APBT ή AMSTAFF




spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
ειναι ενα καλο εκτροφειο αλλα πρεπει να το ψαξεις και μονος σου για τα περαιτερω
 




Jean-Paul

Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
Το Blue nation τελικα δεν εχει διαθεσιμα κουταβια

Tom Garner kennels - your #1 source for the highest quality pit bulls available on the planet today

To παραπανω εκτροφειο εχει καλη φημη απο οτι διαβαζω, εχετε κανεις καποια εμπειρια με το συγκεκριμενο? Ειναι οντως τοσο καλο?


τι εκανες τελικα ? ειμαι στην ιδια φαση με εσενα. εχω βρει κατι αγγελιες αλλα φοβαμαι να προβω σε αγορα λογω αυτων που εχω διαβασει για μορφολογια(δισπλασια) μιας και ενος φιλου του εμεινε αναπηρο
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Καλό είναι να είσαι πάντα καχύποπτος με της αγγελίες. Πρώτη ερώτηση μου σε αγγελία για πιτ θα ήταν αν οι γονείς είναι εγγεγραμένοι σε κάποιον οργανισμό/ομιλου του εξωτερικού και αν υπάρχει pedigree τους.

Αλλο η αναγνώρισμένη φυλή και άλλο το να υπάρχει εγγεγραμμένη καταγραφεί των προγόνων. Η καθαροαιμία αποδειχνίεται απο το pedigree.
 


giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
Χαιρετω το φορουμ.

Αρχικα να πω πως εχω καταληξει να αγορασω εναν Αmerican pitbull terrier. Αποφασισα να το ψαξω λιγο περεταιρω στο ιντερνετ καθως και στο παρον φορουμ και μετα λυπης μου ανακαλυψα ολο αυτο το σκηνικο που δεν αναγνωριζονται στο FCI αλλα υπαρχει ενα ιδιο ΄΄προιον΄' με την ονομασια american stanfordshire terrier.

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι εντελως μπερδεμενος καθως απ'οτι φανταζομαι δεν υπαρχουν εκτροφεια στην ελλαδα για APBT με χαρτια (πχ UKC), διορθωστε με αν κανω λαθος

Συμφωνα με τα λεγομενα ενος συμφορουμιτη ονοματιΔημτρης Α (απο αλλα τοπικς, που φανηκε οτι εχει εμπεριστατωμενη αποψη) ΑPBT και AMSTAFF ειναι καθαροαιμα πιτμπουλς με ισως διαφορετικο ταπεραμεντο λογω εκτροφης με διαφορετικο σκοπο κυριως.

Εκει που μπερδευομαι ακομη περισσοτερο ειναι οταν βλεπω και ποικιλια στη μορφολογια και εστιαζω κυριως στο κεφαλι που αλλα ειναι χοντρα σαν τουβλο και αλλα πιο λεπτα.

Το κυριως ερωτημα:

Να προχωρησω αφοβα στην αγορα ενος AMSTAFF (που γνωριζω ηδη εκτροφειο κοντα μου) η μπορω να βρω καθαροαιμο APBT με pedigree σε καποιο εκτροφειο στην Ελλαδα?

Αυτο που δειχνει η φωτο ισχυει?
View attachment 32990
λοιπον αυτο που δειχνει η εικονα ισχυει και αν διαβασεις ενα αρθρο για τα true apbt που ειχε γινει στο φορουμ πριν λιγο καιρο θα τα ξεχωρισεις.αυτο που θελω να σου υπενθυμισω ειναι οτι το πραγματικο apbt ειναι αυτο με το λεπτο κεφαλι και μειωδες αλλα λεπτο σωμα των 20 κιλων σαν αυτα:
αρχείο λήψης (3).jpgαρχείο λήψης (2).jpgimages.jpg



http://www.dogforum.gr/v3/άλλες.φυλές.-.ημίαιμα-25/πιτμπουλ.και.μορφολογία-18517/

American Game Dogs - YouTube

ολα οσα παρουσιαζονται σημερα με το στηθος μεχρι το πατωμα και τα 40 κιλα ειναι μιξεις με αμσταφφ


Υ.Γ εγω αν εβρισκα πραγματικο πιτ θα επαιρνα.αν βρεις παρε.υπαρχει ενα εκτροφειο νομιζω στην ιταλια αν ενδιαφερεσε πολυ
 






giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
Πληροφοριακά τα άμσταφ δεν είναι 40 κιλά...και δεν είναι παραφουσκωμένα....
ειπα μιξεις που εχουν και αμσταφ μεσα :lol:

και ναι χριστο ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο απλα λεω οτι υπαρχει και αυτη η πρωοπτικη.:cool:
(βεβαια αν καποιος ενδιαφερεται πολυ υπαρχει ενα εκτροφειο στην ιταλια νομιζω)
 


Jean-Paul

Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
ειπα μιξεις που εχουν και αμσταφ μεσα :lol:

και ναι χριστο ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο απλα λεω οτι υπαρχει και αυτη η πρωοπτικη.:cool:
(βεβαια αν καποιος ενδιαφερεται πολυ υπαρχει ενα εκτροφειο στην ιταλια νομιζω)
δεν με νοιαζει τοσο πολυ αν ειναι 100% πιτμπουλ. σιγουρα θελω να μοιαζει αρκετα. αυτο που δεν θελω ειναι να πληρωσω και να κανω καποιον μαγκα απο αυτα που πουλανε π.χ στο i-pet.gr που να ξερω τωρα εγω τι πουλαει ο καθενας. εγω ενα σκυλο θελω... μαρεσει αρκετα και ο χαρακτηρας του και το οτι ειναι δυναμικο . ειμαι αναμεσα σε τρια . dogo argentino, amstaff/pitbull. to pitbull δεν μαρεσει πολυ γιατι ειναι λιγο κοντο. απο την αλλη ο αρτζεντινο ειναι τερας και θα τρωει και πολυ κ επισης τα τοσο μεγαλοσωμα ζουνε λιγοτερο ?? το amstaf αποτι βλεπω απο μορφολογια μαρεσει πολυ. επισης και αυτο τρεχει και ειναι δραστηριο και ετσι μπορω να το παιρνω μαζι μου για περπατημα, ποδηλατο και ελπιζω καμια παρνηθα. εκει δεν ξερω αν θα την παλεψει..αλλα αυτο θα το δουμε μετα. το blue nose τι ειναι ? pitbull ή amstaff ? αυτο μαρεσει παρα πολυ .
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
και ετσι μπορω να το παιρνω μαζι μου για περπατημα, ποδηλατο και ελπιζω καμια παρνηθα. εκει δεν ξερω αν θα την παλεψει.

το θεμα ειναι αν εσυ θα την παλεψεις
 


Jean-Paul

Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
οποτε δηλαδη του αρεσουν οι μακρινες βολτες ε ? διαβασα οτι το σκυλι αυτο πρεπει να ασκειται καθημερινα. σε περιπτωση που ο καιρος ή η διαθεση μου δεν το επιτρεπει θα μπορουσα να το βαλω στον διαδρομο να τρέχει ?εκτονωνεται ?
 


giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
δεν με νοιαζει τοσο πολυ αν ειναι 100% πιτμπουλ. σιγουρα θελω να μοιαζει αρκετα. αυτο που δεν θελω ειναι να πληρωσω και να κανω καποιον μαγκα απο αυτα που πουλανε π.χ στο i-pet.gr που να ξερω τωρα εγω τι πουλαει ο καθενας. εγω ενα σκυλο θελω... μαρεσει αρκετα και ο χαρακτηρας του και το οτι ειναι δυναμικο . ειμαι αναμεσα σε τρια . dogo argentino, amstaff/pitbull. to pitbull δεν μαρεσει πολυ γιατι ειναι λιγο κοντο. απο την αλλη ο αρτζεντινο ειναι τερας και θα τρωει και πολυ κ επισης τα τοσο μεγαλοσωμα ζουνε λιγοτερο ?? το amstaf αποτι βλεπω απο μορφολογια μαρεσει πολυ. επισης και αυτο τρεχει και ειναι δραστηριο και ετσι μπορω να το παιρνω μαζι μου για περπατημα, ποδηλατο και ελπιζω καμια παρνηθα. εκει δεν ξερω αν θα την παλεψει..αλλα αυτο θα το δουμε μετα. το blue nose τι ειναι ? pitbull ή amstaff ? αυτο μαρεσει παρα πολυ .
blue/red/white/black/poua/tigre kai ola ayta einai m@#ies των μαυρων του ghetto ειναι πιτμπουλ αλλα αυτοι τα λενε ετσι για να τα ξεχωριζουν.στην πραγματικοτητα δεν στεκουν αυτα και δεν υπαρχει αυτος ο διαχωρισμος
 




Jean-Paul

Member
30 Σεπτεμβρίου 2012
12
0
παιδια υπαρχουν breeders για staffrshire εντος αττικης. δεν βλεπω κατι εκτος απο εναν-δυο που ειναι πατρα.