BARF Διατροφή για σκύλους. Πείτε την εμπειρία σας.


takis_milas

Active Member
14 Μαρτίου 2014
39
2
Αθήνα
BARF sm.jpg
BARF Διατροφή για σκύλους!
Όσοι και ΜΟΝΟ όσοι έχετε δική σας εμπειρία, πείτε μου τι έχετε δει. Όχι τι ακούσατε ή τι σας είπαν.
Πόσο καιρό τρώει ο σκύλος, αν είδατε κάτι περίεργο, πχ δερματικό ή οποιαδήποτε άλλη παρενέργεια.
Αν κάνατε εξετάσεις, αίμα νεφρά, συκώτι, πότε και τι είδατε.
Άντε μπας και βγάλουμε κανένα συμπέρασμα γιατί όσο και αν έχω ψάξει στο ιντερνετ, καθαρή άποψη δεν έχω σχηματίσει ακόμα.
ΜΟΝΟ εμπειρικά και μεταξύ μας θα βγάλουμε άκρη.
 

Attachments



takis_milas

Active Member
14 Μαρτίου 2014
39
2
Αθήνα
Έχω ένα Pitbull 3 ετών, 33 κιλά. Τον έχω στην κατοχή μου από 16 μηνών. Οπότε δεν ξέρω τι έτρωγε πριν.
Του δίνω BARF εδώ και 6 μήνες.
Μέχρι τώρα έχω δει μόνο καλά. Σφιχτά και άοσμα κακά, ίσως λιγότερο μάδημα, δεν είμαι σίγουρος. Από ενέργεια ότι είχε έχει και τώρα. Δεν έχω δει διαφορά. Και φυσικά το τρώει σαν τρελός!
Όταν τον ξεκίνησα το βάρος του ήταν 38 κιλά, είχε πάρει βάρος λόγο στείρωσης. Τον ξεκίνησα με σκεπτικό να του κάνω δίαιτα.
Μου είπαν να του δίνω το 3% του επιθυμητού σωματικού βάρους, που για μένα ήταν τα 33 κιλά, οπότε 990 γραμμάρια σε 2 γεύματα μέσα στην ημέρα.
Κάνοντας αυτό, ο σκύλος μου πήγε 43 κιλά!! Ήταν πάρα πολύ μάλλον η ποσότητα για τον δικό μου σκύλο, που έχει μέτρια άσκηση, αλλά καθημερινή.
Από μόνος μου έψαξα και είδα ότι σε περίπτωση δίαιτας, πρέπει να δίνουμε το 2% του επιθυμητού σωματικού βάρους. Για να χάσει λοιπόν τα πολλά περιττά κιλά που πήρε, του μείωσα την ποσότητα σε 500 γραμμάρια ημερησίως. 2 των 250.
Το αποτέλεσμα ήταν τέλειο. έχασε 10 κιλά, είναι στο ιδανικό του βάρος και δεν πεινάει. Έχει σταθεροποιηθεί το βάρος του κι έτσι κράτησα την ποσότητα στα 500 την ημέρα.
Στους 5 μήνες διατροφής, του έκανα γενικές αίματος, νεφρά και συκώτι. Όλα καλά!
Αυτή είναι η εμπειρία μου με την BARF μέχρι τώρα.
Ελπίζω να βοήθησα.
Περιμένω και τις δικές σας εμπειρίες.
 




takis_milas

Active Member
14 Μαρτίου 2014
39
2
Αθήνα
Πόσα λεφτα βγαινει περιπου η μπαρφ ανα μήνα..ξερει κανεις?
από εκεί που παίρνω εγώ, έχεις 2 επιλογές, Premium και το Super Premium.
Εγώ παίρνω το Super Premium που έχει πιο πολλά συστατικά μέσα, παίρνω μόνο κοτόπουλο, που κοστίζει 2euro το κιλό. Στην δική μου περίπτωση που χρειάζομαι 500 γραμμάρια την ημέρα, μου βγαίνει ο μήνας 30euro
 




takis_milas

Active Member
14 Μαρτίου 2014
39
2
Αθήνα
Δεν θα μπορούσα να έχω καλύτερη απάντηση!! Σε ευχαριστώ πολύ!
Τώρα μένει να περάσει κι άλλος χρόνος να δούμε και σε βάθος χρόνου τα αποτελέσματα!
Εγώ θα κάνω εξετάσεις γενικές αίματος, νεφρά και συκώτι κάθε 6μηνο.
Θα ανανεώνω το θέμα με ότι παρατηρώ.
 


takis_milas

Active Member
14 Μαρτίου 2014
39
2
Αθήνα
Έχω βάλει το ίδιο θέμα και στο Facebook, αναφέρω μερικές απαντήσεις και από εκεί για να δείτε όλοι όσοι ενδιαφέρεστε.

Από τον φίλο Άγγελο:
Εγω τους κανω barf απο 37 ημερων. Εχω δυο APBT αδερφια 15 μηνων αυτη τη στιγμη 36 κικα το θυληκο 41 το αρσενικο με πολυ καλη μορφολογια και τιποτα περιττο πανω τους. Επισης σφιχτα και ελαχιστα κοπρανα πολυ ενεργεια και πολυ καλη συμπεριφορα καθως λειπει η τσιτα που τους δινει η τεχνιτη πρωτεινη των ξηρων τροφων. Θελει ομως πολυ προσοχη στον ανθρωπο που θα αναλαβει την barf

Από Ηλιάννα:
Δινω περιπου 6 μηνες, εχω δει τεραστια διαφορα σε ολα. Τα κακα τελεια, τριχωμα ειχε και πριν πολυ καλο και δεν μαδουσε, εφτιαξε η διαθεση της, καθαρισαν τα δοντια της, πανε πολυ καλυτερα τα ποδια της. Οι εξετασεις της ειναι καλες, δεν λεω τελειες γιατι ειχε κι απο πριν θεμα, προς το παρων δεν εχει χειροτερευσει. Δεν δινω ετοιμη, ουτε θα εδινα για πολυ καιρο, πηρα μονο το πρωτο 15μερο μεχρι να μου φερουν τον καταψυκτη και παιρνω σε εκακτη αναγκη. Τα κρεατα τα ψωνιζω και φτιαχνω τα γευματα εγω.
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Ταιζω 2 χρονια τα σκυλια μου,τα θετικα ειναι παρα πολλα,λιγοτερα κοπρανα κ αοσμα καλυτερη μυηκοτητα,γυαλιστερο τριχωμα,κατασπαρα δοντια,πινουν λιγοτερο νερο κ οι εξετασεις τους ειναι πολυ καλες,αυτα..
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
τρωνε δεκα μηνες τωρα και οι διαφορα ειναι τεραστια.
ακομα και ο κοντος κανει αμαν και πως που πρωτα τον παρακαλαγαμε.
δεν θα ξαναεδινα ποτε ξανα κροκετα σε κανενα
οσο για το οικονομικο,σιγουρα ειναι πιο φτηνα..

αποτελεσματα οπως ειπαν και οι αλλοι παραπανω...αλλα σκυλια.
+οτι δαγκανε καλυτερα γιατι δοκιμαζουν αιμα χαχαχαχα