Artemis Fresh Mix - Artemis Maximal Dog


kenzo

Member
23 Φεβρουαρίου 2010
24
0
Artemis Fresh Mix ποια είναι η γνώμη σας για αυτήν την τροφή;
πληροφοριακά πωλείται στην Ελλάδα, προς 60 ευρώ τα 16,6 κιλά.
Να σας πω ότι στο dogfoodanalysis έχει 5 αστέρια, χωρίς βέβαια αυτό απο μόνο του να σημαίνει κάτι.. γενικότερα η κριτική τους για την fresh mix δεν είναι και τόσο ευνοηκή

Υπάρχει και η Artemis Maximal Dog (6 stars)..
την χρησιμοποιεί ή την έχει δοκιμάσει κάποιος απο εδώ??
 








Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Και εγω θα προτιμησω την fresh!;) Απο τιμες τι λενε? Μηπως να τον ξεκιναγες απο την πρωτη? Αν και μπορει να του ξινισει μετα την Orijen! Υπαρχει εδω στην Ελλαδα?
 


kenzo

Member
23 Φεβρουαρίου 2010
24
0
λοιπόν παρηγγειλα την fresh mix adult. 2 τσουβάλια 120 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και ένα δοχείο αποθήκευσης "δώρο" :) (το ζήτησα και μου είπε ότι δεν θα μου το χρεώσει). το πέτ σοπ δεν το ήξερα και το βρήκα online.
Η σελίδα είναι αυτή http://www.dog.gr/, όπου και αναγράφονται και τα στοιχεία επικοινωνία του καταστήματος:
28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 23
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ 132 31
ΤΗΛ 210 50 60 500 - 1
το γεγονός ότι στο dogfoodanalysis, δεν μιλάει και τόσο ευννοικά για την ποιοτήτα των συστατικών στην fresh mix adult είναι άξιο προβληματισμου ή όχι;;;
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
ρε σεις μην κολλατε με αυτα...κ εμενα ποιος μου λεει οτι η αναλυση αυτη ειναι ειλικρινης?να ειναι καλη η τροφη ,να κατσει στον σκυλο κ ολα καλα!κενζο μην προβληματιζεσαι καθολου...
 




kenzo

Member
23 Φεβρουαρίου 2010
24
0
lawrence-gr, να σου πω όταν ξεκινήσεις να διαβάζεις το dogfoodanalysis, θελωντας και μη απο ένα σημείο και μετά επηρεαζεσαι.... υποτίθεται ότι είναι μια ουδέτερη επιστημονική αναλύση των σκυλοτροφών. όποτε όποια
σκυλοτροφή έχει τα περισσότερα "εύσημα", πρέπει να είναι και η καλύτερη

eirini-fontas, όχι, εαν δεν του προσθέσω και κάτι άλλο δεν την τρώει.. του βάζω λίγο κοτοπούλο και μια χάρα το γυάλιζει το μπωλάκι του :D:D
ούτως ή άλλως δεν ακολουθούσαμε ποτέ διαιτολόγιο αυστηρά και μόνο με ξηρά (εκτός απο ένα διάστημα που έκανε υποαλλεργικό σιτηρέσιο με royal hypoallergenic), όλο και κάτι σε κρέας του βράζουμε σε συνδυασμό με την ξηρά.
όντως η μετάβαση απο την orijen regional red στην artemis του φάνηκε κάπως.
anyway, νομίζω ότι αυτή είναι η καλυτερη λύση μέχρι να καταφέρουμε να αρχίσουμε barf... εαν ποτέ το καταφερουμε... :)
 
Last edited:


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.512
750
Ξεσσαλονικη!!!
δυστυχως ομως δεν ειναι ετσι.δεν εχω στοιχεια βεβαια καποιας δικης μου ερευνας ας πουμε,αλλα θεωρω οτι ολες ειναι υποπτες κ χαλια.τα 6 αστερακια δεν σημαινουν κατι....για αυτο επιμενω να παρατηρουμε το τι ταιριαζει στο σκυλι μας κ οχι στο ποσα στερακια διαβαζουμε εμεις.μην παιρνουμε κ την πιο χαλια βεβαια,να υπαρχει καποιο επιπεδο ποιοτητας....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Λοιπόν έμαθα κι εγώ για αυτή την Artemis την τροφή που στην κάνουν και delivery και μπήκα από περιέργεια στο dogfod analysis για να δω ποιές τροφούλες είχαν 5 και 6 αστέρια και επειδή ήμουν μακριά νυχτωμένη βρήκα έψαχνα την royal canin που δίνω τώρα στην νταρτνάνα μου και έψαχνα, και έψαχναααα και κατέβαινα αστεράκια και δεν την έβρισκα πουθενα!!!!! Στο τέλος μετά μεγάλης μου έκπληξης την βρήκα στην λίστα με τα 2 ή 1 αστέρια, δεν θυμάμαι καλά γιατί είχα συγχιστεί!! Δεν ξέρω αν το site είναι εγκυρο και ανεξαρτητο ή απλά πληρώνονται από κάποιες εταιρίες, αλλά ρε παιδιά αν είναι έτσι πληρώνω για την royal 61€ την μεγάλη συσκευασία και βρίσκω και την artemis με ίδια τιμή, τι γίνεται εδώ πέρα!?
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
@l.Kyveli,

Είναι περίπου έτσι, όπως τα λες...
Κι εγώ, κάποτε, έδινα στην (μακαρίτισα) προηγούμενη σκυλίτσα μου Hills "ειδική" για στειρωμένα σκυλιά, γιατί "μου είχαν πει" (κάποιοι κτηνίατροι) ότι είναι η καλύτερη, τελεία και παύλα...:(

Οι τροφές που έχουν τη μεγαλύτερη δαπάνη marketing - προώθησης - δικτύου, έχουν και την μεγαλύτερη κυκλοφορία...
Γιατί, πως θα βγει η δαπάνη προώθησης, αν έχουν ταυτόχρονα και χαμηλή τιμή?:cool:
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ηθελα πολυ να ξερω αν οσοι δινεται τροφη με πολυ υψιλη ποσοτητα πρωτεϊνης τρεχετε το σκυλο τα χιλιομετρα που χρειαζεται για την αφομοιωσει. Η πολυ πρωτεϊνη, οπως και στο ανθρωπο, αν δεν συνοδευεται απο μεγαλες ποσοτητες νερου και πολυ ασκηση μπορει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα στα νεφρα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Ηθελα πολυ να ξερω αν οσοι δινεται τροφη με πολυ υψιλη ποσοτητα πρωτεϊνης τρεχετε το σκυλο τα χιλιομετρα που χρειαζεται για την αφομοιωσει...
Στα υπόλοιπα συμφωνώ...

Μία μόνο μικρή διόρθωση ενός λάθους που πολλοί το κάνουμε συστηματικά: Στις τροφές μιλάμε για ποσοστό περιεκτικότητας (ανά κιλό βάρους της τροφής) σε πρωτεΐνη και όχι για ποσότητα... Για παράδειγμα: 30% πρωτεΐνη σημαίνει 300gr ανά κιλό διατροφής.

Για παράδειγμα, στις τροφές που αναφέρθηκαν ανωτέρω, η συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα διατροφής του σκύλου είναι αισθητά χαμηλότερη από άλλες τροφές (χαμηλότερης ποσοστιαίας περιεκτικότητας σε πρωτεΐνη) και, μάλιστα, σε σκύλους χαμηλής ενεργητικότητας (ή συνθηκών άσκησης) η συνιστώμενη ποσότητα διατροφής είναι ακόμα χαμηλότερη...

Το θέμα αυτό έχει συζητηθεί διεξοδικά στο dogforum...

Οσο για τα νεφρά, προσωπικά, θλίβομαι που το λέω, την έχω πατήσει δίνοντας τροφή χαμηλής πρωτεΐνης, χωρίς να ρίχνω "φταίξιμο" στην τροφή, προς Θεού... αλλά, έτσι, κουβέντα να γίνεται...
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Οταν λεω ποσοτητα εννοω ποσοστο μηνκολλαμε στις λεξεις. Δεν ξερω αν γυμναζεσαι η αν χρησιμοποιεις συμπληρωματα πρωτεϊνης. Αν οχι ρωτα καποιον που παιρνει να σου πει τι μπορει να παθεις αν παραλληλα δεν γυμναζεσαι και δεν κατεβαζεις λυτρα για να αποβαλεις οτι δεν αποροφας.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Δεν ξερω αν γυμναζεσαι η αν χρησιμοποιεις συμπληρωματα πρωτεϊνης. Αν οχι ρωτα καποιον που παιρνει να σου πει τι μπορει να παθεις αν παραλληλα δεν γυμναζεσαι και δεν κατεβαζεις λυτρα για να αποβαλεις οτι δεν αποροφας.
Εντάξει, το κατά δύναμην πλέον, γιατί τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι, δεν έχουμε ...κουτάλια!!!:D:D

Ok, σε καταλαβαίνω, για τα συμπληρώματα, αλλά please κατάλαβέ με κι εσύ ότι:
α) Σε κάποιον κωδικό της acana, για παράδειγμα, η ημερήσια ποσότητα τροφής και, κατά συνέπεια, η ημερήσια ποσότητα πρωτεΐνης είναι χαμηλότερη από την ημερήσια ποσότητα που προσλαμβάνει ο σκύλος μέσω μιάς άλλης τροφής...
και
β) Το να κάνουμε συστηματικά βιοχημικές εξετάσεις στο σκύλο, μας βοηθάει να διαπιστώσουμε εγκαίρως την κατάσταση νεφρών, συκωτιού κλπ., ώστε να παίρνουμε τα μέτρα μας... Θα μου πεις ότι έχω καεί στο χυλό και ίσως νάχεις δίκιο...:)
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Ηθελα πολυ να ξερω αν οσοι δινεται τροφη με πολυ υψιλη ποσοτητα πρωτεϊνης τρεχετε το σκυλο τα χιλιομετρα που χρειαζεται για την αφομοιωσει. Η πολυ πρωτεϊνη, οπως και στο ανθρωπο, αν δεν συνοδευεται απο μεγαλες ποσοτητες νερου και πολυ ασκηση μπορει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα στα νεφρα.
Η μικρότερη ποσότητα τροφής που συνιστούν η τροφές με υψηλότερα ποσοστά πρωτείνης,
καταλήγει περίπου στην ίδια ποσότητα πρωτείνης στον σκύλο.

Σου παραθέτω ένα παλαιότερο μου post που είχα κάνει (αν και ίσως λίγο μπακαλίστικα) τις πράξεις,
για την πρωτείνη ανάμεσα σε orijen και proplan
.............................
Orijen (πρωτεΐνη: 40%)
Για 35Kg : 375gr * 0.4= 150 gr
Για less active 275*0.4=110gr
Για ένα μέτριο σκύλο : (375+275)/2=325 gr
Άρα 325γρ*0,4=130 γρ

PRO PLAN DOG ADULT ORIGINAL CHICKEN & RICE (πρωτεΐνη: 30%)
Για 35 Kg : 400gr*0.3=120gr

Aν εγώ λοιπόν είχα σκύλο 35 κιλών less active (όπως έχω μόνο που του λείπουν 30 κιλά :) )
με orijen θα έδινα 110 γρ ενώ με pro plan 120 γρ.

...............................................
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Λυπαμαι πολυ για την ατυχια σου. Ειναι ομως ολα σχετικα και θα μπορουσε να μην ευθυνεται η τροφη αλλα κατανοω πως αν εχει καει με το χυλο φυσας και το γιαουρτι. Σου ευχομαι το καλυτερο για το μελλον.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
Ηθελα πολυ να ξερω αν οσοι δινεται τροφη με πολυ υψιλη ποσοτητα πρωτεϊνης τρεχετε το σκυλο τα χιλιομετρα που χρειαζεται για την αφομοιωσει. Η πολυ πρωτεϊνη, οπως και στο ανθρωπο, αν δεν συνοδευεται απο μεγαλες ποσοτητες νερου και πολυ ασκηση μπορει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα στα νεφρα.

Το γνωρίζω αυτό που λες vasgial για αυτό και δεν συνέχισα την Orijen στο σκύλο μου που η δραστηριότητά της είναι μέτρια (3 βόλτες την ημέρα , τρέξιμο στο πάρκο 2 φορές τη βδομάδα). Αλλά η Artemis weight management που θέλω να της δώσω τώρα έχει 20% πρωτείνη που είναι normal.
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Ηθελα πολυ να ξερω αν οσοι δινεται τροφη με πολυ υψιλη ποσοτητα πρωτεϊνης τρεχετε το σκυλο τα χιλιομετρα που χρειαζεται για την αφομοιωσει. Η πολυ πρωτεϊνη, οπως και στο ανθρωπο, αν δεν συνοδευεται απο μεγαλες ποσοτητες νερου και πολυ ασκηση μπορει να δημιουργησει σοβαρα προβληματα στα νεφρα.
Το θέμα με την "πολύ" πρωτεϊνη και τα νεφρά (όσο αφορά τους σκύλους τουλάχιστον) έχει συζητηθεί εκτενώς στο forum και δεν έχω να συμπληρώσω τίποτα παραπάνω, η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας...;)
Για τους ανθρώπους τώρα, απαντώ παρακάτω...
Δεν ξερω αν γυμναζεσαι η αν χρησιμοποιεις συμπληρωματα πρωτεϊνης. Αν οχι ρωτα καποιον που παιρνει να σου πει τι μπορει να παθεις αν παραλληλα δεν γυμναζεσαι και δεν κατεβαζεις λυτρα για να αποβαλεις οτι δεν αποροφας.
Τίποτα απολύτως...:)
Ας είμαι όμως λίγο πιο σαφής ως προς αυτό.
Υπάρχει ένα φυσιολογικό όριο πάντα όταν μιλάμε για λήψη μιας "ουσίας", είτε είναι φαί, είτε είναι νερό, είτε είναι φάρμακο, είτε συμπλήρωμα.
Σε λογικά πάντα πλαίσια, απ' όσο γνωρίζω, δεν έχει αποδειχθεί από καμία έρευνα ότι η λήψη συμπληρωμάτων πρωτείνης προκαλεί πρόβλημα στα νεφρά, αν έχεις υπόψη σου καμία θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να μου την υποδείξεις.
Ασχολούμαι με την γυμναστική/διατροφή/προπονητική συστηματικά τα τελευταία 17 χρόνια. Έχω ακούσει, διαβάσει και δει τα πιο απίστευτα πράγματα που μπορείς να φανταστείς, ο καθένας που έχει κάνει εγγραφή σε κάποιο γυμναστήριο έστω και για ένα μήνα, έχει άποψη για όλα, είτε γιατί διάβασε ένα άρθρο στο X Magazine (όπου ένας επαγγελματίας bodybuilder προσπαθεί να μας πείσει ότι έγινε έτσι με το τάδε συμπλήρωμα διατροφής), είτε γιατί έχει έναν ξάδερφο "νταμάρι" (που "ξέρει τα κόλπα από μέσα") που του έχει πει τα "μυστικά", είτε γιατί έτσι του είπε ο γυμναστής (αν δεν ξέρει αυτός τότε ποιός ξέρει ?) κλπ κλπ...
Γιατί κάθομαι και αραδιάζω τώρα όλα αυτά...μην πιστεύεις εύκολα φίλε μου ότι ακούς ή διαβάζεις (συμπεριλαμβανομένου και εμού φυσικά), προσπάθησε να βρείς επιχειρήματα και να σχηματίζεις ιδία άποψη για τα θέματα που σε ενδιαφέρουν, το πως θα βρεις τη σωστή "πηγή" πληροφορίας τώρα, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο, εκεί δε μπορώ να σε βοηθήσω...
Θα σου πω μόνο το εξής για να μην κουράζω, όσα χρόνια ασχολούμαι με το "άθλημα", έχω πάρει άπειρες ποσότητες συμπληρωμάτων πρωτείνης και όχι μόνο, το ίδιο και πολλοί φίλοι και γνωστοί μου, κανείς δεν έπαθε ποτέ τίποτα.
Επίσης, συμπληρώματα πρωτείνης παίρνουν και εκατομμύρια άνθρωποι σε ολόκληρο τον πλανήτη τα τελευταία 30 και βάλε χρόνια, αν υπήρχε κάποιο σοβαρό πρόβλημα να είσαι βέβαιος ότι θα είχε βγει στην επιφάνεια...
Τα συμπληρώματα πρωτεϊνης είναι στην ουσία προσεκτικά επιλεγμένη και εξειδικευμένη πρωτεϊνούχα τροφή, με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας (όπως ισχύει για κάθε τρόφιμο) κατά τη διάρκεια της παραγωγής και της κατανάλωσης, δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το αν γυμνάζεσαι ή όχι δεν έχει να κάνει, η πλεονάζουσα ποσότητα που δε θα χρησιμοποιηθεί από τον οργανισμό (είτε για την ανοικοδόμηση των μυών είτε σαν λίπος) αποβάλεται από τα ούρα ούτως ή άλλως.
Απλά με τη γυμναστική αξιοποιείς καλύτερα την πρωτεϊνη εκεί που χρειάζεται, για τη δημιουργία και διατήρηση της μυϊκής μάζας δηλαδή.
Είναι σα να βάζεις 100άρα racing βενζίνη σε ένα οικογενειακό χιλιαράκι, θα πάει στράφι, ενώ σε μία Ferrari ας πούμε θα έχει νόημα...;)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.325
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc