Barf για μικρόσωμους σκύλους...




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Στα ψαράκια (σαρδέλα,...), πρίν τα βάλουμε στην κατάψυξη, πρέπει ναι η όχι να αφερούμε τα εντόστια;;
Γενικά, βγάζουμε λέπια κλπ η τα αφήνουμε όπως είναι;

Τι ψάρια δίνετε στο σκύλο σας και πόσο συχνά;
Εμείς τρώμε 1 φορά/εβδομάδα η 1 φορά/2 εβδομάδες σαρδέλα η μαρίδα η για λύση ανάγκης τόνος σε κονσέρβα σε νερό.
Θέλω όμως να δοκιμάσω κι'άλλα ψάρια, οπότε περιμένω συμβουλές & προτάσεις :)
 
Last edited:


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Δεν χρειάζονται καθάρισμα. Εγώ σίγουρα δεν τα καθαρίζω, αλλά δεν έχω ακούσει και κανέναν να το κάνει.

Τα δικά μου εκτός από σαρδέλες έχουν φάει γόπες, γαύρο, γαλέο και σολωμό. Το πόσο συχνά... Σχετικό. Μπορεί να φάνε 2-3 φορές σε μια βδομάδα και μετά να κάνουν 2-3 βδομάδες να φάνε πάλι ψάρι. Χοντρικά θα έλεγα τουλάχιστον 3-4 φορές τον μήνα.

Περίμενε πάντως να δεις τι θα πει και κανένας "παλιός" barfer, μπορεί να έχει και καμιά άλλη ιδέα.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εγώ δίνω ωμό (αποψυγμένο) ψάρι συνήθως 1 φορά τη βδομάδα ή 1 φορά στις δύο εβδομάδες. Ταϊζω συνήθως γάβρο ή σαρδέλα, μαζί με κεφάλι εντόσθια κλπ. Έχω δώσει επίσης γόπα, κολιό, γλώσσα (δεν του άρεσε καθόλου - μάλλον τη βρίσκει άνοστη) κλπ. αλλά προτιμώ τα μικρά για να μην ξεκοκαλίζω.
Πάντως τα δίνω με τα εντόσθια - εξάλλου κάθε φορά κάνω το τεστ της γάτας :D: Αν η γάτα πέσει σαν λιμασμένη στο ψάρι (πάντα προσπαθεί να κλέψει το φαί του σκύλου) σημαίνει ότι το ψάρι είναι οκ. Μία φορά μόνο είχα κρούσμα με μια φουρνιά ψάρια, όπου η γάτα "αδιαφόρησε" για αυτά και τα πέταξα.
 




vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εγώ ψάρια με πολλά λέπια και αγκάθια τα καθαρίζω καλά(κόβω ουρές,πτερύγια κτλ). Μικρά ψάρια τα αφήνω συνήθως όπως είναι, εκτός αν προκειται να τα αφήσω καμιά μέρα στην απλή ψύξη(τότε τα καθαρίζω).Γενικά τα φοβάμαι, θεωρώ ότι είναι πολύ ευαίσθητα (όπως και το κοτόπουλο).

Της δίνω ψάρι 1-2 φορές τη βδομάδα, περίπου δηλαδή 5-6 φορές το μήνα.
Έχουμε φάει σαρδέλες, γαύρο, σολωμό(αγαπημένος!), τσιπούρα, τονάκια, μαγιάτικο, γοπες, μπακαλιαράκια(δεν μας άρεσαν)και κολιούς.
 


LaMbofGod

Member
25 Απριλίου 2008
14
0
Eγω κανα 2 φορες που του εδωσα σαρδελες απλως τα εβαλα στο μπολακι του και δεν προλαβα να μετρησω ποσες εβαλα....
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Ισχύει ότι όταν περάσει το πρώτο έτος της ηλικίας του τρώει το 2% και όχι το 3% του βάρους του ή είναι λάθος η πληροφορία μου? :rolleyes:
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Dali, εγώ δίνω 3%. Άλλοι 2,5%.
Το θέμα είναι να έχει καλό βάρος, για αρσενικό γουεστι ξέρεις οτι είναι μεταξύ 8 και 10 κιλά.
Βλέπεις και ρυθμίζεις ανάλογα.;)
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Μπορούμε να αναμοίξουμε 2 είδη κρεάτων σε 1 γεύμα;
Βρίσκω κιμά μοσχαρίσιο με αρνίσιο. Έχω πάρει κανα-δυό φορές αλλά έχω απορία...
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
Δεν νομιζω πως υπαρχει προβλημα.Παντως εμενα τον δικο μου τον πειραζει το αρνι οποτε ειμαστε στο μοσχαρι-κοτοπουλο-ψαρακι.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εγώ δεν θα έδινα δύο κρέατα στο ίδιο γεύμα. Την ίδια μέρα μπορεί, αλλά ανακατεμένα όχι.
Γιατί δεν ξέρω..:D ϊσως να επηρεάζει την πέψη :confused:, αλλά γενικά φαντάζομαι ότι δεν θα σκότωνε δύο διαφορετικά ζώα και θα καθόταν να τρώει μια από το ένα μια από το άλλο..Δεν μπορείς να πεις, σου έδωσα επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση!:D
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Μετά απο κάποιες άλλες γνώμες (σε φόρουμ μόνο για BARF), μπορούμε να δίνουμε διαφορετικά κρέατα μαζί.
Μάλιστα τώρα αρχίζουν μερικοί να λένε ΝΑΙ στο χοιρινό.
Επίσης κάπου διάβασα πως η Ευρωπαϊκή ένωση ετοιμάζεται να εφαρμόσει την αμερικανική μέθοδο για την πλήση κοτόπουλων με χλωρίνη :eek::eek::eek::eek:
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=1056431

Ας έχουμε λοιπόν τα μάτια μας 104 για εμάς & τους σκύλους μας :)
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Τι άλλαξε και λένε ναι στο χοιρινό? Εδώ εγώ που δε δίνω και ξέρω ότι είναι το νούμερο ένα κρέας που πρέπει να αποφεύγεις.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Κάποια εξήγηση για το χοιρινό(δεν ισχύει το -18 για μήνα?) και τα διαφορετικά κρέατα μαζί?

Χλωρίνη??:eek::eek:Τί άλλο θα ακούσουμε..
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Κοίτα να δείς, στο χοιρινό υπάρχει ο ιός "Aujetzky" που είναι επικίνδυνος για τον άνθρωπο αλλά θανάσιμος για τον σκύλο.
Ο εκτροφέας χοιρινού παίρνει λοιπόν κάποια μέτρα για την νόσο. Υπάρχουν όμως και τα αγριογούρουνα που μεταδίδουν την νόσο στο κυνηγόσκυλο.

Στην Γαλλία γενικα λένε όχι, στην Ελβετία όμως και στον Καναδά μερικοί λένε ναι.

Κοίτα, εάν έχεις τον κτηνοτρόφο δίπλα στο σπίτι σου και ξερεις, βλέπεις τα ζώα οτι είναι οκ, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Είναι σαν το κότόπουλο/αυγο με την σαλμονέλα η με το βοδινό κρέας και την νόσο της τρελής αγελάδας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.846
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981