Camping με σκύλο


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ποιοι από εσάς έχουν πάει για κατασκήνωση με σκύλο; Ποια η εμπειρία σας;

Λοιπόν έχω ταξιδέψει αρκετά με το σκύλο μου αλλά πρώτη φορά πήγαμε για κατασκήνωση. Ειχα τους φόβους μου αλλά πήγε υπέροχα. Πρώτη φορά στη Ρουμανία και οι δυο, σε National Park, υπέροχο μέρος παρεμπιπτόντως. Κάναμε βόλτες, είδαμε καταρράκτες, λίγο μάς τα χάλασε ο καιρός επειδή το πρωί έβρεχε, αλλά κατά τ' άλλα περάσαμε όμορφα.

Μερικές φωτό. Το μέρος λέγεται Cheile Nerei - Beusnitsa, έχει οργανωμένο camping. Η διαδρομή μέχρι τον καταρράκτη Beusnitsa είναι πολύ εύκολη, 7 χιλιόμετα πάνε-έλα.

Nera ποτάμι. Δροσούλα. Είχε 30 βαθμούς Κελσίου εκείνη τη μέρα. Τα νερά ήταν γρήγορα λόγω βροχών αλλά έχω δει βίντεο να κάνουν μπάνιο και άνθρωποι το καλοκαίρι όταν ηρεμούν τα νερά.



Καταρράκτης στο δρόμο για την κατασκήνωση.



Μπανάκι, βεβαίως



Μικρή βολτούλα όταν φτάσαμε στην κατασκήνωση



Ο δρόμος για τους καταρράκτες. Εβρεχε το πρωί και το δάσος ήταν έρημο



Καταρράκτες



Φτάνουμε στο μεγάλο καταρράκτη σιγά σιγά



Να τος!



Μετά τη βροχή - ομίχλη. Ο δρόμος της επιστροφής






Στη σκηνή το πρωί πριν ξεκινήσουμε την πεζοπορία. Εβρεχε όλη νύχτα.



Και μερικές ακόμα bonus:





 


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Αχ πολυ ωραιο φαινεται ο ταξιδι σας! Εμεις μια φορα αξιωθηκαμε να παμε μεχρι το αγκιστρι οπου την πρωτη μερα τρυπησε με τη νυχαρα της το στρωμα και τη βγαλαμε ολες τις διακοπες καταχαμα.. :cautious: Αλλα της ειχε αρεσει πολυ ειναι η αληθεια.
 
  • Like
Reactions: Berna


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αχ πολυ ωραιο φαινεται ο ταξιδι σας! Εμεις μια φορα αξιωθηκαμε να παμε μεχρι το αγκιστρι οπου την πρωτη μερα τρυπησε με τη νυχαρα της το στρωμα και τη βγαλαμε ολες τις διακοπες καταχαμα.. :cautious: Αλλα της ειχε αρεσει πολυ ειναι η αληθεια.
Χαχαχα ενδιαφερον, δεν εχω καν στρωμα και σκεφτομουν να αγορασω γιατι καταπιαστηκα.

Επισης ενδιαφερον που το θεμα ξεθαφτηκε μολις επιστρεψαμε απο το δευτερο μας καμπινγκ το Σ/Κ που μας περασε.

Περασαμε πολυ ομορφα μονο που τη νυχτα εκανε αρκετο κρυο. Εγω δεν κρυωνα μεσα στο sleeping bag αλλα ο Κουκης κρυωνε. Τον σκεπαζα με κουβερτουλα αλλα καταφερνε και ξεσκεπαζοταν.

Καμια ιδεα πως να το λυσω το θεμα;

Αυριο βαζω φωτο
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Υπάρχουν σκυλιά που κρυώνουν;; έλα Χριστέ...:barefoot:
Ναι, έτρεμε. Μιλάμε για θερμοκρασία 10-12 βαθμούς Κελσίου (τη νύχτα), και είναι και γεράκος (13 χρονών). Τη μέρα έκανε ζέστη και είχε στεγνώσει μέχρι το βράδυ.

Οι φωτογραφίες:



















 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.709
Αυτες ειναι διακοπες παντα τετοια! Γελαει σε ολες τις φωτο:p
Δοκιμασε να του στρωνεις απο κατω κουβερτα κουβερτα fleece. Ειναι πολυ ελαφρυ(για την μεταφορα), πολυ ζεστη και στεγνωνει αμεσως(αν βραχει).
 
  • Like
Reactions: Estranged and Berna


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αυτες ειναι διακοπες παντα τετοια! Γελαει σε ολες τις φωτο:p
Δοκιμασε να του στρωνεις απο κατω κουβερτα κουβερτα fleece. Ειναι πολυ ελαφρυ(για την μεταφορα), πολυ ζεστη και στεγνωνει αμεσως(αν βραχει).
Καλά το χαζοχαρούμενο πάντα γελάει :p Ενα ΣΚ πήγαμε μόνο, δεν είναι διακοπές, το Σεπτέμβρη θα κατέβουμε Ελλάδα για διακοπές να κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα :cool:

Του είχα κουβερτούλα από κάτω, και πάλι κρύωνε. Σκέφτομαι μήπως κανένα sleeping bag για σκυλιά; Αλλά και πάλι δύσκολα θα κάτσει ήσυχα μέσα!
 
  • Like
Reactions: Hammer


bouf

Well-Known Member
16 Μαρτίου 2011
181
330
Εγω αυτο που κανω στη δικια μου τις μερες που εχει πολυ κρυο σπιτι μας (μιας και δεν εχουμε θερμανση) ειναι να της βαζω μια μισογεματη θερμοφορα κατω απο το κουβερτακι. Παει και κουρνιαζει απο πανω και δεν ξεκολλαει. Βεβαια αυτη ειναι μιση μπουκια και την πιανει.. Και καποια στιγμη κρυωνει και το νερο, δε βγαζει ολη τη νυχτα (αν και κραταει αξιοπρεπως)
Αν του εχεις μπουφανακι για το χειμωνα που το βολευεται εγω αυτο θα δοκιμαζα πρωτα
 
  • Like
Reactions: Berna


marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
24
Athens
Εξαιρετική ιδέα το κάμπινγκ για διακοπές, δεν το είχα σκεφτεί! Πολύ ωραία τοπία και φωτογραφίες!! Αλήθεια τραβάς με DSLR? :unsure::D
 
  • Like
Reactions: Berna


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εξαιρετική ιδέα το κάμπινγκ για διακοπές, δεν το είχα σκεφτεί! Πολύ ωραία τοπία και φωτογραφίες!! Αλήθεια τραβάς με DSLR? :unsure::D
Ευχαριστω :giggle:

Ναι οι περοσσοτερες φωτο ειναι με DSLR. Οι 4 τελευταιες στο πρωτο ποστ μονο ειναι απ’ το κινητο.
Εχω την Canon 7D και 3 φακους. Συνηθως ομως κουβαλαω μονο εναν μαζι μου, τον 50mm 1.4 . Ειναι αρκετα βαρια να τα κουβαλας ολα.
 
  • Like
Reactions: marblk


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3