Beaphar No Stress Collar Dog


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Ο κάθε άνθρωπος που παίζει με το κουτάβι πιστεύω πως όταν νιώσει ότι το παιχνίδι βγαίνει εκτός ελέγχου θα σταματήσει από μόνος του ή θα δείξει σημάδια ότι δεν είναι άνετος. Ωστόσο εφόσον είναι κουτάβι μου φαίνεται απολύτως λογικό να θέλει να δαγκώνει τους πάντες (εγώ να φανταστείς όταν την πήρα και δάγκωνε νόμιζα ότι ήταν προβληματική γιατί δεν είχα ιδέα ότι τα κουτάβια δαγκώνουν), και όμως πολλοί καλεσμένοι που είχα στο σπίτι συγκεκριμένα για να παίξουν μαζί της που ήθελαν, εκνευριζόντουσαν κάποια στιγμή με το δάγκωμα και την επαιρνά εγώ στην αγκαλιά μου και άφηνα να δαγκώνει εμένα. Πάντως μπορείς να τους πεις συγκεκριμένα ότι για να μην τους δαγκώνει τόσο να κρατάνε ένα παιχνίδι και να το κουνάνε από πάνω του και αυτό θα προσπαθήσει να το τραβήξει και να το πιάσει (εμένα πάλι για τα χέρια μου πήγαινε όταν κρατούσα παιχνίδι). Μάλλον επειδή τα χέρια είναι μονίμως σε κίνηση τους ενισχύει το prey drive και τους φαίνονται πιο ενδιαφέρον.
Το ίδιο κι εγώ προσπαθώ να τον απομακρύνω από τους επισκέπτες και δαγκώνει εμένα. Κι εμένα τα χέρια μου κυνηγάει. Μόνο αν έχω φαγητό, πάει στο φαγητό
 


AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Θα σου δώσω μια άλλη οπτική με βάση αυτά που λες, θες την κρατάς, θες την πετάς.

Εσύ/εσείς εφαρμόζετε όλα αυτά που σου έχουμε προτείνει όλοι όσοι γράψαμε, και δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω. Οι καλεσμένοι και η μητέρα σου τα εφαρμόζουν επίσης; Το κακό είναι ότι αν δεν υπάρχει συνέπεια κάθε μα κάθε φορά, το κουτάβι δεν παίρνει το μήνυμα. Δηλαδή αν εσύ κάθε φορά που σε δαγκώνει στα χέρια τον παρατάς να κοπανιέται μόνος του, ο καλεσμένος σου θα πεί "έλα μωρέ κουτάβι είναι, μην το μαλώνεις" και θα αφήσει το κουτάβι να του χώσει δυο δαγκωνιές ακόμα. Ε, έτσι δε θα δεις προκοπή.

Το ίδιο με τη μητέρα σου. Είναι από πάνω του να του αρχίζει τα μη και μη, και μόλις το δει να πλησιάζει το καλώδιο να του αποσπά την προσοχή με ένα παιχνίδι για παράδειγμα;
Για τις ώρες που δε μπορείς να ασχοληθείς μαζί του, πάρε κρέιτ. Και για την ασφάλειά του, και για την ψυχική σας ηρεμία. ΕΞήγησε στους καλεσμένους ότι ο μικρός πάει σχολείο για την ώρα, όσο για τους ξένους στο δρόμο, ένα ευγενικό "όχι ευχαριστώ" και ξεμπέρδεψες.
Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι κάνουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες
 
  • Haha
  • Like
Reactions: GRDANE and sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι κάνουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες
Κατά βάση ξέρεις τι κάνουν... επιτρέπουνόλα όσα απαγορεύεις εσύ, και μπουκώνουν ένα σκασμό λιχουδιές γιατί "είναι στην ανάπτυξη" :LOL:

Καλή συνέχεια με το κουτάβι!
 




AnastasiaArd

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2021
49
14
49
Κατά βάση ξέρεις τι κάνουν... επιτρέπουνόλα όσα απαγορεύεις εσύ, και μπουκώνουν ένα σκασμό λιχουδιές γιατί "είναι στην ανάπτυξη" :LOL:

Καλή συνέχεια με το κουτάβι!
Έτσι ακριβώς. Ευχαριστώ πολύ!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3