Amstaff terrier, γρυλισμα


Sofiaa

New Member
25 Ιουλίου 2020
3
0
33
Γεια σας.. Πήραμε ένα σκυλακο 18 μηνών, στηρωμενο, με pedigree, βασική εκπαίδευση, τσιπάκι και μεγαλωμενο σε οικογένεια! Εχω κ εγώ 2 παιδακια 4 μηνών κ 2 χρονών! Προσπαθουμε να μας μάθει κ να τον μάθουμε όμως σήμερα 2 φορές γαυγισε προς το μέρος που ήμουν εγώ με τον γιο μου, γρυλιζε και με βλέμμα καρφωμένο για 1 λεπτό αλλά Θορυβηθηκα λίγο! Θα μιλήσω και με εκπαιδευτή.. Να ανησυχήσω?
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Καλησπέρα, να σας ζήσουν όλοι, δίποδοι και τετράποδοι! Από αυτή την περιγραφή και μόνο δε μπορεί κανείς να σου πει αν θα πρέπει να ανησυχήσεις ή όχι. Το γρύλισμα μπορεί να έχει διάφορες ερμηνείες, ανάλογα με τα "συμφραζόμενα".
Θα'θελες να μας πεις και λίγα λόγια για εσένα /εσάς; Να γνωριστούμε μια που μας ήρθες :)
Ξαναείχατε σκυλιά στο παρελθόν; Ο μεγαλοκούταβος πως σας προέκυψε; Με τον εκτροφέα του έχεις μιλήσει καθόλου;
 


Sofiaa

New Member
25 Ιουλίου 2020
3
0
33
Καλησπέρα, να σας ζήσουν όλοι, δίποδοι και τετράποδοι! Από αυτή την περιγραφή και μόνο δε μπορεί κανείς να σου πει αν θα πρέπει να ανησυχήσεις ή όχι. Το γρύλισμα μπορεί να έχει διάφορες ερμηνείες, ανάλογα με τα "συμφραζόμενα".
Θα'θελες να μας πεις και λίγα λόγια για εσένα /εσάς; Να γνωριστούμε μια που μας ήρθες :)
Ξαναείχατε σκυλιά στο παρελθόν; Ο μεγαλοκούταβος πως σας προέκυψε; Με τον εκτροφέα του έχεις μιλήσει καθόλου;
Σκυλιά ναι είχαμε παντα! Βρήκαμε μια αγγελία που τον έδιναν, τον είδαμε, ρωτήσαμε, ψάξαμε, χαρήκαμε.. Και τώρα αυτό!! 5 μέρες τώρα κάνει το ίδιο κάθε μερα
 


Sofiaa

New Member
25 Ιουλίου 2020
3
0
33
Σκυλιά ναι είχαμε παντα! Βρήκαμε μια αγγελία που τον έδιναν, τον είδαμε, ρωτήσαμε, ψάξαμε, χαρήκαμε.. Και τώρα αυτό!! 5 μέρες τώρα κάνει το ίδιο κάθε μερα! Σε κοιτάει στα μάτια,γαυγιζει, προχωράει προς το μέρος σου και γρυλιζει για αρκετή ώρα! Αυτια και ουρα σηκωμένα με μια μικρή καμπυλη στην ακρη προς τα έξω!
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η στάση σώματος που περιγράφεις δείχνει ένταση, δεν ξέρω να σου πω σε τι οφείλεται ούτε πως θα την εκφράσει. Δεν ξέρω αν είσαι σε θέση να το αναγνωρίσεις κι εσύ. Η προηγούμενη εμπειρία με σκυλιά ίσως βοηθάει, ίσως όχι. Για να μην παρεξηγηθώ, εννοώ ότι μπορεί να ήσουν απ’ τους τυχερούς με σκυλιά – αρνάκια που δε σε προβλημάτισαν ποτέ σε τίποτα, οπότε ίσως η πρότερη… σκυλοκατοχή να μη σε βοηθάει ιδιαίτερα στην παρούσα

Αναφέρεις ότι ζούσε σε σπίτι με παιδιά και λοιπά και όλα τα καλά. Είχες την ευκαιρία να τον δεις να αλληλεπιδρά με την οικογένειά του; Ήταν χαλαρός; Αν δεν ήταν θα το καταλάβαινες; Στη βόλτα πως τα πάτε; Πέραν των γρυλισμάτων μέσα στο σπίτι πως συμπεριφέρεται; Πως παίζετε μαζί του και πως αντιδρά; Με τα παιδιά σου πως είναι; Τι κάνατε πριν σας γρυλίσει; Στη συνέχεια πως αντιδράτε; Όταν τρώει όλα εντάξει; Τις εντολές της βασικής υπακοής τις έχετε τεστάρει εντός και εκτός σπιτιού; Πως εντάσσετε τον σκύλο στην καθημερινότητά σας;

Θα βγει λίγο τεράστιο αυτό το ποστ, αν μη τι άλλο κράτα αυτό: Ότι «έχει μάθει με παιδιά» είναι λίγο σχετικό… Μπορεί να έχει μάθει ότι τα παιδιά είναι μικροί διάολοι που τραβάνε ουρές και μάγουλα. Από την άλλο, μπορεί τα δικά σου παιδιά να είναι άγγελοι, και ο σκύλος να έχει γαϊδουρινή υπομονή, αλλά όπως και να έχει, σε καμία περίπτωση δεν αφήνεις παιδί(α) και σκυλί χωρίς άμεση επίβλεψη.

Δεν εννοώ υποχρεωτικά να μου απαντήσεις σε όλο το κατεβατό, αλλά πιο πολύ είναι να δεις το γρύλισμα μέσα σε ένα γενικότερο πλαίσιο. Αν δεν πήρες το σκύλο από κάποιον που γνωρίζεις και εμπιστεύεσαι, θεωρώ πιο ασφαλές να ξεχάσεις ό,τι σου είπαν, και να παρατηρήσεις τον σκύλο από την αρχή, σα να τον βλέπεις πρώτη φορά. Επίσης, αν το πεντιγκρί είναι από αναγνωρίσιμο εκτροφείο Ελληνικό ή ξένο, επικοινώνησε με τον εκτροφέα του. Αν το πεντιγκρί είναι από πάπι μιλ, στείλτο για ανακύκλωση δε θα σε βοηθήσει σε κάτι.

Για όλα τα παραπάνω + νήπιο + βρέφος, βρίσκω πολύ καλή ιδέα τον εκπαιδευτή. Επίσης βρίσκω ότι τα άμσταφ είναι εξαιρετικά όμορφα κι έξυπνα και ενδιαφέροντα, και είναι κρίμα να μην του ανοίγεις ένα δικό του θέμα με πολλές φωτογραφίες και να μας γράφεις τα νέα του!
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Βρήκαμε μια αγγελία που τον έδιναν, τον είδαμε, ρωτήσαμε, ψάξαμε, χαρήκαμε.. Και τώρα αυτό!! 5 μέρες τώρα κάνει το ίδιο κάθε μερα
Τι ψάξατε;
Τι ρωτήσατε;
Ρωτήσατε την οικογένεια που τον είχε, γιατί τον έδινε; Τι σας είπαν;
Το pedigree το έχετε στα χέρια σας; Σε ποιανού το όνομα είναι;
Ο εκτροφέας ξέρει ότι το σκυλί άλλαξε χέρια;
Εχετε μιλήσει μαζί του; Εχει εκφράσει γνώμη για την όλη κατάσταση;