Barf και μικροβια


andrykor

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2010
311
0
κορινθος
σε τοσα θεματα με την barf κανεις δεν εχει πει τεκμηριωμενα αν τα ωμα μπορει να προκαλεσουν προβλημα υγειας μικροβιακης και οχι μεταβολικης φυσεως. υπαρχει καποιος κτηνιατρος που να μπορει να μας βοηθησει? ή εχετε ρωτησει τον κτηνιατρο σας για αυτο το θεμα?
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Θα ήταν αρκετα ενδιαφερον να ακουσω τι εχουν να πουνν οι κτηνιατροι (εδω στο φορουμ πρεπει να εχει αρκετους)... ειναι αληθεια οτι πρεπει να δινεις drontal πιοσ συχνα αν δινεις barf?
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Οι απόψεις διϊστανται....
Άλλοι την υποστηρίζουν φανατικά και άλλοι ούτε που να την ακούσουν.
Ο κτηνίατρος που ρώτησα πάντως εγώ μου είπε "μη δίνεις μωρέ τέτοια πράγματα...". Σωστός ή λάθος δεν ξέρω.

Ούτως ή άλλως όμως δεν είχε σημασία η γνώμη του γιατί ο σκύλος μου όταν του πλησίασα στη μύτη ωμό κιμά και ωμό κοτόπουλο γύρισε το κεφάλι του αλλού και ούτε να τα φτύσει. Άλλα σκυλιά πάλι τα τρώνε με τρέλλα!
Αυτό σημαίνει ότι σε κάποια πηγαίνει αυτή η διατροφή και σε κάποια άλλα όχι.

Πέρα από την οποιαδήποτε συμβουλή του όποιου κτηνίατρου, λέω να εμπιστευτώ το ένστικτο του σκύλου μου.
Να μην ξεχνάμε ότι τα σκυλιά ξέρουν τι είναι καλό γι' αυτά και τι όχι.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Μη περιμένεις μια ξεκάθαρη απάντηση. Ακόμα και τον κτηνίατρο να ρωτήσεις δεν έχει την ανάλογη εκπαίδευση να αναλύση την διατροφή του σκύλου. Τα τελευταία χρόνια υπάρχουν κάποιοι νέοι κτηνίατροι στην Αμερική που αποφασίζουν να ειδικευτούν σε αυτό το κλάδος. Αν θέλεις να μάθεις τι γίνεται πραγματικά πήγαινε στο Αττικό Πάρκο και ρώτα κάποιον συντηρητή όπως έκανα εγώ. Ότι και να τον ρώταγα ήξερε τι να απαντήσει και επέμενε πιστά στο "κανένας επιστήμονας δεν μπορεί να δώσει ότι δείνει η Μητέρα Φύση".
Μικρόβια υπάρχουν παντού, στο ωμό κρέας, στο μαξιλάρι που κοιμάσαι, στο τηλεκοντρόλ της τηλεόρασεις, ακόμα και σε δώμάτιο βρέφους (εκεί να δεις όργια).
Μικροοργανισμοί έχουμε όλοι μέσα μας, ίσα ίσα που κάποια βακτήρια ειναι σημαντικά για την καλή υγεία μας. Η συχνή χρήση αντιβιοτικών για μεγάλο διάστημα μπορεί να σκοτώσει μικροοργανισμους με αποτέλεσμα να αποδυναμωθει το ανοσοποιητικό μας σύστημα. Πολλοί μπορεί να μη το δέχονται αλλά η ωμή διατροφή δυναμώνει το σύστημα του σκύλου μας για αυτό το λόγο. Όπως μια μάνα που βλέπει το παιδί της να πέφτει συνέχεια απο το ποδήλατο αν το λυπηθεί και δεν τον ξανααφήσει να δοκιμάσει το παιδί δεν θα μάθει ποτέ να κάνει ποδήλατο. Η συχνή χρήση αντιβιοτικών και "αδύναμη ξερή τροφή" κρατούν το ανοσοποιοτικό σύστημα του σκύλου σε αδράνεια. Όπως και ένας μυές που θέλει γυμναστική για να δυναμωθεί, έτσι κι αυτό το μέγα σημαντικό σύστημα του οργανισμού του σκύλου πρέπει να λειτουργήσει. Ξέρεις γιατί γίνονται τα γνωστά προβλήματα όταν αλλάζουμε ξερή τροφή απότομα στο σκύλο, θα σου πω εγώ. Έχει φτάσει σε τόσο χαμηλά επίπεδα το ανοσοποιητικό σύστημα του σκύλου που παθαίνει αμόκ όταν βλέπει κάτι καινούργειο!
Όσο καιρό ταίζω ωμά δεν είδα ποτέ βλέννα ή μαλακά κόπρανα. Βλέννα είναι αποτέλεσμα μεγάλης ποσότητας βακτηρίων στο έντερο. Γιατί αυτά τα προβλήματα δεν τα έχω πια?
Αυτη την στιγμή το στόμα του σκύλου μου είναι άοσμο ενώ πριν μύριζε σαν μπάρμπεκιού πατατάκια. Η μυρωδιά αυτή έρχεται απο βακτήρια που έχουν κατασταλάξει στο στόμα του σκύλου. Τι υπάρχει μέσα στην ξερή και προκαλεί τέτοια αναπαραγωγή βακτηρίων στο στόμα?
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι το κρέας που θα δώσεις στο σκύλο σου είναι ένα τίποτα βλέποντας το δάσος και όχι το δέντρο.
Μη ξεχάσουμε ότι μικροοργανισμοί υπάρχουν σε μεγάλη ποσότητα και στα λαχανικά που τρώμε. Γιαυτό και τα καθαρίζουμε, αν και εγω λίγο νεράκι βρέχω το μήλο και το τρώω. Μια χαρά περδίκι είμαι όμως :D
Αχ οι καιμένοι οι Ιάπωνες... τόσο susi. Γιαυτό οι Αμερικανοί είναι πιο υγιείς απο αυτούς...
Πριν βγει κάποιος και πει περι βακτηρίων σε ωμό κρέας ας αναλογιστεί και σκεφτεί τώρα με της βροχές τι μπορεί να κολλήσει ο σκύλος του.

Lostris σέβομαι το έργο που κάνουν οι κτηνίατροι αλλά το ότι μου προτείνουν τροφή για όρνιθες δεν το δέχομαι. Μόνο και μονο απο αυτό το γεγονός θεωρώ ότι έχουν μηδέν γνώσεις για διατροφή σκύλου.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Ούτως ή άλλως όμως δεν είχε σημασία η γνώμη του γιατί ο σκύλος μου όταν του πλησίασα στη μύτη ωμό κιμά και ωμό κοτόπουλο γύρισε το κεφάλι του αλλού και ούτε να τα φτύσει. Άλλα σκυλιά πάλι τα τρώνε με τρέλλα!
Αυτό σημαίνει ότι σε κάποια πηγαίνει αυτή η διατροφή και σε κάποια άλλα όχι.

Πέρα από την οποιαδήποτε συμβουλή του όποιου κτηνίατρου, λέω να εμπιστευτώ το ένστικτο του σκύλου μου.
Να μην ξεχνάμε ότι τα σκυλιά ξέρουν τι είναι καλό γι' αυτά και τι όχι.
Lostris, το αν αρέσει στο σκύλο ή όχι δεν είναι σε καμία περίπτωση κριτήριο για το αν είναι σωστή διατροφή!
Και η δικιά μου θα γούσταρε να τρώει μερέντα για πρωινό και πατατάκια για βραδινό, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πιο κατάλληλη τροφή από αυτή που τρώει τώρα ;)
Δεν το λέω για να σε πείσω να δώσεις ωμά, όπως έχω ξαναπεί είναι μια επιλογή για την οποία θεωρώ ότι δεν μπορώ και δεν πρέπει να πιέσω κανέναν.
Αλλά επειδή το παραπάνω το έχω ξαναδεί αρκετές φορές σαν άποψη ακόμα και για τον τρόπο επιλογής της ξηράς τροφής, ας μην το θεωρούμε κριτήριο... :)
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Lostris σέβομαι το έργο που κάνουν οι κτηνίατροι αλλά το ότι μου προτείνουν τροφή για όρνιθες δεν το δέχομαι. Μόνο και μονο απο αυτό το γεγονός θεωρώ ότι έχουν μηδέν γνώσεις για διατροφή σκύλου.
Αλλά επειδή το παραπάνω το έχω ξαναδεί αρκετές φορές σαν άποψη ακόμα και για τον τρόπο επιλογής της ξηράς τροφής, ας μην το θεωρούμε κριτήριο... :)

Βασίλη δεν είπα ποτέ ότι ο κτηνίατρος είναι σωστός. Είπα ότι δεν ξέρω αν είναι σωστός ή λάθος.
Επίσης κανείς δεν αποκλείει το γεγονός ότι οι κτηνίατροι παίρνουν τα ποσοστά τους από τις εταιρείες που εμπορεύονται ξηρά τροφή.

Ειρήνη, δεν είναι άποψη για τον τρόπο επιλογής ξηράς τροφής και η τελική επιλογή δεν ήταν του σκύλου!!

Το έψαξα πολύ τους τελευταίους μήνες και τελικά κατέληξα - προσωπική μου άποψη πάντα - ότι αφού η ξηρά τροφή δεν ξέρω τι περιέχει με όλα αυτά που διαβάζω και δεν είμαι διατεθειμένη να ταίσω το σκύλο μου σκουπίδια, και αφού δεν τρώει ωμά, για μας η καλύτερη λύση είναι το μαγειρευτό.

Αν είμαι κάπου λάθος διορθώστε με. Αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερο να τρώει ψητό/βραστό κοτόπουλο/κρέας με τα λαχανικά του, το γιαουρτάκι του και τα φρουτάκια του, παρά να τρώει αμφιβόλου ποιότητας ξηρά τροφή που δεν ξέρω και τι έχει μέσα.
Αν πιστεύετε ότι έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο, θα ήθελα να το μάθω πραγματικά.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Μα δεν κρίνω το τι τρώει τελικά ο σκύλος (που μέχρι το τελευταίο σου ποστ δεν ήξερα καν τι τρώει).
Αλλά το παρακάτω σκεπτικό ως κριτήριο επιλογής για τη διατροφή του :)

Πέρα από την οποιαδήποτε συμβουλή του όποιου κτηνίατρου, λέω να εμπιστευτώ το ένστικτο του σκύλου μου.
Να μην ξεχνάμε ότι τα σκυλιά ξέρουν τι είναι καλό γι' αυτά και τι όχι.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Μα δεν κρίνω το τι τρώει τελικά ο σκύλος (που μέχρι το τελευταίο σου ποστ δεν ήξερα καν τι τρώει).
Αλλά το παρακάτω σκεπτικό ως κριτήριο επιλογής για τη διατροφή του :)
Είναι κριτήριο για τον συγκεκριμένο σκύλο... :D:D
φοβάμαι ότι θα χαλάσω το θέμα αν το αναλύσω εδώ.
Πάντως κανα-δυο φορές που δεν έφαγε κάτι που του έδωσα, πίστεψε με, κάτι ήξερε, γιατί εγώ την άλλη μέρα την έβγαλα στην τουαλέττα!!! :p:eek:
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Γιατι στην ξηρα δεν υπαρχουν βακτηρια?τι ειναι φαρμακο?η εχει αποστειρωθει?εσυ θα εβαζες το φαγητο σου σε τετοιο σακο?τον οποιο ανοιγεις και ταιζεις για μερες ανοιχτο η εστω σε κουβα χειμωνα καλοκαιρι αυτες οι τροφες ρε παιδι μου δεν παθαινουν τιποτα?
Και τελος δινω 1000 ευρω σε οποιον μου πει οτι υπαρχει κατι το οποιο εχει μεσα ζωικα ειτε κρεας ειτε λιπος,και αντεχει εκτος ψυγειου μεχρι και ενα μηνα ανοιχτο χειμωνα η καλοκαιρι,ουτε το προσουτο δεν αντεχει ουτε τα καπνιστα ουτε τα παστα.
 


Γιαννης 1

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2010
128
0
Αχ οι καιμένοι οι Ιάπωνες... τόσο susi. Γιαυτό οι Αμερικανοί είναι πιο υγιείς απο αυτούς...

:D :D :D :D :D
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν είμαι βακτηριολόγος

ξέρω πολλούς που ταίζουν barf και κανείς ,μέχρι τώρα, δεν είχε κάποιο πρόβλημα
αντιθέτως όλοι λέμε πόσο "έδειξε" ο σκύλος

το γουρούνι δεν το δίνουμε ωμό
και πολλοί καταψύχουν για αρκετό χρόνο την τροφή πριν την δώσουν-εγώ όχι αλλά δεν αγοράζω κρέατα οπότε είμαι σπάνια περίπτωση και όχι χαρακτηριστικό δείγμα

Drontal δεν έδωσα ποτέ συχνότερα-σπανιότερα ναι και το ψάχνω πώς να μην δίνω και καθόλου

μιά σημαντική προσθήκη εδώ είναι ότι τα σκυλιά γενικά τρώνε "βρώμικα" πράγματα και το στόμα τους,στομάχι τους,έντερά τους είναι απο την φύση προετοιμασμένα για μεγάλο μικροβιακό και βακτηριδιακό φορτίο
χωρίς υπερβολές βέβαια
Σκεφτείτε ότι θάβουν τροφή και την αναζητούν μετά απο καιρό....λες και θέλουν να πάνε έξτρα βακτήρια ε?
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
ξέρω πολλούς που ταίζουν barf και κανείς ,μέχρι τώρα, δεν είχε κάποιο πρόβλημα
αντιθέτως όλοι λέμε πόσο "έδειξε" ο σκύλος
...............
Σκεφτείτε ότι θάβουν τροφή και την αναζητούν μετά απο καιρό....λες και θέλουν να πάνε έξτρα βακτήρια ε?
Καμία αντίρρηση σ' αυτά τα δύο επιχειρήματα.
Τι κάνεις όμως άμα δεν θέλει να την φάει? το αφήνεις νηστικό μέχρι να το αποφασίσει να το καταπιεί?
ή κοιτάς να κάνεις το καλύτερο δυνατό για το σκύλο σου, αποκλείοντας τις βρωμιές και ταίζοντας το προϊόντα από αυτά που τρως κι' εσύ και ξέρεις ότι είναι καθαρά?
 






kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
εγώ απάντησα στον συντάκτη του τόπικ

σε εσένα Lostris απαντώ ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να πιέζεις και να πιέζεσαι
άλλωστε αν ένας σκύλος τρώει οποιαδήποτε τροφή και όλα πάνε καλά γιατί να αλλάξει? if it works -dont fix it !!!

άσε που ειδικά με την ξηρά ο σκύλος συνηθίζει και αν ξαφνικά περάσει σε οτιδήποτε άλλο παθαίνει ένα διατροφικό σόκ

αν θές την γνώμη μου-αν δεν νιώθεις εσύ σίγουρη για ωμά μην το ξεκινάς
αν όμως σε τρώει ότι είναι καλύτερα μάλλον τότε ψάχτο και...να είσαι σίγουρη ότι μετά την σταδιακή εισαγωγή της στο διαιτολόγιο του σκύλου σου κι εσύ θα διαπιστώσεις την διαφορά στα επίπεδα ενέργειας και στην γενική εμφάνιση του σκύλου στα μάτια στο τρίχωμα στην μυρωδιά (στόμα και σώμα) κλπκλπ
θέλει μελέτη και παρακολούθηση όμως-και ξαναλέω σταδιακό πέρασμα

η δικιά μου τρώει barf χρόνια αλλά για την εκπαιδευση χρησιμοποιώ κροκέτα-την γουστάρει....
αν όμως μπλέξω και ταίζω κροκέτα περισσότερες απο 3 μέρες σερί πολύ απλά την παρατάει στο πιάτο της και πάει ψυγείο :lol:
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Δηλαδή βρε Ηλία, αν δεν φάει ποτέ barf και τρώει μαγειρευτό, τι θα πάθει? του κάνω κακό?
μαγειρευτό? δύσκολο να φάει όσα χρειάζεται με μαγειρευτό...
και δόντια πάπαλα...
και απο μάσημα? πού? βασική έλλειψη επίσης
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Το θέμα δεν είναι αν είμαι σίγουρη εγώ....
Το θέμα είναι τι είναι το καλύτερο για το σκύλο μου.

Και ειλικρινά έχω καταμπερδευτεί, γιατί όπως είπα και πιο πάνω οι απόψεις διϊστανται...
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
μαγειρευτό? δύσκολο να φάει όσα χρειάζεται με μαγειρευτό...
και δόντια πάπαλα...
και απο μάσημα? πού? βασική έλλειψη επίσης
Μισό, γιατί εδώ με έχασες....
πέρα από κρέας/κοτόπουλο, λαχανικά, φρούτα, γιαούρτι, τι άλλο είναι αυτό που δεν του δίνω και του λείπει?
Μάσημα? τι μάσημα? κοκκάλων εννοείς? που του έδωσα μια φορά κόκκαλο μοσχαρίσιας μπριζόλας και τρόμαξε μετά να πάει στην τουαλέτα?
Που για να φτιάξουμε την τουαλέτα του έδωσα συκωτάκια πουλιών να βοηθήσουν και μετά δεν μπορούσαμε να σταματήσουμε τη διάρροια?
Νοιώθω σαν να κάνω πειράματα με το μικρό....

Και δόντια γιατί πάπαλα? επειδή δεν μασάει κόκκαλα?
Δεν αμφισβητώ προς Θεού, κάνω ερωτήσεις για να μαθαίνω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.932
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95