Cane Corso ...η μηπως οχι?


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Βιάζεσαι...:)



Γιατί;
Ο άλλος σκύλος σου [δεν θυμάμαι "σχέδιο" και ηλικία] είναι επιθετικός με άλλα σκυλιά; Αν όχι, γιατί δεν τους άφησες να τα βρουν μόνοι τους; Υπό την επίβλεψή σου, εννοείται.

Γιατι ειναι μεγαλοσωμος κ αρκετα ατσαλος με τα ποδια του κ φοβαμαι μην την πατησει-χτυπησει..... δεν θελω να την τρομαξει...
Βασικα του την συστησα οπως του ειχα συστησει τον γατο παλιοτερα......
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Ok
Πάντως μην είσαι πολύ προστατευτικός με το κουτάβι.
Αστους να βρούνε τους ρυθμούς,τις δυνάμεις και τα όριά τους.
Μην πολυανακατεύεσαι, εκτός αν δεις και ξεφεύγει πάρα πολύ η κατάσταση.
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι όλα τα ζωντανά σου. Περιμένουμε φωτό από την μικρή και καλό θα ήταν να μας πεις το όνομα του εκτροφείου, όχι μόνο δεν απαγορεύεται αλλά προτείνεται κιόλας να παρουσιάζουμε σωστά τους σκύλους μας.
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Καλώς ήρθες στην παρέα μας :)!!!

Να σου ζήσει η μικρούλα σου, ο μολοσσός σου και η γάτα σου!!!!

Τώρα το είδα το θέμα σου......πολύ καλή επιλογή έκανες όσων αφορά τη ράτσα. Ζω τώρα ένα χρόνο με cane corso και ο χαρακτήρας του είναι απλά καταπληκτικός. Με εντυπωσιάζει μέρα με τη μέρα.....το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να βρω είναι η ξεροκεφαλιά τους :mad: ............πρέπει να έχεις πολύ υπομονή, αν και το θηλυκό θα ωριμάσει γρήγορα!

Τον δικό μου δεν τον έβαλα ποτέ σε crate, μένει μόνος του και περιμένει υπομονετικά να γυρίσουμε. Δεν έχει κάνει ΠΟΤΕ καμιά ζημιά.....όλα τα δωμάτια είναι ανοιχτά ακόμα και η κουζίνα και δεν έχει πειράξει ποτέ τίποτα!

Άντε βάλε και καμιά φώτο να καμαρώσουμε την μικρούλα σου! Και το όνομα αυτής.....????
 


ΑΡΘΟΥΡΟΣ

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
203
0
Αθηνα
Καλώς ήρθες στην παρέα μας :)!!!

Να σου ζήσει η μικρούλα σου, ο μολοσσός σου και η γάτα σου!!!!

Τώρα το είδα το θέμα σου......πολύ καλή επιλογή έκανες όσων αφορά τη ράτσα. Ζω τώρα ένα χρόνο με cane corso και ο χαρακτήρας του είναι απλά καταπληκτικός. Με εντυπωσιάζει μέρα με τη μέρα.....το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να βρω είναι η ξεροκεφαλιά τους :mad: ............πρέπει να έχεις πολύ υπομονή, αν και το θηλυκό θα ωριμάσει γρήγορα!

Τον δικό μου δεν τον έβαλα ποτέ σε crate, μένει μόνος του και περιμένει υπομονετικά να γυρίσουμε. Δεν έχει κάνει ΠΟΤΕ καμιά ζημιά.....όλα τα δωμάτια είναι ανοιχτά ακόμα και η κουζίνα και δεν έχει πειράξει ποτέ τίποτα!

Άντε βάλε και καμιά φώτο να καμαρώσουμε την μικρούλα σου! Και το όνομα αυτής.....????
Χωρις παρεξηγιση αλλα θα με βρεις αντιθετο με το μειονεκτημα να ειναι η ξεροκεφαλα, ισα ισα που ειναι παρα πολυ υπακουα κ συμβαδιζουν αψογα στις απαιτησεις των ιδιοκτητων τους!!!!
Μειονεκτημα που εχουν ειναι μονο τα ΣΑΛΙΑ, κ οτι αν δεν τα κοινωνικοποιησεις(ειναι φυλη δυναμικη) θα εχεις προβλημα με αλλα σκυλια(το 2ο μειονεκτημα ομως ειναι κατι που το συναντας σε πολλες φυλες)!
Aυτη ειναι η γνωμη μου , που προερχεται απο την εμπειρια μου με την φυλη(κ οταν λεω εμπειρια δεν εννοω μονο απτο δικο μου corso αλλα κ απο αλλους ιδιοκτητες corso)!

ΥΓ. Θελουμε φωτο κ επωνυμια εκτροφειου κ αν γινεται τους γονεις της μικρης!!!!!!!!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Χωρις παρεξηγιση αλλα θα με βρεις αντιθετο με το μειονεκτημα να ειναι η ξεροκεφαλα, ισα ισα που ειναι παρα πολυ υπακουα κ συμβαδιζουν αψογα στις απαιτησεις των ιδιοκτητων τους!!!!
Χαριτολογώντας το είπα ότι είναι μειονέκτημα. Μάλλον εσύ το πήρες στραβά. Δεν είπα ότι δεν είναι υπάκουα και ότι δεν συμβαδίζουν με τις απαιτήσεις του ιδιοκτήτη.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Sorry για την καθυστερηση στις απαντησεις σας, αλλα εχω τρελλη δουλεια αυτες τις μερες κ ισα που τα προλαβαινω ολα!!!

Λοιπον, η μικρη ειναι απο το valoroso kennel του Νικου Αθανασιου.
Η γεννα ειναι αυτη: ValoRoso Kennel
του Οκτωβριου.
(Αν δεν απατωμαι η μικρη πρεπει να ειναι και αυτη στην 1η σειρα δευτερη φωτο, αλλα το τελευταιο δεν ειναι και πολυ σιγουρο)
Εμεις την φωναζουμε Attika (σαν το πολυκαταστημα ενα πραγμα!!)
Φωτο της ακομα δεν εχω βγαλει..... εν καιρω ολα.....

Ειναι πανεξυπνο, μεσα σε 4 μερες εχει μαθει το κατσε κ να μην περναει απο περασματα μπροστα μου αλλα πισω μου.... ακομα δεν εχει κανει καμια ζημια, βεβαια στο σπιτι υπαρχουνε περισσοτερα "αυτια για μασουλημα" στο πατωμα απ οτι επιπλα, κ ναι ειναι αρκετα πεισματαρα αλλα νομιζω οτι ψαχνει να βρει τα ορια της (και τα δικα μου ταυτοχρονα)

Με τον γατο τα πανε καλα οσο δεν τον προκαλει, με το που του γαυγισει αυτος την παραταει κ φευγει!!
(εννοειται οτι ακομα παρεμβαλεται η σιτα αναμεσα τους)
Με τον αλλον λιγα πραγματα για την ωρα, θελω να φτασει στο σημειο να μην του κανει εντυπωση "ενα ακομα ζωο στον κηπο" για να τα αφησω ελευθερα μεταξυ τους....

Επισης την εχω παει 2-3 βολτες του μισαωρου με το αυτοκινητο για να το συνηθιζει τωρα που ειναι μικρη γιατι εχουμε να κανουμε παρεα αρκετα χλμ αν ολα πανε καλα, κ διχνει να μην την ενοχλει, δεν ζαλιζεται, δεν κλαιει κ φυσικα δεν το φοβαται..... ολα καλα μεχρι στιγμης!!
 
Last edited:


ΑΡΘΟΥΡΟΣ

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
203
0
Αθηνα
Sorry για την καθυστερηση στις απαντησεις σας, αλλα εχω τρελλη δουλεια αυτες τις μερες κ ισα που τα προλαβαινω ολα!!!

Λοιπον, η μικρη ειναι απο το valoroso kennel του Νικου Αθανασιου.
Η γεννα ειναι αυτη: ValoRoso Kennel
του Οκτωβριου.
(Αν δεν απατωμαι η μικρη πρεπει να ειναι και αυτη στην 1η σειρα δευτερη φωτο, αλλα το τελευταιο δεν ειναι και πολυ σιγουρο)
Εμεις την φωναζουμε Attika (σαν το πολυκαταστημα ενα πραγμα!!)
Φωτο της ακομα δεν εχω βγαλει..... εν καιρω ολα.....

Ειναι πανεξυπνο, μεσα σε 4 μερες εχει μαθει το κατσε κ να μην περναει απο περασματα μπροστα μου αλλα πισω μου.... ακομα δεν εχει κανει καμια ζημια, βεβαια στο σπιτι υπαρχουνε περισσοτερα "αυτια για μασουλημα" στο πατωμα απ οτι επιπλα, κ ναι ειναι αρκετα πεισματαρα αλλα νομιζω οτι ψαχνει να βρει τα ορια της (και τα δικα μου ταυτοχρονα)

Με τον γατο τα πανε καλα οσο δεν τον προκαλει, με το που του γαυγισει αυτος την παραταει κ φευγει!!
(εννοειται οτι ακομα παρεμβαλεται η σιτα αναμεσα τους)
Με τον αλλον λιγα πραγματα για την ωρα, θελω να φτασει στο σημειο να μην του κανει εντυπωση "ενα ακομα ζωο στον κηπο" για να τα αφησω ελευθερα μεταξυ τους....

Επισης την εχω παει 2-3 βολτες του μισαωρου με το αυτοκινητο για να το συνηθιζει τωρα που ειναι μικρη γιατι εχουμε να κανουμε παρεα αρκετα χλμ αν ολα πανε καλα, κ διχνει να μην την ενοχλει, δεν ζαλιζεται, δεν κλαιει κ φυσικα δεν το φοβαται..... ολα καλα μεχρι στιγμης!!

Σωστη επιλογη, συγχαρητιρια κ καλη μακροζωια με αγαπη κ πολλες ευχαριστες στιγμες!!!
 


ΑΡΘΟΥΡΟΣ

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
203
0
Αθηνα
Χαριτολογώντας το είπα ότι είναι μειονέκτημα. Μάλλον εσύ το πήρες στραβά. Δεν είπα ότι δεν είναι υπάκουα και ότι δεν συμβαδίζουν με τις απαιτήσεις του ιδιοκτήτη.
Συναδελφε μου(λογο ρατσας) δεν πηρα τιποτα στραβα απλα ειναι κριμας κ λαθος να δινουμε τετοια εντυπωση για αυτη την ρατσα(ακομα κ χαριτολογοντας)!
Δεν τους αξιζει ο χαρακτηρισμος ξεροκεφαλα , διοτι ισως να ειναι σε θεμα χαρακτηρα η πιο ολοκληρωμενη κ ισσοροπημενη μαστιφοειδες (κοντοτριχη) φυλη!
Παντα φιλικα, λεβεντια!!!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Συναδελφε μου(λογο ρατσας) δεν πηρα τιποτα στραβα απλα ειναι κριμας κ λαθος να δινουμε τετοια εντυπωση για αυτη την ρατσα(ακομα κ χαριτολογοντας)!
Δεν τους αξιζει ο χαρακτηρισμος ξεροκεφαλα , διοτι ισως να ειναι σε θεμα χαρακτηρα η πιο ολοκληρωμενη κ ισσοροπημενη μαστιφοειδες (κοντοτριχη) φυλη!
Παντα φιλικα, λεβεντια!!!
Εμένα πάντως ο σκύλος μου είναι ''ξεροκέφαλος'' (χαριτολογώντας).
Τι θέλω να πώ με αυτό:
1)δεν θα εκτελέσει ποτέ με την πρώτη όπως ενα Γ.Π. π.χ., ή , θα κάνει πως πάει να εκτελέσει και στο τέλος δεν θα το κάνει.(εκτός αν έχω λιχουδιά-παιχνίδι στο χέρι εκτελεί με την πρώτη)
2)αν δεν θέλει να κάνει κάτι,θα το κάνει με 5-6 επίμονες εντολές και μετά απο 1 λεπτό.(πρέπει να μας βγάλει το λάδι μέχρι να το κάνει)
3)στην βόλτα, δεν περπατάει αν έχει έναν ξένο απο πίσω του, ακόμα και αν είναι στα 10-15 μέτρα(μεγάλη απόσταση) όσο και να τον τραβάω.Δεν κουνιέται ούτε με το καλό ούτε με το άγριο.Περιμένει να περάσει να τον βλέπει και μετά περπατάει.
4)αν τον μαλώσω για κάτι απλό, π.χ. αν είναι στη βεράντα και δεί στο δρόμο γάτα, γαβγίζει.
Πάω τον μαλώνω και τον βάζω μέσα στο σπίτι, αυτός Μουγκρίζει, σαν να μου λέει : μην με μαλώνεις τώρα, φύγε, άσε με να γαβγίσω.
Και άλλα που ξεχνάω και μου δείχνει οτι έχει τον δικό του χαρακτήρα, δεν θέλει σε όλα να επεμβαίνουμε.
Αυτό εγώ θεωρώ ''ξεροκεφαλιά τον μαστίφ'' όχι του cane corso μόνο.
Εγώ έχω ενα σκύλο που μου αρέσει όλο το πακέτο και ας είναι ''ξεροκέφαλος''.
Φιλικά.
 
Last edited:


ΑΡΘΟΥΡΟΣ

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
203
0
Αθηνα
Εμένα πάντως ο σκύλος μου είναι ''ξεροκέφαλος'' (χαριτολογώντας).
Τι θέλω να πώ με αυτό:
1)δεν θα εκτελέσει ποτέ με την πρώτη όπως ενα Γ.Π. π.χ., ή , θα κάνει πως πάει να εκτελέσει και στο τέλος δεν θα το κάνει.(εκτός αν έχω λιχουδιά-παιχνίδι στο χέρι εκτελεί με την πρώτη)
2)αν δεν θέλει να κάνει κάτι,θα το κάνει με 5-6 επίμονες εντολές και μετά απο 1 λεπτό.(πρέπει να μας βγάλει το λάδι μέχρι να το κάνει)
3)στην βόλτα, δεν περπατάει αν έχει έναν ξένο απο πίσω του, ακόμα και αν είναι στα 10-15 μέτρα(μεγάλη απόσταση) όσο και να τον τραβάω.Δεν κουνιέται ούτε με το καλό ούτε με το άγριο.Περιμένει να περάσει να τον βλέπει και μετά περπατάει.
4)αν τον μαλώσω για κάτι απλό, π.χ. αν είναι στη βεράντα και δεί στο δρόμο γάτα, γαβγίζει.
Πάω τον μαλώνω και τον βάζω μέσα στο σπίτι, αυτός Μουγκρίζει, σαν να μου λέει : μην με μαλώνεις τώρα, φύγε, άσε με να γαβγίσω.
Και άλλα που ξεχνάω και μου δείχνει οτι έχει τον δικό του χαρακτήρα, δεν θέλει σε όλα να επεμβαίνουμε.
Αυτό εγώ θεωρώ ''ξεροκεφαλιά τον μαστίφ'' όχι του cane corso μόνο.
Εγώ έχω ενα σκύλο που μου αρέσει όλο το πακέτο και ας είναι ''ξεροκέφαλος''.
Φιλικά.
Φιλικη συμβουλη, αυτα που περιγραφης για την σκυλαρα σου πιστευω οτι δεν εχουν να κανουν με "ξεροκεφαλια", δεν θα μπω στην διαδικασια να το αναλυσω αλλα θα πω αυτο.....η αγαπη σου για εκεινον σε εχει κανει να υποχωρης σε πολλα καπριτσια του!
Δεν πειραζη ομως χαλαλι του, στο προγραμμα της αγαπης υπαρχουν κ αυτα ,δημιουργοντας μια σχεση μοναδικη, καλα να περνατε!

east49 βαλε φωτο ολης της 4ποδης οικογενειας με εμφαση στο νεο μελος!
 


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Τέλος πάντων.......δεν κατάλαβες τι θέλω να πω. Δεν έγραψα πουθενά ότι υποχωρώ με τον σκύλο μου στα καπρίτσια του.
Για να μην χαλάμε και το θέμα ας το κλείσουμε εδώ.


Αν τα post μου θεωρούνται εκτός θέματος ας σβηστούν από τους mod.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ρε παλικαρια, ασχετο αλλα το εχω απορια....
Μονο το δικο μου κοιμαται με το στομα ανοιχτο η το κανουνε κ τα δικα σας??
Τα αλλα μου σκυλια δεν το κανανε ποτε κ πρωτη φορα το βλεπω!!
 
  • Like
Reactions: johnk


ΑΡΘΟΥΡΟΣ

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2012
203
0
Αθηνα
Τέλος πάντων.......δεν κατάλαβες τι θέλω να πω. Δεν έγραψα πουθενά ότι υποχωρώ με τον σκύλο μου στα καπρίτσια του.
Για να μην χαλάμε και το θέμα ας το κλείσουμε εδώ.


Αν τα post μου θεωρούνται εκτός θέματος ας σβηστούν από τους mod.
ΟΚ, συγνωμη αν καταλαβα λαθος!


east49 σπανια κοιμαται ετσι ο δικος μου ,αλλα ναι τον εχω δει να κοιμαται (αν τον εχω κουρασει πολυ) με μισο ανοιχτο στομα, τωρα αν η μικρη σου το κανει σε καθημερινη βαση δεν ξερω τι σημαινει κ αν πρεπει κατι να κανεις?(ρωτα τον εκτροφεα σιγουρα θα σου εχει απαντησει επι του θεματος)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Η δευτερη βδομαδα κυλαει ομαλα!
Ο σκυλος εχει αποδεχθει το κουταβακι πληρως, μου κανει εντυπωση που δεν το ζηλευει καθολου!!
Πλεον τα αφηνω ελευθερα στον κηπο η μικρη του κανει κολπα κ αυτος το παιζει κυριος, καθεται κ του πειραζει τα αυτια την ουρα (τον υπολοιπο δεν τον φτανει ευκολα γιατι ειναι κ πολυ ψηλος) πανε μαζι βολτα η μικρη με το λουρι ο μεγαλος (οπως παντα) ελευθερος κ δεν φευγει μακρια της αλλα καθε τοσο γυριζει κ την ψαχνει!!
Με τον γατο τα πραγματα ειναι λιγο ποιο πολυπλοκα, γιατι οταν η μικρη παει να του κανει παιχνιδια κ αρχιζει να κινειται εντονα κ γρηγορα εκεινος τσιτωνει (αλλα δεν φευγει) οποτε ακομα αποφευγω να μενουνε ελευθερα μαζι..... Οσο η μικρη δεν του δινει ιδιαιτερη σημασια αυτος δεν ασχολειται καθολου....
Η πλακα ειναι οτι οταν τα παω βολτα ερχεται κ ο γατος μαζι!!
Εχετε δει ανθρωπο να βγαζει βολτα δυο σκυλους κ εναν γατο?? Πολυ γελιο!!
Ενας γειτονας μου ειπε μια ωραια ατακα:
"Μονο κατσικα εχω δει να την δενεις κ να την ακολουθει ολο το κοπαδι! Πως καταφερνεις να εχεις ενα κουταβι στο λουρι κ να σε ακολουθουν τα αλλα δυο???"
χαχαχαχαχαχα
Αντε καλες γιορτες σε ολους!
 
  • Like
Reactions: d-friend


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
αν ο αλλος σου σκυλος δεν ειναι κυριαρχικος ,τοτε δεν θα εχεις σοβαρα προβληματα.
θα μεγαλωσουν μαζι και θα μαθουν ,
αρκει βεβαια να υπαρχει καποιος που στην αρχη θα θετει τα ορια...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
DSC01459.jpg

Nα και το κοριτσι μας!!
Κι εδω ειναι ο αλλος σκυλος μας, η παρεα της:
DSC01472.jpg
Φωτο κ τα δυο μαζι ακομα δεν εχω καταφερει να τα βγαλω......
Καλη χρονια σε ολους!!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Μετα απο σχεδον ενα μηνα......
DSC01476.jpg
Οχι μονο δεν τρωνε ο ενας τον αλλον αλλα τρωνε κ μαζι!

Υ.Γ. Η σκυλιτσα στην φωτο ειναι 15κιλα.... ο γατος ειναι τουμπανο!! Χαχαχαχαχα!!

Επισης το θετικο μεχρι στιγμης δεν εχουμε ουτε μια "παραπλευρη απωλεια" παντοφλα, μαξιλαρι,χαλι η οτιδηποτε αλλο αν κ κυκλοφορει κατα βουληση ελευθερη μεσα (και εξω πλεον) απο το σπιτι (δεν εχω crate)......
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Μπράβο σου μια χαρά τα κατάφερες, σκυλιά γατιά όλα αγαπημένα!!!
Σε ζηλεύω, εγώ με τις γάτες και τους σκύλους δεν είχα τύχη..
Η μικρή είναι πανέμορφη, να τα χαίρεσαι όλα!
 


panos chow

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
575
27
κουκλα η μικρη σου...
αν την μεγαλωσεις σωστα δεν φανταζεσαι ποσα εχει να σου δωσει ενα τετοιο σκυλι
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki