Airedale terrier


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
εγω που εχω καθαροαιμο γιατι να μην διαιωνισω το ειδος του? με τη λογικη (δεν ζευγαρωνω) σε λιγα χρονια δεν θα υπαρχουν σκυλια!!!!!!!!με ολο το σεβασμο για την αποψη μου

Το λες αυτό, λες και αγαπάς το είδος του, ενώ τον κουρεύεις σαν κανίς....(και σε κτηνίατρο!)

ΠΟΙΟ είδος θέλεις να διαιωνίσεις ακριβως;
 


AGGELIKI

Member
17 Μαϊου 2009
7
0
athens
Aggeliki,

Εγώ απλά ήθελα να σας προειδοποιήσω. Αν θέλετε να φάτε τα μούτρα σας... δικαίωμά σας. Εσένα βέβαια δεν είναι απαραίτητο να σε ταλαιπορήσει το θέμα των κουταβιών (αν και θα έπρεπε) γιατί έχεις τον αρσενικό. Εκείνη που έχουν την θηλυκιά (και τα μελλοντικά κουτάβια) θα φάνε όλο το λούκι.

Όσο το να διαιωνίσεις το είδος... ΔΕΝ είναι είδος υπό εξαφάνηση. Ίσα, ίσα υπάρχει το ΑΝΤΙΘΕΤΟ πρόβλημα (μεγάλο πρόβλημα υπερπληθυσμού των σκύλων, και εξού και των δυστυχισμένων σκύλων).

Επίσης δεν είναι όλα τα καθαρόαιμα γραφτό τους να γίνουν γονείς.
Και αν αυτή η πρόταση σε ενοχλεί, τότε ναι, είσαι ανεύθυνη.

Νομικά, ο ΚΑΘΕΝΑΣ μπορεί να γίνει εκτροφέας (και ημίαιμα να έχει).
Εγώ δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με το να γίνει κι η Μαρίνα εκτροφέας.

Απλά προσπάθησα να την βοηθήσω να γίνει ΗΘΙΚΗ και σωστή εκτροφέας.
Αλλίως, θα ταλαιπορεθεί και θα ταλαιπορέσει και απλά θα μετανιώσει, όπως ΠΟΛΛΟΙ που έχουν πήραν ελαφρά το θέμα.

Εγώ δεν θέλω να κάνω γέννα νομίζεις; Από το 1994 ασχολούμαι με τους σκύλους επαγγελματικά (ως εκπαιδεύτρια). Σε διαβεβαιώ πως θέλω να κάνω γέννα ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ.

Η λόγοι που δεν κάνω είναι όλοι στο λινκ που παράθεσε ο Μάκης.

Κι εγώ αρσενικό έχω. Ξέρω πως νιώθεις. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν έχεις αναλογιστεί της δικές σου ευθύνες όσον αφορά το ζευγάρωμα του Μπεν. Τώρα είδα το ποστ σου (σόρρυ).
Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι. Γιατί μάλλον θα χρειαστεί να κρατήσεις αρκετά από τα παιδιά του Μπεν.
σεβαστες οι αποψεις σας σιγουρα εχετε δικιο σε πολλα πραγματα γιατι υπαρχουν αρκετοι ανευθυνοι ανθρωποι (και να εισαι σιγουρη οτι ξερω απο θηλυκα ειχα ενα κανισακι 18 ολοκληρα χρονια την εχασα πριν 6 μηνες)ουτε θελω να κανω κατι επιπολαια σιγουρα θα το σκεφτω.....
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εχω εδώ και μολις 1,5 μηνα ένα ποιμενικο που μοιαζει πολύ με καθαροαιμο χωρις να είναι και είναι απιστευτο το ποσοι φιλοδοξοι «εκτροφεις», γνωστοι και άγνωστοι, μου την πέσανε για να την παραχωρησω για νυφη στα υποτιθέμενα καθαρόαιμά τους, τα οποια εχουν λυσσαξει να πανε με θυληκο.

Εμ βεβαια, αυτοι θα περασουν και θα φυγουν, εγω θα τυραννιεμαι με τα 6-7 ημιαιμάκια.
 


AGGELIKI

Member
17 Μαϊου 2009
7
0
athens
Το λες αυτό, λες και αγαπάς το είδος του, ενώ τον κουρεύεις σαν κανίς....(και σε κτηνίατρο!)

ΠΟΙΟ είδος θέλεις να διαιωνίσεις ακριβως;
αγαπω το ειδος του λογω χαρακτηρα γιατι το ζω οσο για το look αυτο αλλαζει!!!!!!!!!!!!!! τα airdale εννοω!!!!!!
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αγγελική μου ξέρεις καλά πως ένα καθαρόαιμο ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ χαρακτήρας.

Κι εγώ δεν έχω "κόλλημα" με το κούρεμα στην ουσία...
Απλά, όταν κάποιος δεν έχει πάει τον σκύλο ΠΟΤΕ σε καμία έκθεση, και τον κουρεύει σε ιατρείο (με αποτέλεσμα ο σκύλος να μοιάζει ημίαιμος), αμφιβάλλω αν αυτός ο κάποιος ΞΕΡΕΙ πως πρέπει να είναι ένα καλό δείγμα της ράτσας.

Λογικό δεν είναι;

Και να φανταστείς, πως ο σωστός επιβήτορας Ερντείλ, δεν είναι ΜΟΝΟ το ότι έχει ελεγχθεί από γνώστες/κριτές, ούτε είναι ΜΟΝΟ το ότι έχει pedigree, και ούτε είναι το αν ή όχι είναι πάντα "στην πέννα".

Απλά, αυτά θα ήταν μιά καλή ΑΡΧΗ.
Είναι το πρώτο σου Ερντείλ. Δεν ξέρεις τι ΣΗΜΑΙΝΕΙ έκθεση, είναι ΠΟΛΥ νεαρός, και τον έχεις με λούκ "γκριφόν-κανίς κακοκουρεμμένο".

ΠΩΣ ξέρεις αν είναι καλό Ερντεήλ;
Γιατί αν θέλεις να τον ζευγαρώσεις μόνο και μόνο επειδή είναι καλός ΣΚΥΛΟΣ, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο ανεύθυνο με το να ζευγαρώνεις ημίαιμο. Ίσως και χειρότερο. Γιατί εσύ θα πάρεις και άλλους ανθρώπους στο λαιμό σου, ενώ αυτός που ζευγάρωσε ημίαιμο τουλάχιστον δεν κοροϊδεψε κανέναν.

Όσο για τα κουτάβια, πιο εύκολα βρήσκεις σπίτια για ημίαιμα στην Ελλάδα, παρά για καθαρόαιμα Ερντέηλ κουταβάκια.

Πραγματικά απορώ γιατί εσύ και η Μαρίνα δεν πηγαίνετε στις εκθέσεις, εφ' όσον σκέφτεσται να ζευγαρώσετε τους σκύλους σας. Η έκθεση είναι ένα εργαλείο που φτιάχτηκε για ανθρώπους σαν ΕΣΑΣ. Είναι το μέρος που θα βρείτε α) μελλοντικούς ιδιοκτήτες των κουταβιών και β) που θα μάθετε και κάποια βασικά πράγματα που θα έπρεπε να ξέρετε για τους σκύλους σας (ΠΡΙΝ ζευγαρώσουν).

Ακόμη και πολύ έμπειρο εκτροφέα του εξωτερικού (ο οποίος θα σας δώσει τα "φώτα του" με ανεκτύμητες συμβουλές) μπορεί να συναντήσετε σε έκθεση της Αθήνας.

Το ζευγάρωμα θα έπρεπε να είναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πράγμα στο μυαλό σας, στην φάση που βρίσκεστε. Για το καλό σας, και τον σκύλων σας, ΚΑΙ τον μικρών τους. Για να μην πω για το καλό της φυλής.
ΚΑΙ αυτό θα έπρεπε να σας απασχολεί. Υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ Ερντέηλ "αμφίβολης ποιότητας" που προέρχονται από ανθρώπους που δεν σεβάστηκαν τη φυλή. Απλά ζευγάρωσαν τους σκύλους τους γιατί ήταν καθαρόαιμα.

Αν δεν κάνετε κάποια βασικά πράγματα, δεν διαφέρετε από αυτούς σε ΤΙΠΟΤΑ.
 
Last edited:


AGGELIKI

Member
17 Μαϊου 2009
7
0
athens
ben

Αγγελική μου ξέρεις καλά πως ένα καθαρόαιμο ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ χαρακτήρας.

Κι εγώ δεν έχω "κόλλημα" με το κούρεμα στην ουσία...
Απλά, όταν κάποιος δεν έχει πάει τον σκύλο ΠΟΤΕ σε καμία έκθεση, και τον κουρεύει σε ιατρείο (με αποτέλεσμα ο σκύλος να μοιάζει ημίαιμος), αμφιβάλλω αν αυτός ο κάποιος ΞΕΡΕΙ πως πρέπει να είναι ένα καλό δείγμα της ράτσας.

Λογικό δεν είναι;

Και να φανταστείς, πως ο σωστός επιβήτορας Ερντείλ, δεν είναι ΜΟΝΟ το ότι έχει ελεγχθεί από γνώστες/κριτές, ούτε είναι ΜΟΝΟ το ότι έχει pedigree, και ούτε είναι το αν ή όχι είναι πάντα "στην πέννα".

Απλά, αυτά θα ήταν μιά καλή ΑΡΧΗ.
Είναι το πρώτο σου Ερντείλ. Δεν ξέρεις τι ΣΗΜΑΙΝΕΙ έκθεση, είναι ΠΟΛΥ νεαρός, και τον έχεις με λούκ "γκριφόν-κανίς κακοκουρεμμένο".

ΠΩΣ ξέρεις αν είναι καλό Ερντεήλ;
Γιατί αν θέλεις να τον ζευγαρώσεις μόνο και μόνο επειδή είναι καλός ΣΚΥΛΟΣ, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο ανεύθυνο με το να ζευγαρώνεις ημίαιμο. Ίσως και χειρότερο. Γιατί εσύ θα πάρεις και άλλους ανθρώπους στο λαιμό σου, ενώ αυτός που ζευγάρωσε ημίαιμο τουλάχιστον δεν κοροϊδεψε κανέναν.

Όσο για τα κουτάβια, πιο εύκολα βρήσκεις σπίτια για ημίαιμα στην Ελλάδα, παρά για καθαρόαιμα Ερντέηλ κουταβάκια.

Πραγματικά απορώ γιατί εσύ και η Μαρίνα δεν πηγαίνετε στις εκθέσεις, εφ' όσον σκέφτεσται να ζευγαρώσετε τους σκύλους σας. Η έκθεση είναι ένα εργαλείο που φτιάχτηκε για ανθρώπους σαν ΕΣΑΣ. Είναι το μέρος που θα βρείτε α) μελλοντικούς ιδιοκτήτες των κουταβιών και β) που θα μάθετε και κάποια βασικά πράγματα που θα έπρεπε να ξέρετε για τους σκύλους σας (ΠΡΙΝ ζευγαρώσουν).

Ακόμη και πολύ έμπειρο εκτροφέα του εξωτερικού (ο οποίος θα σας δώσει τα "φώτα του" με ανεκτύμητες συμβουλές) μπορεί να συναντήσετε σε έκθεση της Αθήνας.

Το ζευγάρωμα θα έπρεπε να είναι το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πράγμα στο μυαλό σας, στην φάση που βρίσκεστε. Για το καλό σας, και τον σκύλων σας, ΚΑΙ τον μικρών τους. Για να μην πω για το καλό της φυλής.
ΚΑΙ αυτό θα έπρεπε να σας απασχολεί. Υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ Ερντέηλ "αμφίβολης ποιότητας" που προέρχονται από ανθρώπους που δεν σεβάστηκαν τη φυλή. Απλά ζευγάρωσαν τους σκύλους τους γιατί ήταν καθαρόαιμα.

Αν δεν κάνετε κάποια βασικά πράγματα, δεν διαφέρετε από αυτούς σε ΤΙΠΟΤΑ.
καλημερα το ζευγαρωμα δεν ειναι το πρωτο πραγμα που με απασχολει αλλωστε σου ειπα οτι με ενδιαφερουν οι εκθεσεις απλα δεν εχω ασχοληθει, η βοηθεια σου στο θεμα θα ειναι πολυτιμη (οπως και οι συμβουλες σου) φιλικα Αγγελικη
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μια και αναφερθηκε το Σνάουτσερ σαν συγκριση, επιτρεψτε μου ενα Ο.Τ.

Πριν δυο ωρες διεσχιζα την Ξανθη με το αυτοκινητο και στο πεζοδρομιο ηταν ενας κυριος με την κορη του και ενα καταμαυρο κουταβι Σνάουτσερ.

Πρωτη φορα εβλεπα live. Σταματησα και αρχισα να του φωναζω οτι το σκυλακι του ειναι υπεροχο και πανεμορφο!

Θελω ενα ΤΩΡΑ! :D
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Είχα ένα για δέκα χρόνια. Για μένα αυτός ο σκύλος θα είναι πάντα το "μέτρο σύγκρισης".
Τους έχω απερίγραπτη αδυναμία.

Αγγελική, θα χαρώ να σε βοηθήσω σε ότι μπορώ!
 


Apkok

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2008
67
0
athens
Στην προηγούμενη έκθεση του ΟΚΑ όμως ήταν ένα πολύ ωραίο σε ένα περίπτερο μίας σχολής εκπαίδευσης σκύλων (δεν συμμετείχε στην έκθεση).
ας μας πουν οι ιδιοκτητες κανενα καλο εκτροφειο με airdale terriers εξωτερικου γιατι στην ελλαδα δεν υπαρχει.

Dr.Zhivago αυτο που λες το ειδα σημερα στη σχολη του συγκεκριμενου εκπαιδευτη και ειναι απιστευτο και πανεμορφο!!!!!!!!!θελω 1 τωρααααα...:D:D:D
 


Natasha Tz.

New Member
10 Αυγούστου 2010
3
0
Αγγελική είμαι κι εγώ κάτοχος ενός Airedale terrier...

*** (Διαγραφή αγγελίας ζευγαρώματος)
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Νατάσα 1) οι δημοσιεύσεις της Αγγελικής ευτυχώς είναι από πέρσι -πως λέμε, περσινά ξινά σταφύλια; αυτό ακριβώς
2) απαγορεύονται τα greeklish
3) και σημαντικότερον στην προκειμένη περίπτωση, απαγορεύονται οι αγγελίες για ζευγάρωμα

Κατά τ' άλλα... καλώς ήρθες...
 




zizi

New Member
11 Νοεμβρίου 2011
1
0
kalispera aggeliki,
exo airedale teliko,to fevrouario ta ine 2 xronon.telos tou mina ta mpori na zevgarosi.exo pedigri,exi kalous progonous.an telis na epikinonis mazi mou mipos kai ta zevgarosoume.den meno atina.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
kalispera aggeliki,
exo airedale teliko,to fevrouario ta ine 2 xronon.telos tou mina ta mpori na zevgarosi.exo pedigri,exi kalous progonous.an telis na epikinonis mazi mou mipos kai ta zevgarosoume.den meno atina.
κοιτα δυο τρια μυνηματα πιο πανω....Καλως ηρθες
 




var

New Member
6 Ιουνίου 2012
1
0
Καλησπέρα σας ,ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ένα από αυτά τα καταπληκτικά σκυλιά (airedale)όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη να με βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος .Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


arno

Active Member
9 Μαϊου 2011
26
0
Καλησπέρα σας ,ενδιαφέρομαι να αποκτήσω ένα από αυτά τα καταπληκτικά σκυλιά (airedale)όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη να με βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος .Ευχαριστώ εκ των προτέρων
var έχεις μήνυμα