BARF συνοπτικά για αρχάριους.


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
δυστυχως στις barf βαζουν πολυ κοκκαλο για να μειωσουν το κοστος. δοκιμασε να φτιαχνεις μονος σου
ειδικα στην bonebarf εκανε σβολους σχεδον σκονη και καποιους μαλιστα λευκους …δεν της ξαναδινω αυτη την μαρκα
 




Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Ένας από τους "κανόνες" της ωμής διατροφής είναι ότι τα εντόσθια τα δίνουμε 1 φορά τη βδομάδα ή στις 10 μέρες. Συνεπώς ναι, το δίνεις, αλλά όχι για κάθε μέρα.
Δεν είναι "κανόνας" ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός, απλά δεν θέλεις να έχεις μεγάλο ποσοστό κάποιον βιταμινών και μετάλλων (όπως και πολύ μικρό ποσοστό) εάν η τροφή τηρεί αυτές τις προϋποθέσεις τότε μπορείς να τη δώσεις κανονικά για όσο καιρό θέλεις. Βέβαια μια διατροφή με μεγάλη ποικιλία είναι πάντα προτιμότερη (με βάση τον διατροφολόγο της μικρής μου)
 
  • Like
Reactions: lordpanag


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Εγω αρχισα προσφατα ωμη διατροφη με ετοιμες τροφες,γιατι δεν νομιζω οτι θα καταφερω να φτιαχνω μονος μου.
Στην αναζητηση να βρω την «καλυτερη» εχω παρει ποικιλια απο σχεδον ολες τις μαρκες , εκτος απο HolyBarf , ενω τις τρωει ολες , παρατηρω διαφορες στα κακα της και βαση αυτου αποκλειω τελειως καποιες , οπως αυτη που προανεφερα σε προηγουμενο μηνυμα….δεν ξερω αν κανω καλα με αυτη την τακτικη ομως.
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Εγω αρχισα προσφατα ωμη διατροφη με ετοιμες τροφες,γιατι δεν νομιζω οτι θα καταφερω να φτιαχνω μονος μου.
Στην αναζητηση να βρω την «καλυτερη» εχω παρει ποικιλια απο σχεδον ολες τις μαρκες , εκτος απο HolyBarf , ενω τις τρωει ολες , παρατηρω διαφορες στα κακα της και βαση αυτου αποκλειω τελειως καποιες , οπως αυτη που προανεφερα σε προηγουμενο μηνυμα….δεν ξερω αν κανω καλα με αυτη την τακτικη ομως.
Εάν δεν δοκιμάσεις δεν θα βρεις ποια τροφή κάθεται καλά στον σκύλο σου, απλά έχε στο μυαλό σου πως αρκετές τροφές δεν είναι πλήρης και λείπουν αρκετά θρεπτικά συστατικά (συνήθως ιώδιο, Μαγνήσιο, Βιταμίνες Ε και D και Ψευδάργυρος)
 
  • Like
Reactions: lordpanag


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Δεν είναι "κανόνας" ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός, απλά δεν θέλεις να έχεις μεγάλο ποσοστό κάποιον βιταμινών και μετάλλων (όπως και πολύ μικρό ποσοστό) εάν η τροφή τηρεί αυτές τις προϋποθέσεις τότε μπορείς να τη δώσεις κανονικά για όσο καιρό θέλεις. Βέβαια μια διατροφή με μεγάλη ποικιλία είναι πάντα προτιμότερη (με βάση τον διατροφολόγο της μικρής μου)
Raw Feeding Primer: 6 Simple Rules To Get Started εδώ ένα παράδειγμα με τους "βασικούς κανόνες" της ωμής που έλεγα.

Organ Meat Rule
Liver should be 10% of the diet. Heart should be 5% of the diet. These organs are essential.

You should also try to get kidney, pancreas, spleen, lung, eyes, brain, sweetbread and green tripe. These can be an additional 5% to 10% of the diet, if your dog can tolerate it.

Επομένως τα εντόσθια αποτελούν περίπου 10% του κρέατος σε κάθε γεύμα ή τα δίνουμε ως 1 γεύμα από τα 10. Γενικά η ισορροπία πρέπει να επιτυγχάνεται εντός ενός μήνα.

Η ποικιλία, σωστά τα λέει ο διατροφολόγος, είναι ένας άλλος από τους κανόνες. Ο σκύλος στη φύση έτρωγε τη μία κάποιο πουλί, την άλλη δεν έτρωγε καθόλου, την τρίτη έτρωγε από το πτώμα ενός λαγού που βρήκε κλπ.

Φυσικά ο καθένας πράττει όπως νομίζει, αλλά εδώ λέμε ποια είναι η γενική παραδοχή.
 
  • Like
Reactions: lordpanag


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Εάν δεν δοκιμάσεις δεν θα βρεις ποια τροφή κάθεται καλά στον σκύλο σου, απλά έχε στο μυαλό σου πως αρκετές τροφές δεν είναι πλήρης και λείπουν αρκετά θρεπτικά συστατικά (συνήθως ιώδιο, Μαγνήσιο, Βιταμίνες Ε και D και Ψευδάργυρος)
Να υποθεσω πως καμια απο τις barf εταιρειες δεν αναγραφει τετοια διατροφικη αναλυση;
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Raw Feeding Primer: 6 Simple Rules To Get Started εδώ ένα παράδειγμα με τους "βασικούς κανόνες" της ωμής που έλεγα.

Organ Meat Rule
Liver should be 10% of the diet. Heart should be 5% of the diet. These organs are essential.

You should also try to get kidney, pancreas, spleen, lung, eyes, brain, sweetbread and green tripe. These can be an additional 5% to 10% of the diet, if your dog can tolerate it.

Επομένως τα εντόσθια αποτελούν περίπου 10% του κρέατος σε κάθε γεύμα ή τα δίνουμε ως 1 γεύμα από τα 10. Γενικά η ισορροπία πρέπει να επιτυγχάνεται εντός ενός μήνα.

Η ποικιλία, σωστά τα λέει ο διατροφολόγος, είναι ένας άλλος από τους κανόνες. Ο σκύλος στη φύση έτρωγε τη μία κάποιο πουλί, την άλλη δεν έτρωγε καθόλου, την τρίτη έτρωγε από το πτώμα ενός λαγού που βρήκε κλπ.

Φυσικά ο καθένας πράττει όπως νομίζει, αλλά εδώ λέμε ποια είναι η γενική παραδοχή.
Ένας μήνας; άλλο η γενική αποδοχή άλλο τι λένε οι διατροφολογοι νομίζω, γιατί ο οργανισμός τουλάχιστον υδατοδιαλυτες βιταμίνες τις χρειάζεται σχεδόν καθημερινά, εγώ το maximum που κάνω είναι 1 εβδομάδα και για τις λιποδιαλυτες βιταμίνες. Γενικά η ιδέα του 70-10-10-10 δεν στέκει επιστημονικά, γι'αυτό δεν τα εμπιστεύομαι, τα μετράω όλα ανά mg, και ποικιλία να έχεις με μια τροφή τύπου barf ή pmr θα υπάρχουν σίγουρα ελλείψεις. Πχ Βιταμίνη D, ένας σκύλος 20 κιλών θέλει 200IU την ημέρα, αν φάει ένα γεύμα 500 γραμμάρια σαρδέλα θα πάρει περίπου 1900IU που είναι 1.τοξική ποσότητα βιταμίνης D για να τη φάει σε μια δόση και αρκεί για σχεδόν 10 μέρες (που δεν θα την κρατήσει ο οργανισμός για τόσο καιρό)* επίσης να προσθέσω πως ο σκύλος δεν μπορεί να συνθέσει Βιταμίνη D από τον ήλιο.
Η συγκεκριμένη τροφή είναι η μόνη που ξέρω στην Ελλάδα που είναι σίγουρα πλήρης (έχω μιλήσει με τον ιδιοκτήτη της εταιρείας αρκετές φορές) και δεν το παρακάνει με θρεπτικά συστατικά γιατί κάνει πάντα ανάλυση και βάζει συνταγές με διατροφολόγο. Ο κάθε ένας όμως όπως νομίζει ότι είναι καλύτερο
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Να υποθεσω πως καμια απο τις barf εταιρειες δεν αναγραφει τετοια διατροφικη αναλυση;
Εγώ τα βγάζω μόνη μου με βάση τα ποσοστά των συστατικών που αναγράφονται στη συσκευασία. Μετά παίρνω τα NRC guidelines και πρόσθετο ό,τι λείπει με βάση αυτά
 
  • Like
Reactions: lordpanag


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Η συγκεκριμένη τροφή είναι η μόνη που ξέρω στην Ελλάδα που είναι σίγουρα πλήρης (έχω μιλήσει με τον ιδιοκτήτη της εταιρείας αρκετές φορές) και δεν το παρακάνει με θρεπτικά συστατικά γιατί κάνει πάντα ανάλυση και βάζει συνταγές με διατροφολόγο. Ο κάθε ένας όμως όπως νομίζει ότι είναι καλύτερο
ποια τροφη ;
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens

αυτα βαζουν στις barf???
Aυτό που δείχνει στη φωτό είναι κόκαλλα, γιατί όπως βλέπεις τους έχουν αφαιρέσει το κρέας και τις πέτσες από πάνω. Κακώς τα ονομάζει ράχες, θα 'πρεπε να τα λέει κόκαλλα από ράχες. Φτάσαμε να πουλιέται το σκέτο κόκαλλο (που παλιότερα το πετούσαν) όσο πουλιόταν πριν 5-6 χρόνια το πλατάρι! Και ο τύπος το πουλάει και ως "ιδανικό για σκύλους και γάτες", παίρνει στο λαιμό του και κόσμο που δεν ξέρει.

Ως προς τις έτοιμες barf τώρα, δυστυχώς και οι εταιρείες barf έχουν αρχίσει και αυτοί τις λαμογιές στις περιγραφές όπως και στις ξηρές. Γράφει ο άλλος "κρέας κοτόπουλου" και μπορεί να βάζει μέσα κεφάλια και τις ράχες. Δύο μεγάλες εταιρείες πάντως είναι πιο σαφείς:
H Voldog αναφέρει πλατάρι κοτόπουλου (δυστυχώς μεγάλη αναλογία σε κόκαλλο εξ' ου και τα κόπρανα βγαίνουν σαν κοτρώνες)
Η Barfood αναφέρει "ολόκληρο κοτόπουλο" - σαφώς πιο ποιοτικό.
 
  • Like
Reactions: lordpanag




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Εγω δινω barffood και Raw Frozen Menus for Dog - Real Natures Food

θα ηθελα να της δινω ομως κ κουνελι κ μαλλον θα παω προς holy barf για αυτη τη «γευση» τουλαχιστον …
Δεν ξερω γιατι οι μεγαλες εταιρειες δεν εχουν κουνελι ..
To κουνέλι, όπως και το αρνί είναι ακριβά κρέατα. Αναφέρω και το αρνί γιατί κάποια εταιρεία έχει κωδικό με αρνί που όμως είναι ...αρνοκέφαλο, δηλαδή φουλ κόκαλλο. Τσέκαρε τον κωδικό κουνέλι μήπως συμβαίνει τίποτα αντίστοιχο.
 
  • Like
Reactions: lordpanag


lordpanag

Well-Known Member
15 Οκτωβρίου 2022
46
19
54
Κουνέλι έχει η Holybarf στα 7,90 το κιλό https://holybarf.com/shop/holy-rabbit/
η creta barf 5,60 Creta Barf Μενού Κουνέλι 1 κιλό
και η Barfistas στα 4,79 τα 600gr SUPER PREMIUM ΚΟΥΝΕΛΙ -

και η Barffood έχει αρνί , αλλά δεν λέει τι μέρος του αρνιού χρησιμοποιεί ..
SPECIAL LAMB RECIPE 250 gr

Tελικα είναι δύσκολο να αγοράσεις ποιοτική τροφή , πρέπει να την φτιάξεις μόνος σου ?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Κουνέλι έχει η Holybarf στα 7,90 το κιλό https://holybarf.com/shop/holy-rabbit/
η creta barf 5,60 Creta Barf Μενού Κουνέλι 1 κιλό
και η Barfistas στα 4,79 τα 600gr SUPER PREMIUM ΚΟΥΝΕΛΙ -

και η Barffood έχει αρνί , αλλά δεν λέει τι μέρος του αρνιού χρησιμοποιεί ..
SPECIAL LAMB RECIPE 250 gr

Tελικα είναι δύσκολο να αγοράσεις ποιοτική τροφή , πρέπει να την φτιάξεις μόνος σου ?
H Holy Barf βλέπω γράφει κρέας από ολόκληρο κουνέλι, οι άλλες δύο το λένε γενικώς και αορίστως κουνέλι... Η Barffood πρέπει να διευκρινίσει και αναγράψει τι εννοεί με αρνί.

Ναι η barf η σωστή η ορθόδοξη όπου ξέρεις τι σου γίνεται είναι αυτή που φτιάχνεις μόνος σου. Η έτοιμη είναι βολική μεν αλλά όχι η "αυθεντική" barf. Επειδή όμως η αυθεντική θέλει και χρόνο, όπως έχω ξαναγράψει μπορεί να χρησιμοποιεί κανείς μια καλή έτοιμη άλλα να σε κάποια γεύματα να δίνει "αυθεντική" με κάποιες εύκολες λύσεις όπως:

Σαρδέλες/γαύρο για ψάρι που το αγοράζουμε και για πάρτη μας
Κρέας μοσχαροκεφααλής -στο κόβει σε κομμάτια ο χασάπης (στη βαρβάκειο ή σε παλιά/παραδοσιακά χασάπικα)
Πατσάς πράσινος αν πας βαρβάκειο - επίσης στο κόβουν κομμάτια
1 γεύμα τη βδομάδα με αυγό, λαχανικά, κεφίρ ή γιαούρτι

Κάπως έτσι το εμπλουτίζεις. Δηλαδή δίνεις τη βδομάδα πχ 2-3 γεύματα από τα παραπάνω και τις υπόλοιπες την έτοιμη.
 
  • Like
Reactions: lordpanag




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Το ψαρι και φρεσκο κρεας απο τον χασαπη πρεπει να το καταψυχουμε πρωτα;
To ψάρι το δίνω και φρέσκο. Απλά αγοράζω μεγαλύτερη ποσότητα και την καταψύχω για να έχω. Έχε υπόψη σου ότι μπορεί να μην αρέσει σε όλα τα σκυλιά ο γάβρος και η σαρδέλα, μπορεί να ξινίσουν τη μούρη τους λίγο στην αρχή. Μπορείς να δώσεις και άλλα ψάρια φυσικά αλλά γάβρος, σαρδέλα (ω3), προσφυγάκια μικρά είναι ασφαλή ως προς τα κόκαλλα. Γενικά παίρνω μικρό ψάρι και εποχής για να είναι και σε καλή τιμή. Τρώμε κι εμείς, τρώνε κι αυτά. :giggle:

Τα κρέατα τα καταψύχω πάντα για 15 μέρες πριν την κατανάλωση - σε καταψύκτη που πιάνει -20.
 
  • Like
Reactions: lordpanag


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
To ψάρι το δίνω και φρέσκο. Απλά αγοράζω μεγαλύτερη ποσότητα και την καταψύχω για να έχω. Έχε υπόψη σου ότι μπορεί να μην αρέσει σε όλα τα σκυλιά ο γάβρος και η σαρδέλα, μπορεί να ξινίσουν τη μούρη τους λίγο στην αρχή. Μπορείς να δώσεις και άλλα ψάρια φυσικά αλλά γάβρος, σαρδέλα (ω3), προσφυγάκια μικρά είναι ασφαλή ως προς τα κόκαλλα. Γενικά παίρνω μικρό ψάρι και εποχής για να είναι και σε καλή τιμή. Τρώμε κι εμείς, τρώνε κι αυτά. :giggle:

Τα κρέατα τα καταψύχω πάντα για 15 μέρες πριν την κατανάλωση - σε καταψύκτη που πιάνει -20.
Το ψάρι (αν δεν είναι ιχθυοτροφειου) θέλει 3 εβδομάδες βαθιά κατάψυξη, σαν το κυνήγι για να πεθάνουν τα πιθανά παράσιτα (που είναι κάτι συνηθισμένο στα ψάρια)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf