Cane Corso [κουτάβι με δυσπλασία]


Status
Κλειδωμένο θέμα

k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Κ.Χaris μου επιτρέπεις να δείξω την ακτινογραφία στον κτηνίατρο μου ? υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να τον δω αυριο.
Βεβαιως και μπορεις..
 


eleonor97

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
115
19
athens
εχω νευριασει παρα πολυ με το θεμα αυτο...Δεν εχει σημασια για μενα το ποτε εμφανισε το προβλημα το σκυλακι, δυστυχως αν εχει εμφανισει οντως (και εγω θα απευθυνομουνα στους καλυτερους γιατρους για επιβεβαιωση), υπαρχουν ανθρωποι που θα το αγαπησουν και θα του δωσουν μια οικογενεια. Δν εισαι σιγουρος για την τυχη του απο κει και μετα αν κανεις αυτο που λες.
 


Thodoras

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2012
662
303
Πάτρα
Kαλησπερα σε ολη την παρεα .
Μολις μπηκα στο Forum σας παιδια και ελπιζω να τα λεμε συχνα απο εδω και περα.
Μετα απο 3 εβδομαδες επιτελους ηρθε η σκυλιτσα που ειχα παραγγειλει.
Αυριο συγκεκριμμενα θα την παραλαβω.
Ελπιζω μεσα στην κοινοτητας σας να μαθω πραγματα που θα με βοηθησουν στην συμβιωση μου με το καινουργιο μελος.

Αν θες πάντως εξήγησε γιατί επέλεξες να δώσεις το κουταβάκι πίσω για ευθανασία και όχι στην τίμια πρόταση που σου έκανε η Mareco να αναλάβει να φιλοξενήσει το άρρωστο σκυλάκι;

θα έχανες τα λεφτά σου;
 


radionuclide

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
657
1
Athens
Μιλάς για τη δύσκολη ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι.Σκέφτεσαι καθόλου τις τύψεις από αυτό που πας να κάνεις;; Μήπως θα είσαι χειρότερα μετά; Αν έχεις παιδιά, σκέψου το παράδειγμα που τους δίνεις..πονάει χέρι, κόψει χέρι ένα πράμα..οι ευθύνες είναι γι αυτούς που έχουν τα κότσια να τις αναλάβουν.σκέψου!!

Sent from my LG-P700 using Tapatalk
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Αν και δεν εχω λογο να απολογηθω σε σενα η σε καποιον αλλον θα σου απαντησω γιατι αδικα με χαραχτηριζεις.
Θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου οτι δεν αποκτησα εις γνωση μου σκυλακι που να εχει προβλημα.Αν το ηξερα και το επελεγα εσκεμενα και μετα αλλαζα γνωμη θα εκανες πολυ καλα να μου την πεις.
Δεν μπορεις να ξερεις τι ανθρωπος ειμαι και αν αγαπαω τα σκυλακια τα γατακια κτλ κτλ.
Να σε πληροφορησω πως εναν Περσικο γατο που εχω ξοδεψει ( Χαλαλι του 1000 φορες ) ενα καρο χρηματα για να μεινει ζωντανος.
Δεν αντεχω ουτε οικονομικα αλλα πολυ περισσοτερο συναισθηματικα να επομιστω και δευτερο ζωακι με προβλημα.
Μένω σ΄αυτά που λες.
Πρώτον, δεν απέκτησες εν γνώση σου σκύλο με πρόβλημα. Αυτό εννοείται. Κανείς δεν επιλέγει εν γνώση του τα προβλήματα. Ωστόσο, όταν υιοθετείς ένα ζώο κι επειδή πάντα υπάρχει η πιθανότητα να έχει πρόβλημα σκέφτεσαι πρώτα αν τα οικονομικά σου το επιτρέπουν και μετά προχωράς στην υιοθεσία. Για το ψυχολογικό δεν θα σχολιάσω για τον απλούστατο λόγο ότι αν είσαι όπως λες το ψυχολογικό κόστος θα το πληρώσεις μετά. Και ότι κατάλαβες κατάλαβες. Και θα είναι πιο βαρύ από το αν θα κρατούσες ένα σκυλάκι με πρόβλημα.
Μην παραμυθιάζεσαι για κήπους και λιβάδια καταπράσινα που θα τρέχει το σκυλάκι σου. Θα το κοιμίσουν να είσαι σίγουρος. Και δεν στο λέω με κακία. Έχω περάσει κι εγώ σοβαρό πρόβλημα υγείας ορθοπεδικής φύσης με τον σκύλο μου και από κάποιους συγγενείς προτάθηκε η ευθανασία..σιγά μην ξοδέψεις τόσα για τον σκύλο μου είπαν. Από τότε έχουν να με δουν..
Θα μπορούσε ο μεσάζων όμως, που σου έφερε το κουτάβι, αντί να θέλει να στο αλλάξει με άλλο να σου επιστρέψει τα χρήματα αγοράς για να τα χρησιμοποιήσεις για την θεραπεία του. Αλλά τι λέω η ηλίθια...
Όσο για το γεγονός ότι επέλεξες τον σκυλο για φύλακα αλλά βγήκε ελλατωματικό και θα το δώσεις για καιάδα..αυτό εγώ το βρίσκω πολύ θλιβερό.
τέλως πάντων, πέρα από τις φιλοσοφίες, πάρε μια γνώμη και από έναν άλλο ορθοπεδικό όπως ο Βλαχόπουλος. Θα σου στοιχίσει κάτι παραπάνω αλλά οι ακτινογραφίες που θα βγουν θα είναι τέλειες και η διάγνωση ακριβής.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Παντος απο οπου και να το πιασεις- απο το κακο στο χειροτερο παμε κυνοφιλικα!
Εκπαιδευτες που ειχαν και ενα ονομα ριχνονται στο κουταβοεμποριο, κουταβια "ελαττοματικα" επιστρεφονται πισω σαν τηλεωρασεις η παντελονια που σκιστηκε μια ραφη- εκτροφεις με ονοματα δινουν τα αρσενικα τους για ζευγαρωματα με γνωστους Παπιμιλλαδες.
Τοσο πολυ βαθεια εχουμε πεσει ρε παιδα σαν χωρα? Τοσο πολυ εχει εμπειρεασει η κριση, οστε να βγαλουν ακομα και ατομα που θεωρουνταν "αξιοπρεπες" λεφτα απο αθωες ψυχουλες?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Δεν είναι τωρινό σύμπτωμα frenchie. Κρατάει πολλά χρόνια, αυτή η κολώνια. Δεν φταίει η κρίση.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το ξερω παρα πολυ καλα , οτι δεν ειναι τωρινο.
Αλλα ολο και πιο πολλοι, ακομα και ατομα απο τα οποια δεν τα περιμενα με τιποτα- που ειχαν και ενα ονομα και μια φημη μπαινουν σε αυτο το βρομικο παιχνιδι του κουταβοεμποριου!
 




SUPERGAL

Member
29 Απριλίου 2012
11
0
Καλησπερα σας παρακολουθω καιρο,εχω γραψει λιγο και ειμαι στο ψαξιμο για κανε κορσο απο εκτροφειο εδω[εχω καποια ραντεβου].Αυτο που θελω να πω ειναι οτι λογω δουλειας[ειμαι τεχν.ακτινολογος σε ανθρωπους]ειναι οτι η ακτινογραφια ειναι λαθος.Και τι θελω να πω με αυτο εχει στροφη η λεκανη,δεν ειναι face ακτινογραφια 100% και ενω φαινεται να εχει προβλημα[οστεοφυτα]η μετρηση γωνιας ειναι λαθος αφου ειναι στραμμενο το θεμα.Οχι οτι ειναι και η καλυτερη ακτινογραφια αλλα πιστευω οτι μετραται υπερβολικα λαθος η γωνιωση.Αποψη μου βεβαια και το γραφω για να συμβουλευσω και μονο να παρεις και αλλες γνωμες ηνα βγει καλυτερη ακτινογραφια.
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Καλησπερα σας παρακολουθω καιρο,εχω γραψει λιγο και ειμαι στο ψαξιμο για κανε κορσο απο εκτροφειο εδω[εχω καποια ραντεβου].Αυτο που θελω να πω ειναι οτι λογω δουλειας[ειμαι τεχν.ακτινολογος σε ανθρωπους]ειναι οτι η ακτινογραφια ειναι λαθος.Και τι θελω να πω με αυτο εχει στροφη η λεκανη,δεν ειναι face ακτινογραφια 100% και ενω φαινεται να εχει προβλημα[οστεοφυτα]η μετρηση γωνιας ειναι λαθος αφου ειναι στραμμενο το θεμα.Οχι οτι ειναι και η καλυτερη ακτινογραφια αλλα πιστευω οτι μετραται υπερβολικα λαθος η γωνιωση.Αποψη μου βεβαια και το γραφω για να συμβουλευσω και μονο να παρεις και αλλες γνωμες ηνα βγει καλυτερη ακτινογραφια.
Ακομη και στο περπατημα το καταλαβαινεις.
Δεν υπαρχει αμφιβολια δυστυχως...
Μαζευε και τα δυο ποδια μαζι σαν λαγος..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Σ'ευχαριστούμε SUPERGAL :)
Αυτό λέμε κι εμείς, που δεν είμαστε ειδικοί, εδώ και πολλές σελίδες.
Ελπίζω η δική σου γνώμη, να μετρήσει περισσότερο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Μαζευε και τα δυο ποδια μαζι σαν λαγος..
Αυτό, το κάνουν σχεδόν όλα τα κουτάβια. Και κυρίως, των μεγαλόσωμων φυλών. Από μόνο του, δεν λέει τίποτα :rolleyes:
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
k.xaris ξεκόλλα και ψάξε το θέμα λίγο παραπάνω. Είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις, σε παρακαλώ...
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Αυτό, το κάνουν σχεδόν όλα τα κουτάβια. Και κυρίως, των μεγαλόσωμων φυλών. Από μόνο του, δεν λέει τίποτα :rolleyes:
και το χουμε πει, ηδη κατι σελιδες πισω!! Του γραψα τα ονοματα των καλυτερων ορθοπεδικων στην Αθηνα, και πηγε κι εβγαλε λαθος ακτινογραφιες.
Τι να πεις...
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
και το χουμε πει, ηδη κατι σελιδες πισω!! Του γραψα τα ονοματα των καλυτερων ορθοπεδικων στην Αθηνα, και πηγε κι εβγαλε λαθος ακτινογραφιες.
Τι να πεις...
Ποιος σου ειπε οτι ειναι λαθος οι ακτινογραφιες ?
Ελεος πια.
Αν δεν παω στον γιατρο που εσυ και ισως καποιοι αλλοι λετε θα γινει λαθος διαγνωση ?
Ποιος σου ειπε οτι ο γιατρος που πηγα δεν ηταν καλος ?
Πως το κρινεις ?
Οτι να ναι να λεμε./..
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
k.xaris εγώ ούτε θα σε κρίνω ούτε θα σε κατηγορήσω για το τι θα κάνεις με το κουτάβι σου αλλα είναι κρίμα να μην πάρεις μια δεύτερη γνώμη.Σού έγραψαν παράπανω κάποιους καλούς γιατρούς,σιγουρέψου όμως πρώτα για το κουτάβι και μετά κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
k.xaris εγώ ούτε θα σε κρίνω ούτε θα σε κατηγορήσω για το τι θα κάνεις με το κουτάβι σου αλλα είναι κρίμα να μην πάρεις μια δεύτερη γνώμη.Σού έγραψαν παράπανω κάποιους καλούς γιατρούς,σιγουρέψου όμως πρώτα για το κουτάβι και μετά κάνε ότι σε φωτίσει ο Θεός
Εχω παρει κι αλλες γνωμες φιλε μου.
Αλλα εδω φαινετε πως αν δεν παω στον καθε γιατρο που ο καθενας θεωρει καλο δεν θα εχω σωστη διαγνωση....
 


k.xaris

Well-Known Member
1 Απριλίου 2013
123
0
Πριν λιγα χρονια,οταν ειχε προβλημα ο γατος μου,πηγα σε καποιον γιατρο που δεν ηταν διαφημισμενος.
Σας πληροφορω οτι οχι μονο εκανε εγχειρηση στον ζωακι μου και το εσωσε απο βεβαιο θανατο ,αλλα το περιεθαλψε κιολας για ενα μηνα παρολο που δεν ειχε τον χωρο.Και ολα αυτα χωρις κανενα οικονομικο οφελος.
Μην μου λετε λοιπον για γνωστους γιατρους και τα ρεστα....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Το θέμα θα κλείσει εδώ, γιατί η ευγένειά μου εξαντλείται.
Λυπάμαι πάρα πολύ, που κάποια ζώα καταλήγουν σε τέτοια χέρια.
Ευτυχώς δεν λυπάμαι, για τα λόγια τόσων μελών που πάνε χαμένα, στο παρόν θέμα. Ελπίζω ότι κάποιος άλλος, κάποια άλλη τέτοια κακή στιγμή, θα τα αξιολογήσει αλλιώς.

Σήμερα πήρε το μάτι μου αυτή την αφίσα στο fb. Παράπλευρη μεν...αλλά κάπως έτσι το νοιώθω, αυτή την στιγμή. Καλό ταξίδι στην μικρούλα. Γιατί μόνο αυτή την επιλογή της δίνεις. Ελπίζω η καταδίκη της, να σου βαρύνει την συνείδηση, για πολύ καιρό.

 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.819
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU