Akita Απορείες


kostasgr

New Member
11 Δεκεμβρίου 2007
2
0
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι 30 ετών και αποφάσισα να φέρω κοντά σε εμένα και στην σύντροφο μου ένα Akita Inu (καθώς από την πρώτη φορά που το είδα ερωτεύτηκα την ράτσα).
Θα ήθελα όμως κάποιες πληροφορίες αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
1) Τιμές από εκτροφεία? διαβάζω στο forum για τιμές τις τάξεως 1000 - 1500 ευρώ...οι τιμές αυτές θα έλεγα οτι είναι απαγορευτικές για την απόκτηση του για εμένα...γνωρίζετε αν υπάρχει κανείς να δίνει με λογική τιμή? (500 ευρώ περίπου) Θα υπήρχε πρόβλημα αν αγοράσω από pet shop κάποιο κουτάβι? (αν δεν μπορέσω να βρω με λογική τιμή).
2) Τόσο εγώ όσο και η σύντροφος μου δουλεύουμε κλασσικό 8ώρο, 9-5 θα ήθελα να ξέρω αν τελικά μπορώ να αποκτήσω ένα σκυλί κουτάβι (φυσικά θα το εκπαιδεύσω), θα μπορέσω να το εκπαιδεύσω με ένα κενό 8 ωρών την ημέρα? Η θα πρέπει να αρχίσω να κοιτάω για ενήλικο? (αν και θεωρώ ότι θα χάσω ένα μεγάλο μέρος της μαγείας) Διαβάζοντας είδα ότι με λογικό περιορισμό (σε κάποιο δωμάτιο με τα απαραίτητα κοντά του, καθώς και μέρος για να κάνει τις ανάγκες του εκείνες τις ώρες) είναι εφικτό αλλά αρκετά πιο δύσκολο. Πάνω σε αυτό να προσθέσω ότι σκοπεύω κατά την αγορά του να πάρω 1 εβδομάδα άδεια απο την δουλειά μου έτσι ώστε να βρίσκομαι συνεχώς κοντά του, τουλάχιστον αυτές τις πρώτες μέρες.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
kostasgr said:
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι 30 ετών και αποφάσισα να φέρω κοντά σε εμένα και στην σύντροφο μου ένα Akita Inu (καθώς από την πρώτη φορά που το είδα ερωτεύτηκα την ράτσα).
Θα ήθελα όμως κάποιες πληροφορίες αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.
1) Τιμές από εκτροφεία? διαβάζω στο forum για τιμές τις τάξεως 1000 - 1500 ευρώ...οι τιμές αυτές θα έλεγα οτι είναι απαγορευτικές για την απόκτηση του για εμένα...γνωρίζετε αν υπάρχει κανείς να δίνει με λογική τιμή? (500 ευρώ περίπου) Θα υπήρχε πρόβλημα αν αγοράσω από pet shop κάποιο κουτάβι? (αν δεν μπορέσω να βρω με λογική τιμή).
το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις απο τον ΚΟΕ τηλ (210 8145165 ) και να ζητησεις τα τηλεφωνα τον εκτροφεων. τοτε θα ξερεις ακριβως τις τιμες ! απο πετ σοπ δεν παιρνεις σκυλι γιατι οπως ειπε και μια γνωστη θα παρεις κατι που μοιαζει με Ακιτα συν οτι υπαρχει μεγαλη περιπτωση να εχει μεγαλα προβληματα υγεια. τωρα για τα υπολοιπα ας σου απαντησει καλητερα καποιος αλλος!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες στο Dogforum kostasgr!
Έχουμε κάνει άπειρες συζητήσεις σχετικά με τα θέματα που σε απασχολούν. Ρίξε μια ματιά στο forum, διάβασε παλιότερες συζητήσεις και εάν έχεις απορίες, εμείς εδώ είμαστε! :wink:
 




kostasgr

New Member
11 Δεκεμβρίου 2007
2
0
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Διαβάζω το forum "λαίμαργα" συλλέγοντας πληροφορίες! :D