Acana και διάρροια?




sfinas

Well-Known Member
13 Ιουνίου 2010
306
0
Και για να κλεισει το συγκεκριμμενο θεμα με την καλυτερη γνωστοποιηση στους μετεπειτα αναγνωστες, μειώνοντας την τροφη στα 400 και ισως λιγοτερα γραμμαρια, ο σκυλος σταματησε να εμφανιζει διαρροιες. Αν τύχει θα τυχει απλώς να ειναι ασχηματιστα.
Νάστε καλα!
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
να κάνω μια ερώτηση...γιατί κ εγω παθούσα με acana...στον έκτορα (golden retriever 8 μηνών) δίνω την acana puppy large breed, 2 κουπάκια την ημέρα δηλ περίπου 300 γρ σε 2 γεύματα.
με αυτήν την ποσότητα υφή μυρωδιά είναι οκ αλλά αισθάνομαι ότι είναι λίγη, οτι το σκυλί δεν χορταίνει κ ο δικός μου με την ξηρά δεν είναι λαίμαργος, θα φάει τόση όση να χορτάσει και την υπόλοιπη θα την αφήσει εκεί να περιμένει....αλλά αν γίνει αυτό με την acana μετά η διάρροια ή γενικά τα πολύ πιο μαλάκα κ μυρωδάτα είναι το μόνο σίγουρο:confused::confused:...τι να κάνω?
να του δίνω κ κάτι άλλο πέρα από acana...
κάποιες φορές του δίνω μισή ποσότητα ξηρής κ μαγειρεμένο φαγητό.τρώει με μανία κ μετά όλα καλά;);) αλλά είναι αυτό σωστό??
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
κάποιες φορές του δίνω μισή ποσότητα ξηρής κ μαγειρεμένο φαγητό.τρώει με μανία κ μετά όλα καλά;);) αλλά είναι αυτό σωστό??
Eγω αυτο κανω καθε μερα... με σκετη ξηρα κανει διαρροιες. Θα με ενδιεφερε και εμενα μια αποψη.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Κακο κανετε παρα καλο.Ετσι, δεν ξερετε ποση πρωτεινη, υδατανθρακες, λιπος, ασβεστιο.κτλ παιρνει ο σκυλος σας.Υποτιθεται παιρνουμε καλες τροφες λογω καλων συστατικων και σωστης ποσοτητας και με εξτρα μαγειρευτο φαγητο χαλατε αυτη την ισσοροπια.Μα πως δεν κανει διαρροια;Εδω κανει ήδη με την πολλη πρωτεινη της ακανα κι εσεις του δινετε παραπανω μεσω κανονικου φαγητου;Παντως, ότι και να λεμε...Οι εξετασεις αιματος δειχνουν τα παντα.
 


ninoula

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2010
149
1
Κομοτηνή
ok δεκτών ότι κάνουμε κακό...αλλά κ τα 300 γρ την ημέρα για έναν σκύλο 27 kg, 8 μηνών με κανονική δραστηριότητα δεν είναι πολύ λίγα??
αν παρασυρθώ και του δώσω παραπάνω ξηρά με μαθηματική ακρίβεια την επόμενη μέρα θα έχουμε διάρροιες στην χειρότερη και πολύ μαλάκα στην καλύτερη...
κ το βλέπεις οτι το σκυλί πεινάει, θέλει....κ δεν θεωρώ οτι είναι παχύ και τρομερά λιχούδικο για να του στερήσω την τροφή...να του αλλάξω τροφή? είναι η μόνη ξηρά που την τρώει με όρεξη...(έχουμε δοκιμάσει hills & royal canin με τα χίλια ζόρια να φάει κ είχαμε ποσότητα τρελή στα κόπρανα και ήταν κ πολύ μαλακά...)
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
αλλά κ τα 300 γρ την ημέρα για έναν σκύλο 27 kg, 8 μηνών με κανονική δραστηριότητα δεν είναι πολύ λίγα??
Aν το δινει στον πινακα με τις ημερισιες ποσοτητες,οχι δεν ειναι.Ποσο μαλλον αν το σκυλι διατηρείται σε καλη φυσικη κατασταση και τα κοπρανα του ειναι οκ.

Το ενδεχομενο να μην τον χορταινει αυτη η τροφη λογω ελλειψης σιτηρων -τα οποια φουσκωνουν - ισως ειναι μια πιθανοτητα.
Στειλε ενα mail και στην εταιρια ομως να ρωτησεις.Ειναι πολυ εξυπηρετικοι και απαντουν αμεσα.

Υ.Γ. Εταιρια λεγοντας εννοω την ChampionPetFoods ,οχι την ΚΟΜΠΑ.
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Εγω πάλι του δίνω τοσο όσο να χορτασει.Δεν κοιτω πλεον το τσουβαλι.Φανταστειτε οτι του παιρνω acana sport and agility με 24% λιπος και παλι ειναι κανονικος.Με οτιδηποτε λιγοτερο αδυνατιζει πολυ.Το μονο που τον παχαινει ειναι το κανονικο φαγητο,αλλα το εψαξα απο διαφορες πλευρες και δεν μπορω.Δε γινεται να τα εχω όλα. Εχω συμβιβαστει με τα μαλακα κοπρανα. Λιγες φορες κανει κανονικα.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Διαβασα ολα τα θεματα σχετικα με Acana στο forum και ειδα οτι πολλοι εχουν προβλημα με τα κοπρανα.Εγω τον ταιζα απο 2,5 μηνων μεχρι 5-5,5 μηνων Nutram και αλλαξα σταδιακα τελικα σε Acana puppy small breed απο την οποια εχει φαει ο σκυλος μου 2 σακια των 2,5 κιλων.Στην αρχη τα εκανε λιγο μαλακα και γυαλιστερα,μετα εκανε καποιες διαρροιες,μετα εφτιαξε και τωρα παλι κανει πολλες διαροιες που μυριζουν ασχημα η στην καλυτερη περιπτωση πολυ μαλακα.Επισης εχει αερια.Ολα αυτα σε 2 μηνες.Με την Nutram ηταν λιγο καλυτερα,τα εκανε λιγο σκληρα.Η δοσολογια γραφει 100 γραμμαρια για σκυλο απο 5 εως 9 μηνων,εμενα ειναι τωρα 7,και του δινω 70-100 αναλογα ποσο εχει κουραστει,οταν πειναει μετα απο βολτα και παιχνιδι γρατσουναει επιμονα με τα ποδια του το μπωλ,οσο και να εχει φαει ολη την ημερα,τοτε τον ταιζω και εκει ισως ξεφευγουμε στην ποσοτητα λιγο.Θα προσπαθησω να ελλατωσσω την ποσοτητα,αλλα ποσο καιρο να περιμενω ακομα για να δω αν του ταιριαζει η τροφη?Δεν ταλαιπωρειται το πεπτικο του εφοσον κανει διαροιες?
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Θα σου πω τι θα έκανα εγώ...
Η Acana θεωρείται καλή τροφή (όχι θεωρείται, είναι!) δεν σημαίνει όμως ότι ταιριάζει στο σκύλο σου. Εγώ για 1,5μήνα τάιζα Orijen και ο σκύλος μου είχε κνησμό, συνεχές δάκρυα και μεγάλες ποσότητες κοπράνων (μαλακά πάντα). Όσο και να ήθελα να το συνεχίσω έκανε "μπαμ" ότι δεν πήγαινε στο σκύλο μου οπότε και το σταμάτησα.
Δύο μηνές για κάποιους είναι μικρό διάστημα για άλλους θεωρείται υπεραρκετά για να συνηθήσει την καινούργεια τροφή ο σκύλος. Στην θέση σου θα έψαχνα άλλη τροφή.
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Θα σου πω τι θα έκανα εγώ...
Η Acana θεωρείται καλή τροφή (όχι θεωρείται, είναι!) δεν σημαίνει όμως ότι ταιριάζει στο σκύλο σου. Εγώ για 1,5μήνα τάιζα Orijen και ο σκύλος μου είχε κνησμό, συνεχές δάκρυα και μεγάλες ποσότητες κοπράνων (μαλακά πάντα). Όσο και να ήθελα να το συνεχίσω έκανε "μπαμ" ότι δεν πήγαινε στο σκύλο μου οπότε και το σταμάτησα.
Δύο μηνές για κάποιους είναι μικρό διάστημα για άλλους θεωρείται υπεραρκετά για να συνηθήσει την καινούργεια τροφή ο σκύλος. Στην θέση σου θα έψαχνα άλλη τροφή.
Σωστο... επιλεγουμε αναμεσα απο "καλες μετριες " και "αριστες" τροφες και μενουμε σε αυτη που παει στο σκυλο καλα. Και καλα για εμενα σημαινει, καθαρο τριχωμα, λαμπερα ματια, καλα δοντια, κανονικα κακα... δεν δεχομαι την διοιαρια!! Αλλο τα μαλακα κακα και αλλο η διαροια.. ο κτηνιατρος μας, ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΤΗΝ ΔΙΑΡΟΙΑ.. ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ και φυσικα μπορει να του κανει ζημια! τα εσωτερικα του,τα εντερικια του - το πεπτικο του... κατι δεν παει καλα..δεν χωνευει την πρωτεινη, δεν την αφομειωνει την τροφη, ειναι λαθος να επιτρεπουμε την διαροια.
Ξερω σκυλο που ολα καλα πηγαιναν ολα εκτος απο την διαροια.. δεν εδωσε κανενας σημασια...και εξετασεις που του εκαναν ολες καλες βγηκαν..μετα απο 2 χρονια ο σκυλος εχεσε αιμα...και απο τοτε τρεχουν και δεν φτανουν....
Εγω αμα βλεπω διαροια με ζωνουν τα φιδια..κατι δεν παει καλα.. οταν τα κακα βρομοκοπανε (οχι απλα μυριζουν) ο σκυλος δεν χωνευει καλα και αυτο ειναι κακο.
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Θα ηταν καλυτερα να γυρισω παλι σε Nutram?Δεν εχω δοκιμασει καποια αλλη.Mε αυτην τα κοπρανα του ηταν κανονικα η λιγο σκληρα,οσο και να ετρωγε.Με την Acana οσο και να του δωσω κανει διαρροιες.Με το που τρωει το 1ο γευμα μετα κανει διαρροια.Εντω μεταξυ του αρεσει πολυ η Acana και γρινιαζει να φαει και ας εχει φαει 2 φορες οσο λεει η δοσολογια της τροφης.Το τριχωμα καλο φαινεται και ο σκυλος φουλ ενεργεια και με τις 2 τροφες...
 


smcisps

Well-Known Member
15 Σεπτεμβρίου 2010
53
0
Athens
Τι να σου πώ; Εγω άλλαξα από Προπλαν σε natural dog food (www.naturaldogfood.gr) και μέχρι τώρ όλα τέλεια. Βέβαια ο σκύλος μου δεν είχε πρόβλημα ούτε με την προπλαν. Και τώρα είναι μια χαρά. Η Natural dog food υποτείθεται οτι επιλύει προβλήματα με διάρροιες.
Περισσότερα δεν ξέρω να σου πω.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@russellKind Υπάρχουν αρκετές καλές τροφές, Blue Buffalo, Innova, Natural Dog Food, Arden Grange... Δες στα θέματα του forum για της συγκεκριμένες μάρκες και αν σε πείθουν σαν συστατικά δοκίμασε μια.
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
@russellKind Υπάρχουν αρκετές καλές τροφές, Blue Buffalo, Innova, Natural Dog Food, Arden Grange... Δες στα θέματα του forum για της συγκεκριμένες μάρκες και αν σε πείθουν σαν συστατικά δοκίμασε μια.
Ξερεις σε τι συσκευασιες και τιμες βγαινει η Blue?Σκεφτηκα στην αρχη για Royal Canin αλλα πιστευω οτι η Blue ειναι καλυτερη.Μπηκα και στο site της Innova και φαινεται πολυ καλη,υπαρχει στην Ελλαδα?Σε αυτο το site(για την Blue)εχει 4 διαφορετικες τροφες για μικροσωμες φυλες(smalll breed) και αν θα μπορουσα να τις βρισκω θα ηταν καλα... http://bluebuffalo.com/products/dogs/dry-food.shtml Το Ελληνικο site που μπηκα δεν λειτουργει.Εχει κανει ποτε η Blue recall?
Εχει περασει περιπου 1 εβδομαδα που κανει διαρροιες ο σκυλος και στην αρχη σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι καποιο κρυωμα αλλα τελικα φαινεται οτι δεν του ταιριαζει η τροφη.Εξαλου εχουν περασει 2 μηνες απ'οταν αλλαξα ξηρα αν του ταιριαζε θα ηταν μια χαρα τωρα...
 
Last edited:


Thabishop

Member
17 Νοεμβρίου 2010
9
0
Καλησπέρα σας, αν και έχω διαβάσει αρκετές φορές το φόρουμ σας γράφτηκα με αφορμή αυτήν την συζήτηση.

Έχω ενα Basset hound κοντά 3 μηνών, τον έχω σχεδόν 3 βδομάδες τώρα. Πρώτον του δίνω και εγώ acana puppy & junior δυστηχώς χωρίς έλεγχο στην ποσότητα και αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα (συνήθως ασχηματιστα και 1 στις 4 ευκοιλια).Δεύτερων, το pet shop μου είχε δώσει Nutram όταν τον πήρα για καλη τροφή και κορυφαία και ετσι κ αλλιώς...www.dogfoodanalysis.com την έχει στα 2 αστέρια και πέρα από αυτό έχει Vitamin K (menadione) δηλαδή συνθετική βιταμίνη Κ3, η FDA έχει απαγορεύσει αυτή τη συνθετική μορφή της βιταμίνης από over-the-counter συμπληρώματα, επειδή οι μεγάλες δόσεις έχει αποδειχθεί ότι προκαλούν αλλεργικές αντιδράσεις, αιμολυτική αναιμία, και κυτταροτοξικότητα στα ηπατικά κύτταρα.

Η αρχική μου επιλογή ήταν η Canidae αλλά εχει μόνο στα τρίκαλα η καρδίτσα δεν θυμαμαι κ ήθελα να του αλαξω την τροφή γρήγορα. Η acana είναι πολύ δυνατή τροφή αλλά όπως είπαν κ πριν εδώ τα μαλακά κόπρανα μπορει να σημαινουν οτι δεν αφομειωνεται σωστα... Τεσπα θα του μειωσω την ποσοτητα να δω πως θα παει.

ΥΓ. Εχθες έκανε το επαναληπτικο DA2PI kai CPV-Lepto και έκανε 2 φορες εμετο και 3 φορες οχι διαρροια αλλα νερο... μπορει να ειναι παρενεργεια του εμβολίου?
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Θα ηταν καλυτερα να γυρισω παλι σε Nutram?Δεν εχω δοκιμασει καποια αλλη.Mε αυτην τα κοπρανα του ηταν κανονικα η λιγο σκληρα,οσο και να ετρωγε.Με την Acana οσο και να του δωσω κανει διαρροιες.Με το που τρωει το 1ο γευμα μετα κανει διαρροια.Εντω μεταξυ του αρεσει πολυ η Acana και γρινιαζει να φαει και ας εχει φαει 2 φορες οσο λεει η δοσολογια της τροφης.Το τριχωμα καλο φαινεται και ο σκυλος φουλ ενεργεια και με τις 2 τροφες...
Εγώ εδώ και 2 μήνες της δίνω nutram και όλα είναι μια χαρά γιατί και εγώ έδινα στην αρχή μία άλλη(που δε μπορω να την θυμιθω)και ήταν σχηματισμένα αλλά πολύ μαλακά....τώρα όλα σουπερ μια χαρά και το τρίχωμα μια χαρά και μας το λένε πολλοί ακόμα και στο δρόμο που μας βλέπουν!!!Την θεωρώ μια πολύ καλή τροφή με πρώτο συστατικό το κοτόπουλο και όχι το καλαμπόκι....αλλά όπως πάντα ότι ταιρίαζει στο καθένα!!!!Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη!!!!!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Καλησπέρα σας, αν και έχω διαβάσει αρκετές φορές το φόρουμ σας γράφτηκα με αφορμή αυτήν την συζήτηση.

Έχω ενα Basset hound κοντά 3 μηνών, τον έχω σχεδόν 3 βδομάδες τώρα. Πρώτον του δίνω και εγώ acana puppy & junior δυστηχώς χωρίς έλεγχο στην ποσότητα και αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα (συνήθως ασχηματιστα και 1 στις 4 ευκοιλια).Δεύτερων, το pet shop μου είχε δώσει Nutram όταν τον πήρα για καλη τροφή και κορυφαία και ετσι κ αλλιώς...www.dogfoodanalysis.com την έχει στα 2 αστέρια και πέρα από αυτό έχει Vitamin K (menadione) δηλαδή συνθετική βιταμίνη Κ3, η FDA έχει απαγορεύσει αυτή τη συνθετική μορφή της βιταμίνης από over-the-counter συμπληρώματα, επειδή οι μεγάλες δόσεις έχει αποδειχθεί ότι προκαλούν αλλεργικές αντιδράσεις, αιμολυτική αναιμία, και κυτταροτοξικότητα στα ηπατικά κύτταρα.

Η αρχική μου επιλογή ήταν η Canidae αλλά εχει μόνο στα τρίκαλα η καρδίτσα δεν θυμαμαι κ ήθελα να του αλαξω την τροφή γρήγορα. Η acana είναι πολύ δυνατή τροφή αλλά όπως είπαν κ πριν εδώ τα μαλακά κόπρανα μπορει να σημαινουν οτι δεν αφομειωνεται σωστα... Τεσπα θα του μειωσω την ποσοτητα να δω πως θα παει.

ΥΓ. Εχθες έκανε το επαναληπτικο DA2PI kai CPV-Lepto και έκανε 2 φορες εμετο και 3 φορες οχι διαρροια αλλα νερο... μπορει να ειναι παρενεργεια του εμβολίου?
μάλλον πρέπει να πας κτηνίατρο, απο που πήρες το κουτάβι?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf