ALOE VERA ΣΚΥΛΟΣ


giotaanas

Member
3 Δεκεμβρίου 2013
12
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ,Ή ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΥΜΟ ΑΛΟΕ ΒΕΡΑ?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν ξερω για ποσιμο αλλα σε εμας εχει κανει θαυματα... δερματικα, πληγες κτλ
 




giotaanas

Member
3 Δεκεμβρίου 2013
12
0
οχι δεν έχει απολύτως τίποτα απλά για πρόληψη επειδή εχω ακούσει οτι κάνει καλό στον οργανισμό.(Να του έριχνα μία κουταλια στις κροκέτες του μια στις δεκα μέρες)
 


jac

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2011
800
2
Italia
είχα την εντύπωση οτι είναι τοξική για τους σκύλους....δεν παίρνω όρκο. Συμβουλέψου τον κτηνίατρο σου!
 


giotaanas

Member
3 Δεκεμβρίου 2013
12
0
είχα την εντύπωση οτι είναι τοξική για τους σκύλους....δεν παίρνω όρκο. Συμβουλέψου τον κτηνίατρο σου!
ο κτνίατρος μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα ...
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Αυτο για την αλοη μου το ειπε και η κτηνιατρος μας, για εξωτερικη χρηση ομως, σε δερματικο προβλημα που εχει.Θα παω μαλιστα αυριο να το παρω...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Αυτο για την αλοη μου το ειπε και η κτηνιατρος μας, για εξωτερικη χρηση ομως, σε δερματικο προβλημα που εχει.Θα παω μαλιστα αυριο να το παρω...
Viviana μια γλαστρα παρε. Απ ευθειας απο την πηγη. Τιποτα καλυτερο.
Το καλοκαιρι ενα μηνα ταλαιπορουμασταν με ενα χοτ σποτ. Μονο με την αλοη ειδα αποτελεσμα και μαλιστα πολυ συντομο.
 


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Καλησπέρα.Μια παρατήρηση αν μου επιτρέπεται
Απ τη μια φυσική aloe vera, κεφιρ κλπ και απ την άλλη πολλαπλά εμβόλια και ξηρές τροφές fast food, δεν συμβαδίζουν σαν λογική...
Αν έχετε πειστεί για την αποτελεσματικότητα των φυσικών συμπληρωματων και φαρμάκων ακολουθήστε ανεπιφύλακτα και εξ ολοκλήρου αυτή την οδό. Μη διστάζετε να ξεφύγετε απ τις γραμμές αντιμετώπισης που συστήνει ο κτηνιατρος σας(που αρνείται να κατσει να διαβάσει πεντε πραματα παραπανω μετά το πτυχίο του) και θα δείτε τρομερές αλλάγές στα σκυλιά σας αλλα και σε σας με τη μεθοδο της προληψης. Αν παλι επιλέγετε ακόμα ξηρά τροφή, παροχή αντιβιωσης σε κάθε επισκεψη και τεχνητά φάρμακα που δίνει ο καθε τυχαίος κτηνιατρος ας σας φωτίσει καποια στιγμη καποιος που εμπιστευεστε.
Ζωο-φιλικά
 
  • Like
Reactions: lexy






AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Καλησπέρα.Μια παρατήρηση αν μου επιτρέπεται
Απ τη μια φυσική aloe vera, κεφιρ κλπ και απ την άλλη πολλαπλά εμβόλια και ξηρές τροφές fast food, δεν συμβαδίζουν σαν λογική...
Αν έχετε πειστεί για την αποτελεσματικότητα των φυσικών συμπληρωματων και φαρμάκων ακολουθήστε ανεπιφύλακτα και εξ ολοκλήρου αυτή την οδό. Μη διστάζετε να ξεφύγετε απ τις γραμμές αντιμετώπισης που συστήνει ο κτηνιατρος σας(που αρνείται να κατσει να διαβάσει πεντε πραματα παραπανω μετά το πτυχίο του) και θα δείτε τρομερές αλλάγές στα σκυλιά σας αλλα και σε σας με τη μεθοδο της προληψης. Αν παλι επιλέγετε ακόμα ξηρά τροφή, παροχή αντιβιωσης σε κάθε επισκεψη και τεχνητά φάρμακα που δίνει ο καθε τυχαίος κτηνιατρος ας σας φωτίσει καποια στιγμη καποιος που εμπιστευεστε.
Ζωο-φιλικά
Θες να μας πεις δηλαδη οτι μπορει καποιος να αντικαταστησει τα εμβολια με φυσικα "φαρμακα"; Θα με ενδιεφερε να ακουσω το μηχανισμο ανοσιας.Σαν γιατρος εισαι υποχρεωμενος να εφαρμοζεις μεθοδους θεραπειας που ειναι αναγνωρισμενες απο την επιστημονικη κοινοτητα, δεν μπορεις να κανεις πειραματα. Μπορει να διαφωνεις με τις μαθοδους θεραπειας που χρησιμοποιουν οι κτηνιατροι/γιατροι αλλα δεν μπορεις να τους απαξιωνεις επειδη ακολουθουν μεθοδους επιστημονικως ορθες και οχι τα βοτανια της γιαγιας τους. Αν ενας γιατρος πει σε εναν καρκινοπαθη παρε το ταδε βοτανο και ο ασθενης πεθανει τοτε ο γιατρος θα εχει νομικες συνεπειες, αν ομως ακολουθησει το καταλληλο πρωτοκολλο δεν θα μπορει κανεις να του πει το παραμικρο. Τι θελω να πω; Οτι ακομα και να ξερω οτι το ταδε βοτανο ειναι αποτελεσματικο απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν ερευνες και δεν το αποδεχεται η επιστημονικη κοινοτητα δεν θα το προτεινω. Οσο για την υπερμετρη χρηση αντιβιοτικων συμφωνω αλλα για πηγαινε στην Αγγλια και πες στο γιατρο οτι θες αντιβιωση γιατι εχεις πυρετο...δεν θα σου δωσει που να χτυπιεσαι...οπως επισης και ο φαρμακοποιος δεν θα σου δωσει χωρις συνταγη. Δεν διαφωνω με τη χρηση βοτανων ως επικουρικη θεραπεια αλλα σιγουρα διαφωνω με τη χρηση τους ως μοναδικη θεραπεια οπως προτεινεις.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk
 
Last edited:


giotaanas

Member
3 Δεκεμβρίου 2013
12
0
Πολυ σοφή η αποψή σου.bensneizerΔυστυχώς στην εποχή που ζούμε ,οπου πάνε να μας καταστρέψουν και να μειωθεί το μέσο όριο ζωής του ανθρώπου για οικονομικούς λόγους ,είναι λογικό να στρεφόμαστε σε φυσικά φάρμακα όπως και τροφές όσο για εμάς όσο και για τα κατοικίδια μας...Δεν είναι τυχαίο οτι τα τελευταία χρόνια εχει αναπτυχθει τόσο πολύ ο καρκίνος στον άνθρωπο όσο και στο σκύλο..παλιά εάν ο σκύλος είχε καρκίνο ήταν πολύ σπάνιο..προσωπικά πιστέυω οτι πέρα το οτι ΄κάποιοι΄έχουν μολύνει την ατμόσφαιρα ,ορισμένα τρόφιμα,τα φάρμακα οπου τα πέρνουμε εμείς και φάρμακα που δίνουμε στο σκύλο μας πλέον τα έχουν κάνει έτσι ωστε να πέρνει π.χ ένας σκύλος φαρμακο για την καρδιά του και μετά αυτό το φάρμακο να του καταστρέφει πχ το συκώτι.Δυστυχώς πλέον έτσι ειναι η εποχή μας για αυτό στρεφόμαστε σε προιόντα της φύσης.όσο για εμάς κ όσο για τον σκύλο μας.Συγκεκριμένα η αλοε βερα επειδή έχω ακούσει οτι κάνει πολύ καλό στον άνθρωπο ,υποθέτω κ ρώτησα οτι είναι καλό κ για τον σκύλο για πρόληψη.
 
Last edited:


bensneizer

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2013
67
1
Αθήνα
Ευτυχώς εχουν βρεθεί καποιοι ανθρωποι με γνώσεις εμπειρία και διαθεση απο τους οποιους επηρρεαστηκα, μικρός σε ηλικία, αλλιώς κι εγώ fast food θα δινα στο σκύλο μου και σε μενα ακόμα και θα χα την ψευδαισθηση ότι κάνω το καλύτερο που μπορώ και για τους δυο μας.

Η επιστήμη της ιατρικής δεν μπορεί να αμφισβητηθεί απο κανέναν οτι έχει λυσει προβλήματα. ούτε οι έρευνες τους ούτε το πόσο ακριβείς μπορεί να είναι οι διαγνώσεις. Ομως τα τυφλά 5απλά-7απλά "προληπτικά" εμβόλια κι η υπέρμετρη χρήση των αντιβιώσεων που μας συστήνουν σαν λύση ε είναι για γέλια. Επίσης για γέλια είναι οταν σου λέει ο γιατρος οτι φταιει η ωμοφαγία που έπαθε το σκυλί μια ασθένεια λιγο καιρό μετά το 5απλό pack εμβολίων που του κανε χωρίς να σε ρωτήσει, και σου λέει να ξεκινήσεις άμεσα ξηρά τροφή μπας και το σώσουμε.
Όταν στη σχολή κτηνιατρικής πηγαίνουν και κάνουν σεμινάρια ατομα της ProPlan μετά ψαχνουμε να βρούμε το λογο που εχει επικρατήσει η αποψη οτι οι κροκέτες ειναι ισσοροπημένη διατροφή. Αλλά εδώ τρών οι άνθρωποι fast food. Στο σκύλο τους δε θα δωσουν(?) που «ελα μωρέ σκυλί είναι, ο παππούς μου τα τάιζε ψωμί και νερό και ζούσαν 15 χρόνια».
Εχουν και τη συγκατάθεση (καποιες φορές και αδικαιολόγητα εν αγνοία τους) των αμερόληπτων και "ενημερωμένων" κτηνιάτρων. Αντε να αλλάξεις συνήθειες όταν οι νόμιμοι και με πτυχίο, εκπρόσωποι αυτου του έμπιστου θηρίου, της ιατρικής, σιγοντάρουν τη Νestle που αποφάσισε να διεκδικήσει ενα μερίδιο στη βιομηχανία ζωοτροφών.

Απ τη μια φυσική aloe vera, κεφιρ κλπ και απ την άλλη πολλαπλά εμβόλια και ξηρές τροφές fast food, δεν συμβαδίζουν σαν λογική...
Το «πολλαπλα» έχει ιδιαίτερα βαρυσήμαντο ρόλο στο σχόλιο μου. Δεν απορρίπτω όλα τα εμβόλια. Αλλά έλα που βάζουν σ ενα εμβόλιο 3,4,5,6,7 διαφορετικού τυπου «αντισώματα» και ΑΝ το καταλαβεις και ζητήσεις συγκεκριμένο εμβόλιο να κανεις στο σκυλί, σου λένε οτι δεν έχουν ξεχωριστά και τελικά τα κάνεις ΑΝ είσαι απ αυτούς που εμπιστεύονται «τυφλά» τον κτηνίατρο τους. Ένα διαφορετικό πρόγραμμα εμβολιασμού που συστήνουν και ακολουθώ είναι πάλι υπογεγραμμενο απο κτηνιάτρους. Πώς άραγε εξηγείται το ότι γιατρός απο γιατρό έχει διαφορετική μεθοδο? Έχουμε χρέος να ψάχνουμε εναλλακτικές λύσεις. Μπορεί καποιος να πει οτι μας φάγαν τα εναλλακτικά. Όχι φανατικά, αλλά εγω πιστεύω οτι μας φάγαν τα συμβατικά και τα «ως είθισται»
 


AlexVag

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2009
289
0
Ευτυχώς εχουν βρεθεί καποιοι ανθρωποι με γνώσεις εμπειρία και διαθεση απο τους οποιους επηρρεαστηκα, μικρός σε ηλικία, αλλιώς κι εγώ fast food θα δινα στο σκύλο μου και σε μενα ακόμα και θα χα την ψευδαισθηση ότι κάνω το καλύτερο που μπορώ και για τους δυο μας.

Η επιστήμη της ιατρικής δεν μπορεί να αμφισβητηθεί απο κανέναν οτι έχει λυσει προβλήματα. ούτε οι έρευνες τους ούτε το πόσο ακριβείς μπορεί να είναι οι διαγνώσεις. Ομως τα τυφλά 5απλά-7απλά "προληπτικά" εμβόλια κι η υπέρμετρη χρήση των αντιβιώσεων που μας συστήνουν σαν λύση ε είναι για γέλια. Επίσης για γέλια είναι οταν σου λέει ο γιατρος οτι φταιει η ωμοφαγία που έπαθε το σκυλί μια ασθένεια λιγο καιρό μετά το 5απλό pack εμβολίων που του κανε χωρίς να σε ρωτήσει, και σου λέει να ξεκινήσεις άμεσα ξηρά τροφή μπας και το σώσουμε.
Όταν στη σχολή κτηνιατρικής πηγαίνουν και κάνουν σεμινάρια ατομα της ProPlan μετά ψαχνουμε να βρούμε το λογο που εχει επικρατήσει η αποψη οτι οι κροκέτες ειναι ισσοροπημένη διατροφή. Αλλά εδώ τρών οι άνθρωποι fast food. Στο σκύλο τους δε θα δωσουν(?) που «ελα μωρέ σκυλί είναι, ο παππούς μου τα τάιζε ψωμί και νερό και ζούσαν 15 χρόνια».
Εχουν και τη συγκατάθεση (καποιες φορές και αδικαιολόγητα εν αγνοία τους) των αμερόληπτων και "ενημερωμένων" κτηνιάτρων. Αντε να αλλάξεις συνήθειες όταν οι νόμιμοι και με πτυχίο, εκπρόσωποι αυτου του έμπιστου θηρίου, της ιατρικής, σιγοντάρουν τη Νestle που αποφάσισε να διεκδικήσει ενα μερίδιο στη βιομηχανία ζωοτροφών.



Το «πολλαπλα» έχει ιδιαίτερα βαρυσήμαντο ρόλο στο σχόλιο μου. Δεν απορρίπτω όλα τα εμβόλια. Αλλά έλα που βάζουν σ ενα εμβόλιο 3,4,5,6,7 διαφορετικού τυπου «αντισώματα» και ΑΝ το καταλαβεις και ζητήσεις συγκεκριμένο εμβόλιο να κανεις στο σκυλί, σου λένε οτι δεν έχουν ξεχωριστά και τελικά τα κάνεις ΑΝ είσαι απ αυτούς που εμπιστεύονται «τυφλά» τον κτηνίατρο τους. Ένα διαφορετικό πρόγραμμα εμβολιασμού που συστήνουν και ακολουθώ είναι πάλι υπογεγραμμενο απο κτηνιάτρους. Πώς άραγε εξηγείται το ότι γιατρός απο γιατρό έχει διαφορετική μεθοδο? Έχουμε χρέος να ψάχνουμε εναλλακτικές λύσεις. Μπορεί καποιος να πει οτι μας φάγαν τα εναλλακτικά. Όχι φανατικά, αλλά εγω πιστεύω οτι μας φάγαν τα συμβατικά και τα «ως είθισται»
Υπαρχει λογος που τα εμβολια ειναι 3πλα 4απλα κτλ.. Μαλλον θα πρεπει να το ψαξεις καλυτερα το θεμα... Ας πουμε το εμβολιο που κανουν πλεον οι γυναικες για τον HPV ξες γιατι ειναι "διπλο" και το τελευταιο ειναι "τετραπλο"? Δηλαδη εσυ με τις γνωσεις που εχεις θα ζητουσες να σου κανουν(η στην κοπελα σου...δεν ξερω αν εισαι αντρας η γυναικα) "μονο"?

Θα ηθελα να μου εξηγησεις τι κακο μπορει να σου κανει ενα 6πλο ας πουμε εμβολιο...

Ναι υπαρχουν διαφορετικα πρωτοκολλα που μπορει να ακολουθησει ο καθε κτηνιατρος στα οποια ομως γινονται εμβολια για τους ιδιους ιους.

Συγνωμη που σου το λεω ετσι αλλα εχεις φτασει στο αλλο ακρο και σου λειπουν βασικες γνωσεις.

ΟΛΑ τα εμβολια αποτελουν μετρο προληψης αρα ναι ολα γινονται προληπτικα. Επισης αφου γνωριζεις τοσα και σου εχουν "ανοιξει" καποιοι τα ματια θα επρεπε να γνωριζεις επισης οτι τα εμβολια δεν περιεχουν ουτε αντισωματα ουτε "αντισωματα". Ο ορός περιεχει ετοιμα αντισωματα οχι το εμβολιο.

Θα μου πεις μα γιατι δεν αρρωσταινουν τα γυφτακια που δεν κανουν εμβολια? Αρα τα εμβολια ειναι αχρηστα. Η απαντηση βρισκεται στον ορο "ανοσια της αγελης". Δες απο τι ασθενειες πεθαινουν τα παιδακια στην Αφρικη οπου κανενας δεν εμβολιαζεται.

Για τα αντιβιοτικα συμφωνω και εχεις δικιο. Αλλα αν πας στο εξωτερικο θα δεις οτι μονο στην Ελλαδα ειναι ετσι τα πραγματα. Εξω τα δινουν με το σταγονομετρο.

Για τις τροφες των σκυλων παλι συμφωνω οτι ειναι καλυτερο να δινεις κανονικη τροφη και οχι κροκετες, ομως αυτο μπορεις να το κανεις ΜΟΝΟ οταν εχεις τις απαραιτητες γνωσεις οι οποιες δεν πρεπει να ειναι του στυλ "μου ειπες ενας φιλος" ή "διαφασα στο φορουμ". Εγω λοιπον ΔΕΝ εχω αυτες τις γνωσεις και ΔΕΝ μπορω να το κανω.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Φιλε Bensneizer εχεις δικιο στα περισσότερα.

Δυστυχώς, ομως, οι περισσότεροι αδυνατούν να καταλάβουν ή απλώς βαριουνται να "ερευνησουν" τα ψιλά γράμματα και επαναπαύονται σε οτι προτεινει ο γιατρός, για να εχουν τη συνειδηση τους καθαρή.

Τι να σου κάνει λοιπον η αλόη οταν ο οργανισμός του ζωου ειναι επιβαρυμένος απο εμβόλια, αντιβιώσεις, ξηρές τροφές κακης ποιοτητας κλπ.

Ολα ειναι σχετικα κι εμεις οφειλουμε να ψαχνουμε ολοενα το καλυτερο, οσο κουραστικο και αν ειναι.

Πχ για τα εμβολια που αναφερθηκαν, υπάρχουν γιατροί που δεν κανουν το pro puppy αν τους πεις οτι το ζώο δε θα βγει καθολου απο το σπιτι για 1-2 μηνες και γενικώς οτι θα το προσεχεις παρα πολυ μεχρι να ξεκινησει ο 3πλος εμβολιασμος για τον τυφο.
Κι ομως υπάρχουν ατομα που, ειτε γιατι φοβουνται υπερβολικα, ειτε διοτι δεν θελουν να κουραστουν προσεχοντας τον σκυλο τους, λενε "καλυτερα καν' το γιατρέ και το pro puppy".

H' δινουν απο μονοι τους αντιβιωση στο σκυλο για ψυλου πηδημα.
Και υστερα αναρωτιούντε γιατι ο σκυλος ειναι πεσμενος και φιλάσθενος.

Oσο για την πρόληψη στην κτηνιατρική αλλα και στην ιατρικη γενικά, αυτη δεν εχει να κανει τοσο με τα εμβόλια. Εχει να κανει με το περιβαλλον διαβίωσης, την σίτηση, την ψυχολογία, το στρες και την άσκηση.

Αν ο σκυλος δε βγαινει βολτες, τοτε θα εχει στρες. Αν εχει στρες, θα βγαλει δερματικα. Αν βγαλει δερματικα, θα τον παμε στο γιατρο και θα του τραβηξει ενεση κορτιζονης. Κι εδω ειναι το λαθος: Αντι εμεις να μελετησουμε ολη τη ζωη του σκυλου απο το τι τρωει μεχρι ποση ωρα βγαινει βολτα, τι κανουμε: Βλεπουμε δερματικα και παμε στο γιατρο για ενεση. Ο γιατρός τι να σου κανει; Η δουλεια του ειναι να τραβαει ενεσεις. Δεν ειναι υπευθυνος να σε μαθει να σκεφτεσαι, ουτε να βλέπεις τα σημαδια.

Και ολο αυτο ειναι ενας φαυλος κυκλος: Τρώει ο σκυλος σκατολοϊδια, εχει στρες --> Δερματικα / εντερικα --> Γιατρος = ενεση.

Και επισης ολα σχεδον τα φαρμακα, καταπολεμουν το συμπτωμα. Οχι την ιδια την ασθενεια.

Υπαρχει, λοιπον, ενα συνονθυλευμα πραγματων που αν τα κανει καποιος οπως πρεπει δεν εχει αναγκη ουτε αντιβιώσεις, ουτε εμβόλια.

Ας προσεξουμε λοιπον πρωτα αυτα και αν καπου αποτυχουν τοτε ναι, ας δουμε τι άλλα οπλα μας δινουν τα φαρμακα και η ιατρικη γενικοτερα.
 




LaCat

Well-Known Member
3 Ιουλίου 2013
861
923
Υπαρχει λογος που τα εμβολια ειναι 3πλα 4απλα κτλ.. Μαλλον θα πρεπει να το ψαξεις καλυτερα το θεμα... Ας πουμε το εμβολιο που κανουν πλεον οι γυναικες για τον HPV ξες γιατι ειναι "διπλο" και το τελευταιο ειναι "τετραπλο"? Δηλαδη εσυ με τις γνωσεις που εχεις θα ζητουσες να σου κανουν(η στην κοπελα σου...δεν ξερω αν εισαι αντρας η γυναικα) "μονο"?
Η διαφορά είναι ότι στο εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας, HPV, το διπλό ή το τετραπλό αναφέρονται σε δύο ή τέσσερις τύπους του HPV :) κονδυλωμάτων), δηλαδή περισσότεροι τύποι του ίδιου ιού.
Ενώ στα εμβόλια των σκύλων συνδυάζονται ιοί εντελώς διαφορετικοί μεταξύ τους. Έτσι για παράδειγμα το Hexadog DHP, νομίζω ότι είναι το πιο συχνό εμβόλιο για αυτό αναφέρω αυτό ως παράδειγμα, αφορά μόρβα, ηπατίτιδα, τύφο.
ΗEXADOG
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Φιλε Bensneizer εχεις δικιο στα περισσότερα.

Δυστυχώς, ομως, οι περισσότεροι αδυνατούν να καταλάβουν ή απλώς βαριουνται να "ερευνησουν" τα ψιλά γράμματα και επαναπαύονται σε οτι προτεινει ο γιατρός, για να εχουν τη συνειδηση τους καθαρή.

Τι να σου κάνει λοιπον η αλόη οταν ο οργανισμός του ζωου ειναι επιβαρυμένος απο εμβόλια, αντιβιώσεις, ξηρές τροφές κακης ποιοτητας κλπ.

Ολα ειναι σχετικα κι εμεις οφειλουμε να ψαχνουμε ολοενα το καλυτερο, οσο κουραστικο και αν ειναι.

Πχ για τα εμβολια που αναφερθηκαν, υπάρχουν γιατροί που δεν κανουν το pro puppy αν τους πεις οτι το ζώο δε θα βγει καθολου απο το σπιτι για 1-2 μηνες και γενικώς οτι θα το προσεχεις παρα πολυ μεχρι να ξεκινησει ο 3πλος εμβολιασμος για τον τυφο.
Κι ομως υπάρχουν ατομα που, ειτε γιατι φοβουνται υπερβολικα, ειτε διοτι δεν θελουν να κουραστουν προσεχοντας τον σκυλο τους, λενε "καλυτερα καν' το γιατρέ και το pro puppy".

H' δινουν απο μονοι τους αντιβιωση στο σκυλο για ψυλου πηδημα.
Και υστερα αναρωτιούντε γιατι ο σκυλος ειναι πεσμενος και φιλάσθενος.

Oσο για την πρόληψη στην κτηνιατρική αλλα και στην ιατρικη γενικά, αυτη δεν εχει να κανει τοσο με τα εμβόλια. Εχει να κανει με το περιβαλλον διαβίωσης, την σίτηση, την ψυχολογία, το στρες και την άσκηση.

Αν ο σκυλος δε βγαινει βολτες, τοτε θα εχει στρες. Αν εχει στρες, θα βγαλει δερματικα. Αν βγαλει δερματικα, θα τον παμε στο γιατρο και θα του τραβηξει ενεση κορτιζονης. Κι εδω ειναι το λαθος: Αντι εμεις να μελετησουμε ολη τη ζωη του σκυλου απο το τι τρωει μεχρι ποση ωρα βγαινει βολτα, τι κανουμε: Βλεπουμε δερματικα και παμε στο γιατρο για ενεση. Ο γιατρός τι να σου κανει; Η δουλεια του ειναι να τραβαει ενεσεις. Δεν ειναι υπευθυνος να σε μαθει να σκεφτεσαι, ουτε να βλέπεις τα σημαδια.

Και ολο αυτο ειναι ενας φαυλος κυκλος: Τρώει ο σκυλος σκατολοϊδια, εχει στρες --> Δερματικα / εντερικα --> Γιατρος = ενεση.

Και επισης ολα σχεδον τα φαρμακα, καταπολεμουν το συμπτωμα. Οχι την ιδια την ασθενεια.

Υπαρχει, λοιπον, ενα συνονθυλευμα πραγματων που αν τα κανει καποιος οπως πρεπει δεν εχει αναγκη ουτε αντιβιώσεις, ουτε εμβόλια.

Ας προσεξουμε λοιπον πρωτα αυτα και αν καπου αποτυχουν τοτε ναι, ας δουμε τι άλλα οπλα μας δινουν τα φαρμακα και η ιατρικη γενικοτερα.
τρώει ο σκυλος σκατολοϊδια, εχει στρες --> Δερματικα / εντερικα --> Γιατρος = ενεση.

αυτο παιζει να παει και με την αναποδη σειρα ! :snake1: