BARF συνοπτικά για αρχάριους.






Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Μετά από χρήση ξηράς για 15 τουλάχιστον χρόνια, είμαι στην ευχάριστη θέση να ξεκινήσω BARF, έχοντας αποκτήσει κι έναν επιπλέον ψυγειοκαταψύκτη.

Δύο ερωτήματα έχω προς το παρόν. Θα παίρνω έτοιμη BARF και ήδη μας έδωσε ο Zouzounos και δοκιμάσαμε (ευχαριστούμε!)

1. Τι διαδικασίες υγιεινής πρέπει να ακολουθήσω; (δεδομένου ότι έχω κι ένα μωρό στο σπίτι). Δε θα κόβω ωμό κρέας, αφού θα είναι συσκευασμένος κιμάς και δεν έχω ιδέα τι συνηθίζεται καθώς τα δίποδα δε τρώμε κρέας. Χρειάζεται πλύσιμο των πιάτων αμέσως μετά από κάθε γεύμα; Ή πόσο συχνά; (Τα πιατάκια και το τάισμα είναι έξω)

2. Μιας και γράφω στο Διατροφή και Άσκηση και είμαστε αθλούμενα σκυλιά μας ενδιαφέρει το θέμα ενέργειας. Τάιζα πάντα μεσημέρι - αργά βράδυ, ή πρωί - αργά βράδυ, 2 γεύματα πάντως. Αρχικά συνεχίζω τα 2, το πρώτο θα συνεχίσει να είναι ξηρά τροφή, για μετάβαση και για ψυχολογικούς λόγους (δικούς μου και των σκύλων) αλλά θα με βόλευε να καταλήξουμε σε ένα γεύμα ωμό αργά το βράδυ, μετά από κάθε δραστηριότητα. Έχετε άποψη αν θα πέσουν τα επίπεδα ενέργειας με σίτιση μια φορά ημερησίως ή αν για ένα σκύλο είναι αρκετό και φυσιολογικό το ένα γεύμα την ημέρα;

Ευχαριστώ!
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Μετά από χρήση ξηράς για 15 τουλάχιστον χρόνια, είμαι στην ευχάριστη θέση να ξεκινήσω BARF, έχοντας αποκτήσει κι έναν επιπλέον ψυγειοκαταψύκτη.

Δύο ερωτήματα έχω προς το παρόν. Θα παίρνω έτοιμη BARF και ήδη μας έδωσε ο Zouzounos και δοκιμάσαμε (ευχαριστούμε!)

1. Τι διαδικασίες υγιεινής πρέπει να ακολουθήσω; (δεδομένου ότι έχω κι ένα μωρό στο σπίτι). Δε θα κόβω ωμό κρέας, αφού θα είναι συσκευασμένος κιμάς και δεν έχω ιδέα τι συνηθίζεται καθώς τα δίποδα δε τρώμε κρέας. Χρειάζεται πλύσιμο των πιάτων αμέσως μετά από κάθε γεύμα; Ή πόσο συχνά; (Τα πιατάκια και το τάισμα είναι έξω)

2. Μιας και γράφω στο Διατροφή και Άσκηση και είμαστε αθλούμενα σκυλιά μας ενδιαφέρει το θέμα ενέργειας. Τάιζα πάντα μεσημέρι - αργά βράδυ, ή πρωί - αργά βράδυ, 2 γεύματα πάντως. Αρχικά συνεχίζω τα 2, το πρώτο θα συνεχίσει να είναι ξηρά τροφή, για μετάβαση και για ψυχολογικούς λόγους (δικούς μου και των σκύλων) αλλά θα με βόλευε να καταλήξουμε σε ένα γεύμα ωμό αργά το βράδυ, μετά από κάθε δραστηριότητα. Έχετε άποψη αν θα πέσουν τα επίπεδα ενέργειας με σίτιση μια φορά ημερησίως ή αν για ένα σκύλο είναι αρκετό και φυσιολογικό το ένα γεύμα την ημέρα;

Ευχαριστώ!
1. Επειδή δεν ξέρω πώς είναι η έτοιμη barf, πιθανολογώ ότι η συσκευασία μοιάζει με αυτή του κιμά στα σούπερ μάρκετ; Αν είναι έτσι δεν έχεις πολύ καθάρισμα. Προσωπικά τα μπολάκια τους τα ψεκάζω μετά από κάθε γεύμα με ξύδι αραιωμένο (1:1,άλλοι λένε λιγότερο,αλλά οκ), αφήνω κανα 5λεπτο και ξεπλένω -αν και τελευταία το κάνω μόνο πριν το πρωινό τους,βαριέμαι, τις επιφάνειες μέσα (μπαλτάδες, βάση κοπής, τσιμπίδες -λογικά δεν θα τα χρειαστείς αυτά) τα κάνω με dettol, το οποίο επίσης ξεπλένω, κι όπου τύχει να ακουμπήσει το κρέας (ή να πεταχτεί το αίμα :p).

2. Προσωπικά δεν θα τάιζα 1 γεύμα, αν και κάποιοι το κάνουν. Απ'όσο ξέρω η ενέργεια δεν πέφτει αν το πας στην μία, αλλά γιατί να το κάνεις; Ας έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, αφού δουλεύει κιόλας το σκυλί. Άσε που επειδή είναι barf λογικά θα το τρώει με τρελή όρεξη.

Καλή αρχή ;)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μην φοβάσαι για τη Αφροδίτη.
Το ένα γεύμα δεν είναι πρόβλημα, η έτοιμη BARF όμως δεν νομίζω να αρκεί. Ο κιμάς χωνεύεται πολύ πιο γρήγορα και μάλλον θα χρειαστεί επιπλέον λιπαρά.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Για το θέμα "ενέργειας και σκύλος αθλητής" έχει σημασία αυτό που έγραψε η Alexia.

Ένας σκύλος που αθλείται, καταναλώνει αρκετή ενέργεια και καταπονείτε. Ο οργανισμός του και το σώμα του έχουν τόσο ανάγκη την ενέργεια όσο και την ικανότητα αποκατάστασης. Για αυτό η πηγή ενέργειας προς κατανάλωση πρέπει να είναι το λίπος ώστε να μένει η πρωτεΐνη και να χρησιμοποιείται από τον οργανισμό για την αποκατάσταση των ιστών, την θεραπευτική ικανότητα, την αποκατάσταση από τραυματισμούς αλλά και την πρόληψη τους.

Σε γενικές γραμμές, ένας σκύλος που αθλείται και για την περίοδο που οι ανάγκες και οι απαιτήσεις είναι αυξημένες, η διατροφή του πρέπει να περιέχει 15-20% λιπαρά που θα αποδώσουν περισσότερη ενέργεια από τους υδατάνθρακες και τις πρωτεΐνες.

Τα επίπεδα πρωτεΐνης πρέπει και αυτά να είναι υψηλά βέβαια.

Σημαντικό είναι, επίσης, να μην μπερδεύουμε τον σκύλο που αθλείται ή εργάζεται με τον σκύλο που κυνηγά το μπαλάκι μια φορά την ημέρα και "έχει ενέργεια" (το γράφω για όλους όσους διαβάσουν).

Το 1 ή 2 ή περισσότερες φορές την ημέρα δεν είναι τόσο σημαντικό (για μένα) αρκεί να μην τρώει ο σκύλος αμέσως μετά από άσκηση/εργασία ή αμέσως πριν.
 
  • Like
Reactions: mareco and Alexia




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ναι μεν έχετε ένα δίκιο περί του να ξέρω τι τρώει ο σκύλος μου, οι επιλογές μου όμως είναι premium ξηρά ή έτοιμη BARF και νομίζω το 2ο είναι καλύτερο.
Ξεκίνησα δίνοντας πολύ λίγη (ίσα για την ιδέα) ξηρά τροφή με σωλομέλαιο το μεσημέρι και το πακέτο BARF το βράδυ. Ο λόγος που έδινα πάντα 2 γεύματα στα σκυλιά μου ήταν για αποφυγή συστροφής στομάχου. Εφόσον όμως το γεύμα είναι... δείπνο και δεν κάνουμε τίποτα μετά, πιστεύω ότι μπορούμε σταδιακά να το γυρίσουμε στο ένα γεύμα.
Όταν μιλάτε για λιπαρά, σε τι μορφή εννοείτε;
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Λιπαρά λογικά έχει και η έτοιμη barf. Πχ. ο κιμάς από πλατάρια έχει και τις πέτσες και τα λίπη του. Το μοσχάρι που βάζουν επίσης θα έχει λογικά λίπος (δεν συμφέρει να βάλουν φιλέτο "καθαρισμένο" και δεν υπάρχει και λόγος).
Καλύτερα να ρωτήσεις αυτόν που τα φτιάχνει - αν και βέβαια ποτέ δεν ξέρεις τι πραγματικά έχει μέσα.

Ως προς την υγιεινή, το ρίσκο είναι το ίδιο με τα κρέατα που μαγειρεύουμε και εμείς. Με τον ίδιο τρόπο που θα καθαρίσεις ένα σκεύος όπου ακούμπησες το ωμό κοτόπουλο, θα καθαρίσεις και τα πιάτα των σκύλων. Εγώ τα βάζω όλα στο πλυντήριο πιάτων.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καλύτερα να ρωτήσεις αυτόν που τα φτιάχνει - αν και βέβαια ποτέ δεν ξέρεις τι πραγματικά έχει μέσα.
ΑΥΤΟ για μενα ειναι πολυ σοβαρο θεμα!!
Εφη- δεν θα μπορουσες να πας μια φορα το μηνα στην βαρβακειο π.χ να παρεις τα κρεατα που χρειαζεσαι? Εμεις παμε πολυ πρωι, παρκαρουμε σχεδον απεξω ακριβος (στην σοφοκλεους- απεξω απο το χρημαστηριο στης 7 η ωρα βρισκεις να παρκαρεις) , παμε στα 2-3 κρεοπολεια που ψωνιζουμε παντα και μεσα σε 20-30 λεπτα εχουμε φυγει παλι απο κει!
Εγω περναω πρωτα απο τα μοσχαρια- παιρνω οτι ειναι να παρω, τους βαζω να μου τα κοψουν κομματια ( κεμπαπ μεγεθος)- παω παιρνω τα κοτοπουλα και την γιδα μου πιο κατω- στον γυρισμο παιρνω και τα ετοιμακομμενα μοσχαρισια και εφυγα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Η Εφη στην Βαρβάκειο!!! Σκηνή από ταινία φρίκης!!!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Η Εφη στην Βαρβάκειο!!! Σκηνή από ταινία φρίκης!!!
Και η κορη μου καθε φορα που παμε παθαινει ενα σοκ.
Ειδικα οταν το πρωι περνανε με τα καροτσια με τα ολοκληρα μοσχαροκεφαλα και αλλα τετοια οραια!
Αλλα προκειμενου να φαει καλα το κοριτσακι της κανει την καρδια της πετρα...
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Η Εφη στην Βαρβάκειο!!! Σκηνή από ταινία φρίκης!!!
Ακριβώς, μα ακριβώς έτσι! Ποτέ στη ζωή δε μπόρεσα να κοιτάξω τα πτώματα που κρέμονται.
Σκέφτομαι να πάω όμως για να μας πάρω (και για σας δηλαδή) μοσχαρίσιες μπριζόλες με κοκαλάκι να τρώνε μια φορά τη βδομάδα, ολόκληρες, για τα δόντια.

Ως προς την υγιεινή, το ρίσκο είναι το ίδιο με τα κρέατα που μαγειρεύουμε και εμείς. Με τον ίδιο τρόπο που θα καθαρίσεις ένα σκεύος όπου ακούμπησες το ωμό κοτόπουλο, θα καθαρίσεις και τα πιάτα των σκύλων. Εγώ τα βάζω όλα στο πλυντήριο πιάτων.
Εμ αυτό δε ξέρω η άπειρη "νοικοκυρά" :p. Δε μπαίνουν ωμά νεκρά ζώα στη κουζίνα μου. Τα πιατάκια τους μέχρι τώρα τα καθάριζα με μια βούρτσα και υγρό σαπούνι όταν βρωμίζανε... δηλαδή όχι συχνά. Να τα βάλω στο πλυντήριο με τα δικά μας δεν το διανοούμαι.. Ούτε της μπέμπας βάζω βέβαια, κι αυτά στο χέρι.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Τις φοβάμαι εγώ τις μπριζόλες, δεν τις δίνω, αυτό το κόκκαλο κάπως μου κάνει.

Noela, νερό & ξύδι 50/50 (άλλοι λένε 1:3, εγώ το κάνω πιο δυνατό να'μαι σίγουρη), ψέκασμα και αφήνεις κανα 5λεπτο,απολυμαίνει. Σ'όλο το σπίτι δεν βάζω πλέον απορρυπαντικά, ξυδάκι του Θεού.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Σκέφτομαι να πάω όμως για να μας πάρω (και για σας δηλαδή) μοσχαρίσιες μπριζόλες με κοκαλάκι να τρώνε μια φορά τη βδομάδα, ολόκληρες, για τα δόντια.
:love::love::love:

Κάτσε να μας πουν τα κορίτσια, τι κοκκάλες χρειαζόμαστε ;)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Καλύτερα από μικρότερα ζώα. Πλατάρια, λαιμούς γαλοπούλας, κουνέλι, λαγό, αρνί, ...
H οδοντίατρος μας λέει οτι λαιμοί ειναι ιδανικοί για τα δόντια
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Δανειστηκα το παρακατω πινακακι απο το ιντερνετ...και το δημοσιευω εδω..για να βοηθησει οσους κανουν barf στα κουταβια..σχετικα με τις δοσολογιες.
 
  • Like
Reactions: vek and vrmode


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα, δεν ξέρω αν έπρεπε να ξεκινήσω καινούριο. Πριν 20 μέρες ξεκίνησα στη μικρή barf. Αρχικά πήραμε έτοιμη, έφαγε από αυτήν δύο εβδομάδες περίπου, χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα εκτός από σκληρά κόπρανα σαν τρίμμα μερικές φορές. Είπα κ εγώ ότι φταίει το κόκκαλο, λέω να τη φτιάξω μόνη μου, μιας και εξ αρχής αυτός ήταν ο απώτερος στόχος, να μη μείνουμε στην έτοιμη.

Εδώ και μια βδομάδα λοιπόν, της δίνω πλατάρια και μπούτια και συμπληρώνω ψαχνό, ώστε να είναι περίπου 10-20% το πολύ το κόκκαλο. Προς το παρόν προσθέτω μόνο μηλόξυδο, λίγο πρόβειο γιαούρτι και λάδι καρύδας, τα οποία τα έβαζα από την αρχή χωρίς πρόβλημα.

Τα κόπρανα είναι άσχημα, μαλακά με διάρροια στο τέλος, χειρότερα τις μέρες που τρώει μπούτι. Δοκίμασα λίγο πουρέ γλυκιάς κολοκύθας, κάπως λίγο ίσως βελτιώθηκε. Δοκίμασα να βγάλω την πέτσα εντελώς, πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Από την αρχή της ξύνιζε η δική μου barf, έτρωγε όμως. Από χθες το βράδυ αποφάσισε να κάνει απεργία πείνας, με αποτέλεσμα να κάνει εμετό γαστρικά υγρά σήμερα το πρωί (επίσης αρνήθηκε να φάει). Προσπαθεί να ζητιανέψει κάτι άλλο για φαγητό, αρκεί να μη φάει το δικό της.

Κατα τα άλλα είναι μες στην ενέργεια και τη χαρά ως συνήθως, πίνει νεράκι μια χαρά και ζητιανεύει από το φαγητό της γάτας με μανία, που δεν το έκανε ποτέ. Είναι διατεθειμένη να φάει οτιδήποτε άλλο εκτός από το φαγητό της, δεν το έχω ξαναδεί αυτό, μιλάμε για ένα σκύλο που έτρωγε πάντα με όρεξη, ποτέ δεν ήταν μίζερη στο φαγητό.

Είναι 13 μηνών, 22 κιλά και τρώει το 3% του βάρους της, χωρισμένο σε δύο γεύματα. Είναι αδύνατη και ασκείται αρκετά. Πριν ξεκινήσω barf κάναμε εξετάσεις που ήταν άριστες.

Τι μπορώ να κάνω; Κυρίως για τα άσχημα κόπρανα, προς το παρόν για την άρνηση να φάει απλά μαζεύω το πιάτο μετά από λίγα λεπτά, δεν σκοπεύω να την παρακαλέσω και ελπίζω να πεινάσει και να φάει.

Συγγνώμη για το σεντόνι και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια :)
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Σιγουρα το καθαρο κρεας θα επιφερει πιο μαλακα κοπρανα. Για αυτο δινουμε αλλωστε και κοκκαλο. Εφοσον η μικρη σου εκανε μονη της νηστεια...δοκιμασε να την ξεκινησεις με πλαταρι σκετο με λιγο λαδακι (σισαμελαιο η αλλιως ελαιολαδο) κρατα το μενου απλο..και σιγα σιγα μετα απο 4-5 μερες προσθεσε πολυ λιγο καροτο η λιγο μαρουλι. Αν δεις με το πλαταρι οτι κανει σφιχτα κοπρανα και καλοσχηματισμενα πορευσου ετσι και απλα μια φορα ανα τρεις μερες συμπληρωνε λιγο μπουτι μαζι με το πλαταρι. Θα σου πουνε και οι πιο εμπειροι περαιτερω
 
  • Like
Reactions: *Kiara*


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Σ ευχαριστώ πολύ @Giannis_Rottie ! Της βάζω και ψαχνό με τη λογική ότι με το πλατάρι σκέτο έκανε πάρα πολύ σφιχτά κόπρανα, τρίβονταν εντελώς και δυσκολευόταν το σκυλί. Μάλλον όμως της έπεσε πολύ το καθαρό κρέας. Θα δοκιμάσω αυτό που είπες για μερικές μέρες να δω πώς θα πάει :) Ελπίζω το γεγονός ότι ξυνίζει τα μούτρα της να είναι παροδικό, μέχρι να πάρει απόφαση ότι αυτό είναι το φαγητό απο δω και πέρα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf