Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα

Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Κ.Χaris, καλυτερα να πας σε ενα διαπιστευμενο κτηνιατρο για να παρεις και μια 2η γνωμη.
Εγω εκανα ακτινογραφιες δυσπλασιας την Τριτη στον δικο μου (13 μηνων), γιατι καποιες φορες σερνει ποδια του (ξυνει τα νυχια). Ο Κος Καλογεροπουλος οχι μονο τον εξετασε εξονυχιστικα (πριν κανουμε την ακτινογραφια), αλλα καθησε και μου εξηγησε ενα σωρο αλλα πραγματα που μεχρι τοτε αγνοουσα. Αφου βγηκαν οι ακτινογραφιες και ειναι super, καθησε και εψαξε αλλους παραγοντες στο τι μπορουσε να φταιει και σερνει τα νυχια (ισως ειναι νευρολογικο το προβλημα αλλα και παλι, αυτο θα φανει σε πολλαααα χρονια). Εξετασε καθε πιθανη "αρωστεια" που μπορει να προκαλεσει αυτο το προβλημα (οπως η ασθενεια wobbler) και τελικα αποφανθηκε οτι απλα ο βλακας μου δεν εχει τιποτα.
Γνωμη μου ειναι οτι Καλογεροπουλος η Βλαχοπουλος ειναι πλεον μονοδρομος για αυτες του ειδους εξετασεις και για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να πας σε εναν απο τους 2.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Για τον στέλιο καλογερόπουλο λες; Δεν γνώριζα ότι ειδικεύεται σε ορθοπεδικά θέματα, εξαίρετος κτηνίατρος και σπάνιος άνθρωπος..
Εμείς εμπιστευτήκαμε τον Βλαχόπουλο και του είμαι ευγνώμων για την δουλειά που έκανε στον σκύλο μου.
Για το θέμα δεν θα σχολιάσω σεβόμενη την πρόταση της μαρέκο. Με θλίβει απίστευτα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Επίσης στο θέμα των εκπαιδευτών που φέρνουν κουτάβια. Δεν είναι μόνο ο Τριάντης που το κάνει, το έχω ακούσει ξανά .
Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι φταίει ο κάθε ένας σαν τον k.xaris που πέφτει στην παγίδα. Θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολο γι ανθρώπους που δεν γνωρίζουν τα πάπυ μιλλς, δεν ξέρουν τι θα πει εκτροφέας αλλά νομίζουν ότι είναι ο γείτονας που έβαλε την σκύλα να γεννήσει κλπ κλπ να εμπιστευτούν το όνομα ενός καταξιωμένου εκπαιδευτή για την αγορά του κουταβιού τους. Και αντί όπως θα έπρεπε να πάνε στον εκτροφέα με τον εκπαιδευτή και να διαλέξουν ένα κουτάβι που θα το αξιολογήσει και ο εκπαιδευτής πρώτα, αφήνουν τον εκπαιδευτή να τους φέρει κουτάβι δήθεν εκτροφικό..
Θεωρώ απαράδεκτο καταξιωμένους επαγγελματίες στον χώρο της κυνοφιλίας να ακολουθούν τέτοιες τακτικές, που είναι καθόλα νόμιμες υποθέτω αλλά όλοι βλέπουμε το φάουλ της υπόθεσης.
Από κει και πέρα περιμένουμε να πάει η κυνοφιλία μπροστά σ'αυτή την χώρα.
(τώρα διάβασα όλο το θέμα γι'αυτό και το σχόλιο μου είναι ετεροχρονισμένο).
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
ετεροχρονισμενα κι εγω να πω οτι συμφωνω απολυτα με την Kyveli. ο συγκεκριμενος μπορει να ειναι ο καλυτερος εκπαιδευτης, δεν τον ξερω προσωπικα, αλλα διαβαζοντας αυτη τη συνεντευξη (σελις 74) Pets Today magazine #30 μαλλον αρνητικα συμπερασματα βγαζω. και ειναι και αντιπροεδρος του ΠΑΣΕΚΣ...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
@ k.xaris
Οι ακτινογραφίες που βγάλατε είναι απόλυτα συμετρικές; Υπήρχε βοηθός ιατρού να κρατά τα πόδια του σκύλου στη σωστή θέση; Υπάρχουν άλλα στοιχεία πλήν της γωνίας norberg; Προτάθηκε συντηριτική ή χειρουργική θεραπεία;
 
Last edited by a moderator:


marilena83

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2010
549
0
Κυψέλη
Θα ήθελα να πω μόνο και χωρίς καμμιά διάθεση να θίξω προσωπικά το μέλος που άνοιξε το θέμα ( ούτως ή άλλως δεν τον γνωρίζω) ότι εγώ διάβασα μια ιστορία η οποία είναι χείριστη δυσφήμηση για έναν άνθρωπο, ο οποίος κατονομάζεται από κάποιον ανώνυμο. Μπορεί να μην τέθηκε ως δυσφήμηση αλλά δεν χωράει αμφιβολία οτι είναι. Δεν κρίνω αν είναι δίκαια ή άδικη, λέω απλά τι είναι. Δεν τον γνωρίζω τον κ Τριάντη, ελπίζω πάντως η ιστορία να έχει επιβεβαιωθεί κι από κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ που ίσως εκπαιδεύει το σκύλο εκεί.
 


mortezes

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2009
632
1
Μπουρου μπουρου μπουρου........
Τα ιδια Παντελακη μου τα ιδια Παντελη μου! :(
Περαστικα στο σκυλακι ευχομαι (με κανα δυομισι - τρια χιλ, η επεμβαση)...
Μετα απο αυτην την εξελιξη, συνεχιζεις να υποστηριζεις τις "αποψεις" σου περι του τροπου αποκτησεως "καθαροαιμου σκυλου" ?
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειχνετε για το θεμα.
Ξερω οτι πολλοι απο εσας δεν θα το εγκρινετε αλλα η αποφαση μου παρθηκε.
Το σκυλι θα αντικατασταθει με αλλο.
Δεν μπορω να εχω δει ζωακια με προβλημα.Ο Γατος ηδη εχει προβληματα και πληρωνω αρκετα χρηματα...
 


giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
k.xaris,
Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος νομιζω οτι στην περιπτωση (ειτε ηθικης ειτε ανηθικης) συμφωνιας αντικαταστασης κουταβιου με διαπιστωμενη δισπλασια, αυτη δεν αναγνωριζεται σε ηλικια μικροτερη των 6 μηνων, ουτε απο απλες ακτινογραφιες.Νομιζω πως χρειαζεται να στειλεις τις εξετασεις καπου στο Εξωτερικο και απο εκει να λαβεις επισημα την διαπιστωση, μιας και αρμοδιος φορεας στην Ελλαδα δεν υπαρχει.

Αυτα στα μεταφερω απο συζητησεις με ορισμενους εκτροφεις.Δεν ξερω τι τακτικες ακολουθει ο καθε εκτροφεας.Ετσι ή αλλιως ο στοχος μου δεν ειναι να σου ανακοινωσω κανενα "νομοθετικο πλαισιο".Σκοπος μου ειναι να καταλαβεις οτι, αν το οριο των 6 μηνων ισχυει, αυτοι που το ορισαν κατι ξερουν...Που σημαινει οτι ειδικα σε μια μεγαλοσωμη φυλη οπως η δικη μας ειναι πολυ νωρις να βγαλεις συμπερασματα.Ποσο μαλλον για θεματα ζωης και θανατου (κυριολεκτικα)...

Οποτε δεν μπορω να σε συβουλεψω -με συναισθημα αλλα και λογικη- τιποτα αλλο εκτος απο το να κρατησεις το κουταβακι σου, την επιλογη σου, αυτη την ψυχη...και να σου Ευχηθω Κουραγιο...
 
Last edited:


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
k.xaris,
Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος νομιζω οτι στην περιπτωση (ειτε ηθικης ειτε ανηθικης) συμφωνιας αντικαταστασης κουταβιου με διαπιστωμενη δισπλασια, αυτη δεν αναγνωριζεται σε ηλικια μικροτερη των 6 μηνων, ουτε απο απλες ακτινογραφιες.Νομιζω πως χρειαζεται να στειλεις τις εξετασεις καπου στο Εξωτερικο και απο εκει να λαβεις επισημα την διαπιστωση.

Αυτα στα μεταφερω απο συζητησεις με ορισμενους εκτροφεις.Δεν ξερω τι τακτικες ακολουθει ο καθε εκτροφεας.Ετσι ή αλλιως ο στοχος μου δεν ειναι να σου ανακοινωσω κανενα "νομοθετικο πλαισιο".Σκοπος μου ειναι να καταλαβεις οτι, αν το οριο των 6 μηννω ισχυει, αυτοι που το ορισαν κατι ξερουν...Που σημαινει οτι ειδικα σε μια μεγαλοσωμη φυλη οπως η δικη μας ειναι πολυ νωρις να βγαλεις συμπερασματα.Ποσο μαλλον για θεματα ζωης και θανατου (κυριολεκτικα)...

Οποτε δεν μπορω να σε συβουλεψω -με συναισθημα αλλα και λογικη- τιποτα αλλο εκτος απο το να κρατησεις το κουταβακι σου, την επιλογη σου, αυτη την ψυχη...και να σου Ευχηθω Κουραγιο...
Οπτικα ισως και ειναι ετσι οπως τα λες.Οι ακτινογραφιες ειναι ομως καταπελτης.
Για 4 μηνων εχει αρκετα μεγαλο προβλημα...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλά, δεν την πονάτε καθόλου αυτή τη ψυχούλα που είσσαστε όλος ο κόσμος της ?
Θέλετε να λέγεστε φιλόζωοι και παίζετε με αθωες ζωες. Τι είναι? χαλασμένο κινητό και το αλλάζεις ?
Ντροπή!!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειχνετε για το θεμα.
Ξερω οτι πολλοι απο εσας δεν θα το εγκρινετε αλλα η αποφαση μου παρθηκε.
Το σκυλι θα αντικατασταθει με αλλο.
Δεν μπορω να εχω δει ζωακια με προβλημα.Ο Γατος ηδη εχει προβληματα και πληρωνω αρκετα χρηματα...
Θα αντικατασταθεί εννοείς θα το δώσεις πίσω από κει που στο φέραν ή θα εκμεταλλευτείς την προσφορά του μέλους mareco και θα του δώσεις μια ευκαιρία να ζήσει?
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειχνετε για το θεμα.
Ξερω οτι πολλοι απο εσας δεν θα το εγκρινετε αλλα η αποφαση μου παρθηκε.
Το σκυλι θα αντικατασταθει με αλλο.
Δεν μπορω να εχω δει ζωακια με προβλημα.Ο Γατος ηδη εχει προβληματα και πληρωνω αρκετα χρηματα...
Μην δίνεις το σκυλί!Κρίμα είναι!!Τώρα που σε χρειάζεται θα το δώσεις;;;;;Αν και το άλλο που θα πάρεις έχει το ίδιο πρόβλημα;;;Θα το σκοτώσουν αν το δώσεις πίσω!!!!
Τουλάχιστον βγάλε μια αγγελία να το χαρίσεις σε κάποιον που ίσως το θέλει!!Σκέψου το καλά πριν το δώσεις πίσω!!!!:(
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Θα αντικατασταθεί εννοείς θα το δώσεις πίσω από κει που στο φέραν ή θα εκμεταλλευτείς την προσφορά του μέλους mareco και θα του δώσεις μια ευκαιρία να ζήσει?

Το σκυλι θα μεινει σε ενα μεγαλο κτημα εκει και θα δουνε πως θα παει.
Θα του δοθουν καποια συπληρωματα μηπως και φτιαξει το προβλημα.
 


giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
Προσωπικά, σεβομαι την επιλογη σου.Για εμενα δεν εχει νοημα να το "κουραζουμε" αλλο, μιας και δεν φαινεσαι αναποφασιστος πλεον.

Σιγουρα η κατασταση στην οποια βρισκεσαι ειναι ασχημη. Για εμενα η αποφαση σου δεν θα επαυε να ηταν πιθανη ακομα και για φιλοζωο ανθρωπο.Δεν υπονοω οτι δεν εισαι.Δεν ξερω αν εισαι και δεν με ενδιαφερει.

Απο εδω και περα, ομως το να δεχτεις κουταβι-αντικαταστατη απο τον ιδιο ανθρωπο καταρχας ειναι ηλιθιο και στο λεω εξω απο καθε κυνολογικο και κυνοφιλικο τρυπακι.

Ξερεις τι πρεπει να κανεις ωστε η αποφαση σου να αποτελεσει "θυσια" για κατι καλο...Και αυτο δυστυχως, το εμαθες με τον χειροτερω τροπο...


"...Με τροπο χειροτερο απο το απλο, σπαστικο κραξιμο του forum"
 
Last edited:


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Όπως ταυτόχρονα είναι ηλίθιο και να πιστεύει ότι το κουτάβι θα πάει σε ένα μεγάλο κτήμα που θα ζήσει ευτυχισμένο, ξαναμαναεμπιστευόμενος αυτούς που τον κορόιδεψαν την πρώτη φορά. Έλεος, στα 5χρονα που πεθαίνουν τα σκυλιά τους το λένε αυτό...

κ.χάρις, μεγειά σου με χαρά σου να μην το κρατήσεις. Εσύ ξέρεις τι αντέχεις οικονομικά και ψυχολογικά, κουμάντο δεν θα σου κάνει κανείς μας. ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ, να είσαι σίγουρος. Σου το είπαν τόσοι και τόσοι με τόση εμπειρία πάνω στο θέμα. Τι θα σου κοστίσει να μην το δώσεις σε αυτούς που ήδη σου απέδειξαν ότι κανένα σεβασμό δεν έδειξαν ούτε σε σένα ούτε στο σκυλί σου και να το δώσεις σε κάποιον που θα του δώσει μια ευκαιρία να ζήσει?
 


giannnis

Well-Known Member
30 Μαρτίου 2011
242
0
Το σκυλι θα μεινει σε ενα μεγαλο κτημα εκει και θα δουνε πως θα παει.
Θα του δοθουν καποια συπληρωματα μηπως και φτιαξει το προβλημα.
Αυτο δεν θα το εκανε ουτε ο "ιδανικος εκτροφεας" - αν υπηρχε.
Ξερεις γιατι;
Γιατι δεν θα μπορουσε.
Θα το χαριζε εκει που θα επρεπε.

Μονο ο "εκτροφεας-φυση" μπορει και εχει το δικαιωμα να θανατωνει κουταβια.Ακομα και η φυση ομως (ως εκτροφεας) θα τους εδινε και μια δευτερη ευκαιρια.Ομως αυτο, ειναι αλλο θεμα...
 
Last edited:


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Αυτο δεν θα το εκανε ουτε ο "ιδανικος εκτροφεας" - αν υπηρχε.
Ξερεις γιατι;
Γιατι δεν θα μπορουσε.
Θα το χαριζε εκει που θα επρεπε.

Μονο ο "εκτροφεας-φυση" μπορει και εχει το δικαιωμα να θανατωνει κουταβια.Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...
Σου εχω στειλει pm
 




Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Δηλαδή, θα δώσεις το σκυλάκι πίσω για να σου φέρουν ένα άλλο από την ίδια πηγή. κι αν έχει κι αυτό πρόβλημα???
Συμφωνώ με την betty...
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf