Betadine surgical scrub


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Το χρησιμοποιω συχνα , τοσο σε μενα οσο και στο σκυλο μου.

Τρεις φορες την εβδομαδα , πλενω την στενη ουρα του με betadine σαπουνι ..αφηνω τον αφρο πανω για 3-4 λεπτα , ξεπλενω και στεγνωνω καλα και μετα βαζω sudocrem.

To ιδιο κανω και στις πατουσες του ...φουλ betadine και καλο ξεπλυμα/στεγνωμα.

Το θεωρω ενα ασφαλη,οικονομικο και αποτελεσματικο τροπο να διατηρω αυτες τις περιοχες καθαρες.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Πολύ δυνατό αντισηπτικό.
Εγώ προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιούσα ούτε στον εαυτό μου (δεν διαταράσσει τη χλωρίδα του δέρματος?) ούτε στο σκύλο.
Δεν είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς κάποιο άλλο προϊόν με ελαφρές αντισηπτικές ιδιότητες?
 


βάσω

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2008
244
0
Θα συμφωνήσω με τη ROTTIE,γενικά τα αντισηπτικά δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται σε καθημερινή βάση, γιατί κάνουν τις περιοχές στις οποίες χρησιμοποιούνται πιο ευαίσθητες στα μικρόβια
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Παιδια , ισως να εχετε δικιο ...η αληθεια ειναι οτι ρωτησα τον κτηνιατρο μου αν μπορω να χρησιμοποιησω το betadine (και μου ειπε ναι) ...δεν τον ρωτησα αν μπορω να το χρησιμοποιω συνεχως :-|

Παντως κανει σιγουρα δουλεια γιατι η ουρα καθαρισε και δεν τον ενοχλει πια.
Τις πατουσες τις πλενω για τους μηκυτες των δακτυλων που ειναι σε εξαρση το φθινοπωρο (λογω υγρασιας κλπ).

Θα ξαναρωτησω τον κτηνιατρο και θα σας πω.
 


YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
το χαμομήλι είναι επίσης πολύ ήπιο αντισηπτικό, φυτικό και ακίνδυνο. Σου το λέω ως εναλλακτική.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
το έχω ξαναπεί antibacter πιο ήπιο από το betadine και το dettol είναι μάπα.
3 φορές την εβδομάδα είναι πολύ... μέχρι και σύγκαμα μπορείς να του προξενήσεις.

1 φορά την εβδομάδα αραίωσε το σε λεκάνη με χλιαρό νερό, 2 καπάκια σε 1 1/2L νερού και βούτα μέσα τα ποδαράκια του και ξέπλυνε ΚΑΛΑ.

εγώ το χρησιμοποιώ και για το πλύσιμο της πετσέτας του - παιχνίδια - χαλάκι - κουβερτούλα (και για σφουγγάρισμα :p:p:p και για πλύσιμο χεριών :p:p:p)
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Καλό και οικονομικό αλλά όχι για τόσο συχνή χρήση.Εκτός και εαν υπάρχει δερματικό πρόβλημα προς θεραπεία.Εαν το δέρμα του σκύλου είναι υγιές μπορείς να χρησιμοποιείς ένα απαλό ουδέτερο υγρό καθαρισμού.Ως πρόληψη μπορείς να χρησιμοποιείς το Βetadine μια φορά το μήνα.Τα αντιμικροβιακά-αντιμυκητιακά σκευάσματα πρέπει να τα χρησιμοποιούμε με φειδώ γιατί διαφορετικά συμβάλλουμε στην ανάπτυξη ανθεκτικών μικροβιων-μυκήτων.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Παει το betadine , κοπηκε :) θα το χρησιμοποιω ,οπως λες , καθε μηνα.

Το ιδανικο θα ηταν να εβρισκα υγρα μαντηλακια καθαρισμου με ηπια αντιβακτηριακη δραση καταλληλα για σκυλια ...χρησιμοποιω μωρομαντηλα αλλα αυτα βγαζουν μονο την βρωμια που φαινεται.
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Η κτηνίατρος-δερματολόγος μου έχει πει για τους μύκητες των δακτύλων να τους κάνω που και που ένα ποδόλουτρο με νεροξιδο. Περίπου 1 φορά το μήνα όταν έχει πολύ υγρασία και έχουν περπατήσει δε υγρό γρασίδι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU