Belcando mastercraft


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Καλημέρα σε όλη την παρέα!! Έχω πολύ καιρό να μπω αλλά ξέρω ότι σε κάτι τέτοιες απορίες είσαστε οι πρώτοι! Γνωρίζεται αυτήν την τροφή? Είναι καινούρια αν έχω καταλάβει καλά.. Εγώ στον Αιζακ δίνω την acana sport & agility μιας και ήρθαμε για σεζόν στην Ζάκυνθο και από το πολύ τρέξιμο έχασε μέσ; σε μια εβδομάδα 5 κιλά!! Οπότε σκέφτηκα ότι χρειάζεται κάτι πιο δυνατό... Γνώρισα έναν τύπο ο οποίος μου θεοποιήσει αυτήν την τροφή λοιπόν της belcando και με έχει βάλει σε σκέψεις... Ποια είναι η άποψη σας?
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Αυτά λέει στα συστατικα:
Μονοπρωτεϊνική τροφή με 80% φρέσκο ψαχνό κρέας βοδινού, 20% ολιστικά συστατικά & super foods και 0% σιτηρά (Grain-free). Ιδανική για ενήλικους σκύλους με κανονική ή έντονη δραστηριότητα αλλά και για ευαίσθητους σκύλους ή με αλλεργίες.



Σύνθεση: Φρέσκο βοδινό κρέας (80 %), Αμάραντος (5,5 %), Άλευρο πίσων, Άλευρo φασολιών (Vicia faba), Ρεβίθια αποξηραμένα, Ζύμη ζυθοποιίας αποξηραμένη (1%, Πηγή β-γλυκανών και μαννάν-ολιγοσακχαριτών), Θαλάσσιο ζωοπλαγκτόν αλεσμένο (Κριλ 0.8%), Αποξηραμένοι λοβοί χαρουπιών, Αποξηραμένα στέμφυλα μήλων, Όξινο φωσφορικό ασβέστιο, Κενταύριο έλαιο, Καρποί Chia (Super food) (0.4%), Λαχανικά αποξηραμένα (Σύνολο: 0.3%; Καρότα, Δαυκί, Παντζάρι, Πράσο), Ασβεστούχα θαλάσσια φύκη (0.3%, Lithothamnium calcareum), Ζύμη υδρολυμένη, Αποξηραμένα φύκη (0,2 %, Chlorella vulgaris), Χλωριούχο νάτριο; Βατόμουρα (0,06 %), Άγρια μούρα αποξηραμένα (Σύνολο: 0,06%, Σόρβο, Κυνόρροδα, Βατόμουρα, Μούρα αφροξυλιάς, Σταφίδες), Βότανα αποξηραμένα (Σύνολο: 0,06%, Φύλλα τσουκνίδας, Ρίζες γεντιανής, Κενταυροβότανα, Χαμομήλι, Μάραθο, Κύμινο, Ιξοβότανα, Αχιλλειοβότανα, Φύλλα βατομουριάς), Χλωριούχο κάλιο, Yucca schidigera, Εκχύλισμα ελιάς (0.003%, Olea europaea).
 




ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Καλές είναι και οι δύο. Απλά μην πιστεύεις οτι το 80% κρέας είναι πραγματικό. Ειδικά στην belcando, το πραγματικό ποσοστό θα είναι κάπου στο 30 με 37%. Καλό, αλλά όχι αυτό που διαφημίζουν. Μεταξύ των δυο θα διάλεγα την alpha spirit διότι με τη μέθοδο παραγωγής της, τα συστατικά της δεν εκτίθενται σε τοσο3 υψηλές θερμοκρασίες οπότε θα έχουν διατηρήσει περισσότερα θρεπτικά στοιχεία.
Αν όμως ο σκύλος έχασε βάρος με την acana που έχει 35% πρωτεΐνη και 22% λίπος, δεν νομίζω ότι θα πάρει βάρος με καμία από τις δύο. Στη θέση σου θα με απασχολούσε η απότομη απώλεια βάρους. 5 κιλά σε μια βδομάδα είναι πολλά για άνθρωπο πόσο μάλλον για έναν σκύλο, ακόμα και αν είναι ενεργητικός. Μήπως να το κοίταζες με έναν κτηνίατρο;
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Καλές είναι και οι δύο. Απλά μην πιστεύεις οτι το 80% κρέας είναι πραγματικό. Ειδικά στην belcando, το πραγματικό ποσοστό θα είναι κάπου στο 30 με 37%. Καλό, αλλά όχι αυτό που διαφημίζουν. Μεταξύ των δυο θα διάλεγα την alpha spirit διότι με τη μέθοδο παραγωγής της, τα συστατικά της δεν εκτίθενται σε τοσο3 υψηλές θερμοκρασίες οπότε θα έχουν διατηρήσει περισσότερα θρεπτικά στοιχεία.
Αν όμως ο σκύλος έχασε βάρος με την acana που έχει 35% πρωτεΐνη και 22% λίπος, δεν νομίζω ότι θα πάρει βάρος με καμία από τις δύο. Στη θέση σου θα με απασχολούσε η απότομη απώλεια βάρους. 5 κιλά σε μια βδομάδα είναι πολλά για άνθρωπο πόσο μάλλον για έναν σκύλο, ακόμα και αν είναι ενεργητικός. Μήπως να το κοίταζες με έναν κτηνίατρο;
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!! Δεν τα έχασε τα κιλά με την acana παίρναμε μια άλλη (primordial) τώρα στα κιλά του είναι τέλειος! Και πάλι ευχαριστώ πολύ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3