Centaurus

Member
21 Νοεμβρίου 2017
18
1
29
Αποφασισα να παρω μπλε γαλλικο μπουλντογκ.

(κραξτε ελευθερα :D)

Εχω ακουσει για τα πιθανα προβληματα υγιειας του μπλε γαλλικου, και ναι γνωριζω οτι δεν ειναι αναγνωρισμενο επισημα σαν γαλλικο μπουλντογκ και οτι το χρωμα θεωρειται γεννετικη ανωμαλια.

Παρ'αυτα, ειμαι σε αναζητηση. Στην Ελλαδα ουτε για συζητηση δεν υπαρχουν προφανως.

Εχω βρει σε Αγγλια, εχοντας αποκλεισει καποιες επιλογες οι οποιες δεν φαινοντουσαν αξιοπιστες.

Ως τωρα εχω βρει τον εξης εκτροφεα που φαινεται αξιοπιστος:

bluefrenchiesuk.com

Η επομενη γεννα τους ειναι καλοκαιρι του 2018 ομως με βαση οτι μου ειπαν. Οποτε παει αυτο. Το αφηνω για κανεναν που θα ψαχτει στο μελλον. Πιθανολογω θα σας φανει χρησιμο.

Επισης, θα συστηνα αποφυγη του εξης ιστοτοπου και σκυλεμπορα:

http://www.frenchbulldogbreed.net/

Ειναι καποιος τυπας ονοματι Alex απο Σερβια, που στελνει κουταβακια παγκοσμιως κατω απο την ονομασια vanila flowers bulldogs. Ομολογω οτι η παρουσιαση της σελιδας του ειναι υπερβολικα πιστικη.

Επισης εχει ενα πολυ μεγαλο instagram acc με θεμα τα γαλλικα μπουλμντογκ:

https://www.instagram.com/frenchie.world/

και ενα eshop επισης

https://frenchie.world/

Εχει πολλες μαρτυριες πελατων στο facebook και στη σελιδα του, και απορω ειλικρινα πως τις μαζεψε. Δειτε εδω:

Επισης εχει πολλες κατηγοριες για απατη που θα βρειτε αν αναζητησετε τον εξης ορο "vanilla flowers bulldogs reviews"

====

Αυτα απο μενα.

Το μοναδικο μερος που βρηκα πληθωρα αγγελιων για μπλε μπουλντογκ στην Αγγλια ειναι το εξης

preloved.co.uk

ΠΧ: http://www.preloved.co.uk/adverts/show/117345868/5gen-kc-french-bulldogs.html

====

2 ερωτησεις.

Ποια ειναι η γνωμη σας?
Ειναι εγγυημενο οτι αν παρεις μπλε γαλλικο θα αντιμετωπισεις προβληματα υγιειας? Δεν μπορει ολοι οσοι εχουν μπλε γαλλικα στον κοσμο, να εχουν μπλεξει με προβληματα υγιειας. Να υπαρχει αυξημενη ταση και κινδυνος το καταλαβαινω, αλλα για τι ποσοστο μιλαμε ας πουμε?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Αποφασισα να παρω μπλε γαλλικο μπουλντογκ.

(κραξτε ελευθερα :D)

Εχω ακουσει για τα πιθανα προβληματα υγιειας του μπλε γαλλικου, και ναι γνωριζω οτι δεν ειναι αναγνωρισμενο επισημα σαν γαλλικο μπουλντογκ και οτι το χρωμα θεωρειται γεννετικη ανωμαλια.

Παρ'αυτα, ειμαι σε αναζητηση. Στην Ελλαδα ουτε για συζητηση δεν υπαρχουν προφανως.

Εχω βρει σε Αγγλια, εχοντας αποκλεισει καποιες επιλογες οι οποιες δεν φαινοντουσαν αξιοπιστες.

Ως τωρα εχω βρει τον εξης εκτροφεα που φαινεται αξιοπιστος:

bluefrenchiesuk.com

Η επομενη γεννα τους ειναι καλοκαιρι του 2018 ομως με βαση οτι μου ειπαν. Οποτε παει αυτο. Το αφηνω για κανεναν που θα ψαχτει στο μελλον. Πιθανολογω θα σας φανει χρησιμο.

Επισης, θα συστηνα αποφυγη του εξης ιστοτοπου και σκυλεμπορα:

http://www.frenchbulldogbreed.net/

Ειναι καποιος τυπας ονοματι Alex απο Σερβια, που στελνει κουταβακια παγκοσμιως κατω απο την ονομασια vanila flowers bulldogs. Ομολογω οτι η παρουσιαση της σελιδας του ειναι υπερβολικα πιστικη.

Επισης εχει ενα πολυ μεγαλο instagram acc με θεμα τα γαλλικα μπουλμντογκ:

https://www.instagram.com/frenchie.world/

και ενα eshop επισης

https://frenchie.world/

Εχει πολλες μαρτυριες πελατων στο facebook και στη σελιδα του, και απορω ειλικρινα πως τις μαζεψε. Δειτε εδω:

Επισης εχει πολλες κατηγοριες για απατη που θα βρειτε αν αναζητησετε τον εξης ορο "vanilla flowers bulldogs reviews"

====

Αυτα απο μενα.

Το μοναδικο μερος που βρηκα πληθωρα αγγελιων για μπλε μπουλντογκ στην Αγγλια ειναι το εξης

preloved.co.uk

ΠΧ: http://www.preloved.co.uk/adverts/show/117345868/5gen-kc-french-bulldogs.html

====

2 ερωτησεις.

Ποια ειναι η γνωμη σας?
Ειναι εγγυημενο οτι αν παρεις μπλε γαλλικο θα αντιμετωπισεις προβληματα υγιειας? Δεν μπορει ολοι οσοι εχουν μπλε γαλλικα στον κοσμο, να εχουν μπλεξει με προβληματα υγιειας. Να υπαρχει αυξημενη ταση και κινδυνος το καταλαβαινω, αλλα για τι ποσοστο μιλαμε ας πουμε?
Δηλαδή παιδί μου ο δικός σου ο πόθος να έχεις ένα μπλε σκυλί είναι τόσο μεγάλος που θελεις να πάρεις τόσο μεγάλο ρίσκο? Αν σου πουν ένα ποσοστό 40% για σένα θα είναι ΟΚ? Και αν βρεθεί το δικό σου σε αυτά 40% και θα ταλαιπορείται και το σκυλί και εσύ?
Αλήθεια θες να περάσεις όλα αυτά μόνο για το χρώμα????
 


Centaurus

Member
21 Νοεμβρίου 2017
18
1
29
Δηλαδή παιδί μου ο δικός σου ο πόθος να έχεις ένα μπλε σκυλί είναι τόσο μεγάλος που θελεις να πάρεις τόσο μεγάλο ρίσκο? Αν σου πουν ένα ποσοστό 40% για σένα θα είναι ΟΚ? Και αν βρεθεί το δικό σου σε αυτά 40% και θα ταλαιπορείται και το σκυλί και εσύ?
Αλήθεια θες να περάσεις όλα αυτά μόνο για το χρώμα????
Ψαχνω επακριβωμενη απαντηση οσον αφορα το ποσο αυξημενος ειναι ο κινδυνος προβληματων στα μπλε συγκριτικα με τα υπολοιπα.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Εγώ έχω άλλη μια ερώτηση. Άντε και πες ότι είσαι πρόθυμος (ή πρόθυμη δεν ξέρω διόρθωσε με ανάλογα) να ρισκάρεις με ένα ποσοστό 40% για το χρώμα. Έχεις βρει έναν εκτροφέα στην Αγγλία που σου φαίνεται αξιόπιστος, αλλά δεν είσαι πρόθυμος να περιμένεις 7 μήνες; Υπάρχουν μέλη που περιμέναν εκτροφικό σκυλί από συγκεκριμένη γέννα και εκτροφείο για 2 χρόνια, υπάρχουν και άλλοι που ενώ ήθελαν σκύλο περίμεναν 4 χρόνια να έρθει η σωστή στιγμή (βλ. εγώ).
 


Centaurus

Member
21 Νοεμβρίου 2017
18
1
29
Ψαχνω επακριβωμενη απαντηση οσον αφορα το ποσο αυξημενος ειναι ο κινδυνος προβληματων στα μπλε συγκριτικα με τα υπολοιπα.

Εδω αναφερονται τα πιθανα προβληματα κατοχης γαλλικων μπουλντογκ γενικα: https://www.dogforum.gr/community/threads/Γαλλικό-Μπουλντόγκ-Γιατί-να-ΜΗΝ-το-πάρω.23681/

Οκ. Υπαρχει κατι συγκεκριμενο για τα μπλε? περα απο τον αυθεραιτο για μενα εως τωρα ισχυρισμο οτι ο κινδυνος ειναι μεγαλυτερος?

Που ειναι η αποδειξη για αυτο τον υποτιθεμενο μεγαλυτερο κινδυνο στα μπλε. Και πως σχετιζεται με τα προβληματα των γαλλικων μπουλντογκ γενικοτερα, ασχετως χρωματος.
 


Centaurus

Member
21 Νοεμβρίου 2017
18
1
29
Εγώ έχω άλλη μια ερώτηση. Άντε και πες ότι είσαι πρόθυμος (ή πρόθυμη δεν ξέρω διόρθωσε με ανάλογα) να ρισκάρεις με ένα ποσοστό 40% για το χρώμα. Έχεις βρει έναν εκτροφέα στην Αγγλία που σου φαίνεται αξιόπιστος, αλλά δεν είσαι πρόθυμος να περιμένεις 7 μήνες; Υπάρχουν μέλη που περιμέναν εκτροφικό σκυλί από συγκεκριμένη γέννα και εκτροφείο για 2 χρόνια, υπάρχουν και άλλοι που ενώ ήθελαν σκύλο περίμεναν 4 χρόνια να έρθει η σωστή στιγμή (βλ. εγώ).
Περιμενω 5 χρονια για την καταλληλη στιγμη, αλλα αυτο ειναι ασχετο, δεν ειναι?

Επομενως η συζητηση περι υπομονης δεν ειναι επι του παροντος.

Εξεταζω τις επιλογες μου.

Αν καταληξω στο οτι η συνετη επιλογη ειναι να περιμενω για μια πιθανη γεννα απο το συγκεκριμενο εκτροφεα σε 7 μηνες, θα περιμενω.

Αν υπαρχει αλλη γεννα νωριτερα που ειναι εξισου καλη επιλογη, γιατι να περιμενω 7 παραπανω μηνες, μονο επειδη ο συγκεκριμενος εκτροφεας θα γεννησει τοτε?

Βλεποντας και κανοντας, λοιπον.

Θα παρακαλουσα αντι για ανακριτικες ερωτησεις περι καταλληλοτητας ιδιοκτησιας, υπομονης και ολων των συναφων, αν γινεται να εχω απαντηση απο οποιον γνωριζει σε αυτα που δεν γνωριζω.
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
http://www.frenchbulldogclubofengland.org.uk/buyer-beware.html


Edit: Αντί να βλέπεις τις ερωτήσεις ως ανακριτικές (που δεν είναι), γιατί δεν τις αντιμετωπίζεις ως καλοπροαίρετες (που είναι); Τρόφη για σκέψη δίνουμε, και όχι μόνο σε εσένα, αλλά και τους επόμενους.
 


HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
Επειδή σε αποπήρα στην αρχή. διάβασε το παρακάτω από άλλο νήμα. κάνε και μια αναζήτηση απλά τον όρο μπλε εδώ στο forum

Καλά έκανες και προβληματίστηκες με την εικόνα που επισύναψες. Τα χρώματα που περιγράφει είναι το μπλε, το μαυροπύρινο και το liver (σκούρο σοκολατί). Και τα 3 είναι εκτός προτύπου. Το σπουδαιότερο όμως είναι το μπλε και το liver κουβαλάνε το μπλε γονίδιο που εκτιμάται ότι συνδέεται με σοβαρά νευρολογικά προβλήματα. Τα τρία αυτά χρώματα είναι δυστυχώς trendy, "πουλάνε" και μάλιστα ακριβά. Οι εκτροφείς που ικανοποιούν αυτή τη ζήτηση είναι εκτροφείς οι οποίοι νοιάζονται για το πως θα σπρώξουν πιο ακριβό εμπόρευμα και δεν δίνουν δεκάρα για τα προβλήματα που μπορεί να κουβαλάνε τα σκυλιά αυτά. Μπορείς να ψάξεις σχετικά με "blue gene" και french bulldog health issues.



Τα αναπνευστικά προβλήματα είναι μάστιγα. Πολλοί ιδιοκτήτες τα αγνοούν γιατί κάποιοι κτηνίατροι τους έχουν πει "έτσι είναι το γαλλικό". Γεγονός είναι ότι το αναπνευστικό πρόβλημα δημιουργεί προβλήματα στην καρδιά. Σκυλί με σοβαρά αναπνευστικά προβλήματα δεν έχει μέλλον. Έχω συναντήσει 4-5 πρώην ιδιοκτήτες γαλλικών που τους "πέθαναν ξαφνικά", μάντεψε... τους μήνες Ιούνιο, Ιούλιο, Αύγουστο. Το ίδιο ισχύει και στα pug. Ο γιατρός δεν μπορεί να διαπιστώσει στο ιατρείο το κακό ή μη αναπνευστικό του σκύλου (εκτός αν του τον πας την ώρα που σκάει). Επίσης ελάχιστοι γιατροί γνωρίζουν περί της ανατομίας του προβλήματος και μπορούν κάνουν επέμβαση μαλακής υπερώας που ίσως (και πάλι ίσως όχι) μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση. Και μόνο αυτοί μπορούν να σου δώσουν την εικόνα για την έκταση του προβλήματος.

Η σπονδυλική στήλη είναι υπόθεση "black box". Αν δεν κάνεις μαγνητική μπορεί να μην την διαπιστώσεις (εκτός αν είναι τόσο χάλια παραμορφωμένη που φωνάζει και στην ακτινογραφία). Είχα λάθος διάγνωση από 2 γιατρούς (ο ένας μάλιστα εξειδικευμένος σε ορθοπεδικά) για να ανακαλύψει ο 3ος τελικά ότι επρόκειτο για σπονδυλική στήλη και ενώ είχα χάσει πολύτιμο χρόνο. Τα συμπτώματα είνα παραπλανητικά - πολλοί γιατροί δεν τα αναγνωρίζουν και εντοπίζουν το πρόβλημα στο στομάχι, στα πόδια κλπ. Μέχρι να έχεις τη σωστή διάγνωση το σκυλί μπορεί να έχει παραλύσει.

Η εξάρθρωση επιγονατίδας είναι επίσης πρόβλημα - πολλοί ιδοκτήτες νομίζουν ότι το γαλλάκι τους περπατάει απλά πιο χαριτωμένα.

Συνεπώς, τα προβλήματα μπορεί να υπάρχουν αλλά να μην είναι ορατά από ιδιοκτήτες και κτηνιάτρους γιατί μπορεί να μην τα "αναγνωρίζουν".

Και τα pug και τα γαλλικά είναι φυλές με ιδιαίτερα προβλήματα. Μην κολλάς στο χρώμα. Ψάξε πολύ προσεγμένες σε θέματα υγείας εκτροφές από σοβαρούς εκτροφείς.
 
  • Like
Reactions: noni_papa




Centaurus

Member
21 Νοεμβρίου 2017
18
1
29
http://www.frenchbulldogclubofengland.org.uk/buyer-beware.html


Edit: Αντί να βλέπεις τις ερωτήσεις ως ανακριτικές (που δεν είναι), γιατί δεν τις αντιμετωπίζεις ως καλοπροαίρετες (που είναι); Τρόφη για σκέψη δίνουμε, και όχι μόνο σε εσένα, αλλά και τους επόμενους.
Καταλαβαινω οτι ειναι καλοπροεραιτη αλλα ταυτοχρονα δεν βοηθουσε στην ευρεση απαντησης. Κακως τη χαρακτηρισα ανακριτικη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Δηλαδή @Centaurus στην ουσία, θα ήθελες τις ευλογίες μας, για να πράξεις απολύτως συνειδητά, κάτι εντελώς ανήθικο, επειδή...έτσι γουστάρεις.

Πως ακριβώς σου ακούγεται αυτό; Και πως μ'αυτή την προοπτική, δεν θα οδηγηθεί εξ'ορισμού, το θέμα σου, στο πυρ το εξώτερον;;;

Βασικά...το λες και flamming όλο αυτό :mad:
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Ρε παιδιά ερώτηση γιατί είμαι άσχετος με το ζήτημα, αλλά γκουγκλάροντας και διαβάζοντας έχω φρικάρει. Διάβαζα για τα προβλήματα υγείας των γαλλικών μπουλντογκ, και αναρωτιέμαι. Για ποιο λόγο συνεχίζεται η εκτροφή της συγκεκριμένης φυλής με τόσα πολλά και μάλιστα δεδομένα προβλήματα υγείας (πχ αναπνευστικό) ; Γιατί εμμένουν τόσο πολύ οι εκτροφείς στο συγκεκριμένο πρότυπο όταν αυτό δημιουργεί τόσα πολλά προβλήματα σε σκύλους και ιδιοκτήτες;
Δεν έχω ιδέα από εκτροφείς, pedigree, kennel clubs, τα δυο δικά μου ειναι koprite, και δεν κρίνω αλλά ρωτάω από πραγματική περιέργεια. Μου φαίνεται ειλικρινά περίεργο που δεν προσπαθούν οι εκτροφείς να περιορίσουν τα τόσα προβλήματα που έχει η συγκεκριμένη φυλή.
 


Centaurus

Member
21 Νοεμβρίου 2017
18
1
29
To χω διαβασει. Οκ το μπλε γονιδιο γενικη συνδεεται με φλεγμονη και χασιμο τριχωματος που μετεπειτα δημιουργει αλλους κινδυνους.

Αλλα δεν λεει τιποτα για τη συχνοτητα εμφανισης. Θα μπορουσε να ειναι 1 στους 1000 σκυλους στους οποιους παρατηρειται το φαινομενο αυτο. Θα μπορουσε να ειναι 1 στους 10. Ειναι πολυ γενικο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Για να καταλαβω. Θες να παρεις ενα σκυλο με χαρακτηριστικο που το βγαζει εκτος προτυπου, που αυξανει τις πιθανοτητες να εχει θεματα υγειας και θες να γινει σοβαρη κουβεντα; Για το αν ειναι πολλες ή λιγες;

Τι διαστροφη ειναι αυτη;
 


Centaurus

Member
21 Νοεμβρίου 2017
18
1
29
Δηλαδή @Centaurus στην ουσία, θα ήθελες τις ευλογίες μας, για να πράξεις απολύτως συνειδητά, κάτι εντελώς ανήθικο, επειδή...έτσι γουστάρεις.

Πως ακριβώς σου ακούγεται αυτό; Και πως μ'αυτή την προοπτική, δεν θα οδηγηθεί εξ'ορισμού, το θέμα σου, στο πυρ το εξώτερον;;;

Βασικά...το λες και flamming όλο αυτό :mad:
Δειξε μου που εγραψα "ευλογιστε με που θα κανω κατι ανηθικο" :D:ROFLMAO:

Μαλλον δεν διαβασες καλα. Ζητησα αν ειναι εφικτο:

1) εμπειρη γνωμη οσον αφορα τους εκτροφεις που παρεθεσα πιο πανω

2) εμπεριστατωμενη, μη γενικολογη εξηγηση οσον αφορα τη σχετικη συχνοτητα εμφανισης προβληματων σε γαλλικα με μπλε χρωμα συγκριτικα με τα υπολοιπα.
 


Centaurus

Member
21 Νοεμβρίου 2017
18
1
29
Για να καταλαβω. Θες να παρεις ενα σκυλο με χαρακτηριστικο που το βγαζει εκτος προτυπου, που αυξανει τις πιθανοτητες να εχει θεματα υγειας και θες να γινει σοβαρη κουβεντα; Για το αν ειναι πολλες ή λιγες;

Τι διαστροφη ειναι αυτη;
Ποιο ειναι το προβλημα με το να παρω σκυλο εκτος προτυπου, οταν τοσοι σκυλοι αγοραζονται η υιοθετουνται χωρις να ειναι εντος προτυπου καποιας ρατσας?
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Γιατί εμμένουν τόσο πολύ οι εκτροφείς στο συγκεκριμένο πρότυπο όταν αυτό δημιουργεί τόσα πολλά προβλήματα σε σκύλους και ιδιοκτήτες;
Δεν εμμένουν όλοι (πχ http://www.hawbucks.nl/franse-bulldog/en/). Αυτοί πάντως που εμμένουν, ούτε εγώ ξέρω γιατί.
 


Centaurus

Member
21 Νοεμβρίου 2017
18
1
29
Ρε παιδιά ερώτηση γιατί είμαι άσχετος με το ζήτημα, αλλά γκουγκλάροντας και διαβάζοντας έχω φρικάρει. Διάβαζα για τα προβλήματα υγείας των γαλλικών μπουλντογκ, και αναρωτιέμαι. Για ποιο λόγο συνεχίζεται η εκτροφή της συγκεκριμένης φυλής με τόσα πολλά και μάλιστα δεδομένα προβλήματα υγείας (πχ αναπνευστικό) ; Γιατί εμμένουν τόσο πολύ οι εκτροφείς στο συγκεκριμένο πρότυπο όταν αυτό δημιουργεί τόσα πολλά προβλήματα σε σκύλους και ιδιοκτήτες;
Δεν έχω ιδέα από εκτροφείς, pedigree, kennel clubs, τα δυο δικά μου ειναι koprite, και δεν κρίνω αλλά ρωτάω από πραγματική περιέργεια. Μου φαίνεται ειλικρινά περίεργο που δεν προσπαθούν οι εκτροφείς να περιορίσουν τα τόσα προβλήματα που έχει η συγκεκριμένη φυλή.
Παρομοιες αποριες εδω φιλε.

Δεδομενου της ελλειψης απαντησεων σε συνδυασμο με την πληθωρρα "ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΘΑ ΝΑΙ ΒΑΣΑΝΟ" σχολιων, φαινεται σαν να υπαρχει ενας μη εμπεριστατωμενος φοβος, ο οποιος εξαπλωνεται απο στομα σε στομα, ενδεχομενως χωρις να υπαρχει υπερβολικα σοβαρος κινδυνος, παρα μονο μια πιθανοτητα.

Γιατι αλλιως, ολοι οι ιδιοκτητης γαλλικων - μπλε και μη - θα εβγαιναν στη φορα σχετικα με τα προβληματα της ρατσας.

Για την ωρα δεν μπορω να διακρινω καθαρα τον υποτιθεμενο κινδυνο.
 


Centaurus

Member
21 Νοεμβρίου 2017
18
1
29
Αν καποιος γνωριζει περι του θεματος και μπορει να δωσει αξιολογη συμβουλη ας τοποθετηθει.

Αλλιως σχολια εξυπνακηδων ηθικολογων περι διαστροφης καλυτερα να λειπουν, γιατι δεν προσδιδουν καμια αξια στο θεμα, παρα δραμα και χαμενο χρονο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αυτο με το χρωμα προσωπικα δεν το καταλαβαινω αλλα φανατζομαι δε διαφερει απ οποιονδηποτε θελει σκυλο συγκεκριμενης ρατσας.

Απο την αλλη, εδω ο κοσμος χτυπιεται να εχει υγιη σκυλο (ειδικα τα γαλλακια που ειναι και τοσο ευαισθητα που κανονικα θα επρεπε να σταματησει η εκτροφη) και συ αναζητας καποιο που εχει περισσοτερες πιθανότητες να βγει με θεμα υγειας; Να το πω καπως εγωιστικό; οσο μπορω να κρατηθω ακομα;
 
  • Like
Reactions: Estranged


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU