Aφάρμακη ιατρική


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Εγώ σαν άνθρωπος υποστηρίζω την υγιεινή, αφάρμακη ιατρική.Δεν έχω πάρει ποτέ στη ζωή μου αντιβίωση ούτε και φάρμακο πέρα από ντεπόν ή ασπιρήνη σπάνια.Για τα σκυλιά όμως επειδή δεν γνωρίζω ακολουθώ ότι μου λέει ο γιατρός παρ'όλα αυτά θα ήθελα τις αποφεύγω γιατί για ψίλου π...μα το πρώτο πράγμα που λένε είναι αντιβίωση.Εάν υπήρχε ειδικός υγιεινολόγος για τα σκυλιά ευχαρίστως να τον ρώταγα αλλά επειδή δεν υπάρχει ρωτάω εσάς μήπως και μπορέσετε να με βοηθήσετε.
Προτείνετε τη barf λέγοντας ότι το σκυλί είναι στη φύση του να τα τρώει όλα αυτά... δεν είναι και στη φύση του να μην παίρνει φάρμακα? (Εκτώς βέβαια από ειδικές περιπτώσεις που είναι απαραίτητα) :roll: :roll:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Τα μικρόβια καταπολεμώνται μόνο με αντιβίωση και στον άνθρωπο και στο σκύλο. Η χρήση της σε ιώσεις όσο σοβαρές κι αν είναι, καθώς και για προληπτικούς λόγους προκαλεί μόνο κακό, ενώ η κατάχρηση ενδυναμώνει τα μικρόβια, όπως σαφώς ορίζουν οι εξελικτικοί νόμοι.
Δεν μπορούμε να καταδικπάσουμε την αντιβίωση όμως, ούτε να δηλώνουμε "εγώ ποτέ" ή "ο σκύλος μου ποτέ" (δεν το λέω για σένα dali).

δεν είναι και στη φύση του να μην παίρνει φάρμακα? (Εκτώς βέβαια από ειδικές περιπτώσεις που είναι απαραίτητα) Rolling Eyes Rolling Eyes
Στη φύση δεν παίρνει φάρμακα ούτως ή άλλως, όσο σοβαρή κι αν είναι η κατάσταση. Κάποια θηλαστικά βέβαια έχουν εξελιχθεί νοητικά τόσο, που χρησιμοποιούν φυτικά προϊόντα και καρπούς για θεραπευτικούς λόγους - παράδειγμα ο χιμπατζής.

ειδικός υγιεινολόγος
Τι είναι αυτό? Ανήκει στις ιατρικές ειδικότητες με κάποιο τρόπο?
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Απ'όσο ξέρω υπάρχει μια κοπέλα που ασχολείτε με αιθέρια έλαια για την αντιμετόπισει ασθενιών η προβλήματα συμπεριφοράς σε ζώα.
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
θα συμφωνήσω με την Chloe. Τοσο σε σκυλιά όσο και σε ανθρώπους η αντιβιώσεις πρέπει να δίνονται με μεγάλη προσοχή. Στο πανεπιστήμιο θυμάμαι μας έλεγαν ότι η ελλάδα αντιμέτωπίζει πρόβλημα με ανθεκτικά βακτήρια γιατί οι έλληνες πέρνουν όντως αντιβιώσεις για ψύλλου χοπ-λαλα ¨) :lol: Αν ισχύει στους ανθρώπους ισχυει και στα σκυλάκια. Ειδικά σε ιώσεις δεν ωφελούν -μόνο σε μόλυνση απο βακτήρια- και αν δωθούν σε ίωση είναι μόνο αν αυτή είναι πολυ σοβαρή και εξασθενει τόσο πολύ των οργανισμο που κινδυνεύει να μολυνθεί απο βακτήρια π.χ. πνεθμονιόκοκκος.
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
ειδικός υγιεινολόγος

Τι είναι αυτό? Ανήκει στις ιατρικές ειδικότητες με κάποιο τρόπο?
Ναι ανήκει στις ιατρικές ειδικότητες απλά δεν είναι αναγνωριζμένη στην Ελλάδα.Παρ'όλα αυτά υπαρχουν πολλοί υγιεινολόγοι και εδώ.

Η Οικολογική Ιατρική είναι κλάδος της βιολογικής επιστήμης και ασχολείται με την ανθρώπινη υγεία και ευεξία. Είναι η επιστήμη της υγείας και ξεκίνησε στην εμβρυακή της μορφή στην Αρχαία Ελλάδα.

Η Οικολογική Ιατρική είναι ένα σύστημα φροντίδας σώματος-πνεύματος, στην υγεία και στην αρρώστια, και επιδιώκει την βελτίωση και διατήρηση της υγείας του ατόμου, καθώς και την ανάκτηση της υγείας, όταν κλονιστεί, με την χρησιμοποίηση απλών, φυσιολογικών μέσων και παραγόντων, και κυρίως με την σωστή διατροφή-διαβίωση και αποτοξίνωση του οργανισμού, και γενικά με την αλλαγή του τρόπου ζωής.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πάντως δεν ξέρω για ττα σκυλιά ,αλλα για τους ανθρωπους μην ξεχνάτε και το εμπόριο που γίνεται με τους γιατρούς και τις φαρμακοβιομηχανίες..
Γιατί άλλωστε οι έλληνες περνούν πολύ αντιβίωση... ?:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8)
 


Rania

Well-Known Member
14 Μαϊου 2008
306
1
46
Αθηνα
Kαι οχι μονο αντιβιωση... καθε ειδους φαρμακο μας το δινουν με τοση ευκολια :?
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Αυτά εννοώ και γω... Νιώθω πολύ άσχημα να δείνω συνεχώς αντιβιώσεις στο σκύλο μου.Είναι 10 μηνών και έχει πάρει σε δύο ή τρεις διαφορετικές περιπτώσεις.Δεν θυμάμαι πολύ καλά.Μετράει πάντως πάρα πολύ η διατροφή.Τώρα με τη barf ελπίζω να μην εμφανίζονται προβλήματα τόσο συχνά.
Εάν ήξερα ότι μπορώ να αντιμετοπίσω μία αρρώστια σκύλου όπως αντιμετοπίζω μία δική μου τότε θα ήμουν ήσυχη... :roll:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Re: Πια η γνώμη σας για τις αντιβιώ

dali said:
Προτείνετε τη barf λέγοντας ότι το σκυλί είναι στη φύση του να τα τρώει όλα αυτά... δεν είναι και στη φύση του να μην παίρνει φάρμακα? (Εκτώς βέβαια από ειδικές περιπτώσεις που είναι απαραίτητα) :roll: :roll:
Δεν κατάλαβα το ερώτημα… :?
Εάν ο σκύλος έχει πρόβλημα υγείας, θα ακολουθηθεί η κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα της υγείας του.
Ο "υγεινιολόγος" τι εναλλακτικό θα πρότεινε? Μαντζούνια και ομοιοπαθητικά?
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Καμία σχέση με ομοιοπαθητικά.Για το σκύλο δεν ξέρω να σου πω τι θα έλεγε, πάντως στον άνθρωπο θα έδεινε συγκεκριμένη διατροφή γιατί τα πάντα έχουν να κάνουν με το τρόπο ζωής.Διατροφή και ψυχολογία.Η άποψη του υγιεινολόγου είναι ότι εάν έχεις σαν τρόπο ζωής την υγιεινή διατροφή δεν πρόκειτα να αρρωστήσεις ποτέ και ότι τα φάρμακα καταστρέφουν το ανοσοποιητικό σύστημα και από αυτά δημιουργούντε άλλες αρρώστιες.Και ειδικότερα οι αντιβιώσεις... Τέλος πάντων τα λέω πολύ περιληπτικά, δεν είναι έτσι ακριβώς.

dali wrote:
Προτείνετε τη barf λέγοντας ότι το σκυλί είναι στη φύση του να τα τρώει όλα αυτά... δεν είναι και στη φύση του να μην παίρνει φάρμακα? (Εκτώς βέβαια από ειδικές περιπτώσεις που είναι απαραίτητα) Rolling Eyes Rolling Eyes


Δεν κατάλαβα το ερώτημα… Confused
Είπατε ότι το σκυλί είχε στη φύση του να τρώει ωμό κρέας, λαχανικά κ φρούτα και συμφωνώ απόλυτα αλλά λέω ότι είχε στη φύση του επίσης να καταπολεμάει μόνο του τις ασθένειες χωρίς φάρμακα αλλά μέσα από τη φύση.Τα σκυλιά αναλόγως με το τι είχαν τρώγανε και το ανάλογο φυτό (όχι για τα πάντα φυσικά). :roll:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αυτά τα περί διατροφής και ψυχολογίας ας τα πουν οι υγιεινολόγοι σε κάποιον με σοβαρό πρόβλημα υγείας. Όταν πέρασα περικαρδίτιδα αντί να πάρω αντιβιώσεις και κορτιζόνη πήγα σε έναν πανάκριβο γιατρό ο οποίος είχε σπουδάσει ολιστικός στην Ιταλία και θεωρείται κορυφαίος (με έπεισε μια θεία μου... εναλλακτική).
Αποτέλεσμα? Ένας σκασμός λεφτά σε επισκέψεις κάτι ψυχαναλύσεις της πλάκας (με ερωτήσεις τύπου "στρώνεις το κρεβάτι σου αφού σηκωθείς το πρωί?" ) και ΔΙΑΙΤΑ. Μου είχε απαγορέψει ας πούμε να πίνω γάλα και κάτι τέτοια.
Έγινα πολύ χειρότερα.
Όταν ΔΕΝ έχεις πρόβλημα υγείας επωφελείσαι απ' όλα αυτά δεν αντιλέγω, αλλά ας μην υποτιμούμε ούτε τα φάρμακα, ούτε την αντιβίωση, ούτε την εγχείριση, γιατί μόνο σε κακό μπορεί να μας βγει.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Εγώ είμαι κλασική Ελληνίδα,αν δεν φύγω με συνταγή για φάρμακο δεν νιώθω καλά :lol:
Πέρα από τα αστεία όμως αν ο γιατρός σου συστήσει αντιβίωση σημαίνει πως πρέπει να πάρει και δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να μην δώσω.
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Chloe said:
Αυτά τα περί διατροφής και ψυχολογίας ας τα πουν οι υγιεινολόγοι σε κάποιον με σοβαρό πρόβλημα υγείας. Όταν πέρασα περικαρδίτιδα αντί να πάρω αντιβιώσεις και κορτιζόνη πήγα σε έναν πανάκριβο γιατρό ο οποίος είχε σπουδάσει ολιστικός στην Ιταλία και θεωρείται κορυφαίος (με έπεισε μια θεία μου... εναλλακτική).
Αποτέλεσμα? Ένας σκασμός λεφτά σε επισκέψεις κάτι ψυχαναλύσεις της πλάκας (με ερωτήσεις τύπου "στρώνεις το κρεβάτι σου αφού σηκωθείς το πρωί?" ) και ΔΙΑΙΤΑ. Μου είχε απαγορέψει ας πούμε να πίνω γάλα και κάτι τέτοια.
Έγινα πολύ χειρότερα.
Όταν ΔΕΝ έχεις πρόβλημα υγείας επωφελείσαι απ' όλα αυτά δεν αντιλέγω, αλλά ας μην υποτιμούμε ούτε τα φάρμακα, ούτε την αντιβίωση, ούτε την εγχείριση, γιατί μόνο σε κακό μπορεί να μας βγει.
Δεν ξέρω τι ήταν αυτός ο γιατρός που πήγες πάντως ο δικός μου δεν ρωτάει εάν στρώνω το κρεβάτι μου και έχω δει να θεραπεύοντε όχι μόνο απλές αρρώστιες αλλά και ολόκληροι καρκίνοι και καρδιακά προβλήματα χωρίς ίχνος φάρμακα.Πολύ στενός μου άνθρωπος έζησε 5 χρόνια παραπάνω απ' ότι λέγανε οι κανονικοί γιατροί με αυτή τη μέθοδο και μην πω ότι για το ότι πέθανε τελικά φταίει η λάθος αρχική διάγνωση ενός κανονικού γιατρού.
Τέλος πάντων δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα απλά ήθελα να δω ποιά είναι και η δική σας γνώμη για τις αντιβιώσεις γιατί ενδιαφέρομαι για το καλό του σκύλου μου και όπως βλέπετε λέω ότι δεν γνωρίζω για τα σκυλιά και γι' αυτό ακολουθώ τις οδηγίες του γιατρού ακριβώς. :wink:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
dali said:
Η άποψη του υγιεινολόγου είναι ότι εάν έχεις σαν τρόπο ζωής την υγιεινή διατροφή δεν πρόκειτα να αρρωστήσεις ποτέ και ότι τα φάρμακα καταστρέφουν το ανοσοποιητικό σύστημα και από αυτά δημιουργούντε άλλες αρρώστιες.Και ειδικότερα οι αντιβιώσεις...
Ένας «υγεινιολογος» κτηνίατρος σε περίπτωση, για παράδειγμα, ερλιχιωσης τι αγωγή θα σύστηνε, εάν όχι αντιβίωση? Υγιεινή διατροφή μέχρι ο σκύλος να αποδημήσει εις Κύριον?

Παιδιά μη συγχέετε την ιατρική με την παραϊατρική φροντίδα....
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μια νόσος που μεταδίδεται από τσιμπούρια.
Νόσημα επικίνδυνο για τον σκύλο, που χαρακτηρίζεται από πτώση των θρομβοκυττάρων του αίματος, με άμεση συνέπεια την πρόκληση αιμορραγιών, και τον θάνατο του ζώου αν δεν εφαρμοσθεί εγκαίρως η κατάλληλη θεραπευτική αγωγή.

Ριξε μια ματια εδώ: ΕΡΛΙΧΙΩΣΗ
 




dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
ROTTIE said:
Μια νόσος που μεταδίδεται από τσιμπούρια.
Νόσημα επικίνδυνο για τον σκύλο, που χαρακτηρίζεται από πτώση των θρομβοκυττάρων του αίματος, με άμεση συνέπεια την πρόκληση αιμορραγιών, και τον θάνατο του ζώου αν δεν εφαρμοσθεί εγκαίρως η κατάλληλη θεραπευτική αγωγή.
Ξαναλέω ότι δεν ξέρω για σκυλιά και επίσης ότι δεν είμαι εγώ ο γιατρός για να μπορέσω να σου πω, αλλά υποθετικά λέω ότι εάν εφάρμοζες αυτή τη μέθοδο στο σκύλο στο τελευταίο στάδιο δεν θα γινόταν τίποτα.Από την αρχή ίσως να κατάφερνε κάπως να το καταπολεμήσει ο οργανισμός.
Δεν ξέρω εάν είδες το λινκ που έγραψα αλλά έλεγε ότι υπαχουν εξαιρετικές περιπτώσεις που δεν μπορεί να γίνει κάτι με την υγιεινιστηκή μέθοδο (πχ. aids)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
dali said:
αλλά υποθετικά λέω ότι εάν εφάρμοζες αυτή τη μέθοδο στο σκύλο στο τελευταίο στάδιο δεν θα γινόταν τίποτα.Από την αρχή ίσως να κατάφερνε κάπως να το καταπολεμήσει ο οργανισμός.
Αυτές οι ιδέες, κατά τη γνώμη μου είναι επικίνδυνες :(