activyl. Απόψεις;


malicious

Active Member
14 Μαϊου 2012
40
0
Μα επειδή τα "ζυγιζω" και γω γι αυτό το λέω. Προσπαθώ να βρω μια χρυσή τομή για να μην ταλαιπωρουνται οι σκύλοι. Από τη στιγμή που ο χειμώνας στην Ελλάδα δεν είναι βαρύς, ο σκύλος πρέπει να φοράει όλο το χρόνο αμπούλα, γι αυτό και το ψάχνω τόσο πολύ.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Εγώ πάντως είχα αποφασίσει να μην τους φορέσω τίποτα τον χειμώνα αλλά άρχισαν να ξύνονται οπότε όλο και κάποιον ψύλλο κονόμησαν. Τους έβαλα activyl και ευτυχώς δεν είχαμε παρενέργειες.
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Κι εγώ βγήκα σήμερα στην αγορά για παρασιτοκτόνο, δεν βρήκα την Frontline Combo στα κοντινά κτηνιατρεία και μου πρότειναν την Activyl TickPlus

Διαβάζοντας όμως τις οδηγίες με αποθάρρυνε ότι προστατεύει από λιγότερα είδη κροτώνων και για μικρότερη διάρκεια απ' ότι η Frontline και η Certifect

Θεωρητικά, θετικά το ότι δεν πρόκειται για ουσία στην οποία οι ψύλλοι έχουν αναπτύξει ανεκτικότητα.

Δεν ξέρω, σκέφτομαι να την επιστρέψω να πω την αλήθεια.

Σε σύγκριση με το σκέτο Frontline Plus είχε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα σύμφωνα με τις μελέτες που θα βρει κανείς εδώ
http://www.merck-animal-health-usa.com/products/studies_and_resources.aspx

Οι πιο χρήσιμες απ' όσο είδα είναι οι παρακάτω...μέτρια αποτελέσματα σε τσιμπούρια (θέλει καμιά βδομάδα να δράσει) και αρκετά καλά έως πολύ καλά σε ψύλλους
http://www.merck-animal-health-usa.com/binaries/1756-3305-6-366_tcm96-154688.pdf
http://www.merck-animal-health-usa.com/binaries/ACT-36-Tick-Plus-Efficacy_tcm96-154693.pdf
http://www.merck-animal-health-usa.com/binaries/ACT-37-Tick-Repellency_tcm96-154694.pdf
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Εμένα η κτηνίατρος πρότεινε να αντικαταστήσω την advantix με activyl. Την δοκιμάσαμε τώρα πριν απο 2 εβδομάδες περίπου, χωρίς πρόβλημα. Μου είπε ότι είναι πιο αποτελεσματική κατά των τσιμπουριών απ ότι η advantix που βάζαμε. Δεν είμαι σίγουρη ότι θα την συνεχίσω..είναι πάρα πολυ λιπαρή και όντως αργεί να απορροφηθεί.
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Μ' αυτά και μ' αυτά αρχίζω και ψήνομαι για χαπάκι κατά των παρασίτων.
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Εμένα η κτηνίατρος πρότεινε να αντικαταστήσω την advantix με activyl. Την δοκιμάσαμε τώρα πριν απο 2 εβδομάδες περίπου, χωρίς πρόβλημα. Μου είπε ότι είναι πιο αποτελεσματική κατά των τσιμπουριών απ ότι η advantix που βάζαμε. Δεν είμαι σίγουρη ότι θα την συνεχίσω..είναι πάρα πολυ λιπαρή και όντως αργεί να απορροφηθεί.
Την advantix (ποιά από τις δύο; βλέπω υπάρχει μια "κοινή" και μια K9 advantix II) δεν την έχουμε δοκιμάσει, αλλά διαβάζοντας τις προδιαγραφές του Activyl στο φυλλάδιο, μάλλον ισχύει το αντίστροφο...
δηλαδή ενδέχεται να είναι πιο αποδοτικό το Activyl στους ψύλλους, αλλά στα τσιμπούρια εκτός του ότι προστατεύει απο΄ένα είδος μόνο για 3 βδομάδες, λέει ότι μπορεί να χρειαστεί να περάσει μια βδομάδα για να θανατωθούν τα υπάρχοντα...

Τώρα σε μια σελίδα διάβασα ότι η πυρεθρίνη που έχει το Activyl μπορεί να είναι πιο αποτελεσματική στην απώθηση των τσιμπουριών, αλλά οι αυστηρές προδιαγραφές δεν δίνουν αυτή την εντύπωση.

Την επόμενη φορά μας μένει να δοκιμάσω Advantix για το σκύλο...η μόνη που δεν έχουμε ακόμη βάλει από τις πιο γνωστές.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Την advantix (ποιά από τις δύο; βλέπω υπάρχει μια "κοινή" και μια K9 advantix II) δεν την έχουμε δοκιμάσει, αλλά διαβάζοντας τις προδιαγραφές του Activyl στο φυλλάδιο, μάλλον ισχύει το αντίστροφο...
δηλαδή ενδέχεται να είναι πιο αποδοτικό το Activyl στους ψύλλους, αλλά στα τσιμπούρια εκτός του ότι προστατεύει απο΄ένα είδος μόνο για 3 βδομάδες, λέει ότι μπορεί να χρειαστεί να περάσει μια βδομάδα για να θανατωθούν τα υπάρχοντα...

Τώρα σε μια σελίδα διάβασα ότι η πυρεθρίνη που έχει το Activyl μπορεί να είναι πιο αποτελεσματική στην απώθηση των τσιμπουριών, αλλά οι αυστηρές προδιαγραφές δεν δίνουν αυτή την εντύπωση.

Την επόμενη φορά μας μένει να δοκιμάσω Advantix για το σκύλο...η μόνη που δεν έχουμε ακόμη βάλει από τις πιο γνωστές.
Την κοινή απ ότι θυμάμαι. δε ξέρω έχω μπερδευτεί κι εγω..την άλλη εβδομάδα θα πρέπει να παω να πάρω, αλλά μάλλον με βλέπω για advantix και πάλι. Τα τσιμπούρια είναι αυτά που μ ενδιαφέρουν περισσότερο.
 


illuminaughty

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2013
188
21
Τότε ίσως η Certifect σου ταιριάζει καλύτερα...ιδιαίτερα αποτελεσματική με τα τσιμπούρια, απλώς μυριζει αρκετά το πρώτο 8-12ωρο
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.150
Μηνύματα
896.314
Μέλη
19.955
Νεότερο μέλος
Infinity12