Baytril παρενέργειες


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Σκυλάκι γνωστού μου, ημίαιμο, βρίσκεται σε αγωγή με Baytril. Σήμερα, μετά από 4 ημέρες λήψης της αντιβίωσης έπαθε κάτι σαν επιληπτικό σοκ - έπεσε κάτω και είχε δυνατούς σπασμούς - οι οποίοι πέρασαν μέσα σε δευτερόλεπτα και μετά το σκυλί ήταν εντελώς καλά. Έχει περάσει κανένα τρίωρο και δεν έχει πρόβλημα.
Ο άνθρωπος δεν μπορεί να βρει το γιατρό του στο τηλέφωνο , ούτε τον δικό μου και με παρακάλεσε να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται το αντιβιωτικό γι' αυτή την αντίδραση.
Το σκυλί είναι 7 ετών και δεν είχε ξαναπάθει κάτι τέτοιο.
Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα αυτό:
Fluoroquinolones, such as baytril, can facilitate seizure activity in animals already prone to seizures and their usage should be limited accordingly.
Παίρνει το αντιβιωτικό λόγω πυρετού, αυξημένων λευκών και αιμοπεταλίων και φλεγμονής αν κατάλαβα καλά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 






spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Δύσκολα μπορεί να απαντηθεί κάτι τέτοιο μέσω ενός φόρουμ και με τόσο λίγα στοιχεία.

Η γνώμη μου είναι πως το λιγότερο πιθανό είναι να ευθύνεται το Baytril , όχι βέβαια απίθανο.

Καλό είναι να το αναφέρει στο γιατρό όταν τον βρεί , που ξέρει και το ιστορικό του σκύλου.Εάν οι κρίσεις επιμείνουν και είναι συχνές , σταματάει το φάρμακο και φροντίζει να κρατά το σκύλο ήρεμο , να πίνει νερό κανονικά και να καταγράφει την συχνότητα , την διάρκεια και την μορφή των κρίσεων.Να βρεί γιατρό σύντομα και να του περιγράψει τα παραπάνω.

Γενικά για κρίσεις μπορούν να εξεταστούν αίμα , ήπαρ , καρδιά και πιο συγκεκριμένα ανεμία , γλυκόζη , αβέστιο , ηλεκτρολύτες , τοξίνες.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ευχαριστώ για την απάντηση. Βρήκε το γιατρό, ο οποίος του είπε ότι δεν έχει σχέση το φάρμακο και ότι θα κάνουν εξετάσεις ασβεστίου νομίζω και σακχάρου.
Παρ' όλα αυτά ποια η γνώμη σου για το στοιχείο που παρέθεσα πιο πάνω? (αυτό που βρήκα στο ίντερνετ).

Edit: Εκτός απ' αυτό γίνεται επιληπτική κρίση χωρίς αφρούς και σάλια?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το baytril (πρόκειται για ισχυρό αντιβακτηριακο-χημειοθεραπευτικό) κακώς δίνεται για "ψύλλου πήδημα" όταν υπάρχουν εναλλακτικές. Το πήρε ο σκύλος μου για 15 ημέρες λόγω της προστατίτιδας και πραγματικά του το έδινα με κρύα καρδιά διότι προκαλεί συν τοις άλλοις αλλοιώσεις στις αρθρώσεις και ο σκύλος μου πάσχει ήδη από δυσπλασία αγκώνα. Το μη χείρον βέλτιστο στη δική μου περίπτωση, αλλά στην περίπτωση του σκύλου του φίλου σου ήταν απαραίτητο το Baytril?

Συνήθως χρησιμοποιείται για χρόνιες και υποτροπιάζουσες βακτηριακες λοιμώξεις του πεπτικού, του αναπνευστικού και του ουρογεννετικου καθώς και σε πυώδεις δερματίτιδες.

Έριξα μια ματιά στις ανεπιθύμητες ενέργειες και πουθενά δεν αναφέρονταν οι επιληπτικές κρίσεις παρά μόνο γαστρεντερικες διαταραχές, αμφιβλιστροειδοπαθεια και αλλοιώσεις στις αρθρώσεις.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
στην περίπτωση του σκύλου του φίλου σου ήταν απαραίτητο το Baytril?
Τι να πω... γιατρός είμαι?
Όμως γιατροί πρέπει να γίνουμε όλοι εδώ μέσα μου φαίνεται...
Μια απλή ίωση είχε το σκυλί.. :-|
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Παρ' όλα αυτά ποια η γνώμη σου για το στοιχείο που παρέθεσα πιο πάνω? (αυτό που βρήκα στο ίντερνετ).
Όπως έγραψα , σπάνια ευθύνεται για κρίσεις τέτοιου είδους αλλά όχι και απίθανο.

Εκτός απ' αυτό γίνεται επιληπτική κρίση χωρίς αφρούς και σάλια?
Ναί , γίνεται και μάλιστα είναι και το μεγαλύτερο ποσοστό.
Υπάρχει και επιληπτική κατάσταση χωρίς σπασμούς ακόμα (nonconvulsive status epilepticus).
 




Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Ναί , γίνεται και μάλιστα είναι και το μεγαλύτερο ποσοστό.
Υπάρχει και επιληπτική κατάσταση χωρίς σπασμούς ακόμα (nonconvulsive status epilepticus).
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας περιγράψεις πως το καταλαβαίνουμε;
Στοιχεία πάνω στον σκύλο (την ώρα της κρίσης) που βλέπουμε;
 


spyrodragon

Well-Known Member
27 Ιουλίου 2007
56
0
Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας περιγράψεις πως το καταλαβαίνουμε;
Στοιχεία πάνω στον σκύλο (την ώρα της κρίσης) που βλέπουμε;
Θα ανοίξουμε ένα θέμα για το συγκεκριμένο και θα γράψω όσο πιο συγκεκριμένα , ακριβέστερα και γρήγορα μπορέσω. :)

Θα το κάνω αργότερα. :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU