Aπο πού να πάρω σκύλο;


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Άιντε και στα δικά μας οι λεύτεροι!!!! ρε γμτ την στείρωσα την μικρή =====))))))))))
 


wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Αυτο που γραφτηκε,μεταξυ αλλων,σε ποστ σε 2-3 προηγουμενες σελιδες και δεν σχολιαστηκε ειναι οτι,οχι μονο υπαρχουν τοσα εγκαταλελειμμενα σκυλια στο δρομο,αλλα πωλουνται και κουταβια σε εκτροφεια 1500+ ευρω,οπως γραφτηκε.Δηλαδη,τη σημερον ημερα που βρισκομαστε σε τρελη κριση και πολλοι αντιμετωπιζουν προβλημα επιβιωσης,δε μπορεις να πουλας τοσο ακριβα κουταβια.Γιατι στην τελικη οσο κυνοφιλος ειναι αυτος που θελει να παει να παρει ενα κουταβι απο εκει και αναγκαστει να κανει τρελες οικονομιες για να το αγορασει(συν μετα ολα τα εξοδα του σκυλιου),αλλο τοσο και περισσοτερο πρεπει να ειναι ο σωστος εκτροφεας.

Απο την αλλη,για να παραθεσω ολα τα στοιχεια,ο χ εκτροφεας μπορει να σου πει οτι ξερεις τι,εγω ειμαι σωστος στο επαγγελμα μου,βλεπεις πως δουλευω,τα σκυλια ειναι υγιη,με πεντιγκρι κτλ,βλεπεις τους γονεις,ολα γινονται νομιμα,προερχονται απο καλα γονιδια και αναμενεται να γινουν πολυ ικανα σκυλια,τοσο τα κοστολογω στην τελικη,αμα εισαι ικανος και μου γεμιζεις το ματι οτι θα εισαι υπευθυνος,το παιρνεις.Αν οχι,οκ.

Το θιγω γιατι εχω διαβασει κατα καιρους ενα αλλο παλικαρι που ελεγε οτι ειχε αγορασει 1000+ το σκυλο του και ειχε και προβλημα μετα με τα χαρτια του αν δεν κανω λαθος,τωρα μιλαμε για 1500+ και ενδιαφερομαι και να παρω συντομα σκυλο απο εκτροφειο και λιγο καπου το χανω,οταν μιλαμε ουσιαστικα για ψυχες που υπερ-αγαπαμε ολοι,και αυτοι που τα πουλανε νομιμα ως εκτροφεις και εμεις οι υποψηφιοι αγοραστες.

Υ.Γ.:Για να μην παρεξηγησει κανεις τα γραφομενα μου,καθαρα στις τιμες το παω εγω και οχι στο εργο του εκτροφεα,γιατι εχω δει κατα καιρους που γραφονται σε διαφορα τοπικ τετοια πραγματα.Οπως γραφω και παραπανω,παω με τη λογικη οτι ο εκτροφεας ειναι οκ,οτι μιλαμε για σωστο εκτροφεα και ως αισιοδοξος,παω και με το επιχειρημα οτι οι περισσοτεροι ειναι καλοι εκτροφεις.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ο συνδυασμός ημιμάθειας και πονηριάς, μπορεί να καταστρέψει μέχρι και την ανθρωπότητα...

(wastor, επειδή έγραψα μετά το ποστ σου, δεν αναφέρομαι σε σένα) :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κρίση ξε-κρίση, οι τιμές των εξετάσεων υγείας (που δεν είναι μόνο αυτές που κάνουμε εμείς οι απλοί σκυλοϊδιοκτήτες), της βενζίνης ή των εισιτηρίων για την επίβαση, η βενζίνη ή τα εισιτήρια για τις διάφορες εκθεσεις(μορφολογίας-εργασίας) και άλλα έξοδα, μόνο αυξάνονται, οπότε πως να πέσουν οι τιμές των κουταβιών; (Μιλάω για του σωστούς Εκτροφείς,ε!) κατάλαβες φίλε wastor;

Εμένα δε με χαλάει η υψηλή τιμή των εκτροφικών και εξήγησα γιατί λίγα ποστ πιό πριν που είπε π feroza θα ανέβουν στα πέντε χιλιάρικα... Με χαλάει να πουν ότι δεν έχουν κέρδος αλλά ο σωστός δεν έχει ιδιαίτερο. Το πόσοι είναι σωστοί είναι ένα άλλο θέμα.

Πάντως 1500€; Για πετ λες; Μου ακούγονται πολλά αν δεν είναι φυλή που χρειάζεται καισαρική. Αλλά αν χρειάζεται καισαρική, μήπως να προσανατολιζόσουν αλλού;
 


wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Κρίση ξε-κρίση, οι τιμές των εξετάσεων υγείας (που δεν είναι μόνο αυτές που κάνουμε εμείς οι απλοί σκυλοϊδιοκτήτες), της βενζίνης ή των εισιτηρίων για την επίβαση, η βενζίνη ή τα εισιτήρια για τις διάφορες εκθεσεις(μορφολογίας-εργασίας) και άλλα έξοδα, μόνο αυξάνονται, οπότε πως να πέσουν οι τιμές των κουταβιών; (Μιλάω για του σωστούς Εκτροφείς,ε!) κατάλαβες φίλε wastor;

Εμένα δε με χαλάει η υψηλή τιμή των εκτροφικών και εξήγησα γιατί λίγα ποστ πιό πριν που είπε π feroza θα ανέβουν στα πέντε χιλιάρικα... Με χαλάει να πουν ότι δεν έχουν κέρδος αλλά ο σωστός δεν έχει ιδιαίτερο. Το πόσοι είναι σωστοί είναι ένα άλλο θέμα.

Πάντως 1500€; Για πετ λες; Μου ακούγονται πολλά αν δεν είναι φυλή που χρειάζεται καισαρική. Αλλά αν χρειάζεται καισαρική, μήπως να προσανατολιζόσουν αλλού;
Ειδα γραμμενο αυτο "Να πάρεις σκυλί από εκτροφείο για να είναι καλός χαρακτήρας, να μην παρουσιάσει προβλήματα υγείας(να ζητάτεκαι εγγύηση) και μπλα μπλα μπλα, την ίδια στιγμή που στον δρόμο πεθαίνουν χιλιάδες σκυλάκια από την πείνα εμείς δίνουμε 1500 και.. ευρά για την απόκτηση εκτροφικού σκυλιού,κι αυτό τώρα λέγεται κυνοφιλική συνείδηση" απο το ποστ του/της Jesuss και δεν ειδα κανεναν να σχολιαζει αυτες τις τιμες,σαν να τις βρισκετε λογικες δηλαδη,αυτο λεω.Ενω εμενα μου κανει εντυπωση μεγαλη.

Κοιτα,τωρα για την επιβιβαση κτλ που λες,εγω μιλαω παντα για 1 περιπτωση που εισαι σε μια πολη και βρισκεται λιγο εξω απο την πολη σου το το χ εκτροφειο και πας απο εκει να το παρεις.Τι εξοδα δηλαδη εχει αυτο;Αυτο εννοω.Δε μιλαμε να φερεις απο εξωτερικο ή εντος Ελλαδος να ειναι και να κανει πολλα χιλιομετρα το σκυλι,γιατι σου αρεσει το συγκεκριμενο εκτροφειο και ας ειναι μακρια.

Ολο αυτο το προσεγγιζω βεβαια και απο τη σκοπια της κυνοφιλικης-κοινωνικης συνειδησης σε συναρτηση παντα με αυτες τις τιμες,τα δεδομενα της εποχης,κτλ.Γιατι τις βρισκω απαγορευτικες για το μεσο Ελληνα τη συγκεκριμενη εποχη,αυτο ειναι ολο.Βεβαια τωρα απο περιπτωση σε περιπτωση τα αριθμητικα δεδομενα αλλαζουν.Τελος παντων,μεγαλη συζητηση αυτη και δεν ειναι καθαρα και στο πλαισιο του τοπικ,αν και εχει σχεση πολυ μεγαλη με τη σωστη αγορα και απο το σωστο μερος.

Υ.Γ.:Αυτα τα νουμερα δεν τα αναφερω εγω,απο αλλους τα εχω δει που τα γραφανε.Και προφανως μιλανε για πετ,ναι.Απο ο,τι εχω καταλαβει για πετ πηρανε το σκυλο τους.
 


wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Εμένα δε με χαλάει η υψηλή τιμή των εκτροφικών και εξήγησα γιατί λίγα ποστ πιό πριν που είπε π feroza θα ανέβουν στα πέντε χιλιάρικα... Με χαλάει να πουν ότι δεν έχουν κέρδος αλλά ο σωστός δεν έχει ιδιαίτερο. Το πόσοι είναι σωστοί είναι ένα άλλο θέμα.
Κοιτα,και αυτο δεν ειναι λογικη.Αν και δεν προκειται να γινει κατι τετοιο,να ανεβουν οι τιμες εκει δηλαδη,στα πεντε χιλιαρικα,αλλα ακομα και να γινει,θα σου αρεσε εσενα;Γιατι νομιζα οτι ειρωνικα απαντας στο ποστ του feroza.Το θεμα ειναι να εχουν προσβαση ολοι στην αγορα ενος τετοιου σκυλου.Ολοι οσοι ενδιαφερονται πραγματικα να παρουν τον σκυλο και να τον κανουν ακομα καλυτερο και να μαθουν και αυτοι απο αυτον,να υπαρχει σχεση αλληλεπιδρασης δηλαδη.Και οχι οσοι μπορουν να παρουν.

Αυτο βεβαια ως απαντηση σε αυτο το υποθετικο σεναριο οτι θα γινοταν κατι τετοιο,γιατι και στη Γερμανια,οπως προαναφερθηκε,εχουν παρθει καποια μετρα,αλλα δεν επηρεαστηκαν εκει οι τιμες.
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η πρώτη μου παράγραφος αναφέρεται στα έξοδα του εκτροφέα κι όχι στα έξοδα αυτού που αγοράζει το σκύλο. Γιατί ο σωστός εκτροφέας θα πάει κι εξωτερικό για να πετύχει ένα καλό ζευγάρωμα, θα πάει κι εξωτερικό προκειμένου να πάρει κρίση από σπεσιαλίστα της φυλής κι άλλα πολλά που ούτε καν τα φανταζόμαστε. Εσυ θεωρείς ότι ο Εκτροφέας (με ε κεφάλαιο) έχει το ίδιο κόστος συντήρησης του σκύλου του με εμένα κι εσένα; Και οι γνώσεις του που είναι ανεκτίμητες να μην μπουν κι αυτές κάπως στην κοστολόγηση του κουταβιού;

Όχι δεν ειρωνευόμουν όταν έλεγα ότι δεν με χαλάει να πάει η τιμή των εκτροφικων στα ύψη. Αλλά αφού έχουν εξαφανιστεί ΒΥΒ και puppy mills κι έχει επέλθει εξυγίανση και ανάμεσα στους εκτροφείς.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Είναι πολλά πάρα πολλά τα 1000 και τα 1500 για να αποκτήσω σκύλο.
Είναι πολλά πάρα πολλά τα 1000 και τα 1500 όμως και αν σου κάτσει η στραβή και πρέπει να τα δώσεις για θεραπείες και χειρουργεία και εκεί δεν έχει να κάνει αν είναι εκτροφής ή ημίαιμο ή αδέσποτο .
Τι θα συμβεί αν το σκυλί χρειαστεί αυτά τα ποσά για να θεραπευτεί;
Έχουμε αναγάγει τον σκύλο σε εμπορευματικό είδος.
Λες και όλη η αξία ενός σκύλου είναι στα χρήματα αγοράς.
Η αγορά ενός σκύλου μπορεί να καθυστερήσει μέχρι την συγκέντρωση του ποσού , η θεραπεία όμως δεν παίρνει καθυστερήσεις .
Όταν όμως ο σκύλος αποκτηθεί με επιπολαιότητα είτε τον πληρώσεις είτε όχι, στην πρώτη άσχημη θα βρεθεί στο δρόμο , θα έχει γίνει ασύμφορος και θα περιμένουμε τους μαλάκες τους πονόψυχους , (κάτσε να δεις πως τους λένε μωρέ; Αααα φιλόζωους )να βρούνε πάλι την λύση και τα χρήματα για την θεραπεία.
Από φιλοζωηκή δεν παίρνεις ποτέ έναν σκύλο επειδή δεν έχεις τα χρήματα να αγοράσεις .
Ο σκύλος πρέπει να είναι πάνω από όλα συνειδητή επιλογή.

Τον τρόπο απόκτησης τον ορίζει η κυνολογική και κυνοφιλική παιδεία του καθενός.
 


wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Η πρώτη μου παράγραφος αναφέρεται στα έξοδα του εκτροφέα κι όχι στα έξοδα αυτού που αγοράζει το σκύλο. Γιατί ο σωστός εκτροφέας θα πάει κι εξωτερικό για να πετύχει ένα καλό ζευγάρωμα, θα πάει κι εξωτερικό προκειμένου να πάρει κρίση από σπεσιαλίστα της φυλής κι άλλα πολλά που ούτε καν τα φανταζόμαστε. Εσυ θεωρείς ότι ο Εκτροφέας (με ε κεφάλαιο) έχει το ίδιο κόστος συντήρησης του σκύλου του με εμένα κι εσένα; Και οι γνώσεις του που είναι ανεκτίμητες να μην μπουν κι αυτές κάπως στην κοστολόγηση του κουταβιού;

Όχι δεν ειρωνευόμουν όταν έλεγα ότι δεν με χαλάει να πάει η τιμή των εκτροφικων στα ύψη. Αλλά αφού έχουν εξαφανιστεί ΒΥΒ και puppy mills κι έχει επέλθει εξυγίανση και ανάμεσα στους εκτροφείς.
Οχι,δεν εχει το ιδιο κοστος συντηρησης με εμας,συμφωνεις ομως οτι εχουμε και εμεις κοστος συντηρησης.Γιατι τα εξοδα μας για ενα τετοιο θεμα δεν τελειωνουν στην αγορα του σκυλου.Πρεπει να παρεις μετα χιλια-δυο πραγματα,απο crate,παιχνιδια και διαφορα αλλα πραγματα για το σκυλι μεχρι τις καλυτερες τροφες που θα του δινουν θρεπτικα στοιχεια.Και να εχεις και καποια λεφτα στην ακρη,για να του παρεχεις την καταλληλη ιατρο-φαρμακευτικη περιθαλψη,αν ω μη γενοιτο παθει κατι.

Θελω να σου πω οτι αν η αρχικη τιμη ειναι ηδη υπερβολικα υψηλη,μπαινω σε εναν προβλητισμο για το πως θα μαζεψω τα χρηματα και μου δυσκολευει ακομα περισσοτερο την αγορα.Και το κανει και το ολο πραγμα πιο...πεζο,για να σου δωσω να καταλαβεις.Γιατι με τετοια ποσα μπαινουν στην μεσα οικονομικα θεματα και χανεται η ουσια,που ειναι η χαρα της συμβιωσης με ενα σκυλο και η αυξηση της οικογενειας σου κατα ενα μελος.(Νταξει το τραβαω τωρα λιγο,αλλα θελω να σου δωσω ακριβως να καταλαβεις πως το προσεγγιζω και που εγκειται η αντιπαραθεση μου).

Οσον αφορα ξανα για το υποθετικο σεναριο που λες,οτι θα γινει εξυγιανση και δεν σε ενοχλει κτλ,δε διαφωνω,μαζι σου.Αλλα τοτε,παροτι θα εχουν εξυγιανθει τα πραγματα,δε θα γινει ποτε η επικειμενη αγορα,αυτο λεμε.Θα εχει ανεβει τοσο πολυ η αρχικη τιμη,που παροτι τα πραγματα θα ειναι αγνα,θα οδηγουμαστε παλι σε αδιεξοδο.Για αυτο σου ειπα οτι αυτο δεν ειναι λογικη,γιατι ενας μπορει να εχει τις καλυτερες των προθεσεων,αλλα να μη μπορει να δωσει το ποσο που θα οριστει,ακομα και με την προυποθεση οτι εχουν αλλαξει τα πραγματα και εχουν εξαφανιστει BYB και puppy mills.
 


wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Είναι πολλά πάρα πολλά τα 1000 και τα 1500 για να αποκτήσω σκύλο.
Είναι πολλά πάρα πολλά τα 1000 και τα 1500 όμως και αν σου κάτσει η στραβή και πρέπει να τα δώσεις για θεραπείες και χειρουργεία και εκεί δεν έχει να κάνει αν είναι εκτροφής ή ημίαιμο ή αδέσποτο .
Τι θα συμβεί αν το σκυλί χρειαστεί αυτά τα ποσά για να θεραπευτεί;
Έχουμε αναγάγει τον σκύλο σε εμπορευματικό είδος.
Λες και όλη η αξία ενός σκύλου είναι στα χρήματα αγοράς.
Η αγορά ενός σκύλου μπορεί να καθυστερήσει μέχρι την συγκέντρωση του ποσού , η θεραπεία όμως δεν παίρνει καθυστερήσεις .
Όταν όμως ο σκύλος αποκτηθεί με επιπολαιότητα είτε τον πληρώσεις είτε όχι, στην πρώτη άσχημη θα βρεθεί στο δρόμο , θα έχει γίνει ασύμφορος και θα περιμένουμε τους μαλάκες τους πονόψυχους , (κάτσε να δεις πως τους λένε μωρέ; Αααα φιλόζωους )να βρούνε πάλι την λύση και τα χρήματα για την θεραπεία.
Από φιλοζωηκή δεν παίρνεις ποτέ έναν σκύλο επειδή δεν έχεις τα χρήματα να αγοράσεις .
Ο σκύλος πρέπει να είναι πάνω από όλα συνειδητή επιλογή.

Τον τρόπο απόκτησης τον ορίζει η κυνολογική και κυνοφιλική παιδεία του καθενός.
Δεν αντιπαραθετω τα κουταβια που δινονται για υπερογκα ποσα με την αποκτηση σκυλου απο Φιλοζωικη,δε λεω αυτο.Απλα λεω οτι μπορει καποιος να εχει προθεση να παει να παρει ενα σκυλι εκτροφικο και οταν ακουσει αυτα τα νουμερα,θελοντας και μη,να το αναβαλλει.Και αμα βρει ενα σκυλι που να του κανει κλικ σε μια Φιλοζωικη,να το αποκτησει με υιοθεσια,που στην τελικη θα του δωσει και ενα σπιτι για να μεινει,μια παρεα για το υπολοιπο της ζωης του,καλο θα του κανει δηλαδη.Γιατι,οπως και να το κανουμε,ειναι προκληση να μιλαμε για τετοια νουμερα και ολα αυτα μεσα σε ενα κυνοφιλικο πλαισιο.

Το ξαναλεω οτι αυτο ειναι μεγαλο θεμα προς συζητηση.Το εθιξα,γιατι μου εκαναν εντυπωση τα νουμερα που αναφερθηκαν.Σκεφτομαι και ολα αυτα που κανουν οι εκτροφεις,αν ειναι σωστοι εκτροφεις,για αυτο και λεω οτι δεν εχω εγω απολυτα δικιο ή αυτοι απολυτα αδικο ή και το αντιστροφο.Η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση.Απλα και μονο ως νουμερα προκαλουν και εμπορευματοποιουν τη διαδικασια.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Δεν αντιπαραθετω τα κουταβια που δινονται για υπερογκα ποσα με την αποκτηση σκυλου απο Φιλοζωικη,δε λεω αυτο.Απλα λεω οτι μπορει καποιος να εχει προθεση να παει να παρει ενα σκυλι εκτροφικο και οταν ακουσει αυτα τα νουμερα,θελοντας και μη,να το αναβαλλει.Και αμα βρει ενα σκυλι που να του κανει κλικ σε μια Φιλοζωικη,να το αποκτησει με υιοθεσια,που στην τελικη θα του δωσει και ενα σπιτι για να μεινει,μια παρεα για το υπολοιπο της ζωης του,καλο θα του κανει δηλαδη.Γιατι,οπως και να το κανουμε,ειναι προκληση να μιλαμε για τετοια νουμερα και ολα αυτα μεσα σε ενα κυνοφιλικο πλαισιο.

Το ξαναλεω οτι αυτο ειναι μεγαλο θεμα προς συζητηση.Το εθιξα,γιατι μου εκαναν εντυπωση τα νουμερα που αναφερθηκαν.Σκεφτομαι και ολα αυτα που κανουν οι εκτροφεις,αν ειναι σωστοι εκτροφεις,για αυτο και λεω οτι δεν εχω εγω απολυτα δικιο ή αυτοι απολυτα αδικο ή και το αντιστροφο.Η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση.Απλα και μονο ως νουμερα προκαλουν και εμπορευματοποιουν τη διαδικασια.
Έχω ένα θηλυκό γερμανικό ποιμενικό 22 μηνών που μέχρι στιγμής μου έχει στοιχίσει πάνω από 7000€ και για να φτάσει στο σημείο να πεις ότι μπορεί να αναπαραχθεί ίσως να κοστίσει άλλα 3000-4000€ .
Αν τώρα βάλουμε έξοδα επιβασης αρσενικού ,ιατρικές εξετάσεις ,γέννες -διατροφές κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης , διατροφές μετά την γέννα και το σωστό μεγάλωμα των κουταβιών μέχρι 3 μηνών ίσως να μιλάμε για ακόμα 4000-5000 € .
Μιλάμε για το αν γίνουν όλα όπως πρέπει έχουμε φτάσει τις 15000€.
Κοστολόγησε μου τώρα εσύ τα κουτάβια για να αποδειχτεί ότι εγώ θα τα οικονομήσω.
 


wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Παραδειγμα δινεις ή ισχυουν τα συγκεκριμενα αυτα αριθμητικα δεδομενα σε σενα;Ας πουμε λοιπον οτι εισαι εκτροφεας και ισχυουν τα παραπανω και δεχομαι οτι ετσι ειναι,15.000 ευρω δηλαδη,αν γινουν ολα οπως πρεπει.Πες μου λοιπον μια τιμη εσυ για το κουταβι αυτο.Γιατι με βαζεις στη διαδικασια να πω εγω τιμη.Εσυ παραθετεις τα δεδομενα,εσυ οριζεις και το τελευταιο αριθμητικο δεδομενο της εξισωσης(γιατι εκει το φτασαμε το πραγμα,ετσι οπως μου το παραθετεις).Παραπανω γραφεις οτι ειναι πολλα τα 1.000 και τα 1.500 ευρω.Εσυ που το οριοθετεις;Μου παραθετεις μονο τα δεδομενα,τιμη δε μου λες.Και αν θες ντε και καλα να σου απαντησω,θα σου πω μικροτερο νουμερο και απο τα δυο αυτα παραπανω,μπορει και στο 1/3 της αρχικης τιμης.

Και κατι τελευταιο:μου εξηγεις παραπανω τη διαδικασια που για να επιτευχθει μια υγιης και στα σωστα προτυπα γεννα,χρειαζονται 12 με 15 χιλιαρικα.Για να γινουν πολλα πραγματα πριν τη γεννα δηλαδη σωστα,προκειμενου να παρουμε και σωστο αποτελεσμα απο τη διαδικασια.Σε πολλες ομως περιπτωσεις θα δεις ανα εκτροφεια αποκλισεις σοβαρες στην τιμη.Αρα,να υποθεσω οτι δε γινονται ολα τα ενδιαμεσα στις συγκεκριμενες περιπτωσεις;Τα οποια θα επρεπε να γινονται ουτως ή αλλως,ασχετα ποια θα ειναι η τιμη αγορας του κουταβιου.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Λοιπόν τα ποσά είναι πραγματικά , εγώ όμως δεν είμαι βιοποριστικός εκτροφέας .
Τα δικά μου πιθανά κουτάβια δεν πωλούνται , θα διατεθούν σε συγκεκριμένους ανθρώπους και για συγκεκριμένους λόγους και σκοπούς (όταν και άμα συμβεί ).
Και για να καταλάβεις μια λεπτομέρεια τώρα , το όποιο ελάχιστο κέρδος από μια θηλυκή που αναπαράγεται σωστά και όχι για κουταβοπαραγωγή αρχίζει από την δεύτερη τρίτη γέννα και μετά.
Σημαντικό δε , είναι ότι φτάνοντας ένα γερμανικό ποιμενικό με σωστό τρόπο να έχει το δικαίωμα αναπαραγωγής , έχεις ανεβάσει κατά πολύ την εμπορική του άξια .
Αν τώρα πάρεις ένα θηλυκό με 500 € το ταΐζεις με 20-30€ το μήνα και του κάνεις τα απολύτως απαραίτητα σε εμβόλια σε 24 μήνες δεν θα σου έχει κοστίσει πάνω από 1500 ευρώ.
Πούλα τώρα αυτά τα 7-8 με 400- 500ευρώ και βγάλε τη σούμα .
 


wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Καταρχας,ηθελα να το γραψω πριν και ξεχασα:εγω δεν αναφερω καπου για κανα υπερογκο κερδος.Και σου βαζω μεσα και ολα αυτα που πρεπει να κανει ενας σωστος εκτροφεας και ποσο κοστιζουν,κτλ.Απλα τονισα οτι στο ακουσμα και μονο τετοιων ποσων,χανεται λιγο η μπαλα για τον αγοραστη και το πραγμα παει αλλου.Και ειδες,φτασαμε να λεμε αγοραστης κτλ,ενω προκειται για μια πολυ πιο εγκεφαλικη και ανωτερη διαδικασια και το εχουμε κανει εμπορικη συναλλαγη(εννοω ετσι οπως εφταση η συζητηση).

Εννοεις οτι με το θηλυκο που πηρες,μονο απο εμβολια,εφτασες τα 1500 ευρω;Αν καταλαβα καλα,γιατι καπου εκει σε χανω.

Μια ερωτηση,αν επιτρεπεται και χωρις να θελω να το παω καπου,απλα επειδη μου αρεσει να μαθαινω λεπτομερεις:αυτα τα κουταβια,οταν και αν τα δωσεις,σε επιλεγμενους ανθρωπους,θα τα δωσεις εχοντας στο μυαλο ολα τα παραπανω δηλαδη;Σε αυτη την τιμη;Θα τα δωσεις σε μια τελειως συμβολικη τιμη,απλα γιατι θελεις να κανεις καλο,δινοντας τα σε καποιους ανθρωπους που λογικα θα πανε πιο ψηλα την γενια;

Να βγαλω τη σουμα.Ναι τι,εισαι μεσα πολυ εννοεις,εχεις μπει μεσα με αυτα τα νουμερα που εγω βαζω,εισαι καλα,εισαι πιο πανω απο ο,τι υπολογιζες;Δεν καταλαβαινω τι θες να πεις.Οτι βαζω τραγικες τιμες για σενα;Μαζι σου,πες μου τιμη ομως εχοντας στο μυαλο ολα αυτα.Για να ξερω να σου απαντησω.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ο αληθινός εκτροφέας δεν κερδίζει από μια γέννα , είναι ένας χομπίστας που ασχολείται με τη φυλή και με την πώληση των πιθανών κουταβιών που ίσως προκύψουν , εξισορροπεί κάπως τα έξοδα από το χόμπι του.
Η εκτροφή είναι χόμπι και όχι επάγγελμα.
Ένα εκτροφικό σκυλί που έχει αναπαραχθεί με τον ιδεατό τρόπο δεν κοστολογείται έτσι και αλλιώς .
Κάπου εκεί χάθηκε η μπάλα και δημιουργήθηκαν βιοποριστικοί εκτροφείς , βάλανε και ένα πλαφόν στην τιμή πώλησης και άρχισαν να παράγουν κουτάβια με το κομμάτι.
Για αυτό λοιπόν όταν μιλάμε για πραγματικό σκυλί εκτροφής η τιμή μπορεί να είναι και 1000 και 1500 , καμιά φορά μπορεί να πάει και περισσότερο .
Προσοχή όμως , να μιλάμε για πραγματικό σκύλο επιλεκτικής εκτροφής ΄σκύλο που τουλάχιστον οι προγονοί του να είναι έστω προτεινόμενοι αναπαραγωγής μέσα από εξετάσεις που ορίζει ο εκάστοτε όμιλος της φυλής .
Αυτός ο σκύλος λοιπόν μπορεί έχει τις τιμές που σου ανέφερα .
Όταν τώρα κάποιος δεν δύναται να αποκτήσει τέτοιας εκτροφής σκύλο δεν θα πρέπει να συμβιβάζεται με ημίμετρα αλλά θα πρέπει να αλλάζει τα πλάνα του.
Γυρνώντας ακόμα ποιο πίσω η πρωταρχική μου συμβουλή πλέον σε όποιον θέλει να αποκτήσει συγκεκριμένο σκύλο , συγκεκριμένης φυλής , θα πρέπει πρώτα να μάθει και να κατανοήσει τι είναι πραγματικά ο σκύλος εκτροφής .
Κάτι που εγώ δεν έκανα και τώρα το δηλώνω στο πρώτο σκέλος της υπογραφής μου.
 


wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Για πετ λεμε παντα,να το θελει ο αλλος για κατοικιδιο,οχι να συνεχισει να κανει αυτο που κανει ο εκτροφεας νομιμα.Να μη θελει να το ζευγαρωσει δηλαδη.

Πιο πανω λες οτι δεν εισαι βιοποριστικος εκτροφεας.Και συμφωνω οτι η εκτροφη δεν ειναι επαγγελμα,πρεπει να γινει για να πηγαινει η συγκεκριμενη γενια μπροστα και σαν χομπυ.Απο εκει και περα,δε μου λες νουμερα,το πας απεξω-απεξω!Δε μου λες δηλαδη αν συμφωνεις με εκεινες τις τιμες που θεσαμε,ουτε απαντας συγκεκριμενα σε αυτα που σε ρωταω,ποσο θα εθετες εσυ την τιμη,εχοντας απαριθμησει ολα αυτα που εχεις κανει για το σκυλο.

Κατα τ'αλλα συμφωνουμε οτι ο πραγματικος εκτροφεας πρεπει να το κανει απο χομπυ και οχι απο βιοπορισμο και οτι μονο ετσι αποκτα νοημα και υποσταση.Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω και το αντιλαμβανομαι,αλλιως χανεται η ουσια της λεξης "εκτροφη" και παιρνει καποιο αλλο νοημα.Τωρα ποιο ειναι αυτο,δεν ξερω.
 
Last edited:


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Εσυ wastor ποσα θα εδινες για ενα σκυλι απο μια γεννα οπως αυτη που σου εγραψε ο βαγγελης ρας και ειδικα αμα ηξερες οτι θα εκανε μονο μια η δυο γεννες σε ολη την ζωη της σκυλας ? εγω θα τα εδινα παντως τα 1000-1500


Υ.Γ δεν κανω επιθεση να μην παρεξηγηθω απλα διαλογο
 


wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Εσυ wastor ποσα θα εδινες για ενα σκυλι απο μια γεννα οπως αυτη που σου εγραψε ο βαγγελης ρας και ειδικα αμα ηξερες οτι θα εκανε μονο μια η δυο γεννες σε ολη την ζωη της σκυλας ? εγω θα τα εδινα παντως τα 1000-1500


Υ.Γ δεν κανω επιθεση να μην παρεξηγηθω απλα διαλογο
Δεν ειναι ρε συ ποσα θα εδινα,δεν κανουμε παζαρια εδω.Το πηγαμε μπακαλιστικα το θεμα προς το τελος.Απλα ειδα που γραφονταν τετοια νουμερα και σχολιασα αν μπορουμε με τετοια νουμερα να κανουμε ταυτοχρονα και συζητηση μεσα σε ενα κυνοφιλικο πλαισιο,αυτο λεμε.Το εθιξε καποιος πριν και ειδα οτι δεν σχολιαζε κανεις τα νουμερα αυτα,λες και μιλαμε για μικρα ποσα.Αυτο ειπα.

Αν με ρωτας αν θα τα εδινα αυτα τα χρηματα,μπορει και να τα εδινα,δεν ξερω.Το θεμα ξεκινησε απο αλλη βαση ομως.Θα εβλεπα αν το ειχα το ποσο αυτο,θα αξιολογουσα και την κατασταση και αναλογως.Φυσικα ομως να τα εχω και τα χρηματα,δε μιλαμε τωρα για παζαρια,ποσο θελεις,ειναι 500 ευρω,να το αφησω.Δεν το προσεγγισα καθολου ετσι απο την αρχη.

Επισης,ειπα οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση και δεν ξερω σιγουρα ποια αποψη ειναι σωστη.Υπολογισα και αυτο που εγραψες,για τις 1-2 γεννες και τη δουλεια του εκτροφεα και ολα.Ελπιζω να τα διαβασες απο την αρχη τα ποστ μου.
 


wastor

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2013
56
0
Να πάρεις σκυλί από εκτροφείο για να είναι καλός χαρακτήρας, να μην παρουσιάσει προβλήματα υγείας(να ζητάτεκαι εγγύηση) και μπλα μπλα μπλα, την ίδια στιγμή που στον δρόμο πεθαίνουν χιλιάδες σκυλάκια από την πείνα εμείς δίνουμε 1500 και.. ευρά για την απόκτηση εκτροφικού σκυλιού,κι αυτό τώρα λέγεται κυνοφιλική συνείδηση.
Και για τους υπολοιπους που θα διαβασουν και θελουν να τοποθετηθουν,απο αυτο εδω πιαστηκα και σχολιασα.Φυσικα εδω το πραγμα το παει ο/η φιλος/φιλη σε συγκριση μεταξυ αδεσποτων και αγορας σκυλων απο εκτροφειο.Εγω πιαστηκα απο αυτο το ποσο και το διευρυνα λιγο,γιατι μου φανηκε υψηλο και απλα εξεφρασα παρομοιο προβληματισμο,τιποτα παραπανω.

Και απο το πρωτο ποστ,για τυχον παρεξηγησεις,αναφερω οτι συμπεριλαμβανω τους κοπους και τις θυσιες του εκτροφεα,προσωπικες ή οικονομικες,τις γνωσεις του,κτλ.Απλα θεωρησα οτι ενα τετοιο ποσο δε συμβαδιζει με την εποχη,αυτο ειπα.Και δεν ειναι θεμα αν τα δινεις ή οχι,δεν πας να αγορασεις καμια ηλεκτρικη συσκευη για το σπιτι.Ειναι θεμα αν ειναι προσεγγισημο ενα τετοιο ποσο ή οχι,αν τα εχει καποιος τη σημερον ημερα,αυτο ειπα.Ο μεσος Ελληνας κυνοφιλος για να το πουμε ετσι.

Δεν ξερω αν ειναι ευστοχος ή αστοχος ο προβληματισμος και επισης δε χρειαζεται ολοι να κολλησουμε σε αυτον,γιατι κυριως το θεμα ειναι "απο που να παρω σκυλο" και εγω δεν ειχα σκοπο να θιξω ας πουμε την επιλογη των εκτροφειων.Μια απορια εξεφρασα,αν ηταν ευλογο αυτο ή οχι δεν ξερω.Μπορει και να μην ηταν.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
ας παμε και στον δικο μου τον ""τυχαρπαστο"" εκτροφεα .... η σκυλα του θα κανει 3 γεννες,,, παντα κραταει δυο,,, τα σκυλια που θα πουληθουν συνολικα θα ειναι 18,,, ειναι καθαροαιμη κυνηγητικη ρατσα ειναι κυνηγος και τα εκπαιδευει κιολας στο κυνηγι ,,, 400 ευρω το ενα τα δινει,, αρα θα παρει 7200 ευρω συνολο ,, σε 6 χρονια,, μεχρι τωρα δεν εχουν δωσει τα σκυλια του δειγματα δυσπλασιας η αλλων ασθενειων,, η εκτροφη της ρατσας αυτης εχει ξεκινησει πολλες δεκαετιες πριν απο τον παππου του και τον πατερα του,,,, τα σκυλια τα δηλωνει στον κοε και εχουν πεντιγκρι.. εξετασεις τους κανει αλλα μην φανταστειτε τιποτα τρελλες και εξιδεικευμενες,, ο κτηνιατρος του ειναι ισως μεσα στους 10 καλυτερους στην ελλαδα ισως και στους 5 .. ισως και να ειναι ο κορυφαιος ολων,,, τα κουταβια δυο μηνων αυστηρα τα δινει παραπανω δεν τα κραταει ουτε μερα,,, ... δηλαδη αυτος ο ανθρωπος το κανει για να τα κονομησει,,?? αν υπολογισουμε οτι μεσο ορο εισπρατει 1200 ευρω το χρονο απο την αναπαραγωγη της ρατσας απλα καλυπτει τα εξοδα του και τιποτα παραπανω,,, το μοναδικο του κερδος ειναι οτι θα εχει ενα νεο κυνηγοσκυλο στα κυνηγια του,,, γιαυτο λεμε οτι δεν ειναι ολοι οι εκτροφεις ιδιωτες το ιδιο... και ενα τετοιο κουταβι απο εκτροφειο θα θες τα τριπλα η τα τετραπλα χωρις να ειναι απαραιτητα καλυτερο..,,, και επειδη καποιοι εδω μεσα λενε οτι τα γραφω για να βρει αγοραστες για τα κουταβια του ο δικος μου,,, ξαναλεω οτι δεν τιθεται τετοιο θεμα,,, δεν παρακαλαει να τα δωσει,,, τον παρακαλανε,,, στην προηγουμενη εκτροφη του ζητησε ενα ο αδελφος μου,, αφου του εξηγησε για ποια δουλεια ειναι αυτα τα σκυλια για να μην παρεξηγηθουνε κιολας,, δεν του εδωσε κουταβι γιατι δεν ειναι κυνηγος και τα σκυλια αυτα θελουν ωρες τρεξιματος και ψαξιματος σε βουνα και οχι σε σαλονια πεζοδρομια και παρκα.... αν συγκρινουμε τιμες του δικου μου και ενος εκτροφεα βλεπουμε ποιος απο τους δυο το κανει για την αγαπη προς τη φυλη και για ποιο σκοπο το κανει ο καθενας τους,,,,,
 
  • Like
Reactions: kryptiae