Beagle - Bassethound - Bulldog

Ποιο θα προτιμουσατε? και γιατι?


  • Total voters
    73

FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ektropefeas Beagle yparchei stin Ellada!
Ksero ego mia!

Gia to pos tha breis mia fyli pou se endiaferei, choris na katafygeis se Pet Shop, den einai kai toso dyskola.
Echo mia pelatissa pou ithele sonei kai kala Kerry Blue.
Kai meta apo 2 chronia psaksimo, epafes me ektrofeis kai ametrita tilefona-mails klp. pige stin Germania kai pire ena katapliktiko skyli.
Kai mechri tora kratei epafes me ton ektrofea.

Echeis Internet! Kai etsi mporeis na breis ametritous ektrofeis se olo ton kosmo.
Psakse polles selides, meletise pedigree, mathe Bloodlines, sinkrine fotografies.
Etsi tha mporeis na ksechoriseis meta apo ligo kairo kai tous kalous apo tous skartous ektrofeis.

Ean dikseis oti endiaferesai pragmatika, tha breis ektrofeis, na sou dinoun ena koutavi tous. Tha to gnoriseis mesa apo fotografies kai perigrafes tou ektrofea. Kai otan tha erthei, tha nomizeis, oti to ikseres panta.

Pigaine se kamia ekthesi! Tora to fthinoporo echei arketes.
Mila ekei me anthropous pou echoun tis files pou se endiaferoun.
Rota tous, apo pou echoun parei ta skylia tous kai ean mporoun na sou dosoun to tilefono tou ektrofea. Pare tote tilefono, zalise ton kai tha deis, oti tha petycheis. Isos na mporoun na boithisoun kai oi alloi anthropoi, pou echoun parei skylo apo kei.

Sigoura ola auta einai chronobora kai safos poly pio dyskolo apo to na pas se pet Shop kai na pareis ena diataragmeno kai arrosto koutabi, to opio to echoun parei se ilikia molis 4-5 evdomadon apo tin talaipori, episis arrosti kai diataragmeni mana tou, to echoun stivaksei se koutes kai metaferei sto agnosto.
Alla pios thelei mia tetioa evkoli lysi? Zoofilos den mporei na einai pantos!!
 


gwgw

Well-Known Member
FrenchieFan said:
Ektropefeas Beagle yparchei stin Ellada!
Ksero ego mia!
Gia to pos tha breis mia fyli pou se endiaferei, choris na katafygeis se Pet Shop, den einai kai toso dyskola.
Echo mia pelatissa pou ithele sonei kai kala Kerry Blue.
Kai meta apo 2 chronia psaksimo, epafes me ektrofeis kai ametrita tilefona-mails klp. pige stin Germania kai pire ena katapliktiko skyli.
Kai mechri tora kratei epafes me ton ektrofea.
Echeis Internet! Kai etsi mporeis na breis ametritous ektrofeis se olo ton kosmo.
Psakse polles selides, meletise pedigree, mathe Bloodlines, sinkrine fotografies.
Etsi tha mporeis na ksechoriseis meta apo ligo kairo kai tous kalous apo tous skartous ektrofeis.
Ean dikseis oti endiaferesai pragmatika, tha breis ektrofeis, na sou dinoun ena koutavi tous. Tha to gnoriseis mesa apo fotografies kai perigrafes tou ektrofea. Kai otan tha erthei, tha nomizeis, oti to ikseres panta.
Pigaine se kamia ekthesi! Tora to fthinoporo echei arketes.
Mila ekei me anthropous pou echoun tis files pou se endiaferoun.
Rota tous, apo pou echoun parei ta skylia tous kai ean mporoun na sou dosoun to tilefono tou ektrofea. Pare tote tilefono, zalise ton kai tha deis, oti tha petycheis. Isos na mporoun na boithisoun kai oi alloi anthropoi, pou echoun parei skylo apo kei.
Sigoura ola auta einai chronobora kai safos poly pio dyskolo apo to na pas se pet Shop kai na pareis ena diataragmeno kai arrosto koutabi, to opio to echoun parei se ilikia molis 4-5 evdomadon apo tin talaipori, episis arrosti kai diataragmeni mana tou, to echoun stivaksei se koutes kai metaferei sto agnosto.
Alla pios thelei mia tetioa evkoli lysi? Zoofilos den mporei na einai pantos!!
εχεις δικιο σε ολα!!
οχι δε με απασχολει αν ειναι χρονοβορο, απλα με αγχωνει το οτι δεν ξερω κανεναν.. δηλ ουτε εκτροφεα ουτε τπτ τπτ.. ουτε εχω γνωστους με καθαροαιμα ζωακια, που να πηγαινουν σε εκθεσεις και να τα προσεχουν ολα αυτα..δεν εχω παει ποτε σε εκθεση, και ουτε ξερω που πρεπει να κοιταω για να ειμαι ενημερη για καποια επερχομενη εκθεση..Οπως καταλαβαινεις σε αυτα τα θεματα ειμαι παντελως ασχετη..
καθε αρχη και δυσκολη που λενε..
ευχαριστω παντως παρα πολυ για τη βοηθεια και ειλικρινα επειδη μου αρεσαν παρα πολυ τα frenchie μπορεις σε παρακαλω να με εχεις υποψιν σου αν ακουσεις κατι?
ευχαριστω και παλι πολυ..
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
Το ξερω οτι πολλοι θα πουν.. , καλα τοσα αδεσποτα υπαρχουν, αν θες σκυλο παρε ενα, ετσι θα εκανε ενας φιλοζωος...
Μπορει να εχουν και δικιο..αλλωστε ολα μου τα ζωα αδεσποτα ηταν..ισως θα επρεπε να κανω παλι το ιδιο..
ισως οντως θα επρεπε να κανεις το ιδιο :) θα χαιρομουνα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μια μερα να εμπαινες εδω και να ελεγες "μολις εφερα τον κουταβο σπιτι!!!" και να εριχνες μια φωτο απο ενα τελειο μπασταρδακι(οκ, καποιο που να μη γινει μεγαλοσωμο) το οποιο θα δεις στο μελλον οτι θα παει πολυ καλα απο υγεια. οι στατιστικες λενε οτι τα ημιαιμα εμφανιζουν απειροελαχιστες κληρονομικες ασθενειες. κατα τα αλλα..... χαλαρα. χαρακτηρα τον πλαθεις, εκπαιδευση, ηρεμια, αγαπη,κλπ. και οσο για υγεια, ολα πανω στη διατροφη και την ασκηση παιζουν :)

εγω ψηφιζω ημιαιμο δαγκωτο :wink:
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
boxer said:
Το ξερω οτι πολλοι θα πουν.. , καλα τοσα αδεσποτα υπαρχουν, αν θες σκυλο παρε ενα, ετσι θα εκανε ενας φιλοζωος...
Μπορει να εχουν και δικιο..αλλωστε ολα μου τα ζωα αδεσποτα ηταν..ισως θα επρεπε να κανω παλι το ιδιο..
ισως οντως θα επρεπε να κανεις το ιδιο :) θα χαιρομουνα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μια μερα να εμπαινες εδω και να ελεγες "μολις εφερα τον κουταβο σπιτι!!!" και να εριχνες μια φωτο απο ενα τελειο μπασταρδακι(οκ, καποιο που να μη γινει μεγαλοσωμο) το οποιο θα δεις στο μελλον οτι θα παει πολυ καλα απο υγεια. οι στατιστικες λενε οτι τα ημιαιμα εμφανιζουν απειροελαχιστες κληρονομικες ασθενειες. κατα τα αλλα..... χαλαρα. χαρακτηρα τον πλαθεις, εκπαιδευση, ηρεμια, αγαπη,κλπ. και οσο για υγεια, ολα πανω στη διατροφη και την ασκηση παιζουν :)

εγω ψηφιζω ημιαιμο δαγκωτο :wink:
Καλά και τα αδέσποτα και ιμιαιμα! Σίγουρα υπάρχουν ανάμεσά τους πολλά αξιοαγαπιτα σκυλάκια. Όσο για τις αρρώστιες, δεν έχεις δίκιο! Και τα ιμιαιμα έχουν ότι μπορεις να φανταστείς! Έξαλλου τα περισσότερα σκυλιά που έρχομαι στο ιατρείο μας είναι ιμιαιμα. Πιατέλα, ED και ΉΔΗ, Allergies, Προβλήματά με τα νευρά/συκοτι έχουν και αυτά!

Και επίσης για τον χαρακτήρα δεν ισχύει αυτό που γράφεις. Και αυτός κλιρονομοειται σε μεγάλο βατημο( το έχουν δείξει έρευνές τον Petersen- Feddersen, Ziemen, Zobries,Bloch και άλλον) και το Πίο μικρο κομμάτι του πλάθεται. Αλλιώς θα έκαναν όλα τα σκυλιά για όλες τις" δουλείες".

Αντε κάνε με ένα λαγωνικό του Afghanistan Schutzdienst.
Ακόμα και εάν ασχολείσαι από πολύ μικρή ηλικία, δεν θα φτάσει ποτέ στο επίπεδο ενός Malinois.

Τα καθαρόαιμα είναι Πίο προβλέψιμα στην εξέλιξή τους!

@Gogo
Echeis PM
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
einai kati pou den exei apodeixtei alla statistika ta hmiaima parousiazoun poly poly poly ligotera problhmata ygeias se anti8esh me ta ka8aroaima.
kai malista akoma kai me a8lia diatrofh, zoun ena swro xronia.

gia rikste mia matia an ta pate kala me thn agglikh glwssa

http://en.wikipedia.org/wiki/Mixed-breed_dog#Health

http://www.boxerworld.com/forums/showthread.php?t=83615
θα επιμεινω σε αυτο που ειχα πει και σε αλλο τοπικ. :) αλλωστε εχω πολλους γνωστους με ημιαιμα που εχουν ζησει +- 15 χρονια, χωρις τις φοβερες ασθενειες των καθαροαιμων. οσο για το χαρακτηρα, φυσικα και ενα μερος του κληρονομειται. αλλα ειναι γενικα απιθανο ενα κουταβι που απο 2 μηνων εχει μεγαλωσει σε αριστο περιβαλλον(αγαπη, κοινωνικοποιηση με αλλα ζωα και ανθρωπους, παιδια, σωστη σειρα στην ιεραρχια, ΗΡΕΜΙΑ, κλπ.) να καταλήξει να γινει σκυλι που αναστατωνεται και θυμωνει με το φυσημα του ανεμου. το εχω διαβασει και απο εκπαιδευτες αυτο, αλλα αποδεικνυεται γενικα και στην πραξη. συγκεκριμενα, καποιοι εκπαιδευτες υποστηριζουν οτι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο τη ρατσα, πρωτο και κυριαρχο ρολο παιζει το πώς θα μεγαλωσει ενα σκυλι.

σιγουρα αξιζει τον κοπο να παρει ενα αδεσποτο και ταυτοχρονα θα εχει κανει και το ψυχικο.

εξαλλου δεν ειναι απειρη, εχει καποια εμπειρια με σκυλια. εγω επειδη δεν ειχα οταν αποφασισα να παρω, προτιμησα καθαροαιμο ωστε να μπορω να μελετησω καλα τον χαρακτηρα του πριν τον παρω και να ειμαι σιγουρη οτι δε θα κανω λαθη. φυσικα επαιξε τεραστιο ρολο οτι απο μικρη λατρευα τα μποξερ. κατα τα αλλα, αν ξαναεπαιρνα, θα επαιρνα ημιαιμο.

εννοειται, οτι ειναι στην κριση της γωγως ολα αυτα.
καθαροαιμα και ημιαιμα, ολα αξιζουν τον κοπο. αλλα οκ, φυσικα και δε θα της ελεγα να παρει μια διασταυρωση ποιμενικο καυκασου με κανε κορσο (παραδειγμα)
αλλωστε θελει σκυλο για σπιτι

οσο για την υγεια, σε γενικες γραμμες ειναι μια ζαρια... οπως και στους ανθρωπους. αλλα αναφερομαι σε στατιστικα στοιχεια οταν λεω για καλη υγεια και μακροζωια των ημιαιμων.
 


gwgw

Well-Known Member
εν μερη έχει δικιο η FrenchieFan, σιγουρα ειναι πιο προβλεψιμα, ακομη και στις αρρωστιες τους, ξερεις δηλ οτι αν παρεις πχ την ταδε ρατσα κατα πολυ μεγαλο ποσοστο, θα εχει τις συγκεκριμενες αρρωστιες της ρατσας..

Πιστευω οτι σιγουρα τα ημιαιμα ειναι ποιο ανθεκτικα, αλλωστε παντα ημιαιμο ειχα και με ταλαιπωρησαν παρα πολυ λιγο...

Τωρα οσο αφορα, χαρακτηρα, εκπαιδευση, ηρεμια, θα με συγχωρεσετε για αυτη μου την αλαζονεια, απλα επειδη παντα είχαμε σκυλο στο σπιτι, θεωρω οτι μπορω να κανω το οποιδηποτε σκυλι οπως το θελω (φυσικα με καποιες αποκλεισεις, αναλογα με τις προδιαθεσεις του), αρκει να του αφιερωσω παρα πολυ χρονο..

Παντως απο καθαροαιμο το γαλλικο προς το παρον ειναι στο νο1 των προτιμησεων μου, βεβαια οπως το κοβω θα αργησει λιγο να το αποκτησω, μαλλον κατα το χειμωνα το βλεπω ή και αργότερα, εκτος φυσικα και αν εκει που περπαταω ερωτευτω κανεναν αλητη...οπως εγινε και με τον Οδυσσεα..


Σας ευχαριστω παρα πολυ που με βοηθησατε να καταληξω σε μια ρατσα..και να ψαχνω ποιο συγκεκριμενα....να στε καλα!!
 


tassos277

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2008
67
0
Λοιπον τα beagle αφηνουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ τριχα και επειδη ειναι και κοντοτριχα,ειναι πολυ δυσκολο να την καθαρισεις ουτε με την ηλεκτρικη δε φευγουν τελειως απ τους καναπεδες,ειναι ομως αξιολατρευτα και πολυ γλυκα με αρκαιτες ομως απαιτησεις σε εκτονωση που αν δε του την προσφερεις δεν θα ειναι και τοσο χαρητωμενο.......Τα bassethound επισης χανουν αρκετη τριχα και απο αποψη ενεργητικοτητας ειναι η το ιδιο η λιγο λιγοτερο απ τα beagle(αυτο με την ενεργητικοτητα μη το βλεπεις και ευκολο.Η βολτα με το λουρακι στο παρκακι της γειτονιας δεν πιανεται για εκτονωση.Θα πρεπει να βρεις μια μεγαλη και ΑΣΦΑΛΗ περιοχη οπου θα μπορει ο σκυλος να παιζει,να τρεχει και να ξεδινει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια φορα την μερα)Οσο για τα μπουλντοκ τα προβληματα υγειας ειναι πολλα επομενως θα πρεπει να βρεις εναν παρα πολυ καλο ΕΚΤΡΟΦΕΑ(παρα πολυ δυσκολο επισης)ωστε να εισαι ΚΑΠΩΣ σιγουρη οτι θα ειναι υγειες

 






ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
επειδη εχω μπηγκλ το μονο σιγουρο ειναι οτι θα σε τρελανει με την καλη εννοια! ειναι πανεξυπνο, παιχνιδιαρικο, ολο ζωντανια! σαφως και δεν περναει απαρατηρητο!πραγματι αφηνει τριχα αρκετη, με τις βολτες του δεν εχω προβλημα, λατρευει το παιχνιδι με αλλα σκυλακια , εκπαιδευεται πολυ ευκολα, ενεργητικος αλλα τουλαχιστον εμενα δεν με κουραζει γτ νομιζω οτι εχω βρει τα κουμπια του αλλα ειναι και της υπομονης!:p
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δε σε καταλαβα
:confused::confused::confused:
Εννοεί ότι το θεμα είναι παμπάλαιο! Δημιουργήθηκε πριν από 2 σχεδόν χρόνια και εσύ το «ξέθαψες» με τη δημοσίευση σου!
Χιουμοράκι του Sir! ;):D
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Εννοεί ότι το θεμα είναι παμπάλαιο! Δημιουργήθηκε πριν από 2 σχεδόν χρόνια και εσύ το «ξέθαψες» με τη δημοσίευση σου!
Χιουμοράκι του Sir! ;):D
ειμαστε φτοιαγμενοι ο ενας για τον αλλον, τελος!!!
 
















Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981