BOBTAIL-Kαινούργιος στο forum


iliasst

New Member
8 Ιουλίου 2023
3
1
29
Καλησπέρα σας, είμαι καινούργιος στο forumοπότε δεν είμαι και 100% σίγουρος ότι κάνω post στο σωστό θέμα. Πρόσφατα απέκτησα κουτάβι bobtail και θα ήθελα να σας ρωτήσω να μου πείτε την γνώμη σας αναφορικά με κάποιες απορίες που έχω. Τα έχω βάλει σε αρίθμηση για να είναι πιο εύκολη η συζήτηση.

1. Για κουτάβι τι τροφή θα προτείνατε; Επίσης, όσον αφορά το τρίχωμα, βάζω πάντα πάνω απο την τροφή μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο για να το βοηθάει.
2. Έχω ψάξει για crate, ωστόσο δεν μπορώ να καταλάβω ποιο θα ήταν το ιδανικό, μιας και στα προηγούμενα σκυλάκια μου δεν χρησιμοποιούσα ποτέ. Τι θα προτείνατε για την συγκεκριμένη φυλή;
3. Όσον αφορά το grooming, σκέφτομαι ανά 2 μηνο να το πηγαίνω σε groomer. Ωστόσο, θα ήθελα να το κάνω και μπάνιο μόνος μου. Επομένως, πόσο συχνά θα μπορούσα να το κάνω μπάνιο; Επίσης, τι σαμπουάν χρησιμοποιείται;
4. Τι βούρτσα θα προτείνατε;
5. Εκπαίδευση λέω ν ξεκινήσω στον 9ο μήνα. Τώρα είναι 3 μηνών (θηλυκό). Θα είναι οκ τότε η να ξεκινήσω πιο νωρίς; Δεδομένου ότι έχω αρκετή εμπειρία με θετική εκπαίδευση έχουμε ξεκινήσει μαζί κάποιες ασκήσεις βασική υπακοής.
6. Ξέρετε αν υπάρχει κάποια ομάδα/ forum που να είναι ενεργή (εκτός απο την ομάδα στο FB bobtail in Greece) απο την οποία θα μπορούσα να πάρω ιδέες;

Συγγνώμη για τις τόσες πολλές ερωτήσεις. Πάντα είχαμε γερμανικούς ποιμενικούς και είναι η πρώτη φορά που πάμε στη συγκεκριμένη ράτσα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
καλημερα, πρωτα απ ολα, βαλε μια φωτο να το δουμε το κοριτσι.
1. για φαγητο, θα σου προτεινα σπιτικο, ειτε μαγειρευτο ειτε barf. μετα, ως εναλλακτικη, barf η μαγειρευτο του εμποριου. μακρια απο κροκετες, οσο καλες κι αν ειναι, δεν παυουν να εχουν ενα σωρο προσθετα και συντηρητικα που δεν τα αναγραφουν...
2. κανε μια βολτα σε πετσοπ να παρεις απο κοντα μια γευση απο μεγεθη. και μετα παραγγελνεις πιο φτηνα απο το ιντερνετ.
3. μπανιο δεν θα το κανα πιο συχνα απο 1 φορα το μηνα, γιατι αλλιως μπορει να σου παρουσιασει δερματικα.
4. για βουρτσα, καλυτερα να σου απαντησει καποιος συμφορουμιτης με σκυλο με αναλογο πλουσιο τριχωμα - αν καταλαβα καλα ειναι το λεγομενο old english sheepdog που εχεις;
5. ξεκινα απο τωρα την εκπαιδευση, κι αν γινεται με ομαδικα μαθηματα, για να κανει σωστη κοινωνικοποιηση.
6. σε αυτο δεν ξερω να σου πω, αλλα μπορεις να γραφτεις και σε φορουμ του εξωτερικου για περαιτερω πληροφοριες. σιγουρα κατι θα βρεις.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
@iliasst καλώς ήρθες στο φόρουμ!

Να σου ζήσει η μικρούλα σου, πολλά και απροβλημάτιστα χρόνια, σου εύχομαι.

Είναι πολύ ιδιαίτερη φυλή, για να μην έχεις ήδη κάνει τις πολύ βασικές αυτές ερωτήσεις στον εκτροφέα σου, από πριν καν την πάρεις στο σπίτι σου. Ειδικά τα θέματα grooming στα Bobtail, είναι τεράστιος και πολυδάπανος μπελαδάκος. Εχουν ειδικότατες οδηγίες φαντάζομαι. Δεν τα έχετε συζητήσει;
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
δες το παρακατω, τα λεει πολυ αναλυτικα για το grooming της συγκεκριμενης ρατσας
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Όπως γράφουν και πιο πάνω, ειδικά στο θέμα γκρούμερ για bobtail που είναι μπελαλίδικο, ο πιο χρήσιμος να σε παραπέμψει κάθε πότε και σε ποιον γκρούμερ που να ξέρει από Bobtail είναι ο εκτροφέας σου - εκτός αν δεν είναι στην Ελλάδα φυσικά.
Τον ρώτησες αυτόν;
 


iliasst

New Member
8 Ιουλίου 2023
3
1
29
Καλησπέρα σας. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τα συζήτησα ναι, αλλά μπαίνοντας στο forum ήθελα να δω τι θα μου προτείνατε και εσείς. Πιο συγκεκριμένα, από τροφή μου πρότεινε να πάρω την Royal Canin Puppy Maxi. Όσον αφορά το grooming, μου είπε τακτικό χτένισμα, τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα και ότι θα χρειαστεί να την πηγαίνω σε groomer τακτικά (3-4 φορές τον χρόνο). Το κομμάτι της βούρτσας δεν το συζητήσαμε, έκανα μια έρευνα στο ίντερνετ και μάλλον θα πάρω μια διπλή όψης που βρήκα σε γνωστό pet shop.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εφόσον υπάρχει εκτροφέας και μπράβο σου γι' αυτό, μόνο αυτόν πρέπει να συμβουλεύεσαι.

Οχι ότι δεν θα πάρεις κι εδώ σωστές συμβουλές, αλλά αυτός γνωρίζει καλύτερα από τον καθέναν μας, να σου προτείνει και να σε κατευθύνει, για τα εξειδικευμένα που αφορούν την φυλή που εκτρέφει.
Γι' αυτό τον πλήρωσες και σίγουρα θα είναι μεγάλη η χαρά του, να δει πόσο πολύ νοιάζεσαι να κάνεις όλα τα σωστά για το μικράκι. Ρώτα για την βούρτσα και τα λοιπά προιόντα grooming που ίσως απαιτούνται, αλλά και για τα θέματα εκπαίδευσης. Μην προβληματίζεσαι και μην αυτοσχεδιάζεις, αν δεν είσαι γνώστης. Ρώτα ακόμη και για το ελαιόλαδο που λες οτι βάζεις στο φαγάκι της. Ακούγεται αθώο και σούπερ ωφέλιμο, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ειδικά όσο είναι μωρό, θέλει μεγάλη προσοχή. Για crate επίσης ο εκτροφέας σου θα σου πει. Η κοινή λογική, λέει κάτι που θα την χωράει και όταν μεγαλώσει, για να μην το πληρώνεις 2 και 3 φορές.

Αξιοποίησε την σχέση με τον εκτροφέα σου. Μόνο όφελος λογικά θα έχεις.

Βάλε μας καμιά φωτό. Πες μας το όνομά της. Από ποιό εκτροφείο είναι και γιατί από εκεί.
Πες μας μερικά πράγματα και για το, γιατί bobtail. Ειδικά μετά από γπ. Είναι η νύχτα με την μέρα. Τι σας οδήγησε σε τόσο...δραματική στροφή; :LOL::)
 


iliasst

New Member
8 Ιουλίου 2023
3
1
29
Σας ευχαριστώ πολύ. Η επιλογή της συγκεκριμένης ράτσας έγινε λόγω του ότι έψαχνα ένα σκυλάκι που να τα πηγαίνει καλά και με άλλα ζωάκια (έχουμε και ένα γάτο), καθώς επίσης και με οικογένεια/ ξένους. Επίσης, μας αρέσουν οι μεγαλόσωμες ράτσες – έχουμε ειδική θέση στον καναπέ μας. Επίσης, μένουμε σε διαμέρισμα οπότε είναι ράτσα διαμερίσματος – οπότε ήταν στα θετικά και αυτό. Όσον αφορά το μακρύ τρίχωμα, και γενικότερα η περιποίηση δεν ήταν εμπόδιο γιατί έτσι κι αλλιώς αφιερώνουμε αρκετό χρόνο στην περιποίηση των κατοικίδιων μας. Ακόμα, είδαμε ότι η εκπαίδευση του είναι πιο εύκολη συγκριτικά με άλλες ράτσες. Άρα τα χαρακτηριστικά της φυλής σε συνδυασμό και με την εξωτερική εμφάνιση μας οδήγησαν στο συγκεκριμένο σκυλάκι. Επίσης, γερμανικό ποιμενικό μας ήταν πολύ δύσκολο να πάρουμε, διότι χάσαμε πριν κάποιος μήνες το σκυλάκι μας (13 χρονών) και ήταν πολύ δύσκολη η όλη διαχείριση. Συνεπώς, ήταν δύσκολο να πάρουμε ξανά γερμανικό ποιμενικό… Θα ανεβάσω και επιπλέον πληροφορίες με τον καιρό! Καθώς επίσης και διάφορα tips…
 
  • Like
Reactions: mareco


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
411
256
45
Καλησπέρα να σας ζήσει το κουτάβι σας!
Από τροφές εγώ προσωπικα θα κοιτούσα grain free..και έχω διαβάσει ότι η γαλοπούλα είναι μια καλή πρωτεινη για την ανάπτυξη των κουταβιών ..:love::love: ή κάποιες που είναι puppy
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
374
250
dog-place.blogspot.com
Η επιλογή της συγκεκριμένης ράτσας έγινε λόγω του ότι έψαχνα ένα σκυλάκι που να τα πηγαίνει καλά και με άλλα ζωάκια (έχουμε και ένα γάτο), καθώς επίσης και με οικογένεια/ ξένους. Επίσης, μας αρέσουν οι μεγαλόσωμες ράτσες – έχουμε ειδική θέση στον καναπέ μας. Επίσης, μένουμε σε διαμέρισμα οπότε είναι ράτσα διαμερίσματος – οπότε ήταν στα θετικά και αυτό. Όσον αφορά το μακρύ τρίχωμα, και γενικότερα η περιποίηση δεν ήταν εμπόδιο γιατί έτσι κι αλλιώς αφιερώνουμε αρκετό χρόνο στην περιποίηση των κατοικίδιων μας. Ακόμα, είδαμε ότι η εκπαίδευση του είναι πιο εύκολη συγκριτικά με άλλες ράτσες.
νομιζω μολις περιεγραψες τα γκολντεν. εχουν μια ξεχωριστη θεση στην καρδια μου...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU