Blue Merle Australian Shepherd!


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μιας που ξεκίνησε να μας λέει ο denis για τον κρυφό του πόθο, που δεν είναι άλλος από Ιρλανδικό Λυκοθύρα, αποφάσισα να παρουσιάσω και ‘γω τον δικό μου κρυφό πόθο.
Το σκυλί που μόλις το πρωτοείδα, προσπαθούσα, επί ματαίω, να θυμηθώ αν είχα δει πιο όμορφο πλάσμα στον κόσμο και η απάντηση ήταν αρνητική (επί δικαίω!).

Το σκυλί - τρελό μου πάθος αγιάτρευτο! Το σκυλί των ονείρων μου βρε αδελφέ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Και το όνομα αυτού Blue Merle Australian Shepherd! \:D/

Australian Shepherd breed characteristics and temperament

Το προτυπο
http://www.fci.be/uploaded_files/342gb2007_en.doc

American kennel club
http://www.akc.org/breeds/australian_shepherd/index.cfm

United States Australian shepherd association
http://www.australianshepherds.org/about.html





Και για το τέλος ένα διασκεδαστικό βιντεάκι!

[video=youtube;mOKFwkEZkgM]http://www.youtube.com/watch?v=mOKFwkEZkgM[/video]
 
Last edited by a moderator:




koalex

New Member
16 Οκτωβρίου 2007
3
0
Αληθεια ξέρει κανεις αν μπορω να βρω Australian Shepherd στην Ελλαδα??
Και αν ναι απο που???
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες στο dogforum koalex! :p
Κάνε, αν θες, ένα intro στην ενότητα «Νέο μέλος» και πες μας λίγα πράγματα για το εαυτό σου και τη σχέση σου με τα σκυλιά για να σε γνωρίσουμε καλύτερα!
Απ’ όσο γνωρίζω, εκτροφέας Australian Shepherd δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Μια γέννα που με ενδιέφερε παλιότερα ήταν στην Ν. Ζηλανδία! :lol:
Νομίζω πάντως πως υπάρχει καλό εκτροφείο στην Ιταλία.
 


koalex

New Member
16 Οκτωβρίου 2007
3
0
Εχω βρει σε διαφορες χώρες με "παράδοση" στις εκτροφες (Ουγγαρια-Βουλγαρία) οπως και σε Αγγλια και Γαλλια και βόρειες χώρες. Ομώς στην Ελλαδα τίποτα με αποτελεσμα να μην εχω την πιθανοτητα να δω το κουτάβι πριν το πάρω και βεβαια και το κόστος να ειναι απαγορευτικο!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλημέρα/-σπέρα και Χρόνια Πολλά,

Είμαι νέο μέλος, οπότε σχολιάζω τη συζήτηση εδώ με καθυστέρηση ενός και πλέον έτους και ελπίζω ότι δεν είναι μπαγιάτικο το θέμα.

Πρόσφατα απέκτησα ένα καταπληκτικό Αυστραλέζικο Ποιμενικό σκυλί μόλις εγκαταστάθηκα πλέον μόνιμα στην Αμερική. Επισυνάπτω και φωτογραφία ώστε να πέσετε όλοι ξεροί από την ομορφιά και χάρη του. :) Επειδή είναι και πανέξυπνος τον πήγα και στο σκυλοσχολείο και μόλις αποφοιτήσαμε από Basic Obedience και από Ιανουάριο ξεκινάμε το πρώτο από τα τρία επίπεδα Agility. Μετά θα δούμε τι μπορεί να μάθει, αλλά σκέφτομαι και για παρακάτω, ενδεχομένως δε και για διαγωνισμούς, όπως είπα πρόκειται για φοβερό σκυλί. :D

Απαντώ τώρα στις ερωτήσεις σας. Γέννες μπορείτε να βρείτε και στη Γερμανία, αλλά από τιμές βλέπω τρομερά πράγματα. Φαντάζομαι είναι διότι πρόκειται για αμερικανική ράτσα. Εγώ το δικό μου το πήρα από το Aussie Rescue and Placement Hotline διότι τους προτιμώ και άλλωστε ήθελα να κάνω και ένα καλό. Το κακομοίρικο γεννήθηκε στο Michigan, μάλλον από γέννα των Amish, οι οποίοι το κάνανε πολύ καλόβολο, δεν του κόψανε την ουρά, ούτε του βγάλανε τα νύχια, αλλά μάλλον το δώσανε σε κάποιο απίστευτο κάθαρμα που αποφάσισε να το αφήσει να πεθάνει μέσα σε χιονοθύελλα! Φαντάζεστε τώρα Michigan, στα σύνορα με τον Καναδά και με χιονοθύελλα. Τελοσπάντων, το μάζεψε ο τοπικός μπόγιας και το παρέδωσε στην Εταιρεία Προστασίας Ζώων και επειδή ήτανε καθαρόαιμο το πήρε τελικά η ARPH. Το πέτυχα στο Petfinder (petfinder.com) και έκανα αίτηση να το πάρω. Με περάσανε από σαράντα κύματα, αλλά τελικά με εγκρίνανε και πήγα και το πήρα απ' του διαόλου τη μάνα. Του έκανα και εξετάσεις DNA για παν ενδεχόμενο διότι η συγκεκριμένη ράτσα βρίθει μεταλλάξεων και μετά θα έχουμε τρεχάματα και μου βγάλανε ότι πρώτον είναι όντως καθαρόαιμο μπλε μερλ και δεύτερον ότι δεν έχει τις επικίνδυνες μεταλλάξεις. Φτιάξανε και προφίλ και μου στείλανε και certification.

Εάν λοιπόν ενδιαφέρεστε για τη συγκεκριμένη ράτσα και δε σας πειράζει να μπείτε σε ολίγη φασαρία, θα σας συμβούλευα να έρθετε σε επαφή με τους Αμερικάνους, είτε θέλετε να πάρετε από γέννα, είτε απο παρατημένα ζώα. Προσωπικά βρίσκω την όλη διαδικασία αρκετά εύκολη για εισαγωγή σκύλου στην Ελλάδα. Η ιστοσελίδα της ελληνικής πρεσβείας στη Washington έχει όλα τα χαρτιά που θα κατεβάσετε για να του φτιάξετε διαβατήριο. Αυτό που κάνετε είναι να βρείτε το σκυλί, μετά μόλις το πάρετε, πάτε σε ντόπιο κτηνίατρο που θα εξετάσει τα χαρτιά που θα σας δώσουνε (όλα τα ζώα είναι πάντοτε εμβολιασμένα και συνήθως έχουνε και μικροτσίπ όπως ο δικός μου) καθώς και το σκύλο και θα συμπληρώσει και σφραγίσει το διαβατήριο. Περιέργως η Ευρωπαική Ένωση απαιτεί να δοθεί και ... επώνυμο στο σκύλο, το δικό σας φυσικά, και το διαβατήριο ισχύει μόνο για τις 10 μέρες πριν το ταξίδι σας. Το μικροτσίπ είναι πολύ απλό να το μεταφέρετε στο όνομά σας (ούτε γραμματόσημο δεν πληρώνετε διότι το έχει προπληρώσει η αμερικανική κυβέρνηση) και γενικά η διαδικασία είναι απλή και στοιχίζει λίγο, δηλαδή πληρώνετε την επίσκεψη στον κτηνίατρο, άντε και κανά εμβόλιο, καθώς και τον εκτροφέα ή την Εταιρεία Προστασίας Ζώων. Η τελευταία εμένα μου στοίχισε 200 δολλάρια, δηλαδή κάτω από 150 ευρώ. Ο κτηνίατρος κάνει γύρω στα 50 δολλάρια, εκτός εάν πρέπει να αγοράσετε και τα διάφορα preventatives από κει. Εγώ π.χ. δίνω στο σκύλο χάπι για να μην πιάσει heartworms και του βάζω και ένα υγρό μια φορά το μήνα για να μην πιάσει τσιμπούρια. Η ετήσια δόση αυτών μου στοιχίζει γύρω στα 200 δολλάρια το χρόνο. Βεβαίως αν φέρετε το σκύλο στην Ελλάδα 8α πάρετε τα τοπικά φάρμακα που είναι, φαντάζομαι, ακόμα πιο φτηνά από την Αμερική. Όταν πήρα το σκύλο μου δώσανε δόσεις για τα φάρμακά του για τρεις μήνες τσάμπα και σκυλόφαγο για δυο βδομάδες, μετά όμως του άλλαξα την τροφή και του έδωσα καλύτερης ποιότητας, αφού δεν είναι πλέον στο "ορφανοτροφείο". Από κει και πέρα βέβαια το κόστος θα είναι μόνον τα μεταφορικά του. Αν πετάξετε με Ολυμπιακή από Νέα Υόρκη έχουνε τις φτηνότερες τιμές από όλους, δηλαδή 150 δολλάρια μέχρι την Ελλάδα και πληρώνετε και το kennel του για να τον μεταφέρουν, το οποίο όμως μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί, μέχρι και σαν σπιτάκι σκύλου.

Οι γέννες στοιχίζουν περισσότερο, αλλά πρέπει να βρείτε ΜΟΝΟ τους καλούς εκτροφείς. Στην Αμερική δυστυχώς υπάρχουνε πολλοί ασυνείδητοι που έχουνε puppy mills, οπότε τα σκυλιά τους είναι πάντοτε προβληματικά και συχνά με κακή υγεία. Ο καλύτερος τρόπος να βρει κανείς καλό κουτάβι είναι να ρωτήσει τον Αμερικανικό Σύλλογο για τους Αυστραλιανούς Ποιμενικούς που ξέρουνε όλους τους καλούς.

Ευτυχώς που είναι μπλε ο δικός μου και δεν μπορούν να μου τον ματιάσουνε!:D
 

Attachments





ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Είναι υπέροχος! Να σου ζήσει! :)

Από τι «μεταλλάξεις» βρίθει η φυλή? Τι ακριβώς θέλατε να διαπιστώσετε με το test DNA? Καποια γονιδιακή ανωμαλία?
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το χειρότερο είναι το MDR1 γονίδιο που δεν του επιτρέπει να παίρνει μερικά σοβαρά φάρμακα, οπότε κάνουνε ανάλυση στο Πανεπιστήμιο της Washington. Το σημαντικό είναι η διαπίστωση του αν είναι καθαρόαιμο και τι είδους. Βλέπετε, λόγω ανθρώπινης βλακείας ΚΑΙ των puppy mills, κάνουνε κάτι περίεργες "προσμείξεις" και πολλά τυφλώνονται αργότερα. Η μεγαλύτερη βλακεία είναι όταν ζευγαρώνουνε διάφοροι άσχετοι τα μπλε μερλ μεταξύ τους και βγάζουνε το διαβόητο Lethal White (που είναι τελείως άσπρο) που βγαίνει πάντοτε τυφλό και ενίοτε ΚΑΙ κουφό. Το δικό μου το σκυλί το βγάλανε οι Αmish που φοβούνται τι 8α πει ο Θεός και επομένως δεν βασανίζουνε τα ζώα, οπότε έχει μόνο "καλοήθεις" μεταλλάξεις, π.χ. το ένα του μάτι είναι καστανό και το άλλο είναι καστανό κατά τα επτά όγδοα διότι το όγδοο όγδοο είναι ΜΠΛΕ! Κάτι έγινε τελοσπάντων και δε βγήκε μπλε. Πάρα πολλά μπλε μερλ έχουνε ένα μπλε και ένα καστανό μάτι. Έχουνε πολλή πλάκα.

Για να ανακαλύψει κανείς τις μεταλλάξεις του Αυστραλιανού Ποιμενικού πρέπει να παραγγείλει κιτ που στέλνει με δείγματα σε εργαστήρια, συνήθως πανεπιστημιακά, και σου στέλνουνε το προφίλ. Το ένα κιτ το πουλάνε στην Amazon αλλά το ΜDR1 μόνο το Πανεπιστήμιο της Washington το βρίσκει. Εγώ τα παράγγειλα διότι θέλω να ξέρω περισσότερα επιστημονικά για τη ράτσα, αλλά με ενδιέφερε και το ΜDR1 για να αποφύγω τα επικίνδυνα φάρμακα ή να μην του τα στερήσω εάν δεν το έχει.

Ξέχασα να γράψω στο προηγούμενο μήνυμα ότι για όσους έχουνε λεφτά να ξοδέψουνε, μπορείτε να βρείτε Αμερικανό εκπαιδευτή/εκτροφέα που θα σας κάνει τα χαρτιά κλπ. Πρέπει όμως να είναι καλός/-ή και να έχει καλή φήμη. Η τύπισσα όπου άφησα το κακόμοιρο το μπλε σκυλάκι μου για να πάω διακοπές και να μην το ταλαιπωρήσω να το τρέχω στην Ελλάδα με τα χιόνια και τα χαλάζια του Σικάγου, πάει στην Ευρώπη σε επιδείξεις σκυλιών και φέρνει και σκυλιά από και προς Ευρώπη, αλλά το κάνει με το αζημίωτο. Μου τη σύστησε όμως η κτηνίατρός μου για το ξενοδοχείο σκύλων που έχει στη φάρμα της και έτσι την εμπιστεύομαι. Προσωπικά, επειδή θέλω να φέρω Ελληνικό Ποιμενικό στο μέλλον, προτιμώ να μην πληρώσω τα λεφτά και να κάνω την όλη διαδικασία μόνη μου διότι είναι αρκετά απλή. Εφόσον είναι όλα τα χαρτιά εντάξει και έχει δει το ζώο κτηνίατρος, τα τελωνεία και Ευρώπης και Αμερικής είναι τρισευτυχισμένα.

Περισσότερα για την υγεία και τις μεταλλάξεις των Αυστραλέζικων Ποιμενικών θα βρείτε στην ιστοσελίδα του Αμερικανικού Ινστιτούτου για την Υγεία και τη Γονιδιακή Ιστορία των Αυστραλέζικων Ποιμενικών (Australian Shepherd Health and Genetics Institute): http://www.ashgi.org/
 
Last edited:


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
φοβερο το θεμα κ ο μπλε σου κουκλος!:)
κ μενα ειναι απο τις αγαπημενες μου ρατσες κ τρελενομαι να τα βλεπω να πετανε πανω απο τα εμποδια στο agility ή να σκιζουν τον αερα για να πιασουν το freesby...φοβερα!
 






Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπα, ένας φίλος μου λέει ότι μοιάζει σαν πίνακας του Pollock ή σα να τον έχουνε μπουγελώσει με μπογιές! :D Φυσικά είναι πράσινος από τη ζήλεια του. Agility πάντως ξεκινάμε από 21 Ιανουαρίου. Ως τώρα τα ανδραγαθήματά του συμπεριλαμβάνουν άλμα πάνω από παγκάκι χωρίς να ακουμπάει, τούννελ με την πρώτη καθώς και το ότι φέρεται να έχει πηδήξει πάνω από δίμετρο φράκτη για να κολυμπήσει στη λίμνη και να κυνηγήσει πάπιες! Έχω γνωστούς στο Michigan που κάνουνε μαθήματα κοπαδιού και κουβαλάνε σκύλους και χήνες!:eek:
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Όχι πολύ συχνά και μάλιστα όχι τόσο πολύ τα black tricolor ή τα blue merle. Τα red merle τα έχω δει να έχουνε κάπως μακρυά ουρά. Επίσης τους τις κόβουνε βλακωδώς και καμιά φορά τους βγάζουνε και τα νύχια. Εγώ το θεωρώ βάρβαρο και επέμεινα να πάρω σκύλο με ουρά και νύχια, αφήστε που το έχει πλέον απαγορεύσει η Ευρωπαϊκή Ένωση. Αυτό όμως που μας υποχρεώνει ο νόμος στην Αμερική εφόσον δεν έχουμε άδεια εκτροφέως, είναι να τα ευνουχίζουμε για να μην παραπολλαπλασιάζονται. Το δικό μου τον βρήκανε ήδη ευνουχισμένο και housetrained και μάλιστα σχολαστικά. Η ουρά του δικού μου μπλε μερλ είναι κοντή, περί τα 15 εκατοστά, αλλά φαίνεται μακρύτερη διότι έχει μακρυές τρίχες στην ουρά και μάλιστα μοιάζει σαν πλεξίδα. Αλλά όπως είπα είναι πολύ ωραίος ο άτιμος! ;)

Στη φωτογραφία που επισυνάπτω βλέπετε τα διάφορα είδη του Australian Shepherd: Black tricolor, red merle, blue merle, liver (or red) tricolor. Έχει επίσης και black bicolor, καθώς και complete red ή red bicolor (red).
 

Attachments

Last edited:


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Οριστε μερικά ακόμα "Αυστραλάκια" και το τι μπορούν να κάνουνε:

Κι ενα βιντεάκι:

[video=youtube;v-1Tc1gBXkA]http://www.youtube.com/watch?v=v-1Tc1gBXkA[/video]
 

Attachments

Last edited by a moderator:




wolfaki

Member
29 Δεκεμβρίου 2008
8
0
allo παίδες! μολις εγινα μελος κ σκοπεύω να σας κανω πολλες ερωτήσεις, με την ευγενική σας συμμετοχή φυσικά! τεσπα, το θέμα είναι ότι, rottie,πολεύκολα καταλαβαίνω γιατί αυτή η ράτσα σου έκλεψε την καρδιά... είναι πανέμορφη!! το απίστευτο(για μένα) είναι πως δεν την είχα ξανακούσει μεχρι τώρα..
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλώς όρισες και χρόνια πολλά. Βεβαίως και να κάνεις όσες ερωτήσεις θέλεις. Εγώ ανακάλυψα τη συγκεκριμένη ράτσα όταν είδα ένα σχετικό ντοκυμαντέρ στο National Geographic Channel πριν χρόνια. Είναι αμερικάνικο σκυλί και ευτυχώς έχει εκτεταμένο κλαμπ για τη διάσωση παρατημένων Aussies. Ρε σεις, το καθίκι που άφησε το δικό μου να πεθάνει πέρσυ στη χιονοθύελλα το παράτησε κοντά στη λίμνη στο βορειοδυτικό Michigan στα σύνορα με τον Καναδά, όπου κάνει μείον 60!!! Πάω να σκάσω απ' το κακό μου.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αφού μερικοί από σας ψάχνετε "μικρά μπλε σκυλάκια", όπως τα έλεγαν οι Αμερικάνοι πριν αποφασίσουν να τα πούνε Australian Shepherds, ρώτησα την εκπρόσωπο του Australian Rescue and Placement Helpline που μου έδωσε το δικό μου και που αυτή τη στιγμή κάνει διακοπές κάπου στη Λατινική Αμερική και μου έστειλε το παρακάτω μήνυμα:

"I am sorry to hear that there are no aussies in Greece but there is at least one German breeder who is a member of ASCA which is the Australian Shepherd Club of America. I don't have that information here, but I can probably find our when I get home and look at my Aussie Times which is the publication of ASCA. ASCA is the parent club who also works with our rescue group."

Περισσότερα θα σας πω όταν λάβω τις πληροφορίες.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU