Acana Grasslands + Ασβέστιο


Mil4mb3r

Active Member
11 Αυγούστου 2011
31
0
Ηράκλειο- Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σας παιδιά, είμαι νέος στην παρέα σας. Γράφτηκα στο forum πρόσφατα και έκτοτε μανιωδώς διαβάζω άρθρα και σχόλια. Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ να καταλάβω πολλά για το σκυλάκι μου και γι αυτό σας ευχαριστώ πολύ και, παρεπιπτ'οντως, χίλια μπράβο για την προσπάθεια σας.
Εγώ έχω ένα γερμανικό ποιμενικό κουταβάκι 3 μηνών (παρά μια βδομάδα) την Ήρα, η οποία ζεί στις αυλές του σπιτιού μας στα προάστια του Ηρακλείου. Έχει άφθονο χώρο εδω για να παίξει και να τρέξει και την κάνουμε και μισάωρες βόλτες (χωρίς τρέξιμο) μια φορά τη μέρα. Μέχρι τώρα την τάιζα μια ξηρά που λέγεται Kira Protect. Είναι ιταλική και εδώ την κάνουν εισαγωγή απευθείας απο το εργοστάσιο της ιταλίας. Τέλος πάντων, πήγαινε σχετικά καλά στην τροφή αυτή αλλά αποφάσισα να της αλλάξω τροφή και να πάμε σε μια τροφή καλύτερης ποιότητας. Μετά απο ενδελεχή ανάγνωση του dogfoodanalysis.com και των άρθρων σας εδώ αποφάσισα να της πάρω acana grasslands. Την πήρα χθες, το κουκλί τρελαθηκε, άρχισε να πηδάει πάνω στην καρέκλα για να φτάσει το σάκο, και προς το παρόν τη δίνω μισή μισή με την παλιά της. Το θεμα είναι οτι έχει 2% (min) ασβέστιο, πράγμα που το πήρα χαμπάρι χθές. Όλο το βράδυ ξενύχτησα και διάβαζα περι υπερβολικής ποσότητατας ασβεστίου, οτι τα κουτάβια δεν μπορούν να αποβάλλουν το extra ασβέστιο όπως οι ενήλικες και αυτό συσσωρεύεται στα κόκαλα που μεγαλώνουν πιο γρηγορα και είναι μετα επιρρεπή σε προβλήματα. Όλη η παραπάνω λογοδιάρροια :)p) οδηγεί στην εξής ερώτηση: ποιά είναι η δική σας γνώμη περι αυτής της τροφής/ασβεστίου; Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας!!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Mil4mb3r, καλώς μας ήρθες.
Την συγκεκριμένη τροφή την θεωρώ καλή. Τώρα όσο για το ασβέστιο πολλοί πιστεύουν ότι κάνει κακό στην ανάπτυξη, άλλοι πιστεύουν το αντίθετο. Εκτός απο το τι ποσοστό Ca που έχει, περισσότεροι σημασία έχει και η ποιότητα της. Θύμισε μου τι ποσοστό φώσφορο έχει.
 










BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Δεν γνωρίζω αν ο σκύλος είναι καθαράιμος αλλά αν ναι θα μπορούσες να πάρεις μια γνώμη απο τον εκτροφέα. Τόσες γέννες που θα έχει κάνει φαντάζομαι θα έχει μια άποψη στο θέμα ασβεστίου.
 


Mil4mb3r

Active Member
11 Αυγούστου 2011
31
0
Ηράκλειο- Θεσσαλονίκη
Τελικά αποφάσισα να της αλλάξω τροφή και να της δίνω Acana Puppy large breed.
Πήγα και της πήρα ένα trial pack των 400 γραμμαρίων, της έδωσα λίγο και την κατέβασε αμάσητη.
Το μόνο που με μπερδεύει τώρα είναι οτι στην grasslands (που είχε δοσολογία ανα κιλό) έπρεπε να της δίνω γύρω στα 160 γραμμάρια ενώ εδω πάει με το β.αρος ενήλικα και μεταξύ 3-6 μηνών ( η δικιά μου είναι 3 μηνών) λέει 345 γραμμάρια, έτσι ξερά. Εντάξει, η large breed έχει και λίγα σιτηρά μέσα αλλα μου φαίνεται παράξενη τόση διαφορά. Και δεν έχει κάν ένα εύρος γραμμαρίων για μπούσουλα, τέλος πάντων....
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
345 γραμμάρια ξηρά σε κουταβάκι 3 μηνών? Μήπως διαβάζεις κάτι λάθος?
400 gr Royal δίνω κάθε μέρα στη Λάρα μου που είναι 28 κιλά γομάρι!
Ξανακοίτα τη συσκευασία, κάτι διαβάζεις λάθος, δε μπορεί!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ρε παιδιά, να σας ρωτήσω κάτι που ξεχνάω συνέχεια? Γιατί ζυγίζετε την τροφή? Εγώ εδώ παίρνω τα ίδια σακιά που παίρνετε κι εσείς και απέξω λέει να μετράω με φλυτζάνια. Τα δικιά σας σακιά αναφέρουνε και φλυτζάνια ή ζητάνε μόνο ζύγισμα?
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
η Royal που δίνω στη Λάρα το έχει και σε φλυτζάνια. Η Λάρα πρέπει να τρώει περίπου 400 γραμμάρια δλδ περίπου 3,5 φλυτζάνια.
η blue bufalo του Άρη έχει και δοσομετρητη και το αναφέρει και σε γραμμάρια και σε δοσομετρική ποσότητα (πχ ο Άρης πρέπει να τρώει το 1/6 του δοσομετρητή τη μέρα)
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Το πινακάκι που έχει στην συγκεκριμένη τροφή λέει ότι εάν περιμένεις το σκυλί να γίνει περίπου 30 κιλά κατά την ενηλικίωση πρέπει να του δίνεις περίπου 395 γρ στην ηλικία 3-5 μήνες, σε 3 γεύματα. Δλδ 130 γρ/γεύμα, γιατί σου φαίνεται πολύ; Άλλωστε το λέει ότι το κάθε κουτάβι είναι μοναδικό και η ποσότητα που χορηγείς εξαρτάται από κουτάβι σε κουτάβι, οπότε ξεκινάς με π.χ. 120 γρ χ 3 και βλέπεις πως ανταποκρίνεται το σκυλί.
 


Mil4mb3r

Active Member
11 Αυγούστου 2011
31
0
Ηράκλειο- Θεσσαλονίκη
Το πινακάκι που έχει στην συγκεκριμένη τροφή λέει ότι εάν περιμένεις το σκυλί να γίνει περίπου 30 κιλά κατά την ενηλικίωση πρέπει να του δίνεις περίπου 395 γρ στην ηλικία 3-5 μήνες, σε 3 γεύματα. Δλδ 130 γρ/γεύμα, γιατί σου φαίνεται πολύ; Άλλωστε το λέει ότι το κάθε κουτάβι είναι μοναδικό και η ποσότητα που χορηγείς εξαρτάται από κουτάβι σε κουτάβι, οπότε ξεκινάς με π.χ. 120 γρ χ 3 και βλέπεις πως ανταποκρίνεται το σκυλί.
Ναι η τροφή λέει 395 μεταξυ 3-5 μηνων (εμένα τώρα είναι τριών μηνών ακριβώς). Αλλά είναι παράξενο να αναγράφεται η ίδια ποσότητα σε φάσμα τριών μηνών, θα έπρεπε να έχει ένα εύρος ενδεικτικό σε γραμμάρια (π.χ 245-395). Το ίδιο θα τρώει στους 3 και το ίδιο στους 5?
Επίσης, μέχρι τώρα έδινα στην Ήρα Acana Grasslands που έγραφε δοσολογία ανάλογα με το βαρος του σκύλου (και όχι ενήλικου σκύλου)και στα 11 κιλα που είναι τώρα το κουτάβι η δοσλογία ειναι 170-180 γραμμάρια. Μιλάμε για υπερδιπλάσια ποσότητα δηλαδή. Δεν ξέρω πειτε μου και εσείς τη γνώμη σας. Εδώ είναι η τροφή για όσους ενδιαφέρονται (πατήστε το link κάτω δεξιά) : http://www.championpetfoods.com/acana/show-product.php?formulation=plb
 


Mil4mb3r

Active Member
11 Αυγούστου 2011
31
0
Ηράκλειο- Θεσσαλονίκη
Παιδιά τελικά το θέμα με την τροφή λύθηκε, επικοινώνησα με την Champion Petfoods. Να το μήνυμα που έστειλα:

Hello, my name is Kostas and i am form Greece. I Have a beautiful 3 month old German Shepherd puppy.
I am feeding her Acana Grasslands but i want to switch to acana puppy large breed. I want your help regarding the daily quantity of the food. My puppy is 3 months old and weights 11 kilos. Acording to Grasslands chart i must feed her 180 gramms per day while the dosage of Acana puppy Large Breed is 395 gramms between 3-5 months old, which is 2 times the weight i \'ve been giving her.
So, what do you reccomend i must do.
And, secondly, shouldnt be there a range of gramms per day under 3-5 months of age? you cant feed both a 3 month puppy and a 5 month puppy 395 gramms.
I am waiting for your response. Thank you in advance!


Και να η απάντηση που πήρα:

Hello Kostas,

Thank you for taking the time to write to us with your questions. The amount of the Grasslands that you were feeding is correct for adults but we recommend that for puppies the amount be increased. For Puppies from 1 ½ to 3 months old feed twice the recommend adult amount for their current weight. From 3 to 6 months old feed 1 ½ times the adult amount and from 6 to 11 months feed 1 ¼ times the adult amount.

You are right you would feed less to a 3 month old puppy than a 5 month old. We are in the process of changing the feeding guides and this will be on the new packaging. In the meantime I would suggest following the guide below and for your 3 month old feed the lesser amount.

ADULT
WEIGHT
OF PUPPY

AGE of PUPPY in MONTHS

1½ - 3 Mo.
CUPS / GR
3 - 5 Mo.
CUPS / GR
6 -10 Mo.
CUPS / GR
11 - 19 Mo.
CUPS / GR
19 - 24 Mo.
CUPS / GR
25- 30 kg /
55 - 65 lb
1¾-2 / 210-240
3-3¾ / 360-450
4-4¼ / 480-510
ADULT
ADULT
30- 40 kg /
65 - 85 lb
2-2¼ / 240-270
3¾-4½ / 450-540
4¼-5 / 510-600
ADULT
ADULT
40- 60 kg /
85 -130 lb
2¼-2½ / 270-300
4½-5½ / 540-660
5-5¾ / 600-690
4-4¾ / 480-570
ADULT
60- 80 kg /
30 -175 lb
2½-3 / 300-360
5½-6 / 660-720
5¾-7 / 690-840
4¾-5½ / 570-660
5¼-6¾ / 630-810
80-110 kg /
175 -240 lb
3-3¼ / 360-390
6-6¼ / 720-750
7-7½ / 840-900
5½-7½ / 660-900
6¾-7 / 810-840

Please contact us again with any further questions that you may have.

Kind regards,
Diana
Customer Care Representative
Champion Petfoods LP
 
Last edited:


Mil4mb3r

Active Member
11 Αυγούστου 2011
31
0
Ηράκλειο- Θεσσαλονίκη
Χμμμμ. Προσπαθώ τόση ώρα να βρώ έναν τρόπο να γίνει σωστη επικόλληση του πίνακα και δεν τον βρίσκω. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως. Μπορώ να στείλω σε κάποιον το mail να κάνει αυτός σωστή επεξεργασία του πίνακα;
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
πιστευω κολλας στις λεπτομεριες...αμα εχει 2% ασβεστιο η 2.1% κτλπ..μην τρελενεσε...παρε μια τροφη που πιστευεις πως ειναι καλη και δωστην στον σκυλο,απο κει κ περα δες πως τα παει..απλα εδω ρωτα τι προτινει ο καθε ενας..εγω πχ εχω γερμανικο ποιμενικο κ τρωει εδω και 7 μηνες την royal canin maxi junior και λεωνα την αλλαξω προς ακανα στο επομενο τσουβαλι..απο δευτερα δηλ...θα δω πως θα παει κ θα πραξω αναλογα...οπως και να χει ο δικος σου ειναι μικρος και χρειαζετε ασβεστιο full για να σηκωθουν καλα και τα αυτακια του..δωστου συμπληρωμα με χαπια ασβεστιο με δοσολογιες φυσικα..πολλοιιιιιιι γνωστοι μου οπως κ εγω αυτο καναμε οταν ηταν τοσο μικρος..δεν θα παθει τιποτα..μην μασας...και να μην δωσεις ασβεστιο παλι δεν θα παθει τιποτα απλα οτι ακους για καλυτερο θελεις να το κανεις.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Eγώ θα έλεγα ότι εάν ταίζετε τον σκύλο σας με μία καλή ξηρά τροφή σε καμία περίπτωση να μην προσθέτετε ασβέστιο. Για λόγους που έχουν αναλυθεί πολλές φορές στο φόρουμ, υπερβολικό ασβέστιο μπορεί να προκαλέσει οστικές αλλοιώσεις.
 


Mil4mb3r

Active Member
11 Αυγούστου 2011
31
0
Ηράκλειο- Θεσσαλονίκη
Bruno25 μάλλον έχεις δίκιο οτι είμαι υπερβολικός, απλώς είχα διαβάσει αρκετά πράγματα στο ίντερνετ και οτι η μεγάλη ποσότητα ασβεστίου ίσως κάνει κακό στν ανάπτυξη και απλώς ήθελα το καλύτερο για το κουτάβι μου. Επειδή είμαι πρωτάρης ειδικά, γιατί το Ηράκι είναι το πρώτο μου σκυλί, δηλώνω την άγνοια μου και παίρνω βοήθεια και δεύτερες απόψεις απο όσους μπορώ. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα σας τα πόστ, να είστε καλά.
Ως προς τα συμπληρώματα τώρα, τείνω και εγώ -και απο όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ- προς την άποψη του Kyvelι. (παρεπιπτόντως τα σκυλιά σας είναι κουκλιά, φτου φτού).
Τέλος πάντων, αυτό το thread απο αλλού ξεκίνησε (ποσότητα ασβεστίου) και αλλού κατέληξε, στην ποσότητα της τροφής της Acana Grasslands για κουταβάκια που απ΄ ότι διαβάσατε πιο πάνω δεν ξεκαθαρίζεται στη συσκευασία. Η δοσολογία που γράφει στο πλάι (που είναι ανα κιλό σκύλου) είναι για ενήλικους και όχι για κουτάβια, παρόλο που γράφει η τροφή επάνω οτι είναι για όλα τα στάδια της ζωής.
Οπότε όσοι έχετε πάρει τη Grasslands για κουταβάκια προσοχή!
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
μαλλον δεν εχεις παρει την puppy...εγω εχω την royal junior maxi και λεει τα παντα...απο βδομαδα θα την αλλαξω σε akana η blue wilderness ομως.απλα οκ κ εγω ετσι εκανα..δεν χρειαζετε τοσο πολυ ξεψαχνησμα..ρωτα ποιες ειναι καλες τροφες και δωστου για μενα παντα ε προλυπτικα canosan χαπια για καποιους μηνες αμα μπορεις να δεσουν πολυ καλα τα ποδια του μιας και εκει εχουν ενα θεμα οι λυκοι κ τελος
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95