AGILITY


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλημέρα φίλοι μου!
Σκέφτομαι να ξεκινήσω agility με το σκύλο μου, διότι διαπιστώνω πως μεγαλώνοντας, διαθέτει καλό drive και απίστευτα αποθέματα ενέργειας.
Έχω παρακολουθήσει αγώνες agility σε εκπομπές του animal planet και νομίζω πως είναι ένα από τα πιο διασκεδαστικά κυναθλήματα και για τον σκύλο και για τον ιδιοκτήτη. Ο σκύλος μου είναι βέβαια ακόμα κουτάβι (7 μηνών) και μάλλον θα πρέπει να περιμένω λίγους μήνες ακόμη…
Αν ασχολείται κάποιος με το συγκεκριμένο κυνάθλημα θα εκτιμούσα πολύ τις πληροφορίες που θα μπορούσε να μου δώσει.
Για παράδειγμα σε πια ηλικία ξεκινούν τα σκυλιά να κάνουν agility;
Τα rot «δουλεύονται» εύκολα;
Μπορούν να αποδώσουν εξίσου καλά με ένα πιο «ελαφρύ» σκυλί (πχ μπόρντερ κόλι);
Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα, παρακαλώ πολύ ας με διαφωτίσει… :roll:
 


S

SwkDoG

Guest
Χωρίς να έχω βαθυά γνώση επί του θέματος θα έλεγα πως δεν είναι ανάγκη να περιμένεις,όπως είπες.Έχω την εντύπωση ότι μπορείς και ίσως πρέπει να ξεκινήσεις από τώρα για καλύτερα αποτελέσματα.
Τώρα από όσα έχω παρακολουθήσει τα Ροτβάιλερ δεν είναι και τα πιο διαδεδομένα για agility αλλά δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει και ο πρωταθλητισμός!... :D ...Τουλάχιστον όχι από τώρα... :D

Σίγουρα δεν θα αποδίδει ένα Ροτβάιλερ το ίδιο με ένα Μπόρντερ (σε χρόνους τουλάχιστον...) αλλά όπως είπα και παραπάνω δεν έχεις στόχο το παγκόσμιο!

Το μεγάλο θέμα είναι που και με ποιόν θα το δουλέψεις (δε θέλω ονόματα!!... :p ...γιατί στα λόγια στην Ελλάδα δουλεύουν από French Ring μέχρι κοτόπουλα για herding!!... :p )??!!!...

Πάντως όντως είναι πολύ εντυπωσιακό και διασκεδαστικό άθλημα!!... :)
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
ROTTIE η καλλίτερη ηλικία για να αρχίσει ένα σκυλί agility είναι από 8 μηνών αλλά προσωπικά ειδικά για τα rot θα περίμενα λίγο περισσότερο. Αυτό γιατί αρκετά από τα εμπόδια έχουν άλματα αλλά και οι γρήγορες στροφές μπορεί να δημιουργήσουν ή να κάνουν πιο έντονα προβλήματα του σκελετού. Φυσικά ο admin είναι πιο κατάλληλος να μας το πει αυτό.

Κατά τα άλλα είναι ένα απίθανο άθλημα που ο σκύλος αλλά και ο ιδιοκτήτης βρίσκουν διασκεδαστικό. Το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!! Θέλω επίσης να σου πω ότι έχω δει rot να κάνουν agility και είναι απίστευτα.
 


S

SwkDoG

Guest
Δεν αρχίζεις το σκύλο πιέζοντας τον να υπερπηδήσει εμπόδιο ενός μέτρου,αυτό είναι σίγουρο!...

Υπάρχουν διάφορες τεχνικές εκμάθησης και της υπερπήδησης εμποδίων αλλά και των υπολοίπων κομματιών του agility που δεν επιβαρύνουν το σκελετό και τη δομή του σκύλου σε ανησυχητικό βαθμό.

Το 7 μηνών με το 8 μηνών έχει διαφορά μικρής σημαντικότητας...Αν ήταν να πούμε πως περιμένουμε μια πιο ολοκληρωμένη σκελετική ανάπτυξη θα λέγαμε 14-16 μηνών.
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Είχα ρωτήσει σε έναν εκπαιδευτή για το agility και μου είχε απαντήσει ότι το κόστος είναι 200ε για 4 μαθήματα κι ότι αγώνες δεν γίνονται.

Ο προβληματισμός μου είναι μετά τα μαθήματα, τι? Εντάξει πήγε τέσσερις φορές ο σκύλος, διασκέδασε (και εκπαιδεύτηκε υποτίθεται), μετά που μπορούμε να πάμε να "παίξουμε" και με τι κόστος?
 


S

SwkDoG

Guest
Είχα ρωτήσει σε έναν εκπαιδευτή για το agility και μου είχε απαντήσει ότι το κόστος είναι 200ε για 4 μαθήματα κι ότι αγώνες δεν γίνονται.
:? ...Μήπως σου είπε σε 4 μαθήματα τι θα πρωτομάθενε?!...Και γιατί το διαχώρισε έτσι "200ευρώ τα 4"?!!...

Το "μετά το λύκειο τι?!" είναι όντως ένας προβληματισμός...αλλά όπως είπε και πρώην υπουργός παιδείας,τα προβλήματα αρχίζουν από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση... :wink:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Μου είπε ότι τα μαθήματα είναι μία φορά την εβδομάδα για ένα μήνα, άρα τέσσερα μαθήματα.

Πραγματικά δε βλέπω το λόγο να εκπαιδεύσω το σκύλο μου στο agility αν το μόνο που θα μπορώ να κάνω μετά είναι να τον βάζω να πηδάει πάνω απ' τον καναπέ και τις πολυθρόνες. :lol:
 


S

SwkDoG

Guest
Μου είπε ότι τα μαθήματα είναι μία φορά την εβδομάδα για ένα μήνα, άρα τέσσερα μαθήματα.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τελικά πρέπει να είναι πολύ εύκολο αυτό το agility!!...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Skylos said:
.

Πραγματικά δε βλέπω το λόγο να εκπαιδεύσω το σκύλο μου στο agility αν το μόνο που θα μπορώ να κάνω μετά είναι να τον βάζω να πηδάει πάνω απ' τον καναπέ και τις πολυθρόνες. :lol:
Εεεεε! Πολλά ζητάς και εσύ!
Καλο δεν είναι και αυτό? :wink: :lol:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλημέρα!
Ποιος ενδιαφέρεται για πρωταθλητισμό και τίτλους…
Εγώ σκέφτομαι να ασχοληθώ με το agility για να εκτονώσει ο μικρός τα αστείρευτά αποθέματα ενέργειας που διαθέτει και να διασκεδάσουμε παρέα.
Δεν νομίζω βέβαια η εκπαίδευση να είναι διάρκειας τεσσάρων μόνο μαθημάτων, εκτός αν το σκυλί έχει IQ 150, σιδερώνει τα ρούχα, απλώνει την μπουγάδα και σου φτιάχνει φρεντοτσίνο ντεκαφεινέ! :shock:
Τώρα αν agility σημαίνει να πηδά από καναπέ σε καρέκλα και τούμπαλιν, έχουμε ήδη κατακτήσει τον παγκόσμιο τίτλο! :lol: :lol: :lol:
Θα κάνω μια έρευνα σχετικά με το σπορ (χώροι, κόστος, χρόνος κτλ) και θα επανέλθω…
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγώ πάντως θα το σκεφτόμουν παρα πολύ καλά, πριν έβαζα ένα τόσο βαρύ σκυλί όπως είναι το Rottweiler, να κάνει τέτοια άλματα, όπως απαιτούνται στο agility!
Ακόμα και εάν διαπιστωθεί (οπωσδήποτε με ακτινογραφία), ότι οι αρθρώσεις του είναι απόλυτος υγείεις.

Τα Rott δεν έχουν "φτιαχτεί" για άλματα, γρήγορα sprints και απότομες αλλαγές κατεύθυνσης!
Όλα αυτά επιβαρύνουν σημαντικά τις αρθρώσεις και την σπονδυλική στήλη.

Με Rott θα έκανα CSC (Combinition Speed Cup).
Αλλα και αυτό είναι άλλο ένα Dog Sport, που δεν υπάρχει ακόμα στην ελλάδα, όπου ζούμε από "κυνολογηκης" άποψης ακόμα στον μεσαίωνα!!
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
ROTTIE said:
Θα κάνω μια έρευνα σχετικά με το σπορ (χώροι, κόστος, χρόνος κτλ) και θα επανέλθω…
Τι έμαθες?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ο εκπαιδευτής του σκύλου μου διαμορφώνει ένα χώρο για agility και βρήκα την ευκαιρία σε κάποια από τα τελευταία μαθήματα να κάνω μια δοκιμή.
Μετά λύπης μου διαπίστωσα, πως το σκυλί δεν είχε καμιά ιδιαίτερη διάθεση να πηδά τα χαμηλά εμπόδια και να ανεβαίνει στις τραμπάλες.
Άσε που εκείνη την ημέρα είχε απίστευτη ζεστή, την οποία ο σκύλος μου δεν αντέχει ΚΑΘΟΛΟΥ και το αποτέλεσμα ήταν να ξαπλώσει στο σκιερό γρασίδι και να μην έχει διάθεση να ούτε να κουνηθεί!
Τζίφος το agility αγαπητέ φίλε, τουλάχιστον για τον Iggy!
Όπως κατάλαβες, δεν ασχολήθηκα καθόλου με περαιτέρω λεπτομέρειες…
 


Dio

Well-Known Member
22 Ιανουαρίου 2007
95
0
Και δηλαδή όλο το μάθημα πήγε χαμένο? Ελπίζω ο εκπαιδευτής να μην πληρώνετε με το μάθημα αλλιώς.....την έβαψες. :lol: :lol:
 


Savra

Well-Known Member
16 Απριλίου 2007
342
1
Athens
www.happypuppycafe.com
lone wolf said:
ROTTIE Το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!! Θέλω επίσης να σου πω ότι έχω δει rot να κάνουν agility και είναι απίστευτα.
Eκανα με την Αυρα agility,και ηταν στην ταξη ενα ροτβαιλερ που ηταν φοβερο! :D
Βλεποντας την Αυρα που της αρεσε παρα πολυ...εκλαιγε μεχρι να ερθει η σειρα της να μπει στον στιβο :lol: ....αλλα και οσα σκυλια εργασιας ηταν εκει,ενα ντογκο,ροτβαιλερ και γερμανικους ποιμενικους,εβλεπες με τι ζηλο και ενθουσιασμο ακολουθουσαν τις εντολες!
 


Nicole

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2008
95
0
Πολύ μου αρέσει το Agility απο σήμερα έχω ξεκινήσει να μαθαίνω στην σκυλίτσα μου την Lucy να περνάει κάποια εμπόδια. Τα πήγε αρκετα καλά, μόνο που βαρέθηκε όταν δεν της έδινα πλέον λιχουδιές...:rolleyes:

Θα ήταν ωραίο αν γινόντουσαν άγώνες Agility στην Ελλάδα, όπως γίνονται εκθέσεις σκύλων...
Γενικά όμως σε τέτοιους αγώνες γίνεται να πάρουν μέρος μόνο καθαρόαιμα σκυλιά?