Agility


Chrismyrts

Member
8 Φεβρουαρίου 2021
14
19
36
Καλημέρα σας,

Χρόνια πολλά με υγεία να ευχηθώ σε όλα τα μέλη!

Ο Νανούκ, ημίαιμος κούταβος 9 μηνών πλέον, προχωράει σιγά σιγά με την εκπαίδευσή του. Ο εκπαιδευτής μας μας έχει βοηθήσει πολύ και θεωρώ πως έχει βελτιωθεί πολύ η υπακοή του σκύλου αλλά και η σχέση μας και η κατανοήση που δείχνουμε. Ο σκύλος είναι πολύ υπάκουος στο σπίτι και πλέον αρκετά υπάκουος και σε εξωτερικούς χώρους (κυρίως αυτούς που γνωρίζει) με αρκετά ερεθίσματα.

Αυτές τις ημέρες ρώτησα τον εκπαιδευτή για να επισκεφθούμε κάποιον χώρο και να κάνουμε agility. Συμφώνησε και είπε πως είναι ωραίο και για τον σκύλο αλλά και για εμάς.

Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: υπάρχουν φορές που ο σκύλος με ακολουθεί πιστά, ειδικά με λιχουδιές στο χέρι. Σε πάρκο σκύλων άλλες φορές έχει καλές επιστροφές και άλλες δεν έρχεται ποτέ όσο κι αν τον φωνάζω καθώς ασχολείται με άλλα ερεθίσματα. Προφανώς θα μας βοηθήσει ο υπεύθυνος του χώρου στην αρχή και θεωρώ πως όσο διασκεδάζει ο σκύλος τόσο θα ακούει και θα φτιάξει και το drive. Ισχύει; Να έχω στο μυαλό μου πως, εκτός από εκτόνωση και εκγύμναση, το agility θα μας βοηθήσει και στην υπακοή;
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Υπάρχουν απείρως καταλληλότεροι από 'μένα ν' απαντήσουν, αλλά από την δική μου μικρή εμπειρία :
το agility είναι ένα παιχνίδι για τον σκύλο που τον ευχαριστεί.
του ζητάμε να κάνει διάφορα και ο σκύλος το κάνει ευχάριστα διότι παίζει και τρώει.

Απο κει και πέρα μόνο πλεονεκτήματα,
θα μάθει ν' ακολουθεί το χέρι, το οποίο χέρι του δείχνει μια κατεύθυνση.
θα εξασκήσει καλά αλλά και θα μάθει νέες εντολές,
το σημαντικότερο : θα δεθείτε πολύ πολύ περισσότερο.

Προετοίμασε τον σκύλο σου πριν την 1η του φορά στον στίβο, πρέπει να είναι ενυδατωμένος και οχι φαγωμένος. σκέψου τι θ ακολουθούσε ένας αθλητής πριν την προπόνησή του. Χρειάζεται προθέρμανση κ αποθεραπεία
 


Chrismyrts

Member
8 Φεβρουαρίου 2021
14
19
36
Καλημέρα! Χθες κάναμε το πρώτο δοκιμαστικό στο agility. Αρκετά ωραία εμπειρία για τον σκύλο και για μένα, αν και στην πραγματικότητα δεν τρέξαμε πραγματικά. Περάσαμε τον χρόνο μας προσπαθώντας να μάθουμε στον σκύλο τι πρέπει να κάνει.
Με δεδομένο ότι ο σκύλος είναι ακόμα στην εκπαίδευση ήταν λίγο δύσκολο να μείνει συγκεντρωμένος σε εμάς όλη την ώρα. Μας δυσκολεύει πάντα και το γεγονός ότι είναι μίζερος στο φαί. Σκεφτείτε ότι έφτυσε τα 2-3 πρώτα ζαμπονάκια που του έδωσε η εκπαιδεύτρια. :cautious:
Καταφέραμε όμως να περάσουμε καμιά δεκαριά φορές 1-2 εμπόδια. Για τούνελ ούτε λόγος...

Κάποια στιγμή που έχασε τη συγκέντρωσή του (ή εγώ τον άφησα να την χάσει μάλλον), έκανε ένα τρελό σπριντ και πήδηξε πάνω από 3 ψηλά εμπόδια με μεγάλη ταχύτητα. Εκεί είπαμε ότι το έχει μάλλον.

Κλείνοντας: αρκετά ωραίος ο χώρος, σούπερ διάδραση μεταξύ σκύλου κι εμού, ξεδώσαμε και οι δύο. Αρκετά ακριβό σπόρ με δεδομένο πως κάθε επίσκεψη στον χώρο κοστίζει 15€ για 3 10λεπτα. Το πιθανότερο να το ξεκινήσουμε σε 1-2 μήνες που θα έχουμε προχωρήσει περισσότερο την υπακοή του.
 
  • Like
Reactions: mareco




Chrismyrts

Member
8 Φεβρουαρίου 2021
14
19
36
Σε ποιά ομάδα πήγατε;
Πήγαμε στο Mr Dog Place στο Μενίδι. Έχετε να μας προτείνετε κάποιον άλλο χώρο να δοκιμάσουμε ώστε να μπορούμε να κάνουμε και κάποια σύγκριση;
 
  • Like
Reactions: mareco


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Athens Dog Training Club by Kostas Martinis
Athens Agility Addicts
GL agility team!!!
VARIBOPI DOG SPORTS & TRAINING ΚΥΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
DogTime Club
Tatoi Dog Playground

Ελπίζω να μην έχω ξεχάσει κανέναν :unsure:
Τον Mr.Dog δεν στο γράφω πάλι, αφού τον βρήκες.
Στις τιμές δεν νομίζω ότι θα βρεις τραγικές αποκλίσεις, κάνε όμως την έρευνά σου.
Η τιμή ανά μάθημα πάντως, λογικά είναι πιο τσουχτερή από τα μηνιαία πχ πακέτα.
 
  • Like
Reactions: Chrismyrts


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Κι ότι ήθελα να ρωτήσω για μέρη για agility!! Μπορείτε χωρίς να σας κουράσω να μου πείτε με συντομία τα οφέλη του να πάω τη νέλλη? δεν μ ενδιαφέρουν αγώνες κλπ..παρά μόνο να οξύνω λίγο το σκυλίσιο μυαλουδάκι της με νέα ερεθίσματα και να ξεθαρρέψει λιγάκι..
 
  • Like
Reactions: medusa




Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Δεν ρωτάς εμένα ε; :LOL:
Και εσένα...αλλά από εσένα δεν περιμένω συντομία...χαχα...εντάξει το έχω ψάξει κι εγώ και απλά θέλω να ρωτήσω αν το έχουν κάνει κάποιοι κι αξίζει τον κόπο. Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον...
 
  • Like
Reactions: mareco


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Και εσένα...αλλά από εσένα δεν περιμένω συντομία...χαχα...εντάξει το έχω ψάξει κι εγώ και απλά θέλω να ρωτήσω αν το έχουν κάνει κάποιοι κι αξίζει τον κόπο. Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον...
εγω δοκιμασα παλια για ενα φεγγαρι. Εαν μπορούσα σίγουρα θα πηγαινα ετσι οπως λες χαλαρα ειναι και καλη γυμναστικη και μαθαινουν πραγματακια ,διασκεδαστικο και για τους δυο και ηταν η μονη φορα που με ακουγε :LOL: Το σκεφτομαι να τον ξαναπαω απο σεπτεβρη
 
  • Like
Reactions: mareco


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
εγω δοκιμασα παλια για ενα φεγγαρι. Εαν μπορούσα σίγουρα θα πηγαινα ετσι οπως λες χαλαρα ειναι και καλη γυμναστικη και διασκεδαστικο για το γκρεμλιν και ηταν η μονη φορα που με ακουγε :LOL:
Ευχαριστώ! Λεω να το κάνω ένα δοκιμαστικό και βλέπουμε...
 
  • Like
Reactions: mareco


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Στη διαδικασία επιλογής club εξετάστε και το τεραίν, προσωπικά δεν θα δούλευα σκυλί μου σε τσιμέντο/άσφαλτο/ταρτάν.
(Θέλω να πιστεύω πως δεν υπάρχουν πλέον, αλλά καλού κακού τσεκάρετέ το).
 
  • Like
Reactions: Aliki V.




Άννα34

Well-Known Member
11 Δεκεμβρίου 2021
87
179
47
Ξέρει κάποιος σν υπάρχει αντίστοιχος χώρος στην Πάτρα ή κάπου κοντα;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3