Alaskan Malamute για αρχάριους;


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Το μαξιμουμ θα δωσεις οτι σκυλο και αν παρεις αν τον παρεις συνειδητα.

Απολυτα σεβαστο αν θελεις σκυλο εκτροφειου. Αν διαβασεις το φορουμ θα δεις οτι το "κολλημα" μας ειναι η αποκτηση σκυλου απο σωστες πηγες, οπου σωστες πηγες ειναι ειτε το εκτροφειο, ειτε το καταφυγειο, ειτε το αδεσποτο του δρομου.

Αν μπορεις να συμβιωσεις με τα "αρνητικα" τοτε εισαι στον σωστο δρομο.
Απο εκει και περα αφου εισαι ενημερωμενος (ευτυχως παναγια μου) αρα θα αποκτησεις τον σκυλο σου απο εναν σωστο Εκτροφεα θα εχεις κανει ενα πολυ σωστο πρωτο βημα.
Σαν δευτερο εξισου σημαντικο βημα ειναι να απευθυνθεις και σε εναν σωστο εκπαιδευτη ετσι ωστε να εκπαιδευτεις ΕΣΥ καταλληλα για να μπορεσετε να συμβιωσετε αρμονικα.
Και φυσικα να συνεχισεις να διαβαζεις για να μαθαινεις οσα περισσοτερα μπορεις.

ΥΓ κανε και μια επισκεψη σε καποιο καταφυγιο. Καλο θα σου κανει. Και θα σου προτεινα οτι προτεινω σε ολους τους απειρους σκυλογονεις. Φιλοξενησε καποιο σκυλακι καταφυγιου για λιγο καιρο. Για να δεις πως ειναι να ζεις με καποιον σκυλο στην καθημερινοτητα σου.
 
Last edited:


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Καλώς σας βρήκα παιδιά.

Πριν καταλήξω στα Alaskan Malamute έψαξα όλες τις ράτσες και κατέληξα οτι μου αρέσουν τα μεσσαίου και μεγάλου μεγέθους.Πιο συγκεριμενα τα ποιμενικά,τα αρκτικά αλλα και γενικά όλα όσα εχουν τριχώμα κ μουσούδα.Από όταν είδα όμως τα malamute τα λάτρεψα και όλα τα υπόλοιπα, οσο αξιαγάπητα και να είναι μου φαίνονται "λίγα".

Σίγουρα θελω το σκυλάκι μου να το γνωρίσω ως κουταβάκι.Επειδή τον σκυλο τον έχεις δίπλα σου 10+ χρόνια είμαι της άποψης ότι αξίζει να πάρεις αυτο που πραγματικά θέλεις. Εννοείτε βέβαια να σου ταιριάζει. Δεν είναι ότι θέλω να είναι 100%ράτσας αλλά ότι θέλω να είναι υγειές και χωρίς σωματικά προβλήματα.Για τους λόγους αυτούς δεν θα επιλέξω σκυλάκι απο καταφύγειο.(συγνώμη αν ακούγομαι άσπλαχνος,πραγματικά δεν ειμαι)

Γενικά έχω όρεξη να ασχοληθώ μαζί του γ'αυτό και προτειμώ ένα δραστήριο σκυλάκι.
Γεια σου Θάνο! :)

Μάλαμιουτ ε? Διαλέγεις "δύσκολη", αλλά αγαπημένη φυλή.
Για μένα έχεις πολλή σκέψη να κάνεις... Σκέψου ότι για τα επόμενα 10 χρόνια θα έχεις ένα 3χρονο παιδί που θα εξαρτάται για τα πάντα από σένα. Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να κάλυψεις επαρκώς τις ανάγκες του? Οι γονείς σου? Οσο κ να το αγαπήσουν, όταν φύγεις θα το έχουν όπως εσύ ή για 9 μήνες που θα φύγεις θα αλλάξει ο τρόπος ζωής του σκύλου? Η μαμά που δν ακούει κουβέντα για το σκύλο μέσα, θα το πηγαίνει τις βόλτες που χρειάζεται για να εκτονωθεί κ να μην ξεσπάει αλλιώς? Θα παίζει μαζί του για να μην βαριέται? Θα το κάνει μπάνιο? Θα το χτενίζει ή θα γυρίσεις κ θα το βρεις μια τριχόμπαλα? Θα προσέχει τη διατροφή του? (Η φυλή αυτή έχει τάσεις παχυσαρκίας.) Αυτά είναι λίγα μόνο από τους λόγους που όλοι σου είπαν για το φανταρικό...

Οσο για το "άπειρος με Μάλαμιουτ"... Θες έναν σκύλο που απαιτεί πολύ ενασχόληση, σωματικά κ ψυχολογικά.
Σωστή τροφή, καλή κ επαρκή άσκηση καθημερινά, φροντίδα τριχώματος την περίοδο που θα μαδάει. Κ κυρίως σωστό "δέσιμο" μαζί του.

Μην ακούς αυτούς που λένε ότι είναι ανεπίδεκτα. Τα Μάλαμιουτ είναι πρωτόγονη φυλή με συμπεριφορά που δείχνει ακριβώς αυτό: την επιβίωση του ισχυρότερου. Οχι οτι θα σου επιτεθεί. Αλλα δν είναι από τα σκυλιά που θα κάνει αυτό που θες όταν το θές εσύ απλά κ μόνο για να σε ευχαριστήσει. Θα πρέπει να του δείξεις τι θες κ να το πείσεις να το κάνει. Κ πάλι θα το σκεφτεί μόνο του αν υπάρχει λόγος να το κάνει... Πρόκειται για ένα πεισματάρικο ζώο με αναπτυγμένη την ανάγκη για κυριαρχία (σκέψου για τι κ για που φτιάχτηκε), που όμως πλάι στο κατάλληλο αφεντικό, εκπαιδεύεται με γρήγορους ρυθμούς. Επειδή έχει μεγάλο πείσμα, μερικές φορές μπορεί να αμφισβητήσει το αφεντικό του. Θα το αντιμετωπίσεις μην έχοντας εμπειρία? Είσαι τύπος που περπατάει κ ξεχνάει να κοιτάξει πίσω? Γτ ο σκύλος αυτό θα κάνει. Οχι για να φύγει -κ αυτό μύθος είναι- αλλά γτ αυτό του λέει το DNA του. Κάθε μέρα όχι μόνο όταν θα έχεις όρεξη.

Στα παρουσιάζω μαύρα ε? Επίτηδες το κάνω! :D Είναι πράγματα που αργά ή γρήγορα θα αντιμετωπίσεις κ απλά στα λέω όλα μαζί μαζεμένα...
Εγώ στν θέση σου θα το ανέβαλα. Είναι πολύ ωραίο το να παίρνεις ένα κουτάβι κ να το μεγαλώνεις από την αρχή, να είσαι πάντα εκεί. Μην το αρχίσεις τώρα για να το αφήσεις στη μέση και να το ξαναπιάσεις μετά. Είναι επίσης πολύ ωραίο που έχεις όρεξη να ασχοληθείς, αλλά όπως σε πολλά άλλα η αγάπη δν φτανει πάντα... Αφησε το για αργότερα. Να ξέρεις ότι έχεις όλον τον χρόνο μπροστά σου κ τον δικό σου χώρο.

Κ όχι δν είναι λίγα τα τετραγωνικά του σπιτιού σου. Ποτέ δν είναι. Ακόμα κ ένα μεγάλο σκυλάκι με την κατάλληλη άσκηση/εκτόνωση μένει κ σε σπίτι στο μέγεθος του μπάνιου σου. Κ το συγκεκριμένο με προσοχή τους ζεστούς μήνες για χώρο με δροσιά κ πάντα στν σκιά.

Μην πεις κατευθείαν "τι μου λένε αυτοί". Ούτως ή αλλως ότι θες θα κάνεις. Τροφή για σκέψη σου δίνουμε όλοι όσοι φέρνουμε "αντίρρηση".

Κ μπράβο που ρωτάς

Φιλικά (πάντα)
Μαρία
(Συστήνομαι γτ Τσίλι λένε το διαόλι μου ;))
 


ant

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2011
143
24
δεν ξέρω, ρε συ.. το σκέφτηκα και αυτό , όταν όμως το πλησίαζα και το αντιλαμβάνονταν δεν φαινόταν να με "εμπιστεύεται" , πιο πολύ θα έλεγα με αψηφούσε .. μπήκα σε διάφορα sites και έψαχνα να βρω φωτογραφία γιατι διάβασα ότι αυτοί οι σκύλοι μπορεί έτσι για την πλάκα τους να διασχίσουν 200 χλμ απλά για εκτόνωση :confused: , αλλά υποθέτω από το τρίχωμα στα πίσω πόδια ότι μάλλον θα ήταν δεμένος κάπου έξω (σε κάνα μαντρί /εξοχικό???? ) και το 'σκασε.. Δε ξέρω..Ακόμα το σκέφτομαι. Μηπως μπορούσα και έπρεπε να κάνω κάτι και δεν το έκανα..
 


kgiannis

Member
20 Ιανουαρίου 2010
12
0
Αθήνα
Γεια σου Θάνο
Σχετικά με την επιθυμία σου να πάρεις malamute, θα συμφωνήσω με όσους σου έγραψαν για το θέμα του στρατού. Όσο και να το αγαπήσουν οι γονείς σου θα πρέπει να το προσέξουν. Χρειάζεται τη βόλτα του ο σκύλος, χρειάζεται να παίξει με άλλους σκύλους και ανθρώπους κλπ που φαντάζομαι θα τα έχεις διαβάσει εδώ μέσα οπότε δεν χρειάζεται να τα αναφέρω.
Πάμε τώρα και στην ουσία του θέματος:
Καταλαβαίνω την τρέλα και τον έρωτα που μπορεί να έχεις με το malamute. Πιστεύω πως ότι και να γράψουμε εμείς εδώ, εσύ έχεις πάρει την απόφασή σου και αυτή είναι να γίνεις "μπαμπάς" ενός malamute. Οπότε θα σου πω κάποια πράγματα που παρατηρώ / κάνω εγώ και ότι θες ακολουθείς. Σκέψου πως μένω στην Κυψέλη, σε διαμέρισμα μόνος μου. Η neli μου είναι 17 μηνών και από όσο την βλέπω είναι μια χαρά ευτυχισμένη!! Πάμε λοιπόν:
1. Ο σκύλος κοιμάται ΠΑΝΤΑ μέσα στο σπίτι. Προσωπικά δεν αφήνω να μπαίνει στο δωμάτιό μου, πόσο μάλλον επάνω σε κρεβάτι κλπ... Κοιμάται λοιπόν στο σαλόνι και όταν παω για ύπνο έρχεται μόνη της πάντα και κοιμάται έξω από την πόρτα μου (η πόρτα δεν κλείνει ποτέ...)
2. Την πήγα σε εκπαιδευτή. Βασικές εντολές. Αν μπορείς κάνε το ίδιο. Και μετά κάνω το εξής: ΔΕΝ ανοίγει η πόρτα για βόλτα αν δεν δώσει το χέρι ή καθήσει ή ξαπλώσει ή μείνει κλπ (ότι θες, διαφορετικό κάθε φορά). Επίσης με τον ίδιο τρόπο ΔΕΝ παίρνει λιχουδιές χωρίς να κάνει κάτι.
3. Θετική εκπαίδευση, όταν κάνει κάτι που είναι θεμιτό (ακόμα και αν ξαπλώσει στο σημείο που θες να ξαπλώνει..) λες "μπράβο" κλπ. ΠΑΝΤΑ
4. Πάμε 3 βόλτες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. 1η το πρωί για τις ανάγκες της, περίπου 30-45 λεπτά. Απογευματάκι μετά τη δουλειά, 10 λεπτά για την ανάγκη της. Βράδυ μεγάλη βόλτα ~ 1 ώρα για τις ανάγκες της. Μετά το απόγευμα που γυρίζω παίζουμε ΠΑΝΤΑ, με το αγαπημένο της παιχνίδι (ένα μπαλάκι είναι και το φαίρνει μόνη της για να παίξουμε).
5. Όταν σταματάει το παιχνίδι, σταματάει από εμένα. Χάδια πολλά και handling (έχουμε να δούμε και γιατρούς!!!). Συνεχίζουμε το παιχνίδι.
6. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ παιχνίδι και συναναστροφή με άλλα σκυλάκια. Λες μπράβο όταν παίζει και το αφήνεις. Αν είναι ανοιχτός χώρος και φοβάσαι μην αφήνεις το λουρί.. Υπάρχουν και ειδικά πάρκα που πας, πίνεις τον καφέ σου, γνωρίζεις πολλά από τα παιδιά εδώ μέσα, κάνεις εσύ φίλους και το ίδιο το σκυλάκι σου... είναι και πιο κουρασμένο έτσι ;)
7. Τα θεωρώ ΠΑΝΕΞΥΠΝΑ τα malamute (προσωπική εκτίμηση). Με κοιτάει πάντα στα μάτια, με ακούει και έχουμε δεθεί πολύ. Το ίδιο θα συμβεί και με εσένα θέλω να πιστεύω.
8. Από την 1η μέρα που μπήκε στη ζωή μου η Neli ακολούθησα τις συμβουλές που γράφονται εδώ μέσα στα θέματα κυριαρχίας (π.χ. όταν είναι στο δρόμο σου και θες να περάσεις θα της πεις να σηκωθεί, δεν θα κάνεις εσύ στην άκρη. Τρώω μπροστά της και μετά βάζω τροφή να φάει κλπ..)
9. Η τρίχα είναι τόση που δεν το φαντάζεσαι. Αν είχες πάει στρατό τότε θα σου έλεγα πως η φασίνα που έκανες εκεί δεν πιάνει μια μπροστά σε αυτό που σε περιμένει!!! Μικρό το κακό όμως, κερδίζεις 1000 φορές περισσότερα...

Θα μπορούσα να σου γράψω πολλά, έχω και εγώ τρέλα για τη Neli μου (και γενικότερα με τα malamute). Και εγώ αρχάριος είμαι. Κάνε βασικά πράγματα που σου λένε όλοι εδώ και όλα θα πάνε καλά. Δεν χρειάζεται να πω από που θα πάρεις το κουτάβι σου, υπάρχουν ΜΟΝΟ εκτροφείς για κάτι τέτοιο και όχι pet shop κλπ... Αν ποτέ σε βγάλει ο δρόμος από Κυψέλη έλα να δεις τη Neli και δεν θα πάρεις άλλο σκυλάκι, θα μείνεις στο Malamute...
 


HEK4

Member
30 Οκτωβρίου 2011
17
0
Πάτρα
Ξέροντας την προέλευση του σκύλου, βασανίζονται λίγο στο κλίμα της Ελλάδας ή κάνω λάθος? (Τουλάχιστον το καλοκαίρι)
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Ξέροντας την προέλευση του σκύλου, βασανίζονται λίγο στο κλίμα της Ελλάδας ή κάνω λάθος? (Τουλάχιστον το καλοκαίρι)
Δροσερό σπίτι, σκιά έξω (Κ καμιά σκυλοπισίνα δν βλάπτει.) κ μια χαρά θα είναι :p
 


thanos_

Member
25 Οκτωβρίου 2011
6
0
Μαρία σε ευχαριστώ για την ενημέρωση και τις συμβούλες.
Γιαννη(?) σε ευχαριστώ για τα πολύτιμα tips και το κουράγιο καθώς το δικό σου μόνο post με εκανε να δω το θέμα αισιόδοξα.
Ευχαριστώ όμως και ολους εσάς για τις γρήγορες απαντήσεις σας και τις παρατηρήσεις!

Είναι αλήθεια ότι εχω σχεδόν πιστεί για την απόκτηση του malamute αν και προβληματίστηκα πολύ με το θέμα του στρατού αλλά και του μεταπτυχιακού αν κάνω.Και επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι δεν ξέρω αν θα μείνω Ελλάδα για τις σπουδές στο μέλλον.

Πάντως όπου παω σίγουρα θα έχω το σκυλάκι μαζί μου.Ξέρω ότι δεν ξεκινώ με τις ιδανικές προυποθέσεις αλλά θέλω να το παλέψω και να συζητήσω και αλλο με κηδεμόνες malamute και εκτροφείς.

Το ότι εχω πιστεί για την απόκτηση δεν σημαίνει ότι μια καλά τεκμηριωμένη αντίρρηση δεν μπορει να με μεταπείσει.Για το λόγο αυτό θελω πραγματικά να ακουσω και άλλες γνώμες αλλα κ συμβουλές για τα malamute.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Σκοπος δεν ειναι να σε αποτρεψει κανεις μας σωνει και ντε να μην παρεις μαλαμουτ αλλα ουτε σωνει και ντε να τον παρεις αφου τελειωσεις τις υποχρεωσεις σου (στρατος, μεταπτυχιακο).
Στοχος ειναι να σε κανουμε να σκεφτεις γιατι μπορει να λεμε οτι λεμε.
Αν εσυ θεωρεις οτι το συγκεκριμενο σκυλι την συγκεκριμενη χρονικη περιοδο της ζωης σου, με τις υποχρεωσεις που εχεις μελλοντικα αλλα και τον περιγυρο σου (που θα σε στηριξει ή οχι δεν το ξερω αυτο) εισαι ετοιμος τοτε μια χαρα. Δεν σου λεει κανεις να μην το παλεψεις αφου αυτο θες.

Σε γενικες γραμμες ολοι στον πρωτο μας σκυλο τα βρηκαμε μπαστουνια (γιατι αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη εξου και η προτροπη μου για φιλοξενια) και ειδικα οταν μιλαμε για κουταβι (οπλισου με σφουγγαριστες και υπομονη).
 


HEK4

Member
30 Οκτωβρίου 2011
17
0
Πάτρα
Σε γενικες γραμμες ολοι στον πρωτο μας σκυλο τα βρηκαμε μπαστουνια (γιατι αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη εξου και η προτροπη μου για φιλοξενια) και ειδικα οταν μιλαμε για κουταβι (οπλισου με σφουγγαριστες και υπομονη).
Αυτό υποθέτω όλοι μας το ξέρουμε πριν προβούμε σε κίνηση να πάρουμε κάποιο. Αλίμονο να πιστεύει κανείς ότι θα το πάρει και θα ναι όλα καλά και δεν θα λερώνει, και θα τα κάνει όλα με την πρώτη. Θέλει υπομονή και φροντίδα κάθε τι που αγαπάς. Έτσι δεν πάει? :) , όποιος τα βλέπει για διακοσμητικά θέλει εκτέλεση. Γι'αυτό εξάλλου υπάρχει το forum να ακούς την άποψη πιο έμπειρων από σένα, γιαυτό υπάρχει το internet, εκτροφείς κτλπ, για να είσαι σωστά πληροφορημένος!
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Βρε ναι ολοι το ξερουμε. Ποσοι ομως ειχαμε συνειδητοποιησει στην πληρη εκταση του το τι σημαινει να ζεις με εναν σκυλο?
Και εγω ηξερα στην θεωρια το πως να μαθω το κουταβι μου να μην κατουροχεζει μεσα στο σπιτι αλλα οταν ηρθε η ωρα και ειχα το κουταβι δεν ηταν αλλα καλα και ολα ανθηρα.
Μεχρι να μπει η Baroque στην ζωη μας και αφου ειχα διαβασει και ενηρωθει και και και... η ιδεα του σκυλου μεσα στο σπιτι ηταν στο μυαλο μου μεσα σε ενα ροζ συννεφακι με φουξια καρδουλες και αγγελακια να παιζουν αρπες. Που η ερμη δεν ειναι και κανα δυσκολο ή απαιτητικο σκυλι και που ειχα για καποιο συντομο διαστημα σκυλο στην εφηβεια μου. Και ομως τα αγγελακια πηραν τις αρπες τους και πηγαν αλλου και το ροζ συννεφακι διαλυθηκε (οι φουξια καρδουλες ακομα χοροπηδανε πανω απο το κεφαλι μου οταν βλεπω την φατσα της). Γιατι εχεις αλλο ενα πλασμα να υπολογιζεις στα σχεδια σου και αυτο δεν ειναι παντα ευκολο επειδη ακριβως δεν ειναι μπιμπελο.

ΥΓ και υποχωρησεις θελει για αυτους που αγαπας.
 


gkavala

Active Member
21 Φεβρουαρίου 2012
26
0
kavala
μολισ τελειωσεισ το στρατιωτικο ορμα τα μαλαμουτ ειναι φοβερα σκυλια και εμενα τα ιδια μου λεγαν οτι θελουν πολλη τεξιμο καθε μερα και πολι χορο αλλα τον εχω 1,5 χρονο και τα παμε τελεια ειναι καθαρα και δεν γαβγιζουν σχεδων καθολου .αλλα να ξερεισ δεν κανουν για φυλακεσ
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Και δυστυχώς, αν κρίνω από τα γραφόμενά σου στο άλλο νήμα, δεν άκουσες το φόρουμ και πολύ κακώς, γι' αυτό και έχεις προβλήματα που θα έπρεπε να είχαν αποφευχθεί και που τώρα θα πρέπει να λυθούν.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
μολισ τελειωσεισ το στρατιωτικο ορμα τα μαλαμουτ ειναι φοβερα σκυλια και εμενα τα ιδια μου λεγαν οτι θελουν πολλη τεξιμο καθε μερα και πολι χορο αλλα τον εχω 1,5 χρονο και τα παμε τελεια ειναι καθαρα και δεν γαβγιζουν σχεδων καθολου .αλλα να ξερεισ δεν κανουν για φυλακεσ
διχασμένος φαίνεσαι.

Είναι πολύ όμορφο να αγαπάς το σκύλο σου και να θες ν' αποκτήσουν κι άλλοι, μα δεν κάνει για όλους, κανένας σκύλος δεν κάνει για κάθε άνθρωπο. Είμαστε πολυσχιδείς και το ίδιο ισχύει και για τα σκυλιά μας.