BITEWORK VIDEOS


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Οι ασκησεις για ερεθιστες ειναι ενα προγραμμα απο μονο του και περιλαμβανουν ενδυναμωση κορμου,πολυ streching και kalisthenics. Δυστηχως ομως πολλοι απο εμας μπαινουμε στην εκπαιδευση χωρις ζεσταμα και μετα απο λιγα χρονια πονανε τα κοκαλα μας. Προσωπικα αρχιζω να εχω προβληματα στα γονατα απο τα δαγκωματα στο Ring καθως και ωμους. Στο παραπανω βιντεο KNPV1-1 ο ερεθιστης εβγαλε τον ωμο του με τον Kimbo. Αρρωστια......:)
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Καποιος ανεφερε (ο ΜΑΚΗΣ μαλλον)για αφιλοκερδως εκπαιδευση απο τους ερεθιστες στο κλαμπ του εξωτερικου. Το 2001 στην Ολλανδια το ποσο ηταν 5€(κατα αντιστοιχια) στον σκυλο, για τον ερεθιστη. Συνηθως μια τυπικη μερα στο κλαμπ συμμετειχαν 10-15 σκυλοι, οποτε καντε τα μαθηματικα....:)
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Οι απορίες της άσχετης με το άθλημα... :-?

-Γιατί σχεδόν όλα τα σκυλιά στα βιντεάκια (στα 2 πρώτα τουλάχιστον) ήταν Malinois (άντε και κάποια Γ.Π.)?

-Το να πάρει ο σκύλος το μανίκι και να φύγει θεωρείται καλό?

-Είχα κι εγώ την ίδια σκέψη με την Chloe... Δεν παθαίνουν κάτι τα σκυλιά από όλα αυτά τα τινάγματα? Είπατε συνήθως όχι, αλλά η αλήθεια είναι ότι μόνο που τα έβλεπα νόμιζα ότι κάνουν κρακ τα δικά μου κόκκαλα! :p

-Οι άνθρωποι που κάνουν αυτή τη δουλειά, βρίσκουν ασφαλιστική πρόθυμη να τους ασφαλίσει? :D

Τα 2 δεύτερα εννοείται ότι μένουν και αναπάντητα, τα 2 πρώτα αν έχει κάποιος διάθεση να τα εξηγήσει θα ήθελα όντως να τα μάθω.

Όσο για τα... φλέγοντα θέματα...

Η μόνη λογική εξήγηση που μου έρχεται για το τι δουλειά είχε η εικόνα με τις ύαινες είναι ότι ήταν μια (αποτυχημένη ίσως) προσπάθεια να δείξει την αντίθεση ανάμεσα στον σωστό και τον λάθος τρόπο να ασχολείται κάποιος με δυνατά ζώα :rolleyes:

Και όχι, δεν το θεωρώ λάθος να ανεβαίνουν τέτοια βίντεο στο forum. Δεν νομίζω ότι δείχνουν κάτι κακό... Σπορ είναι. Οι σκύλοι το απολαμβάνουν πιθανότατα περισσότερο από τους ανθρώπους ;) Ακόμα κι αν έδειχναν κάτι κακό όμως (έχουν ανέβει π.χ. και ντοκιμαντέρ για τις κυνομαχίες), τι σημαίνει αυτό? Ότι ανεβάζουν οι χρήστες του forum, το ανεβάζουν για να σχολιαστεί. Όχι για να προτείνουν στον καθένα να το κάνει!
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Χωρίς να είμαι και ο πλέον αρμόδιος να απαντήσω, θα το παλέψω λίγο...

Οι απορίες της άσχετης με το άθλημα... :-?

-Γιατί σχεδόν όλα τα σκυλιά στα βιντεάκια (στα 2 πρώτα τουλάχιστον) ήταν Malinois (άντε και κάποια Γ.Π.)?

Τα Malinois είναι ίσως τα πιο κατάλληλα σκυλιά για αυτή τη δουλειά. Ένα καλό Malinois διαθέτει εκρηκτικότητα, prey drive και δάγκωμα. Συνδυάζει δε και ένα ελαφρύ σκαρί με πολύ δύναμη. Επίσης είναι και μια ράτσα που δεν έχει τσακιστεί τόσο πολύ από την εκτροφή για pet, αλλά εκτρέφονται ως εργασιακά σε μεγαλύτερο ποσοστό από τους γερμανικούς ποιμενικούς πια. Δεν είναι τυχαίο ότι τα τελευταία χρόνια, οι περισσότεροι πρωταθλητές είναι Malinois. Δε σημαίνει ότι είναι η μόνη φυλή, με τα Γ/Π, τα Rottweiler, τα Ντομπερμαν αλλά και άλλα, να κάνουν καλή δουλειά.

-Το να πάρει ο σκύλος το μανίκι και να φύγει θεωρείται καλό?

Επειδή ο σκύλος παίζει, το να δαγκώσει το μανίκι και να το κερδίσει, είναι η επιβράβευσή του

-Είχα κι εγώ την ίδια σκέψη με την Chloe... Δεν παθαίνουν κάτι τα σκυλιά από όλα αυτά τα τινάγματα? Είπατε συνήθως όχι, αλλά η αλήθεια είναι ότι μόνο που τα έβλεπα νόμιζα ότι κάνουν κρακ τα δικά μου κόκκαλα! :p

Η εκπαίδευση είναι πάρα πολύ σταδιακή από πολύ μικρή ηλικία. Τα σκυλιά δυναμώνουν και δένουν σταδιακά και γίνονται... αθληταράδες :D Όχι ότι δεν υπάρχουν τραυματισμοί, αλλά αυτοί μπορεί να συμβούν και σε ένα οποιοδήποτε σκυλί που π.χ. τρέχει σε ένα χωράφι. Μια λακούβα για παράδειγμα μπορεί να προκαλέσει σοβαρότατο τραυματισμό, όχι απλά ένα σπασμένο πόδι :(

-Οι άνθρωποι που κάνουν αυτή τη δουλειά, βρίσκουν ασφαλιστική πρόθυμη να τους ασφαλίσει? :D

:D:D:D:D:D

Τα 2 δεύτερα εννοείται ότι μένουν και αναπάντητα, τα 2 πρώτα αν έχει κάποιος διάθεση να τα εξηγήσει θα ήθελα όντως να τα μάθω.

Όσο για τα... φλέγοντα θέματα...

Η μόνη λογική εξήγηση που μου έρχεται για το τι δουλειά είχε η εικόνα με τις ύαινες είναι ότι ήταν μια (αποτυχημένη ίσως) προσπάθεια να δείξει την αντίθεση ανάμεσα στον σωστό και τον λάθος τρόπο να ασχολείται κάποιος με δυνατά ζώα :rolleyes:

Και όχι, δεν το θεωρώ λάθος να ανεβαίνουν τέτοια βίντεο στο forum. Δεν νομίζω ότι δείχνουν κάτι κακό... Σπορ είναι. Οι σκύλοι το απολαμβάνουν πιθανότατα περισσότερο από τους ανθρώπους ;) Ακόμα κι αν έδειχναν κάτι κακό όμως (έχουν ανέβει π.χ. και ντοκιμαντέρ για τις κυνομαχίες), τι σημαίνει αυτό? Ότι ανεβάζουν οι χρήστες του forum, το ανεβάζουν για να σχολιαστεί. Όχι για να προτείνουν στον καθένα να το κάνει!
Στα άλλα συμφωνώ απολύτως! :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95