Acana ή καποια αλλη...?


Raul1st

Member
27 Ιουνίου 2013
13
1
Καλησπερα στην παρεα,
Εχω ενα γερμανικο ποιμενικο ενος ετους,του δινω μια τροφη που ονομαζεται top line(δεν ειναι καποια γνωστη και κοστιζει 35€ τα 15kg) και σκεφτομαι να αλλαξω και να παρω την Acana. Ο λογος: Βλεπω οτι ο σκυλος μου ειναι σχετικα αδυνατος σε σχεση με τα αδερφια και θα ηθελα μα δω αν εχω αλλα αποτελεσματα με αλλη τροφη. Εχετε να προτεινεται καποια αλλη τροφη?
Και αν καποιος εχει δοκιμασει στον σκυλο του την acana αν μπορει να μου πει την γνωμη του.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Καλησπέρα φίλε.
Εγω την εχω δοκιμάσει και είμαι προς το παρόν απολυτα ευχαριστημένος. Τον 7ο μηνα διανύουμε και από ότι δείχνουν τα πράγματα κάθησε αψογα στο σκύλο. Βεβαίως κάθε σκύλος είναι διαφορετικός , σε γενικές γραμμές όμως θεωρείται απο τις τοπ. Υπόψιν ότι ανεβαινεις στο διπλάσιο και βάλε κόστος.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Αν και δε ξερω για ποια απο τις Acana αναφερεσαι εγω αν θα επελεγα καποια τροφη απο την εν λογω εταιρια για τον γερμανικο σου θα ηταν η Chicken burbank potato ή Large Breed ή καποια απο τις Grain free με προτιμηση στη Wild Praire...δες και τις Farmina N&D (Low και Grain free) . Εγω ηδη βρισκομαι σε μεταβαση στη N&D low grain Chicken Adult στην κουταβα μου 6 μηνων. Εντυπωσεις αργοτερα.
 


Raul1st

Member
27 Ιουνίου 2013
13
1
Καλησπέρα φίλε.
Εγω την εχω δοκιμάσει και είμαι προς το παρόν απολυτα ευχαριστημένος. Τον 7ο μηνα διανύουμε και από ότι δείχνουν τα πράγματα κάθησε αψογα στο σκύλο. Βεβαίως κάθε σκύλος είναι διαφορετικός , σε γενικές γραμμές όμως θεωρείται απο τις τοπ. Υπόψιν ότι ανεβαινεις στο διπλάσιο και βάλε κόστος.
Ναι γνωριζω το κοστος αλλα αν ειναι να δω αποτελεσματα στον σκυλο μου δεν θα το υπολογισω. Απο κοπρανα ο σκυλος σου βγαζει πολλα ή κανονικα? Γιατι εχω ακουσει οτι το μονο μειονεκτημα του ειναι αυτο.
 


Raul1st

Member
27 Ιουνίου 2013
13
1
Αν και δε ξερω για ποια απο τις Acana αναφερεσαι εγω αν θα επελεγα καποια τροφη απο την εν λογω εταιρια για τον γερμανικο σου θα ηταν η Chicken burbank potato ή Large Breed ή καποια απο τις Grain free με προτιμηση στη Wild Praire...δες και τις Farmina N&D (Low και Grain free) . Εγω ηδη βρισκομαι σε μεταβαση στη N&D low grain Chicken Adult στην κουταβα μου 6 μηνων. Εντυπωσεις αργοτερα.
Δεν ξερω ποια τροφη να διαλεξω γιατι εχω παρατηρησει οτι εχει ψιλο-ευαισθητο στομαχι επομενως σκεφτομαι να παρω κανα δυο σακια μικρα για να δω ποια τρωει περισσο.τερο
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Ναι γνωριζω το κοστος αλλα αν ειναι να δω αποτελεσματα στον σκυλο μου δεν θα το υπολογισω. Απο κοπρανα ο σκυλος σου βγαζει πολλα ή κανονικα? Γιατι εχω ακουσει οτι το μονο μειονεκτημα του ειναι αυτο.
Αν τα κοπρανα του σκύλου είναι πολλά σε ποσότητα τότε δεν εχει ταιριάξει στον σκυλο η τροφή. Εκτός βεβαια αν ταΐζεις παραπανω απο την κανονική ποσότητα
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Η acana ειναι μια απο τις καλυτερες τροφές αν και λιγο ακριβή. Προσωπικά δεν την εχω δοκιμάσει αλλα εχω ακούσει και διαβάσει πολυ καλές κριτικές. Βέβαια το πιο σημαντικό ειναι το αν θα κάτσει στον σκυλο , οπως σου έγραψαν και προηγούμενος (y)
 


Raul1st

Member
27 Ιουνίου 2013
13
1
Καλησπέρα φίλε.
Εγω την εχω δοκιμάσει και είμαι προς το παρόν απολυτα ευχαριστημένος. Τον 7ο μηνα διανύουμε και από ότι δείχνουν τα πράγματα κάθησε αψογα στο σκύλο. Βεβαίως κάθε σκύλος είναι διαφορετικός , σε γενικές γραμμές όμως θεωρείται απο τις τοπ. Υπόψιν ότι ανεβαινεις στο διπλάσιο και βάλε κόστος.
Ποια τροφη χρησιμοποιεις?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Raul με την Acana να είσαι σίγουρος ότι ο σκύλος θα φουσκώσει και θα δέσει.
Όμως θέλει μεγάλη προσοχή να κάνεις την μετάβαση αργά για να μην του δημιουργήσει πρόβλημα με διάροιες και επίσης μεγάλη προσοχή στην ποσότητα. Η acana θέλει ρέγουλα. Μην δίνεις μεγαλες μερίδες γιατί μπορεί και αυτό να του φέρει μαλακά και πολλά κόπρανα. Ακολούθησε την συνιστώμενη ποσότητα και αυξομείωσε βλέποντας τα αποτελέσματα στον ίδιο σου τον σκύλο.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Μετά από σχεδόν 2 χρόνια που τρώει Acana Grasslands & Pacifica έχω να σου πω τα παρακάτω :

1. Πολύ λίγα κόπρανα
2. Εκπληκτικό τρίχωμα χωρίς κανένα πρόσθετο
3. Χάνει πολύ λιγότερη τρίχα
4. Έχει δέσει αρκετά
5. Δεν έχει πάρει ιδιαίτερο βάρος

Γενικά θα έλεγα μια πολύ καλή τροφή που του έχει κάτσει καλά έχει βοηθήσει αισθητά το τρίχωμα και τα κόκκαλα του αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι μια τροφή που δώσει βάρος σε ένα σκύλο. Εάν ένα σκυλί πρέπει οπωσδήποτε να πάρει όγκο δεν ξέρω εάν η Acana ειδικά η grain free σειρά είναι αυτό που χρειάζεται
 
  • Like
Reactions: rogerF


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ναι γνωριζω το κοστος αλλα αν ειναι να δω αποτελεσματα στον σκυλο μου δεν θα το υπολογισω. Απο κοπρανα ο σκυλος σου βγαζει πολλα ή κανονικα? Γιατι εχω ακουσει οτι το μονο μειονεκτημα του ειναι αυτο.
Ποια τροφη χρησιμοποιεις?
Δίνω την wild prairie που ειναι grain free. Ναι, μια χαρά ειναι τα κόπρανα, για την ηλικια του σκύλου. Οπως πολυ σωστα σου ειπε η Kyveli χρειάζεται μεγάλη προσοχή στο ρυθμο μεταβασης (να ειναι πολυ αργος) και βεβαιως στην ποσότητα (να μην την υπερβεις).
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Εγω σε ολες τις τροφές που εχω αλλάξει δεν εχω κανει μεταβατική αλλαγη και δεν ειδα κανενα πρόβλημα στο σκυλο.
 


zaher

Well-Known Member
24 Μαρτίου 2014
225
96
Εγω σε ολες τις τροφές που εχω αλλάξει δεν εχω κανει μεταβατική αλλαγη και δεν ειδα κανενα πρόβλημα στο σκυλο.
Αυτο δε σημαινει οτι αυτος ειναι ο τροπος να αλλαξουμε τροφη στο σκυλο μας και ειδικοτερα στην προκειμενη περιπτωση που ο φιλος θα περασει απο μια τροφη σχεδον "χωμα" σε μια ποιοτικη, πλουσια τροφη.

Δεν ξερω ποια τροφη να διαλεξω γιατι εχω παρατηρησει οτι εχει ψιλο-ευαισθητο στομαχι επομενως σκεφτομαι να παρω κανα δυο σακια μικρα για να δω ποια τρωει περισσο.τερο
Παντως αν εχεις χρονο ψαξε λιγο και για τις Farmina που σου ανεφερα πριν...η 12κιλη adult βγαινει κατω απο 50€ και το 92% της πρωτεινης ειναι ζωικη;)
 
  • Like
Reactions: Raul1st


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Εγω σε ολες τις τροφές που εχω αλλάξει δεν εχω κανει μεταβατική αλλαγη και δεν ειδα κανενα πρόβλημα στο σκυλο.
ε, μπορεί ο σκύλος σου να έχει στομάχι δεινοσαύρου,, δεν εξηγείται διαφορετικά.
 
  • Like
Reactions: ntoulis and Elli


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Αυτο δε σημαινει οτι αυτος ειναι ο τροπος να αλλαξουμε τροφη στο σκυλο μας και ειδικοτερα στην προκειμενη περιπτωση που ο φιλος θα περασει απο μια τροφη σχεδον "χωμα" σε μια ποιοτικη, πλουσια τροφη.



Παντως αν εχεις χρονο ψαξε λιγο και για τις Farmina που σου ανεφερα πριν...η 12κιλη adult βγαινει κατω απο 50€ και το 92% της πρωτεινης ειναι ζωικη;)
Δεν ειπα κατι τέτοιο... Απλα λεω τα δικά μου αποτελέσματα
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
ε, μπορεί ο σκύλος σου να έχει στομάχι δεινοσαύρου,, δεν εξηγείται διαφορετικά.
Χαχα χωρις πλακα τωρα... Δεν εχει εμφανίσει ποτε κάποιο σύμπτωμα μετα απο αλλαγη τροφής ... Τωρα πως γίνεται αυτο; who knows!
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Τυχερουλης ο μικρός δηλ, μπορει να φαει τα παντα και στο wc βράχος ε; Εντεράκι για σεμινάριο :rolleyes:
 


rogerF

Well-Known Member
4 Μαϊου 2014
257
74
Λάρισα
Τυχερουλης ο μικρός δηλ, μπορει να φαει τα παντα και στο wc βράχος ε; Εντεράκι για σεμινάριο :rolleyes:
Τυχερούλα η μικρή θες να πεις... Παντως ναι ποτε δεν εχει παρουσιάσει τέτοιο πρόβλημα. Τωρα στην επόμενη αλλαγη τροφής λες να παω σταδιακά ή οπως πριν.
 


LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Και η δικιά μου δεν επηρεάζεται καθόλου από την αλλαγή τροφής -είτε αλλαγή εταιρίας ξηράς, είτε αλλαγή είδους ξηρά, ωμό.
Νομίζω, ή σωστότερα υποθέτω, ότι αρκετά σκυλιά δεν έχουν πρόβλημα.
Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να κάνουμε σταδιακή μεταβολή.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Εξαρταται και απο την αλλαγη. Σε διατροφικά ισοδύναμες τροφες , πχ σουπερμαρκετικές παιζει πολυ συχνα να μη συμβει τιποτε. Αν μεταβείτε ομως απο πχ πεντιγκρί σε οριτζεν η διάρροια θα πάει σύννεφο..
 
  • Like
Reactions: zaher


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf