Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Τι τραγικό θέμα 45 σελίδων :(
Από τα πιο στενάχωρα θέματα του φόρουμ σε όλα τα επίπεδα από την απόκτηση έως την κατάληξη του σκυλιού και φυσικά σιγή ιχθύος από την πηγή..
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
Ακομη και στο περπατημα το καταλαβαινεις.
Δεν υπαρχει αμφιβολια δυστυχως...
Μαζευε και τα δυο ποδια μαζι σαν λαγος..
k.xaris, είμαι 41 χρονών, δεν είμαι κανένας πιτσιρικάς, οπότε ό,τι θα πω το λέω με πλήρη συναίσθηση των λόγων μου: Τόσο ξεροκεφαλιά δεν έχω συναντήσει ούτε σε παιδάκια. Σου λένε 40 σελιδες τώρα σχεδόν όλα τα μέλη για την προέλευση του κουταβιού σου, και δεν λέω ότι έχουν σίγουρα δίκιο, αλλά εσύ δεν μπαίνεις ούτε καν στον κόπο (ή στην στοιχειώση έλλογη αντίδραση) να αμφιβάλλεις και να το ελέγξεις, αδιαφορώντας ακόμα και να μάθεις το όνομα του εκτροφείου σου. Σου λένε μην το γυρίσεις γιατί θα θανατωθεί, αλλά εσύ, ενώ δεν πιστεύεις τόσα μέλη που σου λένε το ίδιο πράγμα, πιστεύεις αμέσως τη γελοιότητα που σου ξεστόμισαν, ότι θα τρέχει σε λειβάδια. Σου λένε όλοι να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από ειδικό ορθοπεδικό που σου συστήνουν σαν κορυφή πριν προβείς σε μια τόσο σημαντική απόφαση, αλλά εσύ συνεχίζεις να αρνείσαι με τη λογική(?) ότι φαίνεται δια γυμνού οφθαλμού και δεν μπαίνεις στον κόπο να σιγουρευτείς για το πρόβλημα και το μέγεθός του. Τέτοια ξεροκεφαλιά πρώτη φορά βλέπω και μάλιστα από ενήλικα άνθρωπο. Και σε παρακαλώ μην μου γράψεις ότι σε κρίνω χωρίς να σε ξέρω, γιατί σε κρίνω από τα λεγόμενά σου. Αν δε νοιώσεις προσβεβλημένος, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου, ειλικρινά, αλλά δεν με νοιάζει κιόλας. Την άγνοια την αντέχω, κανένας δεν τα ξέρει όλα. Την ξεροκεφαλιά όμως όχι, σόρυ. Στην τελική τι νόημα έχει να μπαίνεις σε ένα φορουμ αν δεν είσαι έτοιμος να δεχθείς την γνώση των άλλων (όχι άκριτα)?
Δεν θα σου πω να κρατήσεις την κουτάβα. Μπορώ να καταλάβω ότι δεν μπορείς ή δεν θες να επωμιστείς τέτοιο πρόβλημα. Και ναι εγώ καταλαβαίνω ότι αφού θέλεις το κουτάβι για φύλακα δεν μπορείς να παραιτηθείς από αυτή σου την ανάγκη ή επιθθμία και να πάρεις σκύλο φύλακα μετά από 10-15 χρόνια, αφού φύγει αυτό. Αυτό όμως που θα σου πω -για μια άλλη φορά και εγώ- είναι 1) φρόντισε να σιγουρευτείς για το πρόβλημα και το μέγεθός του με μια δεύτερη γνώμη και νέα ακτινογραφία από ειδικό και 2) αν τελικά επαληθευτεί και δεν θες να την κρατήσεις, φρόντισε να πάει σε κάποιον που ξέρεις χαρίζοντάς την και όχι να την επιστρέψεις οδηγώντας την σε βέβαιο θάνατο. Το πολύ-πολύ (αν και με την σωστή πίεση από τον προμηθευτή ή μεσάζοντα θεωρώ πώς δεν θα χρειαστεί) να χάσεις τα λεφτά της απόκτησής της. Σόρρυ, αλλά μπρος σε όλα το θεωρώ το μικρότερο κακό.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Mariosn με συγχωρείς που θα σου απαντήσω μιας και δεν απευθύνεσαι σε μένα αλλά κάνεις κάποιες υποθέσεις στο ποστ σου που δεν νομίζω ότι ισχύουν. Λες δηλαδή ότι

Σου λένε μην το γυρίσεις γιατί θα θανατωθεί, αλλά εσύ, ενώ δεν πιστεύεις τόσα μέλη που σου λένε το ίδιο πράγμα, πιστεύεις αμέσως τη γελοιότητα που σου ξεστόμισαν, ότι θα τρέχει σε λειβάδια.
Γιατί πιστεύεις ότι είναι θέμα εμπιστοσύνης. Εγώ το βλέπω πρακτικό το θέμα εντελώς. Αν δεν επιστρέψει το χαλασμένο κουτάβι δεν θα πάρει καινούριο και φαίνεσαι πολύ σίγουρος ότι δεν τον νοιάζει αυτό

Το πολύ-πολύ (αν και με την σωστή πίεση από τον προμηθευτή ή μεσάζοντα θεωρώ πώς δεν θα χρειαστεί) να χάσεις τα λεφτά της απόκτησής της.
ενώ νομίζω ότι είναι το κύριο μέλημα του.

Δεύτερη γνώμη δεν παίρνει γιατί απλά δεν τον ενδιαφέρει να πάρει. Τον ικανοποιεί η ανταλλαγή, δεν θέλει ρε παιδί μου κουτάβι που του φαίνεται ότι δεν περπατάει σωστά.
Έτσι για να βάζουμε τα πράγματα στην θέση τους. Ας μην προσπαθούμε να τον πείσουμε, γιατί δεν είναι θέμα ξεροκεφαλιάς, είναι πολύ χειρότερο το ζήτημα.
 






Yiangos

Member
29 Μαρτίου 2013
8
1
Ούτε τρόλ ήταν το πρωινό μου post ούτε τίποτα το περίεργο... Σταματήστε να βλέπετε μάγισσες παντού. Είπα το λογικό και προφανές και χαίρομαι που κάποιος ακολούθησε την προταση μου. Εκτος αυτού μιας και δεν είμαι διαχειριστής στο forum δεν νομίζω ότι έχω την υποχρέωση της συνεχούς παρακολούθησης.


Για το από που θα πάρω τον σύντροφο μου... Αν μάθατε ανάγνωση θα καταλάβατε... Η λέξη "εκτροφεας" έχει μια και μόνη σημασία!


Λυπαμαι για μια ακόμη φορά που ο τρόπος αντιμετώπισης από μερικούς θερμοκεφαλους, περισσότερο δημιουργεί παρά λύνει προβλήματα.


φιλικα Γιαννης
 


giannis21r

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2013
234
2
Χαϊδαρι
Ούτε τρόλ ήταν το πρωινό μου post ούτε τίποτα το περίεργο... Σταματήστε να βλέπετε μάγισσες παντού. Είπα το λογικό και προφανές και χαίρομαι που κάποιος ακολούθησε την προταση μου. Εκτος αυτού μιας και δεν είμαι διαχειριστής στο forum δεν νομίζω ότι έχω την υποχρέωση της συνεχούς παρακολούθησης.


Για το από που θα πάρω τον σύντροφο μου... Αν μάθατε ανάγνωση θα καταλάβατε... Η λέξη "εκτροφεας" έχει μια και μόνη σημασία!


Λυπαμαι για μια ακόμη φορά που ο τρόπος αντιμετώπισης από μερικούς θερμοκεφαλους, περισσότερο δημιουργεί παρά λύνει προβλήματα.


φιλικα Γιαννης

Ποιος ακριβως σε χαρακτηρισε εσενα τρολλ;

Οταν λες
Σταματήστε να βλέπετε μάγισσες παντού.
Τετοια γνωμη εχεις σχηματισει για την πλειοψηφια του φορουμ,οτι αρεσκομαστε σε κυνηγι μαγισσων;
 


Yiangos

Member
29 Μαρτίου 2013
8
1
Γιάννη, ελπίζω ο δικός σου εκτροφέας να είναι κανονικός.
Έχω ήδη επισκεφθεί και μιλήσει με 5 εκτροφείς και επέλεξα (αν και με ενέκριναν όλοι) έναν που τα σκυλιά του ταίριαζαν με αυτό που ζητούσα (σύντροφο και όχι όπλο).
 
  • Like
Reactions: Katiariko


Yiangos

Member
29 Μαρτίου 2013
8
1
Αν ήταν τρολ, δεν θα έμπαινε ο κος Τριάντης, ή κάποιος προς υπεράσπισή του (όπως ΚΑΠΟΙΕΣ άλλες φορές) ?

Ου-ου!!!
Καλοθελητάδες!!!
Διαβάζει κανείς???
Με ωθείτε σε off topic αλλα...
Που είναι το post που το ανωτέρω απαντά; Ποιο εκ των προηγούμενων post αναφέρει τη λέξη τρόλ;

Ας βάζουμε λίγη λογική πρώτα (διαβάζοντας ταυτόχρονα) και μετά να χαρακτηρίζουμε κάτι. Οσο για το κυνήγι μαγισσών... Εννοώ τον απερισκεπτο χαρακτηρισμό ανθρώπων χωρίς να τους γνωρίζουμε (και να τους καταλαβαίνουμε) σπρωγμενοι από τον φόβο για το "κακό".

Μην νιώθετε όλοι θιγμενοι. Δεν μίλησα για το σύνολο ή για το forum!!!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Με ωθείτε σε off topic αλλα...
Που είναι το post που το ανωτέρω απαντά; Ποιο εκ των προηγούμενων post αναφέρει τη λέξη τρόλ;

Ας βάζουμε λίγη λογική πρώτα (διαβάζοντας ταυτόχρονα) και μετά να χαρακτηρίζουμε κάτι. Οσο για το κυνήγι μαγισσών... Εννοώ τον απερισκεπτο χαρακτηρισμό ανθρώπων χωρίς να τους γνωρίζουμε (και να τους καταλαβαίνουμε) σπρωγμενοι από τον φόβο για το "κακό".

Μην νιώθετε όλοι θιγμενοι. Δεν μίλησα για το σύνολο ή για το forum!!!
Μα εσύ ένοιωσες θιγμένος και μάλιστα χωρίς λόγο γιατί δεν αναφερόταν κανείς σε σένα όταν μιλούσαμε για troll..
 






eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Έχω πέσει από τα σύννεφα και για την εξέλιξη,ειλικρινά δηλαδή δεν μπορώ να τον καταλάβω τον χάρις και την ξερό κεφαλιά του και επίσης για τον κύριο τριάντη ...τον εκτιμώ πολυ ως εκπαιδευτή και δεν ξέρω τι να πω πια...ελπίζω να μην είναι έτσι τα πράγματα γύρω αδυνατω να πιστέψω πως θα έκανε κάτι τέτοιο. Μου πήγε το μυαλό και στη δυσφήμηση γιατί ο ανθρωπος δεν μπαίνει προφανώς στο φόρουμ για να απαντήσει και θα με ενδιέφερε πολυ να δώ τι πει...πάντως έχω καταστεναχωρηθει..
 




vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
πόσο σίγουρο είναι ότι στο πάρε δώσε του σκύλου έχει εμπλακεί ο κ. Τριάντης ;
 




AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
πόσο σίγουρο είναι ότι στο πάρε δώσε του σκύλου έχει εμπλακεί ο κ. Τριάντης ;
Καθόλου, απλά το έχει αναφέρει εξ'αρχής ο k.xaris.
Αν κατάλαβα καλά, ο Τριάντης είναι γνωστός συγγενικού προσώπου του μέλους και του έκανε την αγορά.
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Aν δεν είχε εμπλακεί, δεν θα ήταν εδώ να υπερασπίσει τη φήμη του;
Δεν υπάρχει το ενδεχόμενο απλά να μην το έχει μάθει..;;;

Δεν υπερασπίζομαι τον Τριάντη, σε καμία περίπτωση..!!!Απλά σκέφτομαι λίγο ονειρικά..
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
Πάντως, άσχετα με όλα τα αλλά, είναι άδικο να λέγονται για τον άνθρωπο τέτοια, ενώ δεν είναι στο φόρουμ να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Και το λέω γιατί είναι επαγγελματίας χρόνια στο χώρο και εδώ μέσα μπαίνουν πολλά άτομα που μπορεί να επηρεαστούν από τη συζήτηση...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα