bull baiting & φυλες


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
το bull baiting ηταν το "σπορ"θεαμα στην βικτωριανη αγγλια οπου εβαζαν ενα ταυρο σε ενα ρινκ το εδεναν με καποιο ισχυρο σχοινη οπου του επετρεπε να κινηται καμια 10 μερια. ο σκοπος ηταν να ακινητοποιησει ο σκυλος των ταυρο ποιανοντας το ειτε απο την μυτη








και ενα βιντεακι γιατι τα κανουν ακομα καποιοι υποαναπτυκτοι
[video=youtube;DFwkc2qE35s]http://www.youtube.com/watch?v=DFwkc2qE35s"]YouTube - Bull VS dog[/video]


με ποιες σημερινες φυλες θα τα συγκριναμε?
 


krisai

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
224
3
Εγγλεζικο σταφυ,πιτ μπουλ,αλανο ,μπουλ τερριερ,ντογκο αρτζεντινο ,κανε κορσο,cao fila st miguel ,μπουλ μαστιφ.Υπαρχει και ενας πινακας του γκογια ο οποιος δειχνει την ολη διαδικασια.
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ενδιαφερον το θεμα!

μονο μια επισημανση.Λεωνιδα το συγκεκριμενο video δειχνει ενα bull terrier να υπερασπιζεται τον ιδιοκτητη του απο επιθεση ταυρου (ο συγκεκριμενος ταυρος ηταν ανεξελεγκτος και απειλουσε το πληθος).Δεν ειναι σκυλο-ταυρομαχια.Το ειχαν δειξει πριν καιρο στις ειδησεις.

Βεβαια ειναι πολυ καλο video,γιατι δειχνει τον τροπο που συλλαμβανει το "ταυροσκυλο" τον ταυρο...τα γονιδια τελικα δεν πεθαινουν ποτε!!ακομα και στην σημερινη εποχη που σχεδον ολα τα σκυλια ειναι απλα σαν κατοικιδια και τιποτε παραπανω.
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Εγγλεζικο σταφυ,πιτ μπουλ,αλανο ,μπουλ τερριερ,ντογκο αρτζεντινο ,κανε κορσο,cao fila st miguel ,μπουλ μαστιφ.Υπαρχει και ενας πινακας του γκογια ο οποιος δειχνει την ολη διαδικασια.
θα συμφωνησω μαζι σου, αλλα ξερεις τι μου φανταζει περιεργο καμια απο τις φυλες καινουργιες και παλιες δεν ειχε τον αγκωνα στο πλαϊ. περιεργα πραγματα
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ο αγκωνας θεωρω οτι ειναι λαθος μορφολογικα.

κανενα σκυλι,αν παρατηρησετε ολα τα προτυπα δεν εχει -στην σωστη παντα μορφολογικη βαση του- του αγκωνα στο πλαι,να προεξεχει τοσο πολυ.

οσο και αν ειναι το ευρος του θωρακα και του στερνου δεν δικαιολογει κατι τετοιο.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
μονο μια επισημανση.Λεωνιδα το συγκεκριμενο video δειχνει ενα bull terrier να υπερασπιζεται τον ιδιοκτητη του απο επιθεση ταυρου (ο συγκεκριμενος ταυρος ηταν ανεξελεγκτος και απειλουσε το πληθος).Δεν ειναι σκυλο-ταυρομαχια.Το ειχαν δειξει πριν καιρο στις ειδησεις.
δεν το επιασα! νομιζα οτι τα κανουν ακομα

ο αγκωνας θεωρω οτι ειναι λαθος μορφολογικα.

κανενα σκυλι,αν παρατηρησετε ολα τα προτυπα δεν εχει -στην σωστη παντα μορφολογικη βαση του- του αγκωνα στο πλαι,να προεξεχει τοσο πολυ.

οσο και αν ειναι το ευρος του θωρακα και του στερνου δεν δικαιολογει κατι τετοιο.
αντιγραφω απο το προτυπο του αγγλικου μπουλντογκ
"Shoulders : Shoulders broad, sloping and deep, very powerful and muscular giving appearance of being “tacked on” body.
Elbows : Elbows low and standing well away from ribs.
"
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
δεν το επιασα! νομιζα οτι τα κανουν ακομα



αντιγραφω απο το προτυπο του αγγλικου μπουλντογκ
"Shoulders : Shoulders broad, sloping and deep, very powerful and muscular giving appearance of being “tacked on” body.
Elbows : Elbows low and standing well away from ribs.
"
Επιμενεις σε κατι που εχεις μεταφρασει λαθος...........δεν λεει πουθενα το προτυπο οτι οι αγκωνες πρεπει να ειναι στο πλαι. Ουτως η αλλως αν παρατηρουσες ολες τις δημοσιευμενες φωτο τα σκυλια με τους αγκωνες εξω δεν εχουν καλο στηθος ( βαθος και μηκος ). Το προτυπο λεει ξεκαθαρα " Αγκωνες χαμηλα τοποθετημενοι που στεκονται μακρυα απο τα πλευρα - δεν ειναι κολημενοι στα πλευρα δηλαδη ( λογω του οτι οταν βαδιζει φερει τον εναν ωμο εμπρος )
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Επιμενεις σε κατι που εχεις μεταφρασει λαθος...........δεν λεει πουθενα το προτυπο οτι οι αγκωνες πρεπει να ειναι στο πλαι. Ουτως η αλλως αν παρατηρουσες ολες τις δημοσιευμενες φωτο τα σκυλια με τους αγκωνες εξω δεν εχουν καλο στηθος ( βαθος και μηκος ). Το προτυπο λεει ξεκαθαρα " Αγκωνες χαμηλα τοποθετημενοι που στεκονται μακρυα απο τα πλευρα - δεν ειναι κολημενοι στα πλευρα δηλαδη ( λογω του οτι οταν βαδιζει φερει τον εναν ωμο εμπρος )
ο ωμος πρεπει να ειναι στο πλαϊ?

μιας και γραψατε εδω θα μας κανετε την χαρη να μας πειτε την αποψη σας πανω στην ιστορικη συνεχεια του μπροστινου συστηματος του αγγλικου μπουλντογκ.
 






bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
ο ωμος πρεπει να ειναι στο πλαϊ?

μιας και γραψατε εδω θα μας κανετε την χαρη να μας πειτε την αποψη σας πανω στην ιστορικη συνεχεια του μπροστινου συστηματος του αγγλικου μπουλντογκ.
Τι εννοεις "ιστορικη συνεχεια του μπροστινου συστηματος του Μπουλντογκ" γιατι δεν σε αντιλαμβανομαι. Οσο για τις ελαιογραφιες, πινακες κλπ οταν θα βρεθω σε scanner θα σου σκαναρω μερικες ετσι για να σου κανω το κεφι. Πληροφοριακα οσα Μπουλντογκ εχουν τους αγκωνες πολυ πλαγια, θεωρειται λαθος και η ονομασια που δινεται σε αυτο το λαθος μπροστινο ειναι chipendale front.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Τι εννοεις "ιστορικη συνεχεια του μπροστινου συστηματος του Μπουλντογκ" γιατι δεν σε αντιλαμβανομαι. Οσο για τις ελαιογραφιες, πινακες κλπ οταν θα βρεθω σε scanner θα σου σκαναρω μερικες ετσι για να σου κανω το κεφι. Πληροφοριακα οσα Μπουλντογκ εχουν τους αγκωνες πολυ πλαγια, θεωρειται λαθος και η ονομασια που δινεται σε αυτο το λαθος μπροστινο ειναι chipendale front.
Εννοω την γνωστη ιστοριουλα που αναφερει και ο τρικι οτι το μπροστινο συστημα στα αγγλικα μπουλντογκ προερχεται απο το μπουλντογκ .


δηλαδη θα μου βρειτε εικονα με σκυλο με τετοια κατασκευη

που συμμετηχε στο υπεροχο τουτο θεαμα και να χρονολογειτε πριν την απαγορευση?
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
Εννοω την γνωστη ιστοριουλα που αναφερει και ο τρικι οτι το μπροστινο συστημα στα αγγλικα μπουλντογκ προερχεται απο το μπουλντογκ .


δηλαδη θα μου βρειτε εικονα με σκυλο με τετοια κατασκευη

που συμμετηχε στο υπεροχο τουτο θεαμα και να χρονολογειτε πριν την απαγορευση?
Τι ακριβως απεικονιζει αυτη η "κατασκευη" που δημοσιευεις....ξερεις? καταλαβαινεις? :confused: γιατι εχω την αμυδρα εντυπωση οτι κατι εχεις παρανοησει ή παραφρασει..............
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
Εννοω την γνωστη ιστοριουλα που αναφερει και ο τρικι οτι το μπροστινο συστημα στα αγγλικα μπουλντογκ προερχεται απο το μπουλντογκ .

Και θα σε παρακαλεσω να μην χρησιμοποιεις τετοιους ορους ........το προτυπο στην Αγγλια αναφερει Bulldog και οχι English Bulldog. Το σημερινο Μπουλντογκ ειτε σου αρεσει ειτε οχι ειναι η εξελιξη του παλιου Μπουλντογκ ( καλη ή κακη ). Δεν θα το αλλαξεις εσυ και σιγουρα δεν εχεις δικαιωμα να παραποιεις την ιστορια και το ονομα που δημοσιευετε σε εκατονταδες βιβλια ανα τον κοσμο ακομα και Αμερικανικα.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Τι ακριβως απεικονιζει αυτη η "κατασκευη" που δημοσιευεις....ξερεις? καταλαβαινεις? :confused: γιατι εχω την αμυδρα εντυπωση οτι κατι εχεις παρανοησει ή παραφρασει..............
να σας πω τι δεν βλεπω να μου πειτε αν ειμαι λαθος. δεν βλεπω ενα σκυλι που θα ειχε εμπλακει ποτε σε bull baiting!!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Και θα σε παρακαλεσω να μην χρησιμοποιεις τετοιους ορους ........το προτυπο στην Αγγλια αναφερει Bulldog και οχι English Bulldog. Το σημερινο Μπουλντογκ ειτε σου αρεσει ειτε οχι ειναι η εξελιξη του παλιου Μπουλντογκ ( καλη ή κακη ). Δεν θα το αλλαξεις εσυ και σιγουρα δεν εχεις δικαιωμα να παραποιεις την ιστορια και το ονομα που δημοσιευετε σε εκατονταδες βιβλια ανα τον κοσμο ακομα και Αμερικανικα.
πρωτον ορος αγγλικο μπουλντογκ χρησιμοποιειται ευρεως και στην ελλαδα και στο εξωτερικο (2.110.000 αποτελεσματα στο google), οποτε δεν ειναι κατι που εβγαλα εγω απο το κεφαλι μου.
δευτερο το αγγλικο μπουλντογκ ειναι η μιξη του μπουλντογκ με παγκ(αποδεκτο απο ολους μας νομιζω). οποτε αντιλαμβανεσταi οτι δεν ακριβως η συνεχεια του.
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
να σας πω τι δεν βλεπω να μου πειτε αν ειμαι λαθος. δεν βλεπω ενα σκυλι που θα ειχε εμπλακει ποτε σε bull baiting!!
Γιατι τετοια ΕΜΜΟΝΗ με το bull baiting???????? Για αυτο θελεις τα σκυλια??? Εμεις δεν τα θελουμε για bull baiting, μιας και ειναι ενα ακρως απαραδεκτο και αποτροπαιο σπορ για ανθρωπους με λιγη νοημοσυνη και νοσηρη προσωπικοτητα.
Οχι το σημερινο BULLDOG δεν ειναι σκυλος μαχητης.......ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ !!!!!!!!:)
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Γιατι τετοια ΕΜΜΟΝΗ με το bull baiting???????? Για αυτο θελεις τα σκυλια??? Εμεις δεν τα θελουμε για bull baiting, μιας και ειναι ενα ακρως απαραδεκτο και αποτροπαιο σπορ για ανθρωπους με λιγη νοημοσυνη και νοσηρη προσωπικοτητα.
Οχι το σημερινο BULLDOG δεν ειναι σκυλος μαχητης.......ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ !!!!!!!!:)
μα κυρια μου εσεις ισχυριζεσται οτι τα σκυλια σας εχουν αυτο το μπροστινο συστημα που εχουν λογω του παρελθοντος τους. για αυτο η εμμονη μου.
 


bizzare

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2007
84
0
56
Oropos
www.soulguardianbulldog.com
πρωτον ορος αγγλικο μπουλντογκ χρησιμοποιειται ευρεως και στην ελλαδα και στο εξωτερικο (2.110.000 αποτελεσματα στο google), οποτε δεν ειναι κατι που εβγαλα εγω απο το κεφαλι μου.
δευτερο το αγγλικο μπουλντογκ ειναι η μιξη του μπουλντογκ με παγκ(αποδεκτο απο ολους μας νομιζω). οποτε αντιλαμβανεσταi οτι δεν ακριβως η συνεχεια του.
Απλα για να ξεχωριζει απο το Γαλλικο !!!!
By Colonel Bailey C Hanes...
It is generally supposed that the Phoenician traders brought the fierce Mollossian dogs of the ancient Greeks to UK in the 6th century BC, and that there the Mastiff type fixed itself. It is believed by some that this early mastiff type dog was the foundation of our modern bulldog. Buffon considered the bulldog as the parent of the mastiff, while Sydenham Edwards contends that the bulldog resulted from an intermixture of the large mastiff and the pug dog - not the pug of france, but the pug which is also known as the small or Dutch Mastif, and which originated in Holland and Germany. It is now generally agreed that both the mastiff and the bulldog probably had a common origin in the Alaunt. which is serving butchers to bring in fierce oxen to keep them in their stalls ( 1632 dictionary )It is interesting to note that at this time Easton makes a distinction between mastiffs and bulldogs, while the French made a dinstiction between the two as early as 1537.
THE NEW COMPLETE BULLDOG
4th Edition First Printing 1981
New York