Bull terrier και νέος ιδιοκτήτης....


kounelaki

Well-Known Member
10 Δεκεμβρίου 2009
111
0
34
Rethymnon
Έχεις απόλυτο δίκιο, όμως φοβάμαι πως αυτό ισχύει το ίδιο σε όλες τις φυλές.

Στις "επικίνδυνες" φυλές βέβαια πρέπει να προσέχουν όλοι αρκτεά παραπάνω (και ο εκτροφέας περισσότερο απ' όλους).
+φωνω αλλα ειναι καπως διαφορετικο να παρεις ενα ζωακι επειδη μοιαζει γλυκουλι απο ενα αλλο επειδη μοιαζει αγριο.Αυτο που μοιαζει αγριο μπορει να κακοποιηθει πολυ(βλ δεμενο στο κρυο,κυνομαχιες κτλ).Καταλαβαινεις τι λεω ε?
 




strangeliz

Active Member
10 Μαρτίου 2009
28
0
Κ. Χαλάνδρι
Καλησπερα Δρ!
Ειχα για πολα χρόνια ένα πιτ μπουλ, το οποίο φυσικά και το λατρεύαμε και πριν κανά χρόνο οι γονείς μου πήραν ενα μποξερακι γλύκα...(και δυστηχως και κάποια αλλά, που μάλλον τουσ εδίνε καποιος φόλα)!!!!!!!! :(
όμως τώρα, μένω πια μόνη μου και μου φαίνεται κόλαση η ζωη χωρίς μια φατσούλα γύρω στα ποδαράκια μου...
έχω αρκετο χρόνο και θέληση για τρελές επιδρομές σε παραλίες και βουνα, και εχω υπομονή...φυσιολογική θα έλεγα...(δουλεύω περιπου 35 με μαξ 40 ώρες την εβδομάδα...οπότε τον τεράαααστιο περιπατό του θα τον έχει σίγουρα)
BT έχω γνωρίσει σε κανονικό μέγεθος, και στην αρχή με "τρόμαζε" η τρομερη μουσουδα τους, αλλα ηταν τοσο αγαπησιάρικο που έχω τρελαθει με την ράτσα αυτή.
Σαν αλλεργικό άτομο, ελέγα να πάρω κανένα μικρούλι ώστε να καθαρίζω πιο εύκολα κλπ... (οι αλλεργίες μου με τα χρόνια μειώθηκαν...και στα δικά μας κατοικίδια πλέον δεν παθαινω ποτε προβλήματα, και σπάνια σε αλλά σκυλια, και γατες)
Νομίζω πως θα ηταν καλή ιδέα, να μίλαγα με έναν εκτροφέα πρώτα, ίσως να με καθοδηγούσε και εκείνος ίσως λίγο καλήτερα....
Το μέγεθος δεν με τρομάζει τόσο, διότι θεωρώ οτί εσύ μαθαίνεις τον σκύλο σου τι πρέπει να κάνει μέσα (πχ να μην ανεβαινει στον καναπε)... αλλά σίγουρα έχει σημασία και ο χαρακτηρας της ράτσας και του κουταβιου...
επίσης ειμαι απο τουσ τυχερους, που αν χρειαστει να λειψω έχω μέρος που θα μπορεί να είναι καλά και να περναει καλα (το σπιτι τον δικών μου εχει μαγαλο κήπο, και αν πάρω σκύλο θα πηγαινούμε συχνα για να γνωρισει απο μικρο και τα αλλα 2 σκυλια της οικογένειας)΄
Εδώ και πολύ καιρό αναρωτιέμαι σε ποια ράτσα να καταλήξω αλλα όλο γυρναω στα BT....
Σευχαριστω ΔΡ. για το ενδιαφερον! :p
αν εχετε καμια αλλη συμβουλη....?
 


mike_2408

Member
12 Φεβρουαρίου 2011
18
0
Έχεις μήνυμα.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
Καλή τύχη.

Χαίρομαι να βλέπω τους φίλους των BT να αυξάνεται. :):)
Καλησπέρα Αllegro... Ενδιαφέρομαι να αγοράσω bull terrier και μόλις διάβασα το συγκεκριμένo forum.... Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποιο εκτροφείο εκτός του bullterrier.gr?
 
Last edited:


mhtsakos93

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
56
0
αθηνα
καλημέρα σε ολους ... και εγω οπως οι πιο πολλοι εδω ψαχνω για καποιον εκτροφεα Bull terrier μα το θεο ενα διβδομαδο μου εφυγε στο net για ψαξιμο αλλα τωρα που εριξα ενα ματι στο forum και ειδα οτι εχουμε επιτελους μια απαντηση οποιος ξερει κατι παρακαλω παρα πολυ να βοηθησει να παρω και γω το πανεμορφο ΚΑΝΟΝΙΚΟ bullterrier μου :)
 


καψοραχη

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2011
78
0
γεια σας και απο εμενα
με λενε Μαρια και εχω bullterrier 17 μηνων αρσενικο τον Τζοϊ....(υπαρχουν φωτο σε καποια αναρτηση με τον τιτλο "χαθηκε στον Ν Κοσμο"στις αγγελιες μιας και βοηθησαμε να βρεθει ενα σκυλακι)
η αληθεια ειναι οτι το να εχεις μπουλ ειναι Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!! ειναι φανταστικα σκυλια,εξυπνα,ιδιαιτερα προστατευτικα στα παιδια,ησυχα,σιωπηλα,απιστευτα πιστα,τρυφερα,αγαπησιαρικα και ...απιστευτα αστεια! το χιουμορ τους ειναι μοναδικο...ενας πραγματικος κλοουν σκυλος!
απο την αλλη θελουν και προσοχη και εκπαιδευση γιατι ειναι δυνατα και κυριαρχη φυλη.....αυτο βεβαια δεν σημαινει σωνει και καλα επιθετικοτητα ....ολα ειναι θεμα εκπαιδευσης και αγωγης....ο σκυλος γινεται ΟΤΙ διδασκεται να ειναι.....μου εχει τυχει να μπω σε χωρο να ακουω γρυλισμα να ΜΗΝ βλεπω σκυλι και στο τελος να ανακαλυπτω "σκατουλιτσα" που χωρουσε στην παλαμη μου η οποια οταν πλησιασα με δαγκωσε κανονικοτατα!!!!!
απλα οταν εχεις κυριαρχη φυλη ΞΕΡΕΙΣ οτι ο σκυλος ειναι για μερικους επικινδυνο εργαλειο!
 


καψοραχη

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2011
78
0
γεια σας και απο εμενα
με λενε Μαρια και εχω bullterrier 17 μηνων αρσενικο τον Τζοϊ....(υπαρχουν φωτο σε καποια αναρτηση με τον τιτλο "χαθηκε στον Ν Κοσμο"στις αγγελιες μιας και βοηθησαμε να βρεθει ενα σκυλακι)
η αληθεια ειναι οτι το να εχεις μπουλ ειναι Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!! ειναι φανταστικα σκυλια,εξυπνα,ιδιαιτερα προστατευτικα στα παιδια,ησυχα,σιωπηλα,απιστευτα πιστα,τρυφερα,αγαπησιαρικα και ...απιστευτα αστεια! το χιουμορ τους ειναι μοναδικο...ενας πραγματικος κλοουν σκυλος!
απο την αλλη θελουν και προσοχη και εκπαιδευση γιατι ειναι δυνατα και κυριαρχη φυλη.....αυτο βεβαια δεν σημαινει σωνει και καλα επιθετικοτητα ....ολα ειναι θεμα εκπαιδευσης και αγωγης....ο σκυλος γινεται ΟΤΙ διδασκεται να ειναι.....μου εχει τυχει να μπω σε χωρο να ακουω γρυλισμα να ΜΗΝ βλεπω σκυλι και στο τελος να ανακαλυπτω "σκατουλιτσα" που χωρουσε στην παλαμη μου η οποια οταν πλησιασα με δαγκωσε κανονικοτατα!!!!!
απλα οταν εχεις κυριαρχη φυλη ΞΕΡΕΙΣ οτι ο σκυλος ειναι για μερικους επικινδυνο εργαλειο!
διορθωση....φωτο του Τζο στα "νεα μελη" με το ονομα Τζο
 


mitsakos88

New Member
7 Απριλίου 2011
4
0
koridallos
καλημέρα
έχω φάει πολύ μεγάλο κώλυμα με αυτά το ιδιαιτερα σκυλιά εδώ και περίπου 4 χρονια και θέλω να αποκτήσω ένα!!!!
έχω επισκεφτεί το angel warriors στην κερατέα έχω κάτσει πολλές ώρες πάνω από διαφορα forum κοιτώντας γνώμες στο net,έχω μιλήσει με παρα πολλούς που έχουν μπουλιέ αλλα και πάλι έχω μια ΑΠΟΡΙΑ που μου την δημιούργησε ένας τυπάκος λέγοντας μου πως
'αξιόλογα εκτροφεία στην ελλάδα δεν υπάρχουν.
ξέρεις poses φορες τα ίδια τα εκτροφεία παραγγέλνουν κουτάβια από pet shop και τα πουλάνε για δικά τους σε χρωματισμούς τον γονιό τους???
δη θα βγάλεις άκρη από όπου και να το πάρεις για το αν το κουτάβι που αγόρασες ανταποκρίνεται στην φυλή που ανήκει'
με επηρέασαν κάπως αλλα δεν τα πήρα και πολλή στα σοβά4ra μέχρι την stixmi που μου είπε
'έτσι είναι καθαρό κέρδος το παίρνει 500 το πουλάει 1200,και είναι στα ματια σου από εκτροφέα'
στην τιμή ήταν ακριβέστατος εκείνη την στιγμή αναθεώρησα και άρχισα πραγματικά να το ψάχνω εις βάθος το θέμα gt όσο νάναϊ είναι μεγάλο ζήτημα και σαν χρηματικό αλλα και ως θέμα γνησιότητας, μορφολογίας k.l.p. του σκύλου που θέλεις τόσο...
θα ήθελα να αναπτυχθεί και να συζητηθεί το θέμα.
είναι κάτι που έχει αρκετά επίπεδα σοβαρότητας...
μόλις έκανα εγγραφη για αυτόν τον λόγο αλλα και για την ράτσα που θέλω να αποκτήσω.
 
Last edited by a moderator:


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Στο εκτροφείο Μήτσο θα πας και θα δεις μια ολόκληρη γέννα, μια τοκετο-ομάδα. Θα μπορέσεις να δεις τα μικρά πριν πάρεις κάποιο, όλα μαζί, καθώς και μια λεχώνα μάνα αν το επιτρέψει ο εκτροφέας. Όπως καταλαβαίνεις το pet shop δεν πουλάει νεογέννητα και λεχώνες :Ρ

Τέλος πάντων, το θέμα δεν είναι αν θα σου πουλήσουν πετσοπένιο κουτάβι, όπως καταλαβαίνεις απ' αυτό μπορείς να προφυλαχθείς χωρίς πολύ κόπο.
Δες εδώ και κρίνε μόνος σου μετά αν ο εκτροφέας που βρήκες ή κάποιος άλλος σου κάνει :)
http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?370-Πώς-διαλέγω-εκτροφέα
(και γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες)
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Όσον αφορά τα bullterrier να πω τα εξής : είχα μια θηλυκιά bullterritsa για 10 χρόνια. Απίστευτο σκυλί! Χαρακτήρας που δεν μπορεί να περιγραφεί με λόγια! 10 χρόνια δεν είχε δαγκώσει σκυλί και το μόνο που τους έκανε είναι να τα ξεθεώνει στο παιχνίδι! Να τονίσω ότι είναι σκυλιά με "νεύρο", τσαγανό και "τσαμπουκά" και ότι θέλουν προσοχή στην εκπαίδευση και στην κοινωνικοποίηση τους για να μην έχετε προβλήματα μετά! Πάντα να έχετε υπόψη ότι τα αρσενικά είναι ποιο ζόρικα και θέλουν και ιδιοκτήτη που να έχει πείρα με σκυλιά και να μπορεί να τους επιβληθεί (με την καλή έννοια), ή να έχει και ο ίδιος τουλάχιστον το ίδιο τσαγανό αλλιώς το έχει χάσει το παιχνίδι! Απίστευτα φιλικά και αγαπησιάρικα με αυτόν που θεωρούν αφεντικό τους, με την οικογένεια και τα παιδιά (το έχω ζήσει με την κόρη μου) και γενικώς με τους ανθρώπους. Είναι αρκετά πεισματάρικα και για αυτό και θέλουν πολύ υπομονή, αλλά σίγουρα θα σας ανταμείψουν με τον δικό τους ξεχωριστό τρόπο! Θέλουν προσοχή ειδικά στους πρώτους μήνες γιατί αν δαγκωθούν από άλλο σκύλο σε μεγάλο ποσοστό θα τους βγει σε επιθετικότητα μεγαλώνοντας, όταν καταλάβουν τι είναι σε θέση να κάνουν, και να είσαστε σίγουροι ότι θα το καταλάβουν. Με τις γάτες δεν θα έλεγα ότι έχουν και τις καλύτερες σχέσεις, μάλλον κακές γενικός θα τις χαρακτήριζα! Προσωπικά εμένα δεν μου αρέσουν τα bullterrier "εκθέσεων". Με την επιλεκτική διαλογή που τους κάνουν έχουν εξαλείψει κατά 99% τον χαρακτήρα της ράτσας, που κανονικά είναι και αυτός βασικό στοιχείο τους, και όχι μόνο τα μορφολογικά τους χαρακτηριστικά! Τώρα όσον αφορά τα εκτροφεία στην Ελλάδα! Δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις, και το σταματάω εδώ. Κλείνοντας να πω ότι είναι απίστευτα σκυλιά, δεν υπάρχει περίπτωση να μετανιώσει κάποιος αν αποκτήσει bullterrier, φυσικά ακολουθώντας 5-6 πραγματάκια όσον αφορά την «πειθαρχία» τους.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
mitsakos 88 ειναι εντελως ακυρα αυτα που λες ,σκεψου οτι αν γινοταν αυτα ο εκτροφεας θα επαιζε το κεφαλι του κορωνα γραμματα ,αν ειναι δυνατον ειναι οτι πιο κουτο εχω ακουσει ,συγκεκριμενα το εκτροφειο που αναφερθηκε δινει κουταβια του και σε εκτροφεις του εξωτερικου που τα τρεχουν σε εκθεσεις εξω και τα εντασουν στο εκτροφικο τους πλανο λογω της σημαντικης εκτροφικης τους αξιας

blackpit 35 η εκτροφη στην ελλαδα δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο την εκτροφη ανα το κοσμο ,εκτροφη σημαινει υγεια,χαρακτηρας ,μορφολογια,και αυτα κρινονται βαση προτυπου φυλης ,τωρα οι δικες σου εντυπωσεις λανθασμενες ειναι ,αν εσενα δεν σου αρεσουν τα οπως τα ονομαζεις bull των "εκθεσεων" ειναι δικο σου προσωπικο θεμα και σιγουρα δεν ειναι εκτροφικο
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Αγαπητή Krina προς Θεού να μην παρεξηγηθώ! Δεν είπα ότι η εκτροφή bullterrier στην Ελλάδα έχει να ζηλέψει κάτι από την εκτροφή στο εξωτερικό . Δεν γνωρίζεις τι ακριβώς μου δημιούργησε αυτήν την αρνητική εντύπωση, οπότε σε παρακαλώ μην την χαρακτηρίζεις λανθασμένη. Αν π.χ. επικοινωνούσες με κάποιον εκτροφέα για την απόκτηση ενός κουταβιού, σου τόνιζε μόνο τα θετικά του κουταβιού, σου ζητούσε υπέρογκο ποσό για την απόκτησή του (και μην μου πεις ότι 900 ευρώ για μινιατούρα δεν είναι υπερβολικά υψηλή τιμή, παρόλο που είναι δικαίωμα του καθενός να καθορίζει την τιμή), έκανες 300 χιλιόμετρα για να δεις το κουτάβι, και διαπίστωνες ότι το κουταβάκι έχει πρόβλημα στο ποδαράκι του, πράγμα το οποίο σου το απέκρυψε ο εκτροφέας στην τηλεφωνική επικοινωνία, θα τον θεωρούσες σοβαρό; Θα θεωρούσες ότι ο συγκεκριμένος εκτροφέας είναι σοβαρός; Με συγχωρείς πολύ αλλά όταν συζητάω με κάποιον που θεωρεί τον εαυτό του σοβαρό εκτροφέα, περιμένω τουλάχιστον σοβαρή και υπεύθυνη αντιμετώπιση ως προς τους "πελάτες" του. Για εμένα, όσο καλά σκυλιά και να έχει κάποιος, εάν μου συμπεριφερθεί με τον τρόπο που περιέγραψα, έχει χάσει την αξιοπιστία του. Και όπως τόνισα και στο πρώτο μου post, καθαρά προσωπική μου άποψη είναι το θέμα του χαρακτήρα του σκυλιού. Απλά πιστεύω ότι η κάθε ράτσα έχει τον δικό της χαρακτήρα, που κατ’εμέ, κατά μεγάλο βαθμό την έχουν αλλοιώσει οι επιλεκτικές αναπαραγωγές που κάνουν. ΔΕΝ είπα ότι είναι λάθος. Εξέφρασα απλά την γνώμη μου. Το bullterrier είναι περήφανο σκυλί, έχει όπως προείπα τσαγανό. Έχει αυτήν την λάμψη στα μάτια που δύσκολα την βρίσκεις σε άλλη ράτσα. Εμένα μου αρέσει να βλέπω αυτήν την λάμψη και όχι να έχω δίπλα μου ένα σκυλί μορφολογικά απίστευτο και από χαρακτήρα μάπα. Προσωπική μου άποψη είναι και τίποτα παραπάνω.
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Φίλε blackpit35 η επιλεκτική εκτροφή δεν αφορά μόνο στη μορφολογία του σκύλου, αλλά και στον χαρακτήρα.
Τα σκυλιά στο στίβο, εκτός απο τα μορφολογικά τους χαρακτηριστικά, κρίνονται και για το ταμπεραμέντο τους (ειδικά τα Bull Terrier). Το πρότυπο της φυλής άλλωστε κάνει ιδιαίτερη αναφορά σε αυτό κι επομένως αν αγνοηθεί απο τον εκτροφέα θα έχει άσχημα αποτελέσματα στο στίβο.
 


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε Allegro. Και να προσθέσω ότι δεν τέθηκα αρνητικά όσον αφορά τα σκυλιά εκθέσεων, ίσα ίσα που τα θαυμάζω-υπεραγαπώ τα μπουλάκια. Την γνώμη μου είπα, αυτό που επιθυμώ εγώ από τα μπούλις. Τόσο απλά. Θα σε παρακαλούσα πολύ, εάν έχεις το πρότυπο που αναφέρεται στα bullterrier για τις εκθέσεις να παραθέσεις κάποιο link έτσι ώστε να μπορέσω να το διαβάσω και εγώ (σε ευχαριστώ εκ των προτέρων). Να προσθέσω ότι τα λεγόμενα μου πηγάζουν από τον σεβασμό και την αγάπη που έχω για την συγκεκριμένη ράτσα και από τίποτα άλλο.
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε Allegro. Και να προσθέσω ότι δεν τέθηκα αρνητικά όσον αφορά τα σκυλιά εκθέσεων, ίσα ίσα που τα θαυμάζω-υπεραγαπώ τα μπουλάκια. Την γνώμη μου είπα, αυτό που επιθυμώ εγώ από τα μπούλις. Τόσο απλά. Θα σε παρακαλούσα πολύ, εάν έχεις το πρότυπο που αναφέρεται στα bullterrier για τις εκθέσεις να παραθέσεις κάποιο link έτσι ώστε να μπορέσω να το διαβάσω και εγώ (σε ευχαριστώ εκ των προτέρων). Να προσθέσω ότι τα λεγόμενα μου πηγάζουν από τον σεβασμό και την αγάπη που έχω για την συγκεκριμένη ράτσα και από τίποτα άλλο.
Ναι κατάλαβα με ποιό πνεύμα και νόημα έγραψες τις ενστάσεις σου πιο πάνω. Δεν σε παρεξήγησα.
Απλά ήθελα να σου πω οτι δεν ευθύνεται η επιλεκτική εκτροφή σαν διαδικασία. Γιατί πολύ απλά, εαν γίνεται σωστά, τότε λαμβάνει υπόψη ΚΑΙ τον χαρακτήρα.
Τώρα αυτό το "εαν", ίσως κάνει όλη τη διαφορά, αλλά όπως και να έχει, οι δικιές μου εμπειρίες με εκτροφικά Bull Terrier δεν επιβεβαιώνουν τις ανησυχίες σου. :D

Ορίστε και το link που ζήτησες:
http://www.btca.com/content/documents/education/bull_terrier_illustrated_standard.pdf
 




blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Ευχαριστώ πολύ για το link φίλε Allegro. Πιστεύω ότι έχουμε την ίδια αγάπη για την συγκεκριμένη ράτσα.
Φίλε μπούλης, προσωπικά δεν γνωρίζω τόσο πολλά για τα μπούλις, είχα ένα θηλυκό για 10 χρόνια (φαντάσου ότι το απέκτησα το 1996, ως φοιτητής, μη γνωρίζοντας τίποτα απολύτως για την ράτσα, απλά με εντυπωσίασε θυμάμαι τότε το άσπρο χρώμα του και το απίστευτα όμορφο σχήμα του κεφαλιού του), και πρόσφατα ένα αρσενικό κουταβάκι και έχω διαβάσει κάποια πράγματα, και φυσικά το βασικότερο τα έχω ζήσει τα σκυλιά. Δεν θα τα άλλαζα για καμία άλλη ράτσα. Έχω δει αρκετά μπούλις, και δυστυχώς ορισμένα από αυτά σε άσχημη κατάσταση, λόγω της ανεγκέφαλης συμπεριφοράς των ιδιοκτητών τους. Έχω δει και έχω ζήσει την αγάπη που έχουν προς τον ιδιοκτήτη και την οικογένεια του, τον τρόπο που την εκφράζουν, την προστασία που έχουν προς τα άτομα που θεωρούν οικογένεια τους, τις παραξενιές τους και την απίστευτη αστείρευτη αγάπη για αυτόν που θεωρούν αφεντικό τους, λιώνουν με όλη την σημασία της λέξης. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα χαρακτηρίζουν κακούς φύλακες, και αναφέρομαι σε χώρο εντός οικίας, δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι εντός του σπιτιού και να μην αντιδράσουν, παρόλο που είναι απίστευτα φιλικά με τους ξένους εκτός οικίας, αν και ορισμένες φορές η δικιά μου έτρωγε απίστευτα κολλήματα π.χ. με μεθυσμένους. Περιμένω και εγώ από ανθρώπους που ασχολούνται και γνωρίζουν πολύ περισσότερα πράγματα για την ράτσα, να γράψουν κάποιο άρθρο σχετικά με τα μπούλις, να μοιραστούν μαζί μας κάποια «μυστικά» τους (και δεν αναφέρομαι τόσο πολύ στην μορφολογία τους, αλλά κυρίως στο ταπεραμέντο τους) για να γνωρίσουμε όλοι μας πολύ καλύτερα την συγκεκριμένη ράτσα.
 


mitsakos88

New Member
7 Απριλίου 2011
4
0
koridallos
ακου φιλε μου κρινα επειδη μαλλον μπερδευτικεσ,εδω ειναι forum και οπωσ σε ολα τα forum ασχετα αν ειναι για σκυλουσ η για οτιδηποτε υπαρχουν ερωτησεισ για κατι που δεν ξερεισ και απαντησεισ που σε βοηθανε να κατανοησεισ το τι γινεται.
ειχα μια ερωτηση και εναν προβληματισμοσ στο τη παιζει με αυτο που μου ειπε ο τυπακοσ...
ειναι κουτο και ακυρο που δεν ηξερα και λογικο ειναι αφου εκανα εγγραφη να ρωτησω???
σαρεσει να κραζεισ απο το να δινεισ απαντησεισ οπωσ εκανε η chloe?
ανοιξε facebook.
 
Last edited: