BARF συνοπτικά για αρχάριους.


mpampiismarley

New Member
1 Οκτωβρίου 2012
1
0
gia sou ..apo oti blepw gnwrizeis arketa gia tin barf diatrofi kai tha ithela na se rwtisw merika pragmata.......kotopoulo mazi me psarei mporw na tou dinw sto idio geuma?? ...ayti einai 1 erwtisi .......alla den thelw na se zalisw otan exeis xrono exw kiales apories eyxaristo
 


ruby

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
95
1
ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει. ποσες μερες καταψυχεις το κοτοπουλο, το μοσχαρι, το χοιρινιο και στους ποσους βαθμους κελσιου? Χρειαζονται μεγαλοι καταψυκτες? Το ταισμα που γινεται μεσα στο σπιτι?? πως σκοτωνεις τα μικροβια εντος του σπιτιου, το πατωμα λερωνεται απο αιμα? το σπιτι αρχιζει να μυριζει σαν χασαπικο?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω καταψυχω ολα τα κρεατα γυρο στης 20 μερες στους -18 βαθμους. Το κοτοπουλο μπορει και λιγοτερο.
Ο Καταψυκτης του ψυγειο δεν καταφερνει συνηθος τοσο χαμηλες θερμοκρασιες.
Αυτος που εχω εγω, σε μια δροσερη γονια στην αποθηκη του σπιτου μου- τα καταφερνει ( εχω παρει ειδικο θερμομετρο για καταψυκτες).
Εγω ταιζω μεσα στο σπιτι. Ειναι 4 τα σκυλία και για να μην μου κουβαλανε τα κρεατα απο δω και κει- τους τα κανω κομματακια με μπαλτα. Σαν Τασ κεμπαπ= μπουκιες, και ετσι τρωνε στα μπολακια τους.
Τα μπολ ( μεταλλικα) πλενονται μετα ( αν και δεν αφηνουν ιχνους απο το φαι, τα κανουν λαμπικο) με καυτο νερο= η στο πλυντηριο πιατων.
Τα πατωματα μου σφουγαριζω ειτε με δεττολ, ειτε με topine, καμια φορα και με χλωρινη ( και ξεβγαλμα μετα με ξυδι) και δεν μυριζει σαν χασαπικο το σπιτι. Γενιικος δεν μυριζει. Εχω μαρμαρο στο πατομα.

Στην πρωτη μου γαλλιδα εδινα το κρεας σε ολοκληρα κομματια και τα εκοβε μονη της. Της ειχα μαθει να τρωει επανω σε πατακι ( κατι σαν κουρελουδες- τα εβαζα μονο για το φαι κατω) τις οποιες επλενα στο πλυντηριο μετα απο 2-3 μερες.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
@mpampiismarley, μπορείς να δώσεις αλλά το αποφεύγουν. Καλύτερα να μοιράσεις την τροφή σε δύο γεύματα, μια κοτόπουλο και μια ψάρι κατα την διάρκεια της ημέρας. Εμείς τρώμε ότι να'ναι, τα μπερδεύουμε όλα με όλα... χωρίς να λέω ότι αυτό είναι το ιδανικό.

@ruby, οτιδήποτε πάρω μένει 1-1.5μήνα στην κατάψυξη. Εκμεταλλεύουμε την κατάψυξη και πέρνω μεγάλες ποσότητες. Μέχρι να καταναλωθεί κάτι έχει περάσει αρκετός χρόνος στην κατάψυξη. Τώρα που πλησιάσει η ώρα για άλλο σκυλάκι θα αγοράσω δεύτερη καταψυξη...
Το τάισμα γίνεται στο δωμάτιο μου (το πιο ιερό μέρος στο σπίτι :D) απο μπωλακια τα οποία τοποθετούνται πάνω σε πλαστικά χαλάκια. Μετά απο κάθε τάισμα τα μπωλ πλένονται με νερό και τα πλαστικά με σαπούνι (2λεπτά υπόθεση).
Το δωμάτιο δεν μυρίζει γιατί το κρέας μένει το πολύ 1λεπτό στο δωμάτιο. Οι αποδείξεις καταστρέφονται γρήγορα και αθόρυβα :D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
Εμείς τρώμε στα σκυλοπιάτα μας που είναι κανονικά ανθρωπινα βαθιά πιάτα. (το κρέας κομμένα σε κομματάκια). Τα οποία μπαίνουν μετά στο πλυντήριο πιάτων αν και δεν έχει νόημα γιατί είναι γυαλισμένα. Τα πιάτα τα ακουμπάω σε πλαστικά σουπλά (για να μην κοπανάει το πιάτο στο πάτωμα) που πλένονται με σφουγαράκι και σπρέυ dettol (έβγαλε και η topine τέτοιο).
Το πάτωμα δεν λερώνεται - άντε να λερωθεί το σουπλά.
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Αντε να ταιζω το ροτ μου με κανονικο πιατο.....θα καταντησω σαν γκαρσονι απο το πηγαινε - ελα.....(1400γρ τροφης ειναι αυτα βλεπεις!)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αντε να ταιζω το ροτ μου με κανονικο πιατο.....θα καταντησω σαν γκαρσονι απο το πηγαινε - ελα.....(1400γρ τροφης ειναι αυτα βλεπεις!)
Τι νόμιζες, δηλαδή?
Γκαρσόνια δεν είμαστε (ήδη) για τα βλαστάρια μας?
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Γιαννη,απλα δεν θελω να το πιστεψω οτι με εκμεταλλευονται κατ'αυτο τον τροπο....;)
Οχι οτι με χαλαει.....
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Βρηκα προσφατα ενα μετρητη ποσοτητας φαγητου (δεν ξερω κατα ποσο ειναι εγκυρος αλα μου φαινεται ακριβης).
Calculate

καλησπερα παιδια!

σε ενα σκυλο 25 κιλα, 14 μηνων που χρειαζεται να παχυνει, τι ποσοστο % να βαλω?
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.151
10.125
Athens
καλησπερα παιδια!

σε ενα σκυλο 25 κιλα, 14 μηνων που χρειαζεται να παχυνει, τι ποσοστο % να βαλω?
Θα πρότεινα να ξεκινήσεις 4-5% και βλέπεις πως πάει. Αν αδυνατίζει αυξάνεις ανάλογα. Πάντως δεν ανήκει στην κατηγορία κουτάβι, οπότε μάλλον δεν χρειάζεται να πας σε 8%... Εκτός αν είναι πολύ αδύνατο...?
 


maounasn

Member
14 Ιουνίου 2013
15
0
Καλησπέρα παιδιά, εγώ μένω στην εξοχή θα αποκτήσω ένα cane corso και με ενδιαφέρει να κάνω barf. Στα γύρω χωράφια υπάρχουν αρνιά, κότες, μοσχάρια (όχι δίπλα δίπλα αλλά σε απόσταση 1-2 χιλιόμετρα, αρκετά είναι κ δικά μου:D) θα αντιμετωπίσω πρόβλημα? Δεν λέω πως θα το αφήνω μόνο του κ ας κάνει ότι θέλει, σίγουρα θα το πηγαίνω βόλτα από μικρό να μαθαίνει μυρωδιές (ειδικά το κοτέτσι είναι κ δίπλα) αλλά αν οι τροφές του αποτελείται από τέτοια ζώα δεν θα το έχει σαν "άχτι"?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.722
3.925
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δεν ειναι θεμα διατροφης, αλλα εκπαιδευσης και κοινωνικοποιησης. Ο δικος μου τρωει κοτοπουλι, αλλα δεν θα κυνηγησει ζωντανο κοτοπουλο να το φαει. Σχετικα, υπαρχουνσκυλια που τρωνε ξηρα και σκοτωνουν κοτοπουλα!
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Δεν ειναι θεμα διατροφης, αλλα εκπαιδευσης και κοινωνικοποιησης. Ο δικος μου τρωει κοτοπουλι, αλλα δεν θα κυνηγησει ζωντανο κοτοπουλο να το φαει. Σχετικα, υπαρχουνσκυλια που τρωνε ξηρα και σκοτωνουν κοτοπουλα!
Μας το απέδειξε σημερα ενας σκυλος που σκότωσε και τις 16 κότες που είχαμε :(
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Μας το απέδειξε σημερα ενας σκυλος που σκότωσε και τις 16 κότες που είχαμε :(
οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι
"ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που σκοτώνει χωρίς να πρόκειται να τραφεί!
τα σκυλάκια και τα ζώα είναι αγνότερα από τους κακούς ανθρώπους, γιατί δεν έχουν καταστραφεί από τον πολιτισμό!"

Το δικό μας ρεκορ είναι 28 σκοτωμένες κότες, φαγωμένες μία ή δύο...το ίδιο συμβαίνει και με αγέλες λύκων που ξεκληρίζουν όλο το μαντρί και τρώνε 1-2 πρόβατα...με όρκες που σκοτώνουν πληθυσμούς από φώκιες just for the fun of it...κλπ...κλπ
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.669
7.785
οοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοχι
"ο άνθρωπος είναι το μόνο ζώο που σκοτώνει χωρίς να πρόκειται να τραφεί!
τα σκυλάκια και τα ζώα είναι αγνότερα από τους κακούς ανθρώπους, γιατί δεν έχουν καταστραφεί από τον πολιτισμό!"

Το δικό μας ρεκορ είναι 28 σκοτωμένες κότες, φαγωμένες μία ή δύο...το ίδιο συμβαίνει και με αγέλες λύκων που ξεκληρίζουν όλο το μαντρί και τρώνε 1-2 πρόβατα...με όρκες που σκοτώνουν πληθυσμούς από φώκιες just for the fun of it...κλπ...κλπ
Καλά τώρα μην συγκρίνει τα ασύγκριτα. Όντως υπάρχουν κυνηγοί στο ζωικό βασίλειο που σκοτώνουν γιατί το ευχαριστιούνται όπως οι λύκοι, αλλά η καταστροφή που κάνει ο άνθρωπος είναι μαζική και δεν μπορεί να συγκριθεί με την καταστροφή που θα κάνουν τα ζώα σε έναν πληθυσμό.
 


mpoumpoulaoriginal

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
429
49
Βυρωνας
Καλησπέρα παιδιά, εγώ μένω στην εξοχή θα αποκτήσω ένα cane corso και με ενδιαφέρει να κάνω barf. Στα γύρω χωράφια υπάρχουν αρνιά, κότες, μοσχάρια (όχι δίπλα δίπλα αλλά σε απόσταση 1-2 χιλιόμετρα, αρκετά είναι κ δικά μου:D) θα αντιμετωπίσω πρόβλημα? Δεν λέω πως θα το αφήνω μόνο του κ ας κάνει ότι θέλει, σίγουρα θα το πηγαίνω βόλτα από μικρό να μαθαίνει μυρωδιές (ειδικά το κοτέτσι είναι κ δίπλα) αλλά αν οι τροφές του αποτελείται από τέτοια ζώα δεν θα το έχει σαν "άχτι"?
Αν το κοινωνικοποιήσεις σωστά δε θα έχεις κανένα πρόβλημα ό,τι και αν το ταιζεις. Αν όμως δεν το κοινωνικοποιήσεις σωστά τότε ο σκύλος σου θα τρώει barf από μόνος του!;)
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη