Belgian shepherd dog


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Το όνομα Βελγικός Ποιμενικός μπορεί να αναφερθεί σε οποιαδήποτε από τα ακόλουθα τέσσερα σκυλιά. Το Groenendeal, το Tervuren, το Malinois και το Laenkenois. Σε μερικές χώρες θεωρούνται τέσσερις διαφορετικές ποικιλίες τριχωμάτων της ίδιας ράτσας. Το Groenendeal αναπτύχθηκε από τον Nicholas Rose, ένα εκτροφέα από το χωριό Groenendeal του Βελγίου. Αυτό το σκυλί έχει χρησιμοποιηθεί ως τσοπανόσκυλο, στην αστυνομική εργασία, στους πολέμους, στην ανίχνευση ναρκωτικών ουσίων, στην αναζήτηση και τη διάσωση και ως οικογενειακός σύντροφος και φύλακας. Σήμερα το Groenendeal και το Tervuren χρησιμοποιούνται συνήθως ως σύντροφοι και το Laekenois και το Malinois ως φύλακες.


ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
: Και οι τέσσερις παραλλαγές είναι του ίδιου μεγέθους και χαρακτήρα αλλά διαφέρουν τα τριχώματά τους. Το κομψό Groenendeal είναι ένα μυώδες μαύρο σκυλί, γεροδεμένο αλλά όχι βαρύ. Είναι ευκίνητο και κινείται με υπερηφάνεια. Είναι ύψους μεταξύ 56 και 64 εκ., βάρους μεταξύ 20 και 30 κιλών και το αρσενικό είναι μεγαλύτερο από το θηλυκό. Το άφθονο διπλό τρίχωμα είναι μαύρο και μπορεί να έχει μικρά άσπρα σημάδια στο στήθος, το πηγούνι ή τα δάχτυλα. Τα τριγωνικά αυτιά είναι στητά.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ: Αυτή η ράτσα είναι έξυπνη, πιστή, στοργική και ήρεμη. Είναι κυρίαρχο και γενναίο από τη φύση του. Η κυριαρχία του ιδιοκτήτη πρέπει να επιβληθεί αμέσως για να είναι η συμβίωση ήρεμη και ειρηνική. Μόλις γίνει κατανοητό ποιος είναι ο κυρίαρχος είναι απίστευτα πιστό και υπάκουο. Είναι επιφυλακτικό με τους ξένους και πολύ προστατευτικό και αυτό το κάνει καλό φύλακα. Είναι καλό με τα παιδιά που γνωρίζει από κουτάβι. Πρέπει να περνάει αρκετό χρόνο με την οικογένεια καθημερινά και μπορεί να πάθει άγχος εάν μένει μόνο του για μεγάλο χρονικό διάστημα.

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΒΕΛΓΙΚΟΥ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΥ: Το Groenendeal είναι ένα δυνατό, υγιές σκυλί αλλά μπορεί να είναι προσβληθεί από κληρονομικές ασθένειες όπως η δυσπλασία ισχίων ή γονάτων, η ατροφία του αμφιβληστροειδούς και μπορεί να εμφανίσει επιληψία. Επειδή μαδάει χρειάζεται τακτικό βούρτσισμα. Είναι πολύ δραστήριο και το να περπατήσει μόνο, δεν το ευχαριστεί και δεν του ικανοποιεί την ανάγκη για άσκηση. Δεδομένου ότι τείνει να επιβάλλει την κυριαρχία του, η επαγγελματική εκπαίδευση συνιστάται.


Ειδικότερα για τα Tervuren:
http://www.i-love-dogs.com/dog-breeds/Belgian-Tervuren.html

Ν.
 








Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
ΜΑΚΗΣ said:
και γιατί έβαλες το πρότυπο του γκρένενταλ????????? :lol: :lol: :lol: :lol:
Είναι το μόνο που βρήκα στα ελληνικά.

Αν δεις πιο κάτω έχω βάλει link ειδικά για τα Tervuren, αλλά είναι στα αγγλικά.

Ν.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
mallinois said:
TO ΒΕΛΓΙΚΟ GROENENDAEL:

ΓΕΝΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ : Η πρώτη εντύπωση για το Βέλγικο Τσοπανόσκυλο είναι ενός καλά ισορροπημένου, συμπαγούς σκυλιού, με κομψή εμφάνιση και ένα εξαιρετικά υπερίφανο κράτημα του κεφαλιού και του λαιμού.Είναι ένα δυνατό, ευκίνητο ζώο με ωραίους μυς, ξύπνιο και γεμάτο ζωντάνια.Ολόκληρη η κορμοστιασιά του δίνει την εντύπωση δύναμης και αντοχής χωρίς όγκο.Το αρσενικό σκυλί είναι κάπως πιο εντυπωσιακό και πιο μεγάλο από το αντίστοιχο θηλυκό.Η σκύλα πρέπει να έχει μια χαρακτηριστικά θυληκιά εμφάνιση.

ΜΕΓΕΘΟΣ :Ύψος :61 εώς 66 (αρσενικά) , 56 εώς 61 (θηλυκά).
Βάρος :25 εώς 37kg ,ανάλογα με το ύψος.

ΤΡΙΧΩΜΑ :Μεσαίο-μακρύ, ίσιο, με μαλακό υπόστρωμα, μαύρο.

ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ :Στη σχέση του με τους ανθρώπους είναι παρατηρητίκο και προσεκτικό με τους ξένους, αλλά όχι ανήσυχο.Δεν δείχνει φόβο ή δειλία.Δεν δείχνει μοχθηρία με εκδήλωση αδικαιολόγητων ή απρόκλητων επιθέσων.Πρέπει να είναι προσιτό, να διατηρεί τη θέση του και να δείχνει εμπιστοσύνη στην πρασπάθεια να το πλησιάσουν χωρίς να την κάνει το ίδιο.Με εκείνους που γνωρίζει είναι εξερετικά στοργικό και φιλικό, επιδιώκει την προσοχή τους και είναι πολύ κτητικό.Είναι δραστήριο, άγρυπνο, έξυπνο, πρόθυμο να δουλέψει, πολύ ζωηρο και παρατηρητικο.

ΤΟ ΒΕΛΓΙΚΟ MALINOIS:

ΓΕΝΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ:Το Βέλγικο Μαλινουά είναι ένα καλά ισορροποιμένο, τετράγωνο σκυλί, με κομψή εμφάνιση και με εξαιρετικά υπερήφανο κράτημα του κεφαλιού και του λαιμού.Το σκυλί είναι δυνατό, ευκίνητο, με ωραίους μυς, ξύπνιο και γεμάτο ζωντάνια.Στέκεται καλά και στα τέσσερα πόδια και, όταν το βλέπετε από το πλάι, η επάνω γραμμή του σώματος, τα μπροστινά και τα πισινά ποδιά μοιάζουν πολύ να σχηματίζουν ένα τετράγωνο.Ολόκληρη η κορμοστασιά του δίνει κάπως την εντύπωση βάθους και αντοχής χωρίς όγκο.Το αρσενικό σκυλί είναι κάπως πιο εντυπωσιακό και μεγάλο από το αντίστοιχο θηλυκό.

ΜΕΓΕΘΟΣ: Ύψος :61 εώς 67 (αρσενικά), 56 εώς 62 (θηλυκά).
Βάρος :26 εώς 38kg, ανάλογα με το ύψος.

ΤΡΙΧΩΜΑ :Κοντό με μαλακό υπόστρωμα, πυρόξανθο ή γκριζοκάστανο με μαύρες άκρες στην τρίχα, μαύρη μουσούδα και μαύρα αυτιά.

ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ : Η σωστή ιδιοσυγκρασία είναι βασική για τον εργατικό χαρακτήρα του Βέλγικου Μαλινουά.Η ράτσα έχει αυτοπεποίθηση και δεν επιδεικνύει ούτε δειλία ούτε επιθετικότητα σε νέες καταστάσεις.Το σκυλί μπορεί να είναι επιφυλακτικό με τους ξένους, αλλά στοργικό με τους δικούς του ανθρώπους.Από τη φύση του είναι προστατευτικό για την οικογένεια και την περουσία τους, χωρίς να είναι υπερβολικά επιθετικό.Το Βέλγικο Μαλινουά έχει σφοδρή επιθυμία για εργασία και ανταποκρίνεται γρήγορα στις εντολές του αφεντικού του.Η ράτσα αυτή είναι παρατηρητική, γενναία, σκληρή, καλός φύλακας, έξυπνη, πρόθυμη για εργασία, έχει μεγάλη αντοχή και σφυχτούς δεσμούς με τους δικούς της ανθρώπους.


ΤΟ ΒΕΛΓΙΚΟ TERVUREN:

ΓΕΝΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ: Η πρώτη εντύπωση για το Βέλγικο Τερβύρεν είναι εκαίνη ενός καλά ισορροποιμένου,μετρίου μεγέθους σκύλου, με κομψή εμφάνιση.Είναι ένα δυνατό και ευκίνητο ζώο.Το αρσενικό πρέπει να δείχνει αναμφίβωλα αρρενωπό.Το θηλυκό πρέπει να έχει χαρακτηριστικά θηλυκιά εμφάνιση.Το Βέλγικο Τερβύρεν πρέπει να αντανακλά τις ιδιότητες της ευφυϊας, του θάρρους, της εγρήγορσης και της αφοσίωσης στο αφεντικό του.Στην έμφυτη ικανότητα του να φυλάει τα κοπάδια, πρέπει να προστεθεί η προστατευτικότητα προς το αφεντικό και την περιουσία του, χωρίς να είναι υπερβολικά επιθετικό.Είναι άγρυπνο, προσεκτικό και κινείται πάντα όταν δεν ελέγχεται με εντολή.

ΜΕΓΕΘΟΣ: Ύψος:61 εώς 66 (αρσενικά), 56 εώς 61 (θυληκά).
Βάρος:22 εώς 35kg, ανάλογα το ύψος.

ΤΡΙΧΩΜΑ:Μεσαίο-μακρύ, ίσιο, με μαλακό υπόστρωμα, πυρόξανθο ή γκριζοκάστανο με μαύρες άκρες στην τρίχα και μαύρη μουσούδα.

ΙΔΙΟΣΥΓΡΑΣΙΑ: Στη σχέση σχέση του με τους ανθρώπους είναι παρατηρητηκό και προσεχτικό με τους ξένους, αλλά όχι ανήσυχο.Δεν δείχνει φόβο ή δειλιά.Με εκείνους που γνωρίζει είναι εξαιρετικά στοργικό και φιλικό.Εφυής, δραστήριος, ευαισθητός, γενναίος, πρόθυμος, παρατηρητηκός, καχύποπτος με τους ξένους, δένεται στενά με την οικογένεια.

ΤΟ ΒΕΛΓΙΚΟ LAKINOIS:

Ένα ισορροποιμένο σκυλί μεσέων διαστάσεων, με αρμονικές αναλογίες, έξυπνο, αγροτικό, συνηθισμένο στη ζωή στο ύπαιθρο, φτιαγμένο να αντέχει στις καιρικές συνθήκες των εποχών και τις ατμοσφαιρικές μεταβολές που είναι τόσο συχνές στο βελγικό κλίμα.Με την αρμονία της σωματικής του διάπλασης και το περήφανο κράτημα του κεφαλιού του , το Βέλγικο Ποιμενικό Σκυλί πρέπει να δίνει την εντύπωση εκείνης της ρωμαλέας κομψότητας που έγινε η κληρονομιά των επίλεκτων αντιπροσώπων μιας ράτσας εργατικών σκυλιών.Πέρα από την εγγενή ικανότητα να φυλάει κοπάδια, έχει την πολύτιμη ιδιότητα να είναι ο καλύτερος φύλακας σκύλος ιδιοκτησίας.Όταν χρειάζεται, υπερασπίζεται ανυποχώρητα και με ζέση, χωρίς τον παραμικρό δισταγμό, το αφεντικό του.Είναι άγρυπνο και προστατευτικό, η ματιά του είναι ξύπνια και ερευνιτική, υποδηλώνοντας την ευφυϊα του.

ΜΕΓΕΘΟΣ: Ύψος :εώς 62cm (αρσενικα), εώς 58cm (θηλυκά).
Βάρος:22 εώς 34kg, ανάλογα το ύψος.

ΤΡΙΧΩΜΑ: Τραχύ, πυρόξανθο και γριζοκάστανο με σκούρες ραβδώσεις στο ρύγχος και την ουρά.

ΙΔΙΟΣΥΓΚΡΑΣΙΑ:Αυτή η ράτσα είναι παρατηρητική, σκληρή και θαραλέα, πρόθυμη για εργασία, καλός φύλακας, ανθεκτική, ζωηρή, έξυπνη, κυριαρχική και δένεται πολύ με την οικογένεια.
 


Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Επειδή θα φιλοξενίσω 2 βέλγικα το Σ-Κ που μας έρχετε, θα ήθελα να ρωτήσω πόση άσκηση χρειάζονται καθημερινά.
Τα σκυλιά είναι 8 και 10 ετών (αρσενικό και θηλυκό) και το δεύτερο έχει λάμα στο μπροστινό πόδι και είναι και παχουλούλικο.

Πιστεύετε οτι οι 3 καθημερινές βόλτες που ούτος η άλλος κάνουμε με τον μικρούλι μας θα φτάνουν; (15' πρωί, 30-40' το απόγευμα, 15' το βράδυ).

Επίσης θέλω να ρωτήσω εάν το King Coat είναι καλή λύση για να βγάλω μπόλικη τρίχα που έχουν (πέρα απο το ατελείωτο βούρτσισμα).
 




ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Έχω μια ερώτηση προς τους ιδιοκτήτες βέλγων.

Ο Μανού είναι 4 με 5 μηνών και 12 κιλά. Το πρωί που δουλεύω λόγω του προβλήματος του υγρού στον αγκώνα (τα πλακάκια απαγορεύονται διά ροπάλου) τον έχω περιορισμένο στον κήπο σε ένα σημείο 12x5 μέτρα με χώμα, χορτάρι και 2 στρώματα μέσα στο σπιτάκι του για να είναι στα μαλακά. Του έχω βάλει γύρω γύρω κάτι καγκελα με ύψος ένα μέτρο για να μην πηγαίνει στις πλάκες τις υπόλοιπης αυλής, ενώ από το δρόμο τον χωρίζει μάντρα μπετόν ύψους 1,80 και πάχους 30 εκατοστά.

Το θέμα είναι ότι σήμερα το πρωί τον είδα να ετοιμάζεται να κάνει σάλτο μορτάλε πάνω από τα κάγκελα τα οποία έχουν το τριπλό ύψος από αυτόν :eek::eek:.

Φυσικά έβαλα από κάτω κάτι τσιμεντόλιθους αλλά μου δημιουργήθηκε το εξής ερώτημα:

Αν τώρα πηδάει τα κάγκελα σε 1 χρόνο τι θα κάνει;;;; :confused::confused::confused:

Η μάντρα που έχω φτιάξει όπως είπα και πριν είναι 1,80 και σε κάποια σημεία φτάνει και τα 2,50 μέτρα. Αν όμως ξεκινάμε έτσι τότε φοβάμαι ότι όταν μεγαλώσει δεν θα το έχει απλά δίπορτο αλλά τρίπορτο :rolleyes:
 
Last edited:


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Είναι η φυλή τέτοια που βγάζει σκυλιά ακροβάτες;;; Τους έχετε όλοι μέσα στο σπίτι συνέχεια ή έχετε πεντάμετρους φράχτες;;
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θοδωρη,

καλο θα ηταν να μη τα καταφερει να πηδηξει τα καγκελα... γιατι αν το κανει εστω και 1 φορα... θα τον ψαχνουμε μετα στα χωραφια :rolleyes: Οποτε εκανες την καλυτερη κινηση να βαλεις τους τσιμεντολιθους;)
Νομιζω με το 1,80 δε θα εχεις προβλημα ακομα και οταν μεγαλωσει :D
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Θοδωρη,

καλο θα ηταν να μη τα καταφερει να πηδηξει τα καγκελα... γιατι αν το κανει εστω και 1 φορα... θα τον ψαχνουμε μετα στα χωραφια :rolleyes: Οποτε εκανες την καλυτερη κινηση να βαλεις τους τσιμεντολιθους;)
Νομιζω με το 1,80 δε θα εχεις προβλημα ακομα και οταν μεγαλωσει :D
όχι όχι αν περάσει τα κάγκελα πάλι μέσα στην αυλή θα είναι με 1,80 μέτρα μάντρα γύρω του. Το πρόβλημα είναι ότι θα ήταν σε σημείο με πλάκες αντί με χώμα και χορτάρι. Βέβαια αυτό προς το παρόν λύθηκε ;)

Απλά θορυβήθηκα για το τι θα γίνεται στο μέλλον :confused:

Πάντως γενικώς μου δημιούργησε την εντύπωση ότι σε κάνα χρόνο αν κάποιος κακοπροαίρετος τον πειράξει από το δρόμο θα κάνει γενέθλια... :eek:

Τέσπα θα τον τσεκάρω και αν τον δω ότι έχει τη μαντρα για πλάκα, θα βάλω πρόσθετο συρματόπλεγμα (δεν με παίρνει για κάγκελα γιατί θα χρειαζόμουν πολλά λεφτά)
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
Οι μήνες περνούν, ο μαυρούλης μεγαλώνει :D και από κοντά μεγαλώνουν οι απορίες μου.

Είναι πια 7 μηνών και από 3,5 που τον έχω έχω ακούσει το γαύγισμα του μετρημένες 5 φορές :confused: 2 φορές που είχε ξετρελαθεί από το παιχνίδι και άλλες 3 που άκουσε κάτι σκυλιά να γαυγίζουν όταν έβλεπα κάτι βίντεο με σκύλους στον υπολογιστή και έτρεχε γύρω γύρω μεσα στο σπίτι να δει που στο καλό βρίσκονται :D

Κόσμος μπαίνει κόσμος βγαίνει στο σπίτι αυτός ξάπλα να μασουλάει κάποιο κόκκαλο ή να κοιτάζει πάντα ξαπλωμένος να δει τι κάνουμε. όταν περνάνε σκυλιά από έξω αυτός σηκώνει για ένα δεύτερο το κεφάλι και μετά συνεχίζει το σκάψιμο ή οτιδήποτε άλλο σοβαρό έχει να κάνει :D

Στη βόλτα όταν μας γαβγίζουν σκυλιά από μάντρες ή κήπους με τραβάει πολύ δυνατά να πάμε προς το μέρος τους να δει τι είναι αλλά αντί να γαυγίζει κλαψουρίζει. Επίσης στο σπίτι ακούει στο 80% των εντολών που του δίνω (ακόμα και με απλές αλλά συγκεκριμένες χειρονομίες) αλλά έξω η υπακοή του πέφτει στο 15% :(

Το σκυλί μένει απόγευμα βράδυ στο σαλόνι και το πρωί που είμαι στη δουλειά μου στην αυλή. Επίσης δεν το έχω αγριέψει ποτέ και γενικώς περνάει τις μέρες του με αγάπη, φροντίδα και προδέρμ.


Πως σας ακούγονται όλα αυτά;
υπάρχει πρόβλημα που δεν γαυγίζει; μήπως είναι μικρούλι ακόμα; βέβαια μιας φίλης μου το γκρένενταλ γαυγίζει από 50 ημερών συνέχεια και το γκρένενταλ που αγόρασε ο απέναντι μου πριν κάνα μήνα γαυγίζει και αυτό συνέχεια και είναι τρεις μήνες μικρότερο από το δικό μου :confused:
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εμένα πάντως μια χαρά μου φαίνονται!
Κουταβος με τα όλα του, κοινωνικός και μια χαρά!

Γιατί θες να γαυγίζει;
Καλύτερα δεν είναι έτσι;
Έχουμε πλάκα πάντως...αν δεν γαυγίζουν λέμε γιατί δεν γαυγίζουν, αν γαυγίζουν λέμε γιατί γαυγίζουν...τίποτα δεν μας ικανοποιεί!
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
ε εντάξει ούτε εγώ θέλω να πολυγαυγίζει γιαυτό και δεν έδωσα σημασία μέχρι τώρα αλλά επειδή βλέπω οτι το συνεχίζει και εκεί που άλλα σκυλιά γαυγίζουν αυτός κάνει ένα απαλό κλαψούρισμα ή αδιαφορεί εντελώς, έλεγα μήπως του λείπει κάτι ορμονολογικό ή μήπως δεν κάνω κάτι σωστά.

Βλέπεις, δεν έχω ξαναμεγαλώσει σκυλο και έχω μηδενική εμπειρία, αν όμως όλα αυτά είναι φυσιολογικότατα τότε είμαι πολύ χαρούμενος... :D

γενικώς παίζει ρόλο η φυλή στο γαύγισμα; δηλαδή τα γκρενενταλ είναι έτσι σιωπηλά και απλά τα άλλα δύο είναι εξαίρεση; ή είναι απλά θέμα ψυχολογίας και ήρεμου κλίματος στο σπίτι;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
το γκρένενταλ δεν είναι απο τα ''γαυγισιάρικα'' σκυλιά. Δεν γαυγίζουν χωρίς λόγο!
(Ο Ακίρα είναι 3 χρόνων και ζήτημα να τον έχω ακούσει σε όλη την ζωή του 5 φορές να γαυγίζει. Όμως πάντα προειδοποιεί με μουγκρητό....)
Μάλλον τα σκυλιά των γειτόνων και της γνωστής σου έχουν πρόβλημα και όχι το δικό σου.

το ότι κλαψουρίζει και σε τραβάει προς τα άλλα σκυλιά είναι γιατί ο φιλαράκος σου είναι πολύ περίεργος ( γιατί είναι γκρένενταλ) και κοινωνικός, χωρίς φοβίες γιατί ......τον μεγάλωσες με στοργή και προδέρμ όπως λες.

υπ΄όψην ότι είναι πάραπολύ ανθρωποκεντρικά, έξυπνα και εκπαιδεύσιμα σκυλιά (με εξαίρεση τις κακές εκτροφές των βέλγων όπου οι ιδιοκτήτες τα βλέπουν ΟΛΑ!) . Είσαι πολύ τυχερός....
 




ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
επειδή είμαστε .....ιδιαίτερα σκυλιά....!!!
http://www.bsdaofgb.co.uk/bsdfaq.htm
πολύ έξυπνο λινκ :):):)

σε συνέχεια όσων έγραψα την περασμένη εβδομάδα περί μη γαυγίσματος και ήρεμου σκυλιού ήρθε η απάντηση από τον ίδιο χθες.

Είχαμε πάει για βόλτα στο βουνό και όπως προχωρούσαμε σε ένα μονοπάτι εγώ, η κοπέλα μου και ο μικρός ακούσαμε από πολύ ψηλά κάποια γαυγίσματα και είδαμε 2 ελληνικούς ποιμενικούς μέσα σε μια μάντρα με κάγκελα να τρέχουν προς τα πάνω δηλαδή αντίθετα από εμάς. Στην αρχή ανησυχήσαμε αλλά βλέποντας τα κάγκελα και ότι τα σκυλιά αντί να κατεβαίνουν προς εμάς ανέβαιναν προς την κορυφή είπαμε σιγά σιγά να συνεχίσουμε.

Δυστυχώς μέσα σε 20 δευτερόλεπτα μας βγήκαν από την κάτω μεριά του δρόμου 2 άλλοι ελλ. ποιμενικοί και ένας καυκάσου γαυγίζοντας εκκωφαντικά και ασταμάτητα, ενώ σε δέκα δευτερόλεπτα ήρθαν από την πάνω πλευρά του μονοπατιού οι 2 ελλ. ποιμενικοί που είχαμε δει αρχικά (προφανώς προς την πλευρά της κορυφής υπήρχε άνοιγμα στη μάντρα γιαυτό και τους είδα να τρέχουν προς τα εκεί)

Βρεθήκαμε δηλαδή ξαφνικά περικυκλωμένοι από 5 αρκούδες εγώ να ουρλιάζω μήπως φοβηθούν και να βρίζω τον εαυτό μου που δεν είχα πάρει κάποιο ξύλο μαζί μου, η κοπέλα μου να τους πετάει νερό από ένα μπουκαλάκι μήπως τα τρομάξει και ο Μανού;

Ο Μανού, τον οποίο είχα αφήσει πίσω μου ώστε να τον προστατέψω από τους κατσαπλιάδες, ξαφνικά με προσπερνάει και κάνει επίθεση πάνω στον ένα ελληνικό και στον καυκάσου που ήταν που ήταν προς την πλευρά που είχαμε παρκάρει το αυτοκίνητο δείχνοντας δόντια, γρυλλίζοντας και γαυγίζοντας γεμάτος λύσσα και τρέλα :eek::eek::eek: προσπάθησα να τον συγκρατήσω αλλά αυτός με παράσερνε σε ένα απίστευτο μαρς. Αυτή του η επίθεση μάλλον τους ξάφνιασε, με συνέπεια να οπισθοχωρήσουν και να σπάσει ο κύκλος γύρω μας.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα αρχίσαμε και εμείς να οπισθοχωρούμε προς το αμάξι φωνάζοντας πιο δυνατά και κάτι η οργή του Μανού, κάτι οι φωνές, κάτι το νερό που πέταγε η κοπέλα μου κάναμε μια απόσταση 5 μέτρων από τα σκυλιά-ντουλαπες. Σε αυτή τη φάση ο Μανού γυρνάει και αρχίζει να τρέχει ξέφρενα προς το αμάξι τραβόντας με και μένα μαζί αφήνοντας την κοπέλα μου πίσω, η οποία όμως δείχνει να τα έχει καθηλώσει με το νερό :confused:

Στα επόμενα 30 δευτερόλεπτα είμαστε όλοι μέσα στο περικυκλωμένο από τα σκυλιά αμάξι σώοι και αβλαβείς αλλά με κομμένα γόνατα και τους καρδιακούς παλμούς στο 180, με το Μανού να κάθεται σοβαρός και να τους κοιτάει με φοβερή συγκέντρωση γρυλίζοντας υποχθόνια μέσα από τα τζάμια.


Συμπέρασμα: Δεν ξέρω πόσο φοβήθηκε ο πιτσιρίκος αλλά μου έκανε εντύπωση το πως ρίχτηκε στη φωτιά παρόλο που εγώ τον είχα καλύψει με το σώμα μου. Δεύτερον, όταν συνεχίσαμε τη βόλτα μας στη γειτονιά μας πια και του γαύγισε ένα άλλο μαντρόσκυλο από μια παλιά βιοτεχνία δεν αγχώθηκε καθόλου και συνέχισε το γνωστό του μύρισμα γύρω γυρώ απτόητος, άρα προφανώς κατάλαβαίνει πότε κινδυνεύει και πότε όχι.

Μια απορία, σε όποιους έχουν βέλγους και τους έχει τύχει παρόμοιο σκηνικό, ο πιτσιρίκος είναι 7 μηνών αν ήταν 3 ετών τι θα συνέβαινε; πως θα τον συγκρατούσα από το να με πετάξει κάτω; τι θα έπρεπε να κάνω; να τον αφήσω ελεύθερο;

ΥΓ. Τα 5 αρκουδόσκυλα μπορεί να μας ψόφησαν από την τρομάρα αλλά ήταν πανέμορφα... ;)
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95