Boerboel και ενστικτα φύλαξης


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Κατι αλλο που σκεφτομουν... το "σκυλι" σου (θα μας πεις επιτελους???) ειναι εκπαιδευμενο για αρνηση τροφης ?
Δεν ξερω αν ρωτας για το δικο μου σκυλι.
Γιατι αν ειναι ετσι που κολλαει το επιτελους?
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
And the winner is ..........Boerboel!!!! Δεν ξερω αν εχει και το πιτμπουλακι ακομα.
το εχω, φετος εκλεισε τα 13 και παει 14, αλλα αυτο ειναι μονο συντροφιας.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν ξερω αν ρωτας για το δικο μου σκυλι.
Γιατι αν ειναι ετσι που κολλαει το επιτελους?
Ο ανθρωπος μας κυνηγαει και εμεις τρεχουμε!!!
Το επιτελους το εβαλα επειδη ειχε γινει ηδη η ερωτηση αρκετες φορες...
Εσυ σωστα απαντας βημα βημα--- εμεις ειμαστε καννιβαλοι!
Εχει σημασια αν ειναι εκπαιδευμενο για αρνηση τροφης γιατι τοτε και εγω ακομα θα μπορουσα να μπω στο χωρο σου!
Τρομερη φυλη, οντως γεννημενοι φυλακες.. Δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου! (Και μαλλον δε θα δω.. αν δεν αποκτησω εγω !!!)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
@dkoriss

Οντας πολύ πιό νέος στο forum, δεν πήγε το μυαλό μου να δω παλιό θέμα... Ετσι, μπήκα σε εικασίες

Το Boerboel είναι πολύ καλό σκυλί και φανταστικός φύλακας
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Αν θελεις και αν μπορεις, ανεβασε καμμια φωτο απο το Μπορμποελ (και το πιτμπουλακο σου φυσικα) να τον δουμε. Δεν εχουμε δει και πολλα απο αυτα (εγω ποτε live) και θα ηταν πραγματικα ενδιαφερον.
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Ο ανθρωπος μας κυνηγαει και εμεις τρεχουμε!!!
Το επιτελους το εβαλα επειδη ειχε γινει ηδη η ερωτηση αρκετες φορες...
Εσυ σωστα απαντας βημα βημα--- εμεις ειμαστε καννιβαλοι!
Εχει σημασια αν ειναι εκπαιδευμενο για αρνηση τροφης γιατι τοτε και εγω ακομα θα μπορουσα να μπω στο χωρο σου!
Τρομερη φυλη, οντως γεννημενοι φυλακες.. Δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου! (Και μαλλον δε θα δω.. αν δεν αποκτησω εγω !!!)
Οταν πλησιαζει ανθρωπος ειτε στα καγκελα του σπιτιου, ειτε στο κλουβι του ειτε οπουδηποτε, ΜΟΝΟ ΤΟ ΦΑΙ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ.
Οχι δεν εχει εκπαιδευτει σε αρνηση τροφης και μολις φυγει ο αγνωστος θα καταπιει οτιδηποτε αλλα και να τον μυριζεται ακομα κοντα ΞΕΧΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΛΕΙ ΕΓΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ.
Δεν το θεωρω παραλογο για ενα τετοιο σκυλι.
Τα περισσοτερα ζωα για να φανε θελουν σχετικη ηρεμια. Πολλες φορες σε αγελεα κατασταση αρπαζουν ενα κομματι για να το φανε με την ησυχια τους παραπερα.
Ε, οταν πλησιασει ανθρωπος μονο ηρεμος δεν ειναι. Δεν κοιταει πουθενα αλλου μονο μεσα στα ματια του αγνωστου και με καθε τροπο προσπαθει να τον πιασει.
Καποτε προσπαθησα να του "επιβαλλω" την νυφη μου, η οποια ειχε τολμησει μπροστα τα ματια του σκυλου να πιασει τον γιο μου απο το λαιμο για να τον φιλησει για καληνυχτα.
Εν ολιγης τον εβαλα στο κλουβι και της εδωσα τυρι κιτρινο "ενταμ" για το οποιο τρελλενεται κυριολεκτικα.
Του μιλαγε γλυκα και του πεταξε ενα μεγαλο κομματι ενω ειχαμε συννενοηθει να ειναι νηστικος απο την προηγουμενη.
Η κοπελα εχει μεγαλωσει με κυριαρχικα σκυλια αλλου τυπου απο παιδι. Παντως γνωριζει πως να φερθει σιγουρα.
Παρεπιπτωντως ερχοντε στο σπιτι 2-3 φορες την εβδομαδα και εχουμε μεγαλη επαφη.
Τελικα, φοβηθηκαμε οτι θα εσπαγαν τα δοντια του στο συρμτοπλεγμα και τα παρατησαμε, μετα απο ωρα μυρισε καποιες φορες το τυρι, εφερνε βολτα γυρω γυρω, εκανε οτι το πιανει στο στομα γρυλλιζοντας και το αφηνε κατω, και τελικα το καταπιε αμασητο κυριολεκτικα.
Οταν η νυφη μου ηταν πολυυυυ μακρυα.
Η γνωμη μου ειναι, χωρις να ειμαι ειδικος οτι και εκπαιδευμενα σκυλια στο συγκεκριμενο θεμα, εαν μεινουν νηστικα για μεγαλο διαστημα, ...θα φανε, λογικα το ενστικτο αυτοσυντηρησης πρεπει να νικησει.
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Αυτό κανουν οι κλεφτες. Πετανε την φολα και αργοτερα επιστεφουν.

Το άλλο με την αγκαλια είναι ένα μεγαλο ζητημα.
Ο σκυλος πρεπει να αγριευει (αλιμονο αν επιτιθεται) σε οποιονδηποτε παει να μας κανει χειραψια ή να μας αγκαλιασει, λεγοντας στην ουσια και σε μας και στον άλλο ότι «ειμαι εδώ μεγαλε»?
Χρειαζεται ο εναγκαλιστής την αδεια του σκυλου? Την δικη μας? Χρειαζεται ο σκυλος ελεγχο?
Τι μορφης ελεγχο? Να μεινει σιωπηλος χωρις κάν να του ζητηθει αλλά να εχει το νου του?
Να μεινει σιωπηλος μονο αν του ζητηθει από πριν για σιγουρια και μετα οι αγκαλιες?
Αν κατά η διαρκεια του εναγκαλισμου (σεναρια από μαφιοζικες ταινιες λεμε τωρα!) ο άλλος μας βλαψει? Δεν είναι ηδη αργα?
Και πολλα άλλα τετοια ερωτηματα.
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Αυτο ειναι που ο Σωτηρης το ελεγε Μπουρμπουλ?
Ακριβως και εγω απαντησα, οτι ο καθενας μπορει να το προφερει οπως του ερχεται ανετα φθογγολογικα.
Αν αυτο ειναι στα αφρικανικα τι να πει κανενας.
Παντως για την ιστορια την φυλη την ανεπτυξαν ολλανδοι μεταναστες στην Αφρικη και στα ολλανδικα μποερ σημαινει ξενος.
Στις Λατινογενεις γλωσσες προφερεται οπως γραφεται boerboel, τωρα πιστευω οτι και για το γερμανικο ποιμενικο και για οποιεδηποτε αλλη φυλη οι αφρικανοι θα το προφερουν με τον δικο τους τροπο.
Σε οποιον ανθρωπο του φαινεται ευκολο να μην επιλεξει τον ολλανδικο ορο που ιδρυσε την φυλη, αλλα τον αφρικανικο ειτε γιατι του ταιριαζει καλλυτερα φθογγολιγικα, ειτε απο θεμα κουλτουρας η οτιδηποτε αλλο, φυσικα και μπορει να το λεει οπως θελει και μαλιστα μπορει να ρωτησει και κανενα αφρικανο να του πει πως λενε και την φυλη που ο ιδιος εχει επιλεξει, για να το προφερει πιο ανετα.
Ο σκυλος ετσι κι αλλιως δεν αλλαζει. Παραμενει πρωτης ταξεως φυλακας.
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Αυτό κανουν οι κλεφτες. Πετανε την φολα και αργοτερα επιστεφουν.

Το άλλο με την αγκαλια είναι ένα μεγαλο ζητημα.
Ο σκυλος πρεπει να αγριευει (αλιμονο αν επιτιθεται) σε οποιονδηποτε παει να μας κανει χειραψια ή να μας αγκαλιασει, λεγοντας στην ουσια και σε μας και στον άλλο ότι «ειμαι εδώ μεγαλε»?
Χρειαζεται ο εναγκαλιστής την αδεια του σκυλου? Την δικη μας? Χρειαζεται ο σκυλος ελεγχο?
Τι μορφης ελεγχο? Να μεινει σιωπηλος χωρις κάν να του ζητηθει αλλά να εχει το νου του?
Να μεινει σιωπηλος μονο αν του ζητηθει από πριν για σιγουρια και μετα οι αγκαλιες?
Αν κατά η διαρκεια του εναγκαλισμου (σεναρια από μαφιοζικες ταινιες λεμε τωρα!) ο άλλος μας βλαψει? Δεν είναι ηδη αργα?
Και πολλα άλλα τετοια ερωτηματα.
Ισως παρεξηγηθηκε κατι εδω.
Ο συγκεκριμμενος σκυλος θα δαγκωσει το οποιονδηποτε ανθρωπο που πλησιαζει περαν της οικογενειας του.
Οσο αφορα εγκρισεις και ιεραρχιες, κτλ δεν εχω σκοπο να θεσω κανενος φιλικου προσωπου την ακεραιοτητα σε κινδυνο για να αποδειξω οτι εχω η δεν εχω ελεγχο.
προφανως ο αστυνομικος στο utube ζητησε συγγνωμη απο το δημοσιογραφο που του εκανε τη μουρη κρεας ο "εκπαιδευμενος αστυνομικος σκυλος".
Και τι εγινε επανωρθωσε?
Γιαυτο εχω το κλουβι και ουτε χρειαζεται να κατεβασω το σκυλο (σε επιπεδο φυλαξης) η να παιξω με τα ενστικτα του.
Το ειπα απο την αρχη.
Κυριαρχια δινει και στην μικρη μου κορη παντως, που τωρα εναι 5 (και το εκανε και απο οταν ηταν μικροτερη).
Του παιρνει οτι ωρα θελει οτιδηποτε απο το στομα απο φαι μεχρι παιχνιδι και αυτος με το που την βλεπει χαμηλωνει προκλητικα για να καβαλησει πανω του.
Παροτι καθε φορα μαλωνω και τους δυο. Μπορει να ειναι 68 κιλα αλλα ειναι σκυλος δεν ειναι γαιδουρι.
Τωρα τελευταια η μικρη με ακουει ο σκυλος δεν ΘΕΛΕΙ να το καταλλαβει. Απλα το γουσταρει τοσο πολυ και της χωνεται κατω απο τα ποδια με το που την βλεπει.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
ωραίο σκύλο έχεις στην Αθήνα
μόνο μην γίνει τίποτα σχετικό με τα 3 Α (αστοχία υλικού,αβλεψία,ανθρώπινο λάθος) και πληρώνεις καναν αθώο

και επειδή μου δόθηκε η ευκαιρία θα ξαναπώ
"καλά θα ήταν ,τέτοιες φυλές,να υπάρχει κάποιος έλεγχος ποιός τις αποκτά" κάτι σαν άδεια οπλοφορίας ας πούμε
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Harry,
Το άλλο με την αγκαλια είναι ένα μεγαλο ζητημα.
Ο σκυλος πρεπει να αγριευει (αλιμονο αν επιτιθεται) σε οποιονδηποτε παει να μας κανει χειραψια ή να μας αγκαλιασει, λεγοντας στην ουσια και σε μας και στον άλλο ότι «ειμαι εδώ μεγαλε»?
Χρειαζεται ο εναγκαλιστής την αδεια του σκυλου? Την δικη μας? Χρειαζεται ο σκυλος ελεγχο?
Τι μορφης ελεγχο? Να μεινει σιωπηλος χωρις κάν να του ζητηθει αλλά να εχει το νου του?
Να μεινει σιωπηλος μονο αν του ζητηθει από πριν για σιγουρια και μετα οι αγκαλιες?
Αν κατά η διαρκεια του εναγκαλισμου (σεναρια από μαφιοζικες ταινιες λεμε τωρα!) ο άλλος μας βλαψει? Δεν είναι ηδη αργα?
Και πολλα άλλα τετοια ερωτηματα.[/QUOTE]


dkoriss (ΣΥΝΕΧΕΙΑ)
Ισως παρεξηγηθηκε κατι εδω.
Ο συγκεκριμμενος σκυλος θα δαγκωσει το οποιονδηποτε ανθρωπο που πλησιαζει περαν της οικογενειας του.
Οσο αφορα εγκρισεις και ιεραρχιες, κτλ δεν εχω σκοπο να θεσω κανενος φιλικου προσωπου την ακεραιοτητα σε κινδυνο για να αποδειξω οτι εχω η δεν εχω ελεγχο.
προφανως ο αστυνομικος στο utube ζητησε συγγνωμη απο το δημοσιογραφο που του εκανε τη μουρη κρεας ο "εκπαιδευμενος αστυνομικος σκυλος".
Και τι εγινε επανωρθωσε?
Γιαυτο εχω το κλουβι και ουτε χρειαζεται να κατεβασω το σκυλο (σε επιπεδο φυλαξης) η να παιξω με τα ενστικτα του.
Το ειπα απο την αρχη.
Κυριαρχια δινει και στην μικρη μου κορη παντως, που τωρα εναι 5 (και το εκανε και απο οταν ηταν μικροτερη).
Του παιρνει οτι ωρα θελει οτιδηποτε απο το στομα απο φαι μεχρι παιχνιδι και αυτος με το που την βλεπει χαμηλωνει προκλητικα για να καβαλησει πανω του.
Παροτι καθε φορα μαλωνω και τους δυο. Μπορει να ειναι 68 κιλα αλλα ειναι σκυλος δεν ειναι γαιδουρι.
Τωρα τελευταια η μικρη με ακουει ο σκυλος δεν ΘΕΛΕΙ να το καταλλαβει. Απλα το γουσταρει τοσο πολυ και της χωνεται κατω απο τα ποδια με το που την βλεπει.

Οσο αφορα την φολα που πετανε οι κλεφτες και επιστρεφουν αργοτερα, οταν πλησιασει ο γειτονας της καθημερινης επαφης προς το σπιτι ΤΟΥ που ειναι κοντα στο σπιτι μου, το μπασο γαυγισμα, το ξεφρενο γρυλλισμα και ο ηχος απο καγκελα που χτυπανε και αντικειμενα που παρασυρονται ειναι ικανα να πεταξουν στον αερα την σχεδον κουφη κυρια της διπλανης πολυκατιοκιας. Δεν γαυγιζει για ψυλλου πηδημα ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΓΑΥΓΙΖΕΙ, ....ΓΑΥΓΙΖΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τωρα να πλησιασει αγνωστος (κλεφτης) το βραδυ για να ριξει την φολα, υποψιαζεται κανενας τι εχει να γινει απο τα 150 μετρα μακρυα που εχει ορατοτητα ο σκυλος.
Να σας πω εγω που ξερω.
Εχει βγει εξω ολη η γειτονια και φυσικα και εγω μαζι.
Και οντως καποιες φορες εχει γινει αυτο.
Μια απο αυτες τις φορες ηταν οταν καποιος επιχειρησε να ανεβει απο το λουκι κοντινης πολυκατοικιας στον πρωτο οροφο και ο σκυλος ειχε ορατοτητα ως εκει.
Ναι βγηκαμε ολοι εξω γιατι ηταν περα απο τρομερο ξεσπασμα που κανει παντα.
Ακομα και ενας γειντονας που δεν τον πολυσυμπαθει λογω του χαρακτηρα του, μου ειπε την συγκεκριμμενη νυχτα καθως και αυτος ειχε βγει στην βεραντα του, ...παντως χαλαλι το φαι που του δινεις, ο σκυλος εχει ...ουμπαλα (καπως αλλιως το ειπε βεβαια)
Ο ιδιος γειτονας φωναξε πρωτος αμολα το σκυλο, ο μπουκαδορος πηδηξε κατω στραβοπατησε και κουτσαινοντας ανεβηκε στην μηχανη του φιλου του που περιμενε στη γωνια.
Εγω τη αλλη μερα αλλαξα ενα απο τα ροδακια της συρρομενης πορτας που του ειχει στραβωσει στο υψος της ενωσης με την πορτα, και η πορτα κολλαγε.
Μαλλον θα καταλλαβατε πως στραβωσε, ακριβως οπως κι ο σκυλος.
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
ωραίο σκύλο έχεις στην Αθήνα
μόνο μην γίνει τίποτα σχετικό με τα 3 Α (αστοχία υλικού,αβλεψία,ανθρώπινο λάθος) και πληρώνεις καναν αθώο

και επειδή μου δόθηκε η ευκαιρία θα ξαναπώ
"καλά θα ήταν ,τέτοιες φυλές,να υπάρχει κάποιος έλεγχος ποιός τις αποκτά" κάτι σαν άδεια οπλοφορίας ας πούμε
Γιαυτο ακριβως δεν επιτρεπω επαφες.
Οσο αφορα το κατι σαν αδεια οπλοφοριας εχεις πολυ δικιο, συμφωνω.
Παντως απο την αλλη πλευρα ειναι σχημα οξυμορο να μπορει και να παιρνει ευκολα καποιος το οποιοδηποτε οπλο (απο πιστολι μεχρι καραμπινα κυνηγιου, νομιμα η παρανομα) επιλεγοντας το για προστασια στην ουσια και την ιδια στιγμη πολλοι, ακομα και ο ιδιος να παραπονιουνται πως ο σκυλος φυλακας ειναι ...επικυνδυνος για ατυχημα.
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΣΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΣΚΥΛΟΥΣ ΦΥΛΑΚΕΣ????
ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΟ.
Ας μαζεψουν πρωτα ολους αυτους με τα οπλα, και μετα να δουμε τι γινεται και ποσο συχνα με τους σκυλους φυλακες.
Δεν ξερω αν διαφωνεις?
 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Αν θελεις και αν μπορεις, ανεβασε καμμια φωτο απο το Μπορμποελ (και το πιτμπουλακο σου φυσικα) να τον δουμε. Δεν εχουμε δει και πολλα απο αυτα (εγω ποτε live) και θα ηταν πραγματικα ενδιαφερον.
Θα προσπαθησω τελος της εβδομαδας, δεν ειμαι σιγουρος οτι ξερω απο που και πως, παντως θα επιχειρησω κατι.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΕΣ ΠΟΣΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΑΠΟ ΣΚΥΛΟΥΣ ΦΥΛΑΚΕΣ????
Μια τετοια στατιστικη θα εχει καποιο νοημα μονο αν δεν είναι ξερή παραθεση αριθμων αλλά τουλαχιστον υπολογιζεται αναλογικα. Πόσα οπλα-πόσα ατυχηματα, πόσοι φύλακες-πόσα ατυχηματα. Τα οπλα σε καθαρους αριθμους ειναι απειρως περισσοτερα.

Περισσοτεροι παραγοντες (εκπαιδευση, ηλικες κατοχων, κοικωνικη θεση, εθνικότητα κλπ) για ακομα πιο ασφαλη συμπερασματα.
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Μια απο αυτες τις φορες ηταν οταν καποιος επιχειρησε να ανεβει απο το λουκι κοντινης πολυκατοικιας στον πρωτο οροφο και ο σκυλος ειχε ορατοτητα ως εκει.
Ναι βγηκαμε ολοι εξω γιατι ηταν περα απο τρομερο ξεσπασμα που κανει παντα.
Ακομα και ενας γειντονας που δεν τον πολυσυμπαθει λογω του χαρακτηρα του, μου ειπε την συγκεκριμμενη νυχτα καθως και αυτος ειχε βγει στην βεραντα του, ...παντως χαλαλι το φαι που του δινεις, ο σκυλος εχει ...ουμπαλα (καπως αλλιως το ειπε βεβαια)
Ο ιδιος γειτονας φωναξε πρωτος αμολα το σκυλο, ο μπουκαδορος πηδηξε κατω στραβοπατησε και κουτσαινοντας ανεβηκε στην μηχανη του φιλου του που περιμενε στη γωνια.
Εγω τη αλλη μερα αλλαξα ενα απο τα ροδακια της συρρομενης πορτας που του ειχει στραβωσει στο υψος της ενωσης με την πορτα, και η πορτα κολλαγε.
Μαλλον θα καταλλαβατε πως στραβωσε, ακριβως οπως κι ο σκυλος.
ωραίος .....

όμως ο δικός μου είναι ακόμα πιο απειλητικός...


 


dkoriss

Well-Known Member
14 Μαϊου 2009
434
115
Μια τετοια στατιστικη θα εχει καποιο νοημα μονο αν δεν είναι ξερή παραθεση αριθμων αλλά τουλαχιστον υπολογιζεται αναλογικα. Πόσα οπλα-πόσα ατυχηματα, πόσοι φύλακες-πόσα ατυχηματα. Τα οπλα σε καθαρους αριθμους ειναι απειρως περισσοτερα.

Περισσοτεροι παραγοντες (εκπαιδευση, ηλικες κατοχων, κοικωνικη θεση, εθνικότητα κλπ) για ακομα πιο ασφαλη συμπερασματα.
Το θεμα ειναι οτι τα πραγματικα ατυχηματα ειναι αυτα που αναφερονται και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΟΥΤΕ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ.
Ακομα και να ηταν, πιστευουμε δηλ. οτι το ΟΠΛΟ στα χερια του οποιουδηποτε μελους της οικογενειας (που το εχουμε δει πολλες φορες) ειναι λιγοτερο φονικο απο τον σκυλο φυλακα (που εγω τουλαχιστο ποτε δεν εχω δει να περιφερεται ελευθερος δαγκωνωντας τους παντες).
Η πλειονοτης ακομα και απο τους πιο αγριους και αδυσωπητους σκυλους φυλακες, δεν θα σκοτωνε εναν ανθρωπο που δεν τον πολεμουσε, θα τον δαγκωνε αγρια ναι.
ΤΑ ΟΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΟΜΩΣ............
Ακομα και αναλογικα να το δουμε, υπαρχουν λοιπον ακομα θεσεις για αγριους σκυλους φυλακες, ενω για οπλα οχι.
και ποιοτικα και σαν σταση ζωης αν το δουμε, καλλυτερα να επιλλεγουμε σκυλους φυλακες για προστασια παρα ΟΠΛΑ.
 
Last edited:




faraoulis

Active Member
3 Μαϊου 2010
41
0
Ακριβως και εγω απαντησα, οτι ο καθενας μπορει να το προφερει οπως του ερχεται ανετα φθογγολογικα.
Αν αυτο ειναι στα αφρικανικα τι να πει κανενας.
Παντως για την ιστορια την φυλη την ανεπτυξαν ολλανδοι μεταναστες στην Αφρικη και στα ολλανδικα μποερ σημαινει ξενος.
Στις Λατινογενεις γλωσσες προφερεται οπως γραφεται boerboel, τωρα πιστευω οτι και για το γερμανικο ποιμενικο και για οποιεδηποτε αλλη φυλη οι αφρικανοι θα το προφερουν με τον δικο τους τροπο.
Καλησπέρα σας, πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα ομολογουμένως μπήκα να διαβάσω για τα Καυκάσου αλλά μιάς και ξέφυγε η κουβέντα...

Θα ήθελα να διορθώσω το φίλο μας όσον αφορά το όνομα του σκύλου "Boer" στα ολλανδικά σημαίνει αγρότης και προφέρεται "Μπουρ" η σωστή προφορά είναι "Μπουρμπούλ" (πολύ σωστά το πρόφερε κάποιος από εσάς). "Boel" σημαίνει "πράγμα" (περίπου) και στην προκειμένη σημαίνει "ο σκύλος του αγρότη". Το σκυλί όντως αναπτύχθηκε από τους Ολλανδούς στην Αφρική όπου το χρησιμοποιούσαν για φύλακες στις φάρμες.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ακομα και να ηταν, πιστευουμε δηλ. οτι το ΟΠΛΟ στα χερια του οποιουδηποτε μελους της οικογενειας (που το εχουμε δει πολλες φορες) ειναι λιγοτερο φονικο απο τον σκυλο φυλακα (που εγω τουλαχιστο ποτε δεν εχω δει να περιφερεται ελευθερος δαγκωνωντας τους παντες).
Η πλειονοτης ακομα και απο τους πιο αγριους και αδυσωπητους σκυλους φυλακες, δεν θα σκοτωνε εναν ανθρωπο που δεν τον πολεμουσε, θα τον δαγκωνε αγρια ναι.
ΤΑ ΟΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ ΟΜΩΣ............
Ακομα και αναλογικα να το δουμε, υπαρχουν λοιπον ακομα θεσεις για αγριους σκυλους φυλακες, ενω για οπλα οχι.
και ποιοτικα και σαν σταση ζωης αν το δουμε, καλλυτερα να επιλλεγουμε σκυλους φυλακες για προστασια παρα ΟΠΛΑ.
Τα οπλα δεν εκπυρσοκροτουν κατά λαθος αν ειναι ασφαλισμενα και χωρις σφαιρες μεσα. Ο σκυλος εχει αποψη και κριση, συχνα λανθασμενη. Με ακαταλληλους ιδιοκτητες αυτό επιδεινώνεται. Το οπλο εχει χειριστη, ο σκυλος όμως όχι παντα ή αν εχει είναι συχνα καλυτερα να μην ειχε.

Τα οπλα θελουν λιγοτερη φροντιδα, δεν θελουν βολτα, φαγητο, δεν εχουν αισθηματα, δεν είναι δυστυχισμενα όταν είναι κλειδωμενα στο ντουλαπι.

Τα οπλα ειναι πιο αποτελεσματικα και τα μονα εργαλεια φυλαξης που είναι αποτελεσματικα σε αποσταση χωρις να γινει συμπλοκη.
Ασε που κρυβονται και πιο ευκολα και δεν τρωνε και φόλα.

Ψηφιζω οπλα και μετα φυλακα.
Τα κατά τα ειπες εσυ και μαλιστα ομορφα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95