Bullmastiff ή Cane Corso


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Δεν είπε τίποτα κακό ο άνθρωπος.......απλά πολλοί θεωρούν ότι τα cane corso είναι λίγο πιο εύκολα στην εκπαίδευση απ'ότι τα Bullmastiff, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχουν δίκιο.
Παλια πολλοι θεωρουσαν οτι τα ντοπερμαν τρελαινονται....Οπως πολυ σωστα λες αυτό δεν σημαίνει ότι έιχαν δίκιο. ετσι και με τα Bullmastiff....
 


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Δεν είπε τίποτα κακό ο άνθρωπος.......απλά πολλοί θεωρούν ότι τα cane corso είναι λίγο πιο εύκολα στην εκπαίδευση απ'ότι τα Bullmastiff, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχουν δίκιο.
Συμφωνώ. Την γνώμη του είπε και βεβαίως είναι σεβαστή. Εγώ προσπαθώ να υποστηρίξω ότι το μπουλμαστιφ δεν είναι το ξεροκέφαλο και ανεκπαίδευτο σκυλι που λένε οι περισσότεροι... τουλάχιστον αυτά που έχω στο σπίτι δεν είναι έτσι...
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Εγώ προσπαθώ να υποστηρίξω ότι το μπουλμαστιφ δεν είναι το ξεροκέφαλο και ανεκπαίδευτο σκυλι που λένε οι περισσότεροι...
Ε εντάξει, ξεροκέφαλα είναι και τα cane corso και τα bullmastiff :p.....τί να πεις, χοντροκέφαλα σκυλιά :cool:!!!

Αλλά σε καμία περίπτωση τα bullmastiff δεν είναι ανεκπαίδευτα!
 






V_asilis

Member
9 Οκτωβρίου 2012
6
0
Χα Χα Χα γραφτηκα στο forum για να αποφασισω και θα μπερδευτω ακομη περισσοτερο (πλακα κανω).ΑΠο οτι καταλαβα οτι και να διαλεξω θα μεινω ευχαριστημένος.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
ΑΠο οτι καταλαβα οτι και να διαλεξω θα μεινω ευχαριστημένος.
Με τις φυλές που έχεις επιλέξει, αυτό είναι σίγουρο... εγώ θα προβληματιζόμουν περισσότερο με την επιλογή εκτροφέα και γέννας:):cool:
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Με τις φυλές που έχεις επιλέξει, αυτό είναι σίγουρο... εγώ θα προβληματιζόμουν περισσότερο με την επιλογή εκτροφέα και γέννας:):cool:
Τάκη, "γράφεις"!!! Μεγαλουργείς!
Θαρρώ πως έχει φτάσει ο χρόνος να αρχίσω να κάνω "phase out"...:)
 






ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος πόσα μπουλμαστιφ και κάνε κόρσο έχεις εκπαιδεύσει και ζήσει απο κοντά, έκανες σύγκριση ανάμεσα τους και έβγαλες το παραπάνω συμπέρασμα?
δεν έχω εκπαιδεύσει καμία απ τις 2 ράτσες, και ούτε είχα την ευκαιρία να ζήσω με κάποια απο αυτές.
Το συμπέρασμα το έβγαλα κυρίως απο άρθρα που έχω διαβάσει στο ίντερνετ και επίσης διευκρίνισα πως αν ήμουν στην θέση του θα επέλεγα cane corso για τον συγκεκριμένο λόγο.

Απο την στιγμή που θεωρώ τα cane corso πιο έξυπνα σκυλιά, δεν σημαίνει ότι αυτομάτως λέω τα μπουλμαστιφ χαζά σκυλιά γιατί πολύ απλά δεν το πιστεύω κάτι τέτοιο. απλώς είπα να μην το διευκρινίσω για ευνόητους λόγους..
Τώρα εσύ που ίσως να έχεις εκπαιδεύσει αρκετά κανε κορσο και μπουλαμαστιφ, λογικο είναι να έχεις καλύτερη και πιο έγκυρη άποψη απο μένα που αρκούμε μόνο στην ανάγνωση!