Barbuda Havihara - νέο μέλος στην αγέλη μας


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Όπως υποσχέθηκα ανοίγω θέμα για τη Barbuda μας. Είναι κουτάβι από τη γέννα Β που στην αρχή (παρότι πολύ καλή μορφολογικά) δεν σκοπεύαμε να κρατήσουμε λόγω στενής συγγένειας με το Μάρκο.
Τελικά υπήρξαν τόσες πολλές συγκυρίες (ο χαμός της Barbie, το ότι τα ονόματά τους μοιάζουν τόσο πολύ, το ότι απορρίψαμε όλα τα σπίτια που την ήθελαν, το ότι ανέπτυξε έναν θαυμάσιο χαρακτήρα, το ότι σε ηλικία 7 μηνών δεν θα μπορούσαμε πια να την αποχωριστούμε) που είπαμε να την κρατήσουμε.
Όπως ξέρουν μερικοί είναι κόρη της Χαράς μας και του Μάρκου και είναι ένα τυπικό χαβανέζ: πολύ ζωηρή και παιχνιδιάρα αλλά και τρυφερή, συναισθηματική και χαδιάρα. Μαθαίνει αρκετά γρήγορα και υπακούει ενώ το καλύτερό της είναι να κάνουν αγώνες δρόμου μαζί με το μπαμπά της (είναι ακόμα πιο γρήγορη από το Μάρκο - απίστευτο δηλαδή :D )
Στις 20 Μαΐου θα πάει στην πρώτη της έκθεση μαζί με το μπαμπά της και τον αδερφό της Bruno.
Ήδη προπονείται για να παρουσιαστεί ανάλογα.

Παρακάτω ανεβάζω μερικές φωτογραφίες της από τότε που ήταν μερικών ημερών έως τώρα.

3 ημερών
BARBUDA.jpg
 






















haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γερή και καλότυχη να είναι;
Το όνομά της σημαίνει κάτι;
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Όλη η τοκετοομάδα πήρε επίσημα ονόματα που αρχίζουν από "Β" και είναι γεωγραφικές ονομασίες.
Επειδή νομίζαμε ότι θα φύγει δεν της δίναμε άλλο όνομα περιμένοντας να το κάνει ο νέος ιδιοκτήτης. Και τη φωνάζαμε Barbuda. Οπότε τώρα που θα μείνει δεν θα της το αλλάξουμε επειδή έμαθε να ακούει σε αυτό. Ο δεύτερος λόγος που δεν το αλλάζουμε είναι ότι τη Barbie μου συχνά τη φωνάζαμε Μπαρμπούνα ή Μπαρμπουνάκι οπότε μοιάζει πολύ.
Η Barbuda είναι ονομασία ενός νησιού της Καραϊβικής άρα κοντά στην Κούβα - την ιδιαίτερη πατρίδα των χαβανέζ.
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Πανέμορφη, να σας ζήσει και να σαρώσει στις εκθέσεις!!!
Ομολογώ πως είναι η μοναδική μικρόσωμη ράτσα που μου αρέσει.. Βγάζουν μια έντονη φιλικότητα, μια διάθεση για παιχνίδι..
 
  • Like
Reactions: haviharakennel


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πανέμορφη, να σας ζήσει και να σαρώσει στις εκθέσεις!!!
Ομολογώ πως είναι η μοναδική μικρόσωμη ράτσα που μου αρέσει.. Βγάζουν μια έντονη φιλικότητα, μια διάθεση για παιχνίδι..
Ευχαριστώ πολύ Σπύρο! Ναι, είναι πολύ παιχνιδιάρικα και αγαπούν ανθρώπους και ζώα. Είναι ακριβώς αυτό που με τράβηξε σε αυτά :)
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
To Σαββατο πήγαμε με το Μάρκο και τα μωρά (Barbuda και Barbados) στην έκθεση Θεσσαλονίκης.
Η Barbuda έκανε το ντεμπούτο στο στίβο μαζί με τον αδερφό της Bruno (Barbados) στην κατηγορία κουταβιών. Και τα δύο πήραν πολύ καλές κρίσεις και η Barbuda κέρδισε μόνο και μόνο επειδή ο Bruno υστερούσε λίγο στο περπάτημα (του λείπει λίγο εξάσκηση αλλά αυτό διορθώνεται).
Περάσαμε πολύ ωραία με τους ιδιοκτήτες του Bruno που είναι και φίλοι μας, φάγαμε τα σουβλάκια μας, ήπιαμε τις μπύρες μας και κάναμε και ηλιοθεραπεία ;)
Αυτή είναι η Barbuda
BAR1.jpg
BAR2.jpg
BAR3.jpg
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Πηγαίνουμε και παραλία και κάνουμε τα τελευταία μας μπανάκια στην Ελλάδα καθώς την Τρίτη το κορίτσι μου θα πετάξει για την Ιρλανδία για να ζήσει με τις αδερφές της Luka και Αγλαΐα.
Θα μου λείπει η τσαχπινούλα μου :(

BA1.jpg BA2.jpg BA4.jpg
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf