Bianca


Status
Κλειδωμένο θέμα

l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Παραλογισμός ε? Οκ
Δηλαδη πας ενα σκυλι στον γιατρο γιατι κανει διαροια (παραδειγμα τυχαιο) και σου λέει ο γιατρος...."κατι θα εφαγε και το πηραξε, αλλα... κανε και μια αξονικη γιατι δεν μπορω να αποκλεισω οτι την προκαλει καρκινος στο στομαχι ή στο εντερο..." και θα εισαι εσυ η παραλογη που δεν θα κανεις αξονικη!
Ο παραλογισμός έγκειται στο καρκίνος=ευθανασία.
Τα υπόλοιπα που γράφεις στην απάντηση σου σε μένα μάλλον είναι απάντηση σε κάποιον άλλο γιατί εγώ δεν υποστήριξα να κάνεις αξονική.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Εγώ πάντως @kostillos (γιατί σε τρώει) πάρα πολύ πρόσφατα, τον πήγα για κάποιους σποραδικούς εμετούς. Και μάντεψε. Είχε_με έμφαση στο "είχε"_ καρκινάκι. Και μπαίνει στα 13 ε; Και σημερα που μιλάμε, είναι πιο πύρκαυλος από ποτέ.

Και λίιιιγο πιο παλιά, όταν το καλό μου το αγόρι με το ζόρι ζούσε, είχα όλη την πρόθεση του κόσμου, να τον έχω κοντά μου, με όποιο δικο μου κόστος, για όσο χρειαστεί. Σύντομα όμως κατάλαβα, ότι αυτή μου η επιθυμία, δεν ήταν το καλύτερο για το αγόρι μου! Και αποχωριστήκαμε!

Και προχθές κυριολεκτικά που λες, χαιδευόμουν στον δρόμο (μην πεταχτειτε...δεν είχα άλλους παρέα) με μια μεγαλόσωμη υπερχαρουμενη σκυλίτσα, που κούναγε το κωλί της σαν τρελλή. Οταν έκανε βήματα φεύγοντας, κατάλαβα ότι της έλειπε ένα πίσω ποδι. Εκείνη, μάλλον δεν το έχει καταλάβει ποτέ.

Και όσοι σου έχουν μιλήσει εδώ, έχουν τις εμπειρίες να ξέρουν τι σου λένε. Εφόσον μπήκες να παραθέσεις τον προβληματισμό σου, πρέπει έστω να το σέβεσαι.

Αυτό που δεν γίνεται να αμφισβητείς, είναι ότι όλοι ανεξαιρέτως, νοιαζόμαστε για το καλό του σκυλου σου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ααααα ξέχασα κι ένα γομάρι, που το """"""κράταγε""""""" τόσο με το ζόρι ένας κυριούλης, που όταν μας είδε και θέλησε να μας κάνει ντου, είδαμε όλοι τον χάρο με τα μάτια μας. Μπροστινό του έλειπε αυτουνού, αλλά καθολου δεν τον ενδιαφέρει. Εδώ στην γειτονιά τον έχω και έκτοτε μου 'χει κοπεί το χαμόγελο :ROFLMAO:

@l.Kyveli άσε τα sad φατσάκια :p
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
Δηλαδη πας ενα σκυλι στον γιατρο γιατι κανει διαροια (παραδειγμα τυχαιο) και σου λέει ο γιατρος...."κατι θα εφαγε και το πηραξε, αλλα... κανε και μια αξονικη γιατι δεν μπορω να αποκλεισω οτι την προκαλει καρκινος στο στομαχι ή στο εντερο..." και θα εισαι εσυ η παραλογη που δεν θα κανεις αξονικη!
εαν το σκυλι ειχε συνεχεις διαρροιες επι βδομαδες ας πουμε, και ειχε κανει αιματολογικες και βιοχημικες και δεν ειχαν βρει κατι που να δινει μια οριστικη αιτιολογιση, τοτε ΝΑΙ, θα ηταν παραλογη να ΜΗΝ κανει ΚΑΙ αξονικη. οταν βαζουμε ενα ζωο στη ζωη μας, ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να κανουμε τα παντα για αυτο. αν δηλαδη το παιδι σου ή ενας αγαπημενος σου ανθρωπος ειχε καρκινο, θα ελεγες ευθανασια αν ηταν νομιμο; ή θα το προσπαθουσες; ή μηπως εισαι απο αυτους που σκεφτονται πως τα ζωα ειναι κατωτερα οποτε δεν τειθεται καν λογος για το αν θα εκανες ευθανασια η οχι σε ενα σκυλι με καρκινο επειδη.......... ειναι σκυλι, και σιγα μωρε, τι εγινε; εγω ρωταω και δινω τροφη για σκεψη, απλα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ααααα ξέχασα κι ένα γομάρι, που το """"""κράταγε""""""" τόσο με το ζόρι ένας κυριούλης, που όταν μας είδε και θέλησε να μας κάνει ντου, είδαμε όλοι τον χάρο με τα μάτια μας. Μπροστινό του έλειπε αυτουνού, αλλά καθολου δεν τον ενδιαφέρει. Εδώ στην γειτονιά τον έχω και έκτοτε μου 'χει κοπεί το χαμόγελο :ROFLMAO:

@l.Kyveli άσε τα sad φατσάκια :p
Για τα μικρά γραμματάκια ήταν, ξέρω και ξέρεις που πήγαινε!
 
  • Like
Reactions: mareco


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Καναμε την πρωτη ενεση Librela.

Ο παραλογισμός έγκειται στο καρκίνος=ευθανασία.
Ολως τυχαιως, ενω περιμεναμε, ηρθε ενα γερμανικο ποιμενικο για ευθανασια.
Αιτια: καρκινος.
Ετων: 11
Ξεκινησε απο ενα καρκινακι (8 μηνες πριν) και παρα τις θεραπειες γεμισε παντου!

Αυτό που δεν γίνεται να αμφισβητείς, είναι ότι όλοι ανεξαιρέτως, νοιαζόμαστε για το καλό του σκυλου σου.
Σας ευχαριστώ.
Ενω εγω δεν νοιαζομαι και ηρθα εδω για να μου το υπενθυμισει η/ο καθε Ans.... και να με επαναφερει στη ταξη!

@TheBestBoi ....δεν σου απαντω για να μην εχουμε (κι άλλες) εντασεις.
Απλα θα σου πω (οι παλαιοτεροι ισως να το θυμουνται γιατι το εχω αναφερει) οτι η Bianca δεν ειναι το πρωτο μου σκυλι. Το προηγουμενο, η Κόρη, έζησε 17 χρονια έχοντας περασει καλαζαρ τοτε που δεν εβρισκες καν τις ενεσεις...και οι γιατροι ελεγαν ευθανασια γιατι το σκυλι ηταν 11 οταν της το βρηκαν! (σου δίνω κι εγω τροφη για σκεψη, απλα ...)

Και να σας πω και κατι....δεν φταιτε εσεις (όσοι...) που με λετε... "ελεφαντα"... Εγω φταιω που καθομαι να σας αποδειξω οτι δεν ειμαι!

Ελεφαντας θετε (κατα το το πορτακαλαδα θετε του Γκιωνακη)? Ελέφαντας! Χαλαώ εγω χατηρι?
 
Last edited:


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
833
695
Το δεν αγαπας το σκυλι σου δεν ειναι χαρακτηρισμος η αποψη μου ειναι. Το γελοια ειναι χαρακτηρισμος. Να ξερουμε και τι λεμε.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Το δεν αγαπας το σκυλι σου δεν ειναι χαρακτηρισμος η αποψη μου ειναι. Το γελοια ειναι χαρακτηρισμος. Να ξερουμε και τι λεμε.
Ναι ειναι χαρακτηρισμος της αποψης σου. Ξεκαθαρος και πολυ ευγενικος!
 
  • Like
Reactions: Ans


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Ολως τυχαιως, ενω περιμεναμε, ηρθε ενα γερμανικο ποιμενικο για ευθανασια.
Αιτια: καρκινος.
Ετων: 11
Ξεκινησε απο ενα καρκινακι (8 μηνες πριν) και παρα τις θεραπειες γεμισε παντου!
And your point is... :unsure:
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Απλα το ανεφερα....:cool:
Για να δηλώσεις κάτι; Για να αποδείξεις κάτι; Ωραία θα σου πω και εγώ για τον σκύλο της κολλητής μου που θεραπεύτηκε με χημειοθεραπείες από καρκίνο. Και για δικό μου άνθρωπο με καρκίνο στο πάγκρεας μη εγχειρίσιμο που ζει τρία χρόνια μετά τη διάγνωση με άριστη ποιόττηα ζωής και με θεραπείες όταν χρειάζεται. Δεν είναι ο καρκίνος η ασθένεια που όλοι τρέμαμε 10 χρόνια πριν. Ναι, είναι επικίνδυνη και δυνητικά θανατηφόρα αλλά παλεύεται πλέον με πολύ καλές προγνώσεις και αποτελέσματα.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Για να δηλώσεις κάτι; Για να αποδείξεις κάτι; Ωραία θα σου πω και εγώ για τον σκύλο της κολλητής μου που θεραπεύτηκε με χημειοθεραπείες από καρκίνο. Και για δικό μου άνθρωπο με καρκίνο στο πάγκρεας μη εγχειρίσιμο που ζει τρία χρόνια μετά τη διάγνωση με άριστη ποιόττηα ζωής και με θεραπείες όταν χρειάζεται. Δεν είναι ο καρκίνος η ασθένεια που όλοι τρέμαμε 10 χρόνια πριν. Ναι, είναι επικίνδυνη και δυνητικά θανατηφόρα αλλά παλεύεται πλέον με πολύ καλές προγνώσεις και αποτελέσματα.
Ευχομαι να ειναι καλα το σκυλι της κολλητης σου για πολλα χρονια!
Προφανως αυτοι που είδα εγω σήμερα, ήταν....ατυχοι....
Και η αληθεια ειναι πως πιο συχνα ακους οτι σκυλια με καρκινο ζουνε σαν αυτο της κολλητης σου, απο οτι πεθαινουν. Σωστα?????
ΥΓ
Δεν ειναι τυχαίο οτι ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ για τον καρκινο σε ανθρώπους, παρότι διαβαζω κι απο εσενα κι απο τον/την TheBestBoi.....αναφορες.....
Παντα υπάρχει η εξαιρεση, που επιβεβαιωνει τον κανονα!
 






Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οποιος μπορεί να κοιμηθεί ήσυχος γνωρίζοντας πως δεν έκανε τα πάντα για το σκύλο του, με γεια του με χαρά του. Τα σχεδόν 17 χρόνια που έζησε ο σκύλος μου, παλέψαμε πολλά, μέχρι και καρότσι του πήρα στο τέλος να βγαίνουμε βόλτες, πολλά χρήματα πήγαν σε φάρμακα, κτηνιάτρους, συμπληρώματα που το κόστος που γράφεις εσύ εδώ είναι αστείο, και τα καταφέρναμε, μέχρι το περασμένο Μάιο που δυστυχώς δεν τα κατάφερε... αλλά το παλέψαμε κι αυτό, μέχρι την τελευταία του πνοή. Και τι δεν θα έδινα να ήταν ακόμα δίπλα μου. Οπότε όχι, προσωπικά δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί να κοιμηθεί ήσυχος κάποιος που μόλις μάθει τη διάγνωση του σκύλου του προχωράει αμέσως σε ευθανασία και μάλλον δεν θα το καταλάβω ποτέ.


Το άλλο όμως που μου κάνει εντύπωση εδώ είναι γιατί λύσσαξες με το ότι ο σκύλος σου έχει καρκίνο αφού κανένας δεν το είπε αυτό (εκτός απ' τον πρώτο κτηνίατρο που είπε πως υποπτεύεται) και τι ακριβώς θες να σου πούμε άλλο απ' αυτά που έχουν ήδη ειπωθεί. Να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται ότι το μόνο που θέλεις είναι να μπαίνεις σε αντιπαραθέσεις.
 




kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Το άλλο όμως που μου κάνει εντύπωση εδώ είναι γιατί λύσσαξες με το ότι ο σκύλος σου έχει καρκίνο αφού κανένας δεν το είπε αυτό (εκτός απ' τον πρώτο κτηνίατρο που είπε πως υποπτεύεται) και τι ακριβώς θες να σου πούμε άλλο απ' αυτά που έχουν ήδη ειπωθεί. Να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται ότι το μόνο που θέλεις είναι να μπαίνεις σε αντιπαραθέσεις.
o_Oo_Oo_O
Εγω λύσσαξα με το οτι ο σκυλος μου εχει καρκινο?

Οκ.
Χαρηκα που τα ξαναειπαμε και θα σας ενημερωσω για το ποτε κι εαν εκανε δουλεια το Librela.
Σας ευχαριστώ όλους/ολες, για το ενδιαφερον (το εννοω, δεν το λεω ειρωνικα)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και η αληθεια ειναι πως πιο συχνα ακους οτι σκυλια με καρκινο ζουνε σαν αυτο της κολλητης σου, απο οτι πεθαινουν. Σωστα?????
Για τα άτομα που αγαπάς, είτε σκύλοι είναι είτε γάτες, αφήνω τους ανθρώπους απέξω λοιπόν, κάνεις αυτό που είναι δυνατόν και ελπίζεις. Τέλος. Αυτός είναι ο κανόνας. Ούτε εγώ σου απέδειξα κάτι με ένα παράδειγμα ούτε εσύ.
Καλή επιτυχία με το Librela.
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU