Border collie γαβγισμα


GiannisTh

New Member
8 Ιουνίου 2020
2
1
31
Καλησπερα σας! Εχω ενα ημιαιμο border collie τον Μαιλο! Ειναι 15 μηνων, πολυ υπακουος, πολυ ενεργητικος και πολυ αγαθος!
Ειναι επισης και αρκετα φοβικος, με τους ανθρωπους, με τα σκυλια παιζει σαν τρελος. Λοιπον το προβλημα που εχω με το σκυλι ειναι οτι γαβγιζει υπερβολικα, σε ολα. Με τον παραμικρο θορυβο τρελενεται και δεν ακουει τιποτα. Εχει περασει βασικη υπακοη, ειναι σουπερ σε ολα. Ο κυριος λογος που φεραμε εκπαιδευτη ηταν για να βοηθησουμε το σκυλι με τον φοβο, αλλα δυστυχως στο συγκεκριμενο θεμα δεν ειδαμε καποια βελιτωση. Το σκυλι βγαινει 2 βολτες την ημερα, απο 45 λεπτα η καθεμια, εχει φουλ παιχνιδι και εκτονωση και εξω και στο σπιτι, οποτε αποκλειω το γαβγισμα να οφειλεται σε βαρεμαρα, η ενταση. Εχω δοκιμασει αρκετες διαφορετικες τεχνικες που μου εχουν προτεινει και εχω διαβασει. Καποιες φορες το γαβγισμα ειναι ανυποφορο και ενοχλει δυστυχως και τους γειτονες. Αλλα κυριως στεναχωριεμαι γιατι καταλαβαινω οτι ειναι απο φοβο, η απο αναγκη να προστατεψει το σπιτι του. Θα ηθελα αν καποιος ειχε η εχει παρομοιο θεμα να με βοηθησει με καποιες συμβουλες η να με παραπεμψει σε καποιον ειδικο που γνωριζει και εχει αποψη προσωπικα. Σας ευχαριστω!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Αν είσαι Αθήνα ή Θεσ/νίκη ψάξτο μήπως αρχίσετε agility.
Έχω δει να βοηθάει αρκετά φοβικά σκυλιά, να αποκτούν αυτοπεποίθηση και να παίρνουν τα πάνω τους. Αν δεν σε ενδιαφέρει, προσπάθησε οι βόλτες σας, να είναι σε χώρους με άφθονα ερεθίσματα. Κόσμο, αυτοκίνητα, μηχανάκια, σκουπιδιάρες, πλατείες, παιδικές χαρές, αθλητικούς χώρους. Πάντα δεμένος εννοείται, και απλώς δώστου χρόνο, να προσαρμοστεί. Καλώς εχόντων, με τον καιρό θα τα συνηθίζει και δεν θα αντιδρά με τόσο φόβο.
 


GiannisTh

New Member
8 Ιουνίου 2020
2
1
31
Αν είσαι Αθήνα ή Θεσ/νίκη ψάξτο μήπως αρχίσετε agility.
Έχω δει να βοηθάει αρκετά φοβικά σκυλιά, να αποκτούν αυτοπεποίθηση και να παίρνουν τα πάνω τους. Αν δεν σε ενδιαφέρει, προσπάθησε οι βόλτες σας, να είναι σε χώρους με άφθονα ερεθίσματα. Κόσμο, αυτοκίνητα, μηχανάκια, σκουπιδιάρες, πλατείες, παιδικές χαρές, αθλητικούς χώρους. Πάντα δεμένος εννοείται, και απλώς δώστου χρόνο, να προσαρμοστεί. Καλώς εχόντων, με τον καιρό θα τα συνηθίζει και δεν θα αντιδρά με τόσο φόβο.
Αυτο γινεται και τωρα, δηλαδη οι βολτες του ειναι προσαρμοσμενες ετσι. Οσον αφορα το agility δεν το ειχα ξανακουσει, και ηθελα να το κανω ετσι κι αλλιως, χωρις να γνωριζω οτι ισως βοηθησει και σε αυτο το κομματι! Σε ευχαριστω πολυ!
 
  • Like
Reactions: mareco