυτές οι αγγελίες είναι πλεόν ανακριβής, αλλά παρόλα αυτά δείχνει μια διάθεση...). Στην προοπτική και μόνο του "από το δρόμο" ή "δεν είναι κουτάβι" εξαφανίζονται δια παντός....

Για να μη μιλάμε και για διάχυτη φιλοζω..... συγνώμη, τουλάχιστον κυνοφιλία.....
 


BasKal

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2007
423
2
Κλειαννα, μολις σημερα ειδα το μηνυμα σου - μπαινω πολυ αραια τελευταια και δεν ειχα ελεγξει τα πμ. Ελπιζω να εχει βρεθει λυση.