Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα

AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Θα ήθελα να πω μόνο και χωρίς καμμιά διάθεση να θίξω προσωπικά το μέλος που άνοιξε το θέμα ( ούτως ή άλλως δεν τον γνωρίζω) ότι εγώ διάβασα μια ιστορία η οποία είναι χείριστη δυσφήμηση για έναν άνθρωπο, ο οποίος κατονομάζεται από κάποιον ανώνυμο. Μπορεί να μην τέθηκε ως δυσφήμηση αλλά δεν χωράει αμφιβολία οτι είναι. Δεν κρίνω αν είναι δίκαια ή άδικη, λέω απλά τι είναι. Δεν τον γνωρίζω τον κ Τριάντη, ελπίζω πάντως η ιστορία να έχει επιβεβαιωθεί κι από κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ που ίσως εκπαιδεύει το σκύλο εκεί.
Συμφωνώ απόλυτα..!
Απλά να πάω κ παρακάτω την σκέψη.. Δυσφήμιση είναι για κάποιους από εμάς, για κάποιους άλλους μπορεί να είναι κ διαφήμιση, τρόπος προβολής κ.λ.π... λέω εγώ τώρα.. :-\"


@k.xaris
Λυπάμαι ειλικρινά..
Κανείς δεν είναι σε θέση να γνωρίζει την ψυχολογική ή συναισθηματική σου κατάσταση , αλλά όταν βάζουμε ένα μέλος στην οικογένεια μας, φροντίζουμε να κάνουμε ΠΑΝΤΑ το καλύτερο γι'αυτό..!!Κ το καλύτερο για τον δικό σου σκύλο, δεν είναι να επιστραφεί..
Αγοράζεις ένα σκύλο αμφιβόλου προέλευσης (αν ισχύει η ιστορία, βέβαια..) κ με την πρώτη δυσκολία το γυρνάς πίσω.. έτσι απλά.. κ ξαναπαίρνεις άλλο σκύλο ίδιας προέλευσης..
Κρίμα το καημένο το σκυλάκι..κρίμα..
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Το σκυλι θα μεινει σε ενα μεγαλο κτημα εκει και θα δουνε πως θα παει.
Θα του δοθουν καποια συπληρωματα μηπως και φτιαξει το προβλημα.
Χαχαχχα ΣΙΓΟΥΡΑ!!!!!

Μα γιατι το αφηνετε ακομα ανοιχτο αυτο το θεμα;;; Να μπει μετα να μας παρουσιασει το νεο του παιχνιδι;;;


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Αν ήσουνα πιτσιρικάς με το λέγε λέγε μπορεί κ να σου μένε κάτι στην κούτρα.Η πραγματικότητα είναι όμως,πως μεγαλώνοντας οι άνθρωποι γινόμαστε τόσο εγωιστές και ξεροκεφαλοι που δεν αναγνωριζουμε άλλη αλήθεια πέρα από τη δική μας..

Οι αποφάσεις σου μέχρι τώρα φίλε νηματοθέτη σε έχουν βάλει σε ένα άβολο λακο που δυσκολεύεσαι να βγεις.
Αν δώσεις το κουτάβι,έγινε πλέον σαφές πως θα το τελειώσουν,κανένας δεν συντηρεί ένα άρρωστο ελαττωματικό σκύλο.Δεν υπάρχουν συννεφάκια ευτυχίας για αυτό το κουτάβι όπως μας λες με μεγάλους,πράσινους κήπους και ανθρώπους να το φροντίζουν.
Αν αρνηθείς να δεχτείς κουτάβι από τον ίδιο εμπορα θα χάσεις τα λεφτά που έδωσες,οπότε η θέση που έβαλες τον εαυτό σου είναι εξαιρετικά "άβολη".





Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
k.xaris, πιστεύω ότι τη Νέμεσις ήδη την έχετε μέσα στην καρδιά σας κι ελπίζω αυτή να είναι και η αιτία που δεν θέλετε να την δείτε να υποφέρει, εξού κι απόφαση να μην μείνει μαζί σας, από τη στιγμή που δεν αντέχετε το οικονομικό και ψυχολογικό κόστος.

Θεωρώ ότι το λιγότερο που μπορει να κάνει αυτός που σας την έφερε, είναι να σας την χαρίσει και να μην πληρώσετε τίποτα για το νέο κουτάβι. Όχι να σας την αντικαταστήσει, να σας την χαρίσει. Οπότε θα μπορείτε να εξασφαλίσετε ότι το "μεγάλο κτήμα" δεν είναι κάπου ψηλά στον ουρανό... Κατανοώ την ανάγκη σας για ένα υγιές και σωστο σκυλί, οπότε καταλαβαίνω γιατι θέλετε ένα άλλο κουτάβι, αλλά αυτό οφείλει να σας το δώσει, χωρίς να πάρει από εσάς επιπλέον χρήματα ή τη Νέμεσις.. Αυτό βλέπω, τουλάχιστον, ως ηθικό, από την πλευρά του ατόμου που σας την έδωσε.

Από εκεί και πέρα, αν δεν μπορείτε να επωμιστείτε το πιθανό(και όχι σίγουρο) οικονομικό και ψυχολογικό κόστος να κρατήστε ο ίδιος τη Νέμεσις, μπορείτε να τη δώσετε σε κάποιον που μπορεί, όπως το μέλος mareco, που προς τιμήν του μέλους αυτού, αναλαμβάνει, εθελοντικά την ευθύνη της κουτάβας. (Το συγκεκριμένο μέλος έχει τρία σκυλιά ήδη, και δεν έχει κάποια καούρα να αποκτήσει "τσάμπα καθαρόαιμο" και κόβω το δεξί μου χέρι γι'αυτό, αν αυτό σας ανησυχεί)
 




Jesuss

Well-Known Member
30 Νοεμβρίου 2012
180
1
32
Athens
www.facebook.com
Ρε κ.Xaris είναι κρίμα.Στήριξε την επιλογή σου όπως έκανες εδώ πριν μάθεις για το πρόβλημα(ΑΝ υπάρχει) μην την δώσεις πίσω.Καταλαβαίνω πως δέσιμο ακόμα μεταξύ σας δεν υπάρχει,όμως δώσε μια ευκαιρία στον εαυτό σου να νιώσει την αγάπη αυτού του πλάσματος.Δεν υπάρχει μόνο η δυσπλασία,υπάρχουν ένα σωρό άλλα προβλήματα επίκτητα και μη.Αν κάποια στιγμή συμβεί κάτι άσχημο στον σκύλο τι θα κάνεις αγαπητέ Xaris?Δεν θα το βοηθήσεις επειδή δεν έχεις χρήματα ή ψυχολογία?Θα τον πετάξεις στον δρόμο?Ο σκύλος χρειάζεται εξίσου και τα δύο,ο όποιος σκύλος.Αν δεν μπορείς για οποιοδήποτε λόγο μείνε με την γατούλα σου και ούτε σκύλος ούτε ζημιά.

Μην δώσεις πίσω την μικρή.Ήταν επιλογή σου ο τρόπος απόκτησής της.Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να την μεγαλώσεις όπως της αξίζει,δεν έχεις άλλη επιλογή.Είσαι μεγάλος άνρωπος,ΣΤΗΡΙΞΕ ΤΗΝ ΕΠΙΟΓΗ ΣΟΥ.

ή χάρισε την μικρούλα σε κάποιον που μπορεί να την μεγαλώσει,και μην πάρεις άλλο κουτάβι.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θλιβερό το θέμα πραγματικά, από την αρχή μέχρι το τέλος. Σέβομαι το ότι ένας άνθρωπος μπορεί να μην έχει τα χρήματα να μπει σε μια οικονομική περιπέτεια αν ο σκύλος του παρουσιάσει σοβαρό πρόβλημα. Όταν όμως μιλάμε για έναν σκύλο που αποκτήθηκε πρόσφατα, αυτό το γνωρίζουμε οπότε δεν παίρνουμε καν σκύλο. Αν νοσούσε από καλαζάρ και χρειαζόταν μια ακριβή θεραπεία;
Μου αρέσει που θέλεις k.xaris να πάρεις δεύτερο σκυλί, μεγάλος άνθρωπος και δεν διδάσκεσαι τίποτα από τα παθηματά σου. Ο εγωισμός σε όλο του το μεγαλείο, και πραγματικά κρατιέμαι να μην πω τίποτα χειρότερο.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
k.xaris , έχω χειρότερο πρόβλημα μετον δικό μου.
Δυστυχώς δεν έχω την ακτινογραφία σε ψηφιακή μορφή. Αλλά και ο δικός μου 4μηνών παρουσίασε το πρώτο σύμπτωμα και η πρώτη του ακτινογραφία έδειξεδυσπλασία D και η δεύτερη το περασμένο Σάββατα 12 μηνών Ε (μάλλον γιατί δενυπάρχει Ω).
Από την πρώτη ακτινογραφία, φάνηκαν τα οστεόφυτα , σπάνια περίπτωση από ότι μουείπαν ,γιατί συνήθως δημιουργούνται μετά τους 16 μήνες.
Πραγματικά οι πρώτοι μήνες ήταν κόλαση. Το κουτάβι για να μπορεί να σηκώνετεέπαιρνε ένα ριμαντίλ το πρωί και ένα το βράδυ αλλά και πάλι όταν ξάπλωνε ή ότανσηκωνόταν πάντα κλαψούριζε.
Ο κτηνίατρος μου είναι ο Στέλιος Καλογερόπουλος, και μου είχε πει από την αρχήγια το ζόρι που θα αντιμετωπίσω , τους πρώτους μήνες αλλά που θα βελτιωνόταν πάραπολύ μετά του 10-12 μήνες για να επανέλθει αργότερα σαν αρθριτικά σε μεγαλύτερηηλικία.

Τώρα ο σκύλος είναι 80 % καλύτερα έχουμεκόψει και τα ριμαντίλ και παίρνουμε μόνο τα dorwest που θα τα παίρνουμε σε όλη μας τηνζωή.
Δεν είναι εύκολο να ζεις με ένα ζώοπου υποφέρει καθημερινά, και το κόστος για τις σημερινές εποχές είναι μεγάλο. Τουςπρώτους μήνες ήθελα 60 ευρώ το μήνα για τα ριμαντίλ , 60 για τα οστεοφλεξ +ειδική τροφή .
Δεν μπορώ το έχω ξαναγράψει να μπωσε ξένα στενά παπούτσια και δεν μπορώ να σας συμβουλέψω να κρατήσετε το κουτάβι.
Αυτό που σας λέω από την αρχή είναινα εξαντλήσετε όλες τις πιθανότητες να μην θανατωθεί το κουτάβι σας.
Ο δικός εκτροφέας από την πρώτη μέραμου είπε να γυρίσω τον σκύλο πίσω, και να πάρω ένα άλλο . Μου έδινε ένα 6 μηνώνπου είχε κρατήσει για αυτόν και μπορούσα πριν το πάρω να το ελέγξω ή αν δεν ήθελααυτό όποιο ήθελα από όποια γέννα ήθελα. Όταν αρνήθηκα να πάω πίσω τον σκύλο , μουπρότεινε να πάρω ένα θηλυκό και όταν πάλιτου είπα όχι ου ξεκαθάρισε ότι όποτε θέλω ή για μένα η για άλλον μου χρωστάει ένακουτάβι. Γιαυτό σας λέω μιλήστε μαζί του αν ισχύει και σε σας κάτι παρόμοιο, μήπωςκαι καταφέρεται να βρείτε ένα σπίτι για την μικρή.
Νομίζω ότι και για την κουτάβα αλλάκαι για σας είναι πιο δίκαιο.
Πραγματικά δεν έχω κανένα σκοπό να σας«την πω» .
Φιλικά πάντα
Κατερίνα.
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Θλιβερό το θέμα πραγματικά, από την αρχή μέχρι το τέλος. Σέβομαι το ότι ένας άνθρωπος μπορεί να μην έχει τα χρήματα να μπει σε μια οικονομική περιπέτεια αν ο σκύλος του παρουσιάσει σοβαρό πρόβλημα. Όταν όμως μιλάμε για έναν σκύλο που αποκτήθηκε πρόσφατα, αυτό το γνωρίζουμε οπότε δεν παίρνουμε καν σκύλο. Αν νοσούσε από καλαζάρ και χρειαζόταν μια ακριβή θεραπεία;
Μου αρέσει που θέλεις k.xaris να πάρεις δεύτερο σκυλί, μεγάλος άνθρωπος και δεν διδάσκεσαι τίποτα από τα παθηματά σου. Ο εγωισμός σε όλο του το μεγαλείο, και πραγματικά κρατιέμαι να μην πω τίποτα χειρότερο.
Αν και δεν εχω λογο να απολογηθω σε σενα η σε καποιον αλλον θα σου απαντησω γιατι αδικα με χαραχτηριζεις.
Θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι δεν αποκτησα εις γνωση μου σκυλακι που να εχει προβλημα.Αν το ηξερα και το επελεγα εσκεμενα και μετα αλλαζα γνωμη θα εκανες πολυ καλα να μου την πεις.
Δεν μπορεις να ξερεις τι ανθρωπος ειμαι και αν αγαπαω τα σκυλακια τα γατακια κτλ κτλ.
Να σε πληροφορησω πως εναν Περσικο γατο που εχω ξοδεψει ( Χαλαλι του 1000 φορες ) ενα καρο χρηματα για να μεινει ζωντανος.
Δεν αντεχω ουτε οικονομικα αλλα πολυ περισσοτερο συναισθηματικα να επομιστω και δευτερο ζωακι με προβλημα.
Και οταν εχουμε να κανουμε με ενα σκυλι που επελεγη για φυλακας,θα πρεπει να καταλαβεις οτι με το προβλημα που εχει σε συνδιασμο με το μεγαθος του η εκπαιδευση
δεν θα μπορεσει να γινει.
Θα ποναει θα υποφερει με οτι συνεπαγετε αυτο στην εν γενει συμπεριφορα του.
Αν μετα απο ενα χρονο νοσουσε απο Καλαζαρ οπως λες φυσικα και θα το παλευα.
Τωρα το σκυλι το ειχα 25 μερες.Δεν ειναι το ιδιο.
Οσο αναφορα στο οτι κρατιεσε,καλα κανεις γιατι κι εγω κρατιεμε απο πολλες αποψεις.
Και στεναχωρημενος ειμαι,αλλα και τσαντισμενος που με χαραχτηριζεις χωρις καν να με ξερεις..
Αυτα απο μενα....
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Αν δεν αντεχεις οικονομικα δε πρεπει να εχεις σκυλο. Δηλ αν και το δευτερο που θα παρεις παρουσιασει μετα απο ενα διστημα το ιδιο θεμα, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΕΦΟΣΟΝ ΘΑ ΝΑΙ ΑΠΟ PUPPY MILL, παλι για ευθανασια θα το στειλεις;;


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Αν δεν αντεχεις οικονομικα δε πρεπει να εχεις σκυλο. Δηλ αν και το δευτερο που θα παρεις παρουσιασει μετα απο ενα διστημα το ιδιο θεμα, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΕΦΟΣΟΝ ΘΑ ΝΑΙ ΑΠΟ PUPPY MILL, παλι για ευθανασια θα το στειλεις;;


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Δεν ηταν απο PUPPY MILL το σκυλι ουτε και το επομενο θα ειναι.
Νομιζω πως εξηγησα στο προηγουμενο ποστ μου οτι αν παρουσιαστει στην πορεια φυσικα και θα ειναι διαφορετικα τα πραγματα.
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Δεν ηταν απο PUPPY MILL το σκυλι ουτε και το επομενο θα ειναι.
Νομιζω πως εξηγησα στο προηγουμενο ποστ μου οτι αν παρουσιαστει στην πορεια φυσικα και θα ειναι διαφορετικα τα πραγματα.
Πως είσαι τόσο σίγουρος, γι'αυτό.;;;
Δεν υπάρχει τόνος ειρωνίας, στην ερώτηση μου..πραγματικά απορώ..
Έχεις πει πως δεν ξέρεις από που είναι ο σκύλος σου, δεν ξέρεις τους γονείς, δεν ξέρεις το εκτροφείο.. πως είσαι σίγουρος λοιπόν για την προέλευση του..;;; Για την διαδικασία εκτροφής του, για το αν έγιναν οι απαραίτητες εξετάσεις, για τις συνθήκες που ζουν οι γονείς..;;;

Κ τέλος, να διευκρινίσω κάτι.. Θα επιστραφεί κ θα ζήσει σε ένα κτήμα, είπες.. Τι εννοείς..;; Θα επιστραφεί εκεί που γεννήθηκε ή θα το δώσεις σε κάποιον γνωστό ενδεχομένως..;;
Αφού επιστραφεί, θα είσαι σε θέση να μπορείς ενδεχομένως να την επισκεφτείς ή να μαθαίνεις νέα της ή απλά θα θανατωθεί κ εσύ θα νομίζεις ότι θα ζει σε λιβάδια..;;
 




k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Σιιιιγουρα!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Εχεις καποιον εκτροφεα να προτεινεις που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ η καποιο αλλο προβλημα ?
Παραλληλα θα μου βαλεις και μια υπογραφη οτι το σκυλι θα ειναι 100% ενταξει ?
Αν δεν μπορεις σου προτεινω να μην ειρωνευεσαι....
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
K.xaris στη θέληση σας θα πήγαινα με την ακτινογραφία σε κάποιον από τους γιατρούς που σας έγραψαν παραπάνω, ώστε να μου πει αν το σκυλί είναι σωστά τοποθετημένο για την συγκεκριμένη ακτινογραφία κι αν η διάγνωση επιβεβαιώνεται...
 


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Το σκυλι θα μεινει σε ενα μεγαλο κτημα εκει και θα δουνε πως θα παει.
Θα του δοθουν καποια συπληρωματα μηπως και φτιαξει το προβλημα.
τα Ηλύσια Πεδία ήταν παραδείσιος τόπος με ολάνθιστα λιβάδια, όπου επικρατούσε αιώνια άνοιξη και οι πηγές της Λήθης ανάβλυζαν νέκταρ που έκανε τους νεκρούς να λησμονούν όλα τα γήινα δάκρυα και τις κακουχίες.

… τὸν δ' ἴδον ἐν νήσῳ θαλερὸν κατὰ δάκρυ χέοντα, νύμφης ἐν μεγάροισι Καλυψοῦς, ἥ μιν ἀνάγκῃ ἴσχει• ὁ δ' οὐ δύναται ἣν πατρίδα γαῖαν ἱκέσθαι• οὐ γάρ οἱ πάρα νῆες ἐπήρετμοι καὶ ἑταῖροι, οἵ κέν μιν πέμποιεν ἐπ' εὐρέα νῶτα θαλάσσης. σοὶ δ' οὐ θέσφατόν ἐστι, διοτρεφὲς ὦ Μενέλαε, Ἄργει ἐν ἱπποβότῳ θανέειν καὶ πότμον ἐπισπεῖν, ἀλλά σ' ἐς Ἠλύσιον πεδίον καὶ πείρατα γαίης ἀθάνατοι πέμψουσιν, ὅθι ξανθὸς Ῥαδάμανθυς, - τῇ περ ῥηΐστη βιοτὴ πέλει ἀνθρώποισιν• οὐ νιφετός, οὔτ' ἂρ χειμὼν πολὺς οὔτε ποτ' ὄμβρος, ἀλλ' αἰεὶ ζεφύροιο λιγὺ πνείοντος ἀήτας Ὠκεανὸς ἀνίησιν ἀναψύχειν ἀνθρώπους, -

Κριμα....
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Συμφωνώ με την κρητικοπούλα και σε αυτό και στο προηγούμενο πόστ της. Πρώτα επιβεβαίωσε την διάγνωση και μετά δες τι θα κάνεις.
Όσο για τα πράσινα λιβάδια και τις πεταλούδες που θα πετάνε εκεί...δεν σχολιάζω καθόλου!
 


AlbaS

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2012
348
5
Εχεις καποιον εκτροφεα να προτεινεις που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ η καποιο αλλο προβλημα ?
Παραλληλα θα μου βαλεις και μια υπογραφη οτι το σκυλι θα ειναι 100% ενταξει ?
Αν δεν μπορεις σου προτεινω να μην ειρωνευεσαι....
Συγγνώμη, τώρα..ειλικρινά.. Αυτό είναι το θέμα μας..;;;;
Προσπαθούν τόσοι άνθρωποι να σε βοηθήσουν, να σου δώσουν συμβουλές, ακόμα κ να σώσουν το καημένο το σκυλάκι που είναι το μόνο που δεν φταίει κ εσύ..
απαντάς επιλεκτικά κ "επιτίθεσαι" σε ανθρώπους που για να μιλάνε, μπορεί..λέω μπορεί ,να ξέρουν κ κάτι παραπάνω από εσένα..
Αλλά όχι..!!!Δεν μπαίνεις καν στην διαδικασία να σκεφτείς πως ίσως κ να έχουν ένα μικρό δίκιο..
Σε ρώτησα πως είσαι σίγουρος για την πηγή προέλευσης του κουταβιού κ δεν απάντησες.. Θες απλά λοιπόν να λες τα δικά σου κ αν κάποιος διαφωνεί, δεν ασχολείσαι..

Αφού αυτός είναι ο μόνος τρόπος που έχεις για να δικαιολογήσεις τις αδικαιολόγητες πράξεις σου, ας σου πω.. πως δεν ξέρω για εκτροφείς, όχι..γιατί όλα μου τα σκυλιά ανέκαθεν ήταν από το δρόμο,πεταμένα κουταβάκια ή κ μεγαλύτερα που τα πέταγαν κάποιοι, επειδή απλά δεν τους έκαναν άλλο ή τα βαρέθηκαν.. ή μάντεψε..εμφάνισαν κάποιο πρόβλημα υγείας..

Αν δεν έχεις ήδη επιστρέψει το κουτάβι, το καλύτερο για μένα θα ήταν να κάνεις αυτό που λέει κ η
kritikopoula , για να τους προτείνουν τα υπόλοιπα μέλη, σίγουρα θα είναι οι καλύτεροι γιατροί για να τοποθετηθούν επί του θέματος.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Κ.Χaris μου επιτρέπεις να δείξω την ακτινογραφία στον κτηνίατρο μου ? υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τον δω αυριο.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα