BARF - Τι ταϊζουμε και τι όχι


Status
Κλειδωμένο θέμα

BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Οντως έχει γράψει πολύ καλα βιβλία απλά είναι λίγο δύσκολα στην ανάγνωση γιατί εξηγεί πολύ επιστημονικά και ιατρικά τα θέματα του. Οπωσδήποτε πρέπει να υπάρχει σε βιβλιοθήκη ενός κτηνιάτρου αλλα...
 


Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί κατά το παρελθόν το συγκεκριμένο θέμα!

Ήθελα να σας ρωτήσω αν επιτρέπεται να δίνω ψωμί σε τριών μηνών κουτάβι (λαμπραντόρ),θα επιτρέπεται λογικά αλλά πόσο είναι το θέμα μου,δείχνει να της αρέσει πάρα πολύ,ειδικά όταν πάμε και ανοίγουμε το ντουλάπι με τα ψωμιά τρελένεται οπότε της δίνουμε και λίγο αλλά ζητάει συνεχώς!!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα --> Μαγειρευτό φαγητό για το σκύλο: Βασικοί κανόνες...

...θα ήθελα να πω μια απορία μου!

Επειδή σκέφτομαι πολύ τις τελευταίες μέρες να το γυρίσω σε BARF θέλω να με διαφωτίσετε!

Ωραία όλα αυτά,έχω κάνει την λίστα με τα προϊόντα που πρέπει να λαμβάνει ο σκύλος κάθε μέρα!

Στο παραπάνω topic λέει ότι ένας ενήλικας σκύλος πρέπει να λαμβάνει από 2-3% του βάρους του!
Ωραία,ο Αδάμ είναι 36 κιλά!Άρα 36*2,5%=0,9 κιλά-->=900 γραμμάρια!Άρα ο Αδάμ πρέπει να τρώει BARF 900 γραμμάρια ημερησίως!
Οκ έφυγε αυτό...πάμε παρακάτω...

Πήγα Super Market και έχω συγκεντρώσει τα προϊόντα που απαιτούνται!
Τώρα τι?
Πως θα τα χωρίσω σε ποσότητες?
70% κρέας Οκ δεν είναι πρόβλημα,παίρνεις τα πλατάρια και τους λαιμούς και το πετάς μέσα!
Τα λαχανικά, φρούτα κτλ που είναι το 30% που θα ξέρω αν βάλω ας πούμε την Δευτέρα μπρόκολο αντί για σέλινο αν θα πάρει τα σωστά θρεπτικά συστατικά!Την Τρίτη τι?Τετάρτη?
Με λίγα λόγια τι συνδυασμούς κάνω σε 1 βδομάδα,πως εναλλάσσω το ένα λαχανικό με το άλλο ή το ένα φρούτο με το άλλο?
Ας πούμε το αυγό ξέρω ότι ναι μεν είναι καλό αλλά κάθε πότε το δίνουμε?Μερικά προϊόντα πρέπει να τα δίνουμε επί καθημερινής βάσης,ποια?

Θέλω από κάποιον BARFόβιο αν μπορεί να μου δώσει ένα πρόχειρο πλάνο μιας βδομάδας με τους πιθανούς συνδυασμούς,κάθε πότε το ένα κάθε πότε το άλλο!

Συγγνώμη που ρωτάω τόσα πολλά αλλά θέλω να αρχίσω με σίγουρα βήματα για να ξέρω τι μου γίνεται!

Ευχαριστώ!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Στο παραπάνω topic λέει ότι ένας ενήλικας σκύλος πρέπει να λαμβάνει από 2-3% του βάρους του!
Ωραία,ο Αδάμ είναι 36 κιλά!Άρα 36*2,5%=0,9 κιλά-->=900 γραμμάρια!Άρα ο Αδάμ πρέπει να τρώει BARF 900 γραμμάρια ημερησίως!
Οκ έφυγε αυτό...πάμε παρακάτω...
Έχε υπόψη σου ότι μπορεί τελικά να χρειαστεί μεγαλύτερες μερίδες (π.χ. ο δικός μου είναι 26 κιλά και τρώει 800 γρ). Μέχρι να βρεις τη σωστή ποσότητα καλύτερα μην πακετάρεις πολλές μερίδες μονομιάς.

Πως θα τα χωρίσω σε ποσότητες?
70% κρέας Οκ δεν είναι πρόβλημα,παίρνεις τα πλατάρια και τους λαιμούς και το πετάς μέσα!
Τα λαχανικά, φρούτα κτλ που είναι το 30% που θα ξέρω αν βάλω ας πούμε την Δευτέρα μπρόκολο αντί για σέλινο αν θα πάρει τα σωστά θρεπτικά συστατικά!Την Τρίτη τι?Τετάρτη?
Περισσότερο από το αν θα δώσεις σέλινο ή μπρόκολο πρέπει να σε απασχολήσει η αναλογία στο κρέας. Κρέας δεν είναι πετάς μέσα πλατάρια και λαιμούς! Υπάρχει και εκεί μια αναλογία κρέας-κόκαλα-εντόσθια που πρέπει να εξασφαλίσεις. Επίσης μελέτησε και αποφάσισε αν θα δίνεις και ψάρι και κόκκινο κρέας. Κάποιοι δεν δίνουν, αλλά θεωρητικά πρέπει να υπάρχουν και αυτά στο διαιτολόγιο του. Προσωπικά δίνω αρκετά συχνά μοσχαρίσιο κιμά και ψάρια σχετικά σπάνια (προσθέτω όμως σολωμέλαιο).

Για τα λαχανικά και φρούτα μπορείς να ξεκινήσεις από τα "εύκολα", αυτά που συνήθως τρώνε πιο άνετα (π.χ. κολοκύθι και μήλο). Στο γεύμα λαχανικών/φρούτων καλό είναι να προσθέτεις και λίγο λάδι. Όχι απαραίτητα ελαιόλαδο, τα λάδια που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι πολλά. Επίσης πολλοί δεν δίνουν καθόλου ή ελάχιστα λαχανικά. Μελέτησε το και αποφάσισε.

Μερικά προϊόντα πρέπει να τα δίνουμε επί καθημερινής βάσης,ποια?
Το μόνο που πρέπει να δίνεις οπωσδήποτε καθημερινά είναι το κρέας (αφού είναι σε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα συγκριτικά με τα άλλα). Τα υπόλοιπα πρέπει να είναι σε σωστές αναλογίες συνολικά.
Αν έχεις αποφασίσει να δίνεις Χ ποσότητα λαχανικών την εβδομάδα δεν είναι ανάγκη να τρώει κάθε μέρα Χ/7. Μπορείς να χωρίζεις την ποσότητα σε 1-2 γεύματα την εβδομάδα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Tα λαχανικά - αν τα δώσεις ωμά - θέλουν πολτοποίηση. Αρα παίρνει ένα μπλέντερ και πετάς μέσα μπρόκολα, καρότα, κολοκύθια, σέλινο, ραδίκια, μαρούλια, μήλα, μπανάνα και ότι άλλο σε φωτίσει ο θεός... Γενικά στα λαχανικά προσπαθούμε τα μισά να είναι πράσινα. Εγώ βάζω τα μισά πράσινα, ενώ επί του συνόλου του μίγματος το ένα τέταρτο είναι φρούτα.

Αφού τα πολτοποιήσεις τα καταψύχεις σε μερίδες (ημερήσιες ή διήμερες). Αν πας να φτιάξεις πάντως μίγμα κρέας + πολτός λαχανικών μαζί και να βγάλιες μερίδες θα μπλέξεις. Εγώ τα φτιάχν ξέχωρα.

Σε ένα Excel πρόγραμμα που έχω, υπολογίζω τις ποσότητες είδους κρεάτος σε εβδομαδιαία βάση (π.χ. ποσότητα εντοσθίων ανά εβδομάδα κλπ), οπότε από εκεί μπορείς να βγάλεις πρόγραμμα εβδομαδιαίο. Στείλε pm με το email σου για να στο στείλω.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Έχε υπόψη σου ότι μπορεί τελικά να χρειαστεί μεγαλύτερες μερίδες (π.χ. ο δικός μου είναι 26 κιλά και τρώει 800 γρ). Μέχρι να βρεις τη σωστή ποσότητα καλύτερα μην πακετάρεις πολλές μερίδες μονομιάς.

Περισσότερο από το αν θα δώσεις σέλινο ή μπρόκολο πρέπει να σε απασχολήσει η αναλογία στο κρέας. Κρέας δεν είναι πετάς μέσα πλατάρια και λαιμούς! Υπάρχει και εκεί μια αναλογία κρέας-κόκαλα-εντόσθια που πρέπει να εξασφαλίσεις. Επίσης μελέτησε και αποφάσισε αν θα δίνεις και ψάρι και κόκκινο κρέας. Κάποιοι δεν δίνουν, αλλά θεωρητικά πρέπει να υπάρχουν και αυτά στο διαιτολόγιο του. Προσωπικά δίνω αρκετά συχνά μοσχαρίσιο κιμά και ψάρια σχετικά σπάνια (προσθέτω όμως σολωμέλαιο).

Για τα λαχανικά και φρούτα μπορείς να ξεκινήσεις από τα "εύκολα", αυτά που συνήθως τρώνε πιο άνετα (π.χ. κολοκύθι και μήλο). Στο γεύμα λαχανικών/φρούτων καλό είναι να προσθέτεις και λίγο λάδι. Όχι απαραίτητα ελαιόλαδο, τα λάδια που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι πολλά. Επίσης πολλοί δεν δίνουν καθόλου ή ελάχιστα λαχανικά. Μελέτησε το και αποφάσισε.

Το μόνο που πρέπει να δίνεις οπωσδήποτε καθημερινά είναι το κρέας (αφού είναι σε πολύ μεγαλύτερη ποσότητα συγκριτικά με τα άλλα). Τα υπόλοιπα πρέπει να είναι σε σωστές αναλογίες συνολικά.
Αν έχεις αποφασίσει να δίνεις Χ ποσότητα λαχανικών την εβδομάδα δεν είναι ανάγκη να τρώει κάθε μέρα Χ/7. Μπορείς να χωρίζεις την ποσότητα σε 1-2 γεύματα την εβδομάδα.
Οοου παραπάνω? Δηλαδή μπορεί να τρώει και κιλό δηλαδή?Καλά είχα δει ο kkranis που είχε γράψει ότι ο δικός του τρώει το λιγότερο 1 κιλό/μέρα και είχα απορήσει,νόμιζα ότι λάθος είχε γράψει και δεν το έδωσα σημασία!Μάλιστα μάλιστα!
Μπορώ να δίνω λίγο μοσχαρίσιο κιμά και τόνο σε κονσέρβα ή κανονικό?Δηλαδή να δίνω λίγο απ'όλα!Και κόκκινο κρέας και ψάρι!

Tα λαχανικά - αν τα δώσεις ωμά - θέλουν πολτοποίηση. Αρα παίρνει ένα μπλέντερ και πετάς μέσα μπρόκολα, καρότα, κολοκύθια, σέλινο, ραδίκια, μαρούλια, μήλα, μπανάνα και ότι άλλο σε φωτίσει ο θεός... Γενικά στα λαχανικά προσπαθούμε τα μισά να είναι πράσινα. Εγώ βάζω τα μισά πράσινα, ενώ επί του συνόλου του μίγματος το ένα τέταρτο είναι φρούτα.

Αφού τα πολτοποιήσεις τα καταψύχεις σε μερίδες (ημερήσιες ή διήμερες). Αν πας να φτιάξεις πάντως μίγμα κρέας + πολτός λαχανικών μαζί και να βγάλιες μερίδες θα μπλέξεις. Εγώ τα φτιάχν ξέχωρα.

Σε ένα Excel πρόγραμμα που έχω, υπολογίζω τις ποσότητες είδους κρεάτος σε εβδομαδιαία βάση (π.χ. ποσότητα εντοσθίων ανά εβδομάδα κλπ), οπότε από εκεί μπορείς να βγάλεις πρόγραμμα εβδομαδιαίο. Στείλε pm με το email σου για να στο στείλω.
Ωραία!Απλώς το πρόβλημα μου είναι αν ας πούμε του δώσω κάποια λαχανικά την Δευτέρα και του τα ξαναδώσω το Σάββατο αν θα γίνει κάτι από άποψη θρεπτικών συστατικών!
Δευτέρα δίνω κρέας και μπρόκολο και καρότο με μπανάνα και μήλο και το μπρόκολο το ξαναβάλω το Σάββατο θα υπάρξει πρόβλημα?

Επίσης θα πρέπει να προσέξω αν 2 προϊόντα δίνουν κάποιο στοιχείο σε μεγάλη ποσότητα?
Ας πούμε πείτε ότι ρίχνω 1 λαχανικό που δίνει Βιταμίνη Α και ρίχνω και 1 φρούτο που επίσης δίνει Βιταμίνη Α!
Είναι καλό να λάβει Βιταμίνη Α από 2 προϊόντα σε ένα γεύμα?

Το μόνο που με ησυχάζει λίγο είναι ότι ο Αδάμ ασκείται πολύ οπότε πιστεύω δεν θα έχω πρόβλημα με ότι και να λάβει σε οποιαδήποτε ποσότητα!
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Για να μην έχεις θέματα αν του δίνεις βιταμίνη Α και όχι Β κλπ. γιατί δεν κάνεις πολτό από μίγμα λαχανικών τουρλού που λέμε? Θα κάθεσαι κάθε φορά να αλέθεις στο μπλέντερ ένα καρότο, αύριο ένα κολοκύθι κοκ.? Χώστα όλα μαζί σε ένα μπλέντερ, πάγωσέ τα σε σακουλάκια ή παγοθήκες ξεπάγωνε κάθε φορά τη δόση του.
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Οπως πολυ σωστα ανεφερες "st3lios" σε ενηλικους σκυλους η ποσοτητα ειναι 2-3% του ιδανικου τους βαρους.
Προσωπικα το 60-70% της διατροφης τους μεσα στην εβδομαδα ειναι κοτοπουλο και κιμας (μοσχαρι).Το υπολοιπο 30-40% ειναι αυγα,ψαρια,λαχανικα και εντοσθια απο κοτοπουλα!
2 φορες μεσα στη βδομαδα μαζι με το φαγητο τους ανακατευω λαχανικα οπως : καροτο,αγγουρι,κουνουπιδι,σκορδο,λαχανο,μπροκολο.
Επισης δεν δινω φρουτα που περιεχουν κουκουτσια,κρεμμυδια και ντοματες!
Και τελος 2 φορες μεσα στη εβδομαδα δινω και απο ενα αυγο μεσα στο φαγητο!

Τωρα το πως θα τα δινεις στο σκυλο σου ολα αυτα ειναι καθαρα το πως σε βολευει ή πως θα σε βολεψει στην πορεια...αρκει να μην παραλειπεις αυτα που πρεπει σε εβδομαδιαια βαση!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Οπως πολυ σωστα ανεφερες "st3lios" σε ενηλικους σκυλους η ποσοτητα ειναι 2-3% του ιδανικου τους βαρους.
Προσωπικα το 60-70% της διατροφης τους μεσα στην εβδομαδα ειναι κοτοπουλο και κιμας (μοσχαρι).Το υπολοιπο 30-40% ειναι αυγα,ψαρια,λαχανικα και εντοσθια απο κοτοπουλα!
2 φορες μεσα στη βδομαδα μαζι με το φαγητο τους ανακατευω λαχανικα οπως : καροτο,αγγουρι,κουνουπιδι,σκορδο,λαχανο,μπροκολο.
Επισης δεν δινω φρουτα που περιεχουν κουκουτσια,κρεμμυδια και ντοματες!
Και τελος 2 φορες μεσα στη εβδομαδα δινω και απο ενα αυγο μεσα στο φαγητο!

Τωρα το πως θα τα δινεις στο σκυλο σου ολα αυτα ειναι καθαρα το πως σε βολευει ή πως θα σε βολεψει στην πορεια...αρκει να μην παραλειπεις αυτα που πρεπει σε εβδομαδιαια βαση!
Να "διορθώσω" κάτι, βάση "βιβλιογραφίας".

Το 70% πρέπει να είναι ζωικής προέλευσης. Ζωικής προέλευσης είναι και τα εντόσθια και τα ψάρια. Για το αυγό δεν είμαι σίγουρη, πάντως και αυτό είναι πρωτεϊνη.

Το υπόλοιπο 30% είναι λαχανικά/φρούτα και - για όποιον θέλει - και λίγα δημητριακά.

Το λάχανο και το κουνουπίδι, έχω διαβάσει πως ωμά δεν μπορούν να μεταβολιστούν σωστά οπότε καλό είναι να τα βράζουμε αν θέλουμε να τα δώσουμε. Τέλος, το σκόρδο με προσοχή γιατί σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να είναι τοξικό.

Και, το χω ξαναγράψει, μετά από κανα τρίμηνο barf, καλό είναι να κάνουμε εξετάσεις για να δούμε ότι όλα βαίνουν καλώς (δεν έχουμε τίποτα ανεβασμένα συκώτια κλπ. λόγω πολύς πρωτεϊνης κλπ.)
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να ρωτήσω λίγο κάτι?

Το ασβέστιο πρέπει να προέρχεται από το τσόφλι του αυγού ή μπορούμε να το δίνουμε σε άλλο τρόφιμο!

Όχι τίποτα άλλο αλλά κρίμα είναι κάθε μέρα να σπάω ένα αυγό για να αλέθω το τσόφλι και να πετάω το μέσα μιας που δεν πρέπει να τρώει κάθε μέρα αυγό!
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Να "διορθώσω" κάτι, βάση "βιβλιογραφίας".

Το 70% πρέπει να είναι ζωικής προέλευσης. Ζωικής προέλευσης είναι και τα εντόσθια και τα ψάρια. Για το αυγό δεν είμαι σίγουρη, πάντως και αυτό είναι πρωτεϊνη.

Το υπόλοιπο 30% είναι λαχανικά/φρούτα και - για όποιον θέλει - και λίγα δημητριακά.

Το λάχανο και το κουνουπίδι, έχω διαβάσει πως ωμά δεν μπορούν να μεταβολιστούν σωστά οπότε καλό είναι να τα βράζουμε αν θέλουμε να τα δώσουμε. Τέλος, το σκόρδο με προσοχή γιατί σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να είναι τοξικό.

Και, το χω ξαναγράψει, μετά από κανα τρίμηνο barf, καλό είναι να κάνουμε εξετάσεις για να δούμε ότι όλα βαίνουν καλώς (δεν έχουμε τίποτα ανεβασμένα συκώτια κλπ. λόγω πολύς πρωτεϊνης κλπ.)
Μονο το κουνουπιδι βραζω αλλα κ αυτο οχι παντα γιατι δε με βολευει να το βαζω σε σακουλακια βρασμενο!Δεν ειχα ομως καποιο προβλημα μεχρι στιγμης!Οσο για το σκορδο,σωστο!2-3 σκελιδες ανα εβδομαδα.

Τωρα για οσους προκειται να ακολουθησουν για πρωτη φορα b.a.r.f. καλο θα ηταν να κανουν εξετασεις αμεσως μετα τον πρωτο μηνα.

ps: για τα δημητριακα νομιζω πως καπου εχει ξανασυζητηθει......στα σκυλια μου πλεον το μονο που δινω ειναι κουακερ μαζι με λιγο γαιουρτι!
 
Last edited:


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το ασβέστιο πρέπει να προέρχεται από το τσόφλι του αυγού ή μπορούμε να το δίνουμε σε άλλο τρόφιμο!

Όχι τίποτα άλλο αλλά κρίμα είναι κάθε μέρα να σπάω ένα αυγό για να αλέθω το τσόφλι και να πετάω το μέσα μιας που δεν πρέπει να τρώει κάθε μέρα αυγό!
Ασβεστιο θα λαμβάνει όσο χρειάζεται αν τρώει λίγο απο όλα.
Λέγεται ότι σε κάθε 10κιλά πρέπει να λαμβάνει 400-500mg ασβέστιο την ημέρα. Τα νούμερα αυτά είναι καλά για bussola αλλα δεν χρειάζεται να τα ακολουθείς κατα γράμμα. Το καλύτερο θα ήταν να ζητήσεις απο την γυναίκα/μητέρα να σου κρατάει τα τσόφλια των αυγών. Πληροφοριακά μια κουταλιά με τσόφλια αυγού περιέχει 750-800mg.
Ασβέστιο μπορεί να λάβει κι απο άλλες τροφές αλλα όχι τόσο πλούσια σε ασβέστιο. Το γιαούρτι, η σαρδέλα, τα πρασινόφυλλα λαχανικά (σπανάκι πχ), μπρόκολο, όσπρια, αυγά, μοσχάρι, κοτόπουλο κτλ.
 




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Κατάλαβα!

Άρα δεν χρειάζεται να του δίνω τσόφλι αυγού αφού θα τρώει κόκαλα!

Αυτό ήθελα να μάθω!

Όχι τίποτα άλλο απλώς το μέσα του αυγού δεν πρέπει να το δίνουμε κάθε μέρα ενώ πρέπει να τρώει το τσόφλι κάθε μέρα ο σκύλος απόρησα...τζάμπα αυγά θα πετάμε ή θα τα τρώμε εμείς?Πρακτικό είναι το ζήτημα!
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
ωμό αυγό δεν κάνει κάθε μέρα
Αυτό έχω διαβάσει κι εγώ αλλά αφενός δεν θυμάμαι το λόγο και αφετέρου δεν θυμάμαι να υπήρχε διαχωρισμός σε ωμό/μαγειρεμένο.
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Για το ωμό αυγό έχω διαβάσει ότι περιέχει ένα ενζυμο την αβιδίνη ή οποία καταστρέφει την βιοτίνη που είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη του σκύλου και την υγεία του τριχωματός του.Για το βρασμένο αυτό ξέρω και εγώ Κοκόνι.Δίνω κάθε μέρα αυγά στα σκυλιά.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 


maraki23

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2009
169
0
εμενα που δεν τρωει ψαρακι κ λαχανικα με κμια ωμως,τα εχω δοκιμασει ολα τι μπωρω να κανω??λαχανικα θα φαει καμια φορα αν πχ τρωω καμια ντοματοθλα θα τσιμπισει λιγο με το χερι αν της δωσω,πχ χτεσ ετρωγα φακεσ κ τισ εδινα λιγα σπιρακια,που κ που αν τρωω κανα μηλο θα τσιμπολογισει λιγο,αλλα οχι παντα,γενικ δεν τρωει λαχανικα,ειδικα ψαρι ουτε να το δει αλλαζει δρομο,αυτα τα δυο ειναι απαραιτητα για την μπαρφ??κ αυτο για τις εξετασεις δεν το γνωριζα οτι μπωρει να εχουμε προβλημα με την μπαρφ...με αγχωσε λιγο γιατι σχεδον κρατικα τρωει..μονο
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Προφανώς τα θρεπτικά συστατικά που δεν παίρνει από τροφές που δεν τρώει θα πρέπει να τα πάρει από άλλες που προφανώς μπορεί να της αρέσουν!
 


Status
Κλειδωμένο θέμα