Cane corso: του ταιριάζω;


nitse

New Member
20 Φεβρουαρίου 2009
2
0
Καλησπέρα

Εδώ και 3 χρόνια που χάσαμε το boxer μας με κυνηγάει η ιδέα ενός νέου σκύλου . Αν και περίμενα να ισορροπήσει η ζωή μου και το πρόγραμμα μου πριν αρχίσω να το σκέφτομαι σοβαρά. Πλέον έχω αρχίσει και το ψάχνω πιο ενεργά λόγω του ότι οι συνθήκες είναι κατάλληλες.
Ήθελα λοιπόν να κάνω τις ακόλουθες ερωτήσεις στους κατόχους Cane corso για να δω κατά πόσο η ζωή μου και τα θέλω μου ταιριάζουν με τη συγκεκριμένη ράτσα, προκειμένου να είναι και ο σκύλος και εγώ ευτυχισμένοι. Να προσθέσω ότι μένω στη Κρήτη οπότε οι εκδρομές στην εξοχή είναι εύκολες.

Βόλτες:
Μπορώ να του προσφέρω 2 μικρές βόλτες για την ανάγκη του + 1 ώρα τη μέρα μεγάλη βόλτα και άσκηση. Σκ προφανώς θα του αφιερώνω περισσότερο χρόνο και εκδρομές.

Διαμέρισμα:
Μένω σε ένα σχετικά μικρό διαμέρισμα (55τ.μ.) με προοπτική να αλλάξω σε μεγαλύτερο κάποια στιγμή. Θα τον καλύψει αν πηγαίνει τις βόλτες του?

Σάλια
Πέραν της άσκησης και της λιγούρας σε ήρεμη κατάσταση τι σάλια έχει ? Ρωτάω γιατί με το boxeraki καλό χρυσό, αλλά αυτά τα σάλια ήταν πρόβλημα, ειδικά μέσα στο αμάξι. Είναι ίδιου επιπέδου;

Κόστος
Εννοώντας κυρίως τη τροφή ενηλίκου (αρσενικού ή θηλυκού). Τα έκτακτα έξοδα (εμβόλια, αμπούλες) είναι κάτι στάνταρ ό,τι σκύλο και αν έχεις. Η τροφή όμως είναι αρκετά υπολογίσιμο μέγεθος και διαφέρει από ράτσα σε ράτσα. Θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να ανταπεξέλθω σε ένα πάγιο έξοδο.


Αρσενικό ή θηλυκό
Γνωρίζω ότι τα θηλυκά είναι αρκετά διαφορετικά από τα αρσενικά. Τι θα προτείνατε με βάση τα δεδομένα που έχω σας έχω δώσει?


Κατοικίδια
Κατοικίδια στο σπίτι δεν έχω. Θα συναναστρέφεται μια δυο φορές το μήνα τη γάτα του αδερφού.

Παιδιά
Παιδιά δεν έχω προς το παρόν,αλλά θα συναναστρέφεται τα παιδιά της γειτονιάς. Γνωρίζω για την ανάγκη κοινωνικοποίησης του με ανθρώπους και άλλα ζώα.

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να με βοηθήσετε να κάνω τη σωστή επιλογή
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Βόλτες
Δεν είναι το ιδανικό αλλά δεν είναι και λίγο (ειδικά μέχρι να φτάσει τα 3-4 έτη θα θέλει παραπάνω), όταν γυρνάτε σπίτι θα αποζητάει την προσοχή σου γιατί θα βαριέται. Μπορείς να ασχοληθείς κ εντός του σπιτιού με εκπαίδευση σε εντολές ή τρικάκια κ διάφορα εκπαιδευτικά παιχνίδια. Εκτός απο το σώμα πρέπει να γυμνάζεται κ το μυαλό του ζώου.

Διαμέρισμα
Δεν τον ενδιαφέρουν τα τ.μ. εντός του σπιτιού εφόσον εκτονώνεται επαρκώς. Ωστόσο μπορεί πολύ γρήγορα να βρεθείς να αναζητάς σπίτι με αυλή για πολλού κ διάφορους λόγους που θα κάνουν την καθημερινότητά σας καλύτερη.

Σάλια
Άλλα έχουν πολλά κ άλλα λίγα, η πλειοψηφία πάντως έχει.

Κόστος
Υπολόγιζε ένα 100ρικό το μήνα μαζί με τα κτηνιατρικά έξοδα, ωστόσο παιχνίδια, μπαλάκια ή κτηνιατρικά εκτός των προγραμματισμένων εμβολίων είναι έξτρα, τα οποία θα μπορούν να είναι κ πολλά λόγω μεγέθους του σκύλου.

Φύλο
Άλλη φάση τα αρσενικά κ άλλη τα θηλυκά. Τα δεδομένα που παρέθεσες είναι πολύ λίγα. Νομίζω ο εκτροφέας σου θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

Κατοικίδια
Εκεί δεν παίζει ρόλο η φυλή, είναι θέμα χαρακτήρα κ κοινωνικοποίησης. Εγω δεν θα το επιχειρούσα πάντως.

Παιδιά
Εδώ καλύτερα θα σε συμβουλέψει ο εκτροφέας κ ίσως κάποιος εκπαιδευτής που θα έχει εμπειρία απο τη φυλή. Είναι ένα θέμα που θέλει τη μέγιστη προσοχή σου.

Μου κάνει φοβερή εντύπωση που δεν αναφέρεις τίποτα για τον χαρακτήρα αυτού του ζώου.
Εγω όταν ήμουν στην θέση σου αυτό ήταν που ήθελα να καταλάβω, τον χαρακτήρα τους.
Θεωρώ οτι είναι το κύριο ζητούμενο, γι αυτό θα σε συμβούλευαν να διαβάσεις αυτό το θέμα στο οποίο έχουν γραφτεί πολύ ωραία πράγματα που αφορούν τον χαρακτήρα. Θα ταιριάξω με ενα cane corso ?

Αν θες να απαντήσεις θα ήθελα κ γω να σου κάνω μια ερώτηση. Γιατί cane corso?
 


nitse

New Member
20 Φεβρουαρίου 2009
2
0
Καλησπέρα!
καταρχάς σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου! Το θέμα που παραθέτεις το είχα διαβάσει ήδη (πάρα πολύ χρήσιμο όντως !). Οι απαιτήσεις που είχες διατυπώσει ήταν σχεδόν ίδιες με τις δικές μου.

Οι λόγοι που έχεις παραθέσει εκεί είναι οι ίδιοι λόγοι που θα ήθελα να αποκτήσω ένα cane corso. Εκτός του ότι εξωτερικά τον θεωρώ πολύ όμορφο και εντυπωσιακό σαν παρουσιαστικό και σαν αύρα, ψάνω ένα σοβαρό μετρημένο σκύλο τόσο φιλικό με την οικογένεια όσο και προστατευτικό με την ευρύτερη έννοια (όχι δε ψάχνω για φύλαξη). Ένα σκύλο που να μπορεί να μείνει μέσα σε διαμέρισμα γιατί και σπίτι με κήπο να πάρω πάλι έχω σκοπό να μένει ο σκύλος μέσα για να υπάρξει δέσιμο και να καταλαβαινόμαστε.

Με το μπόξερ είχα κάνει το λάθος στο προηγούμενο σπίτι να τον έχω στο κήπο κυρίως και να πηγαίνουμε απλά βόλτες. Θεωρώ ότι για να δεθείς αρκετά με ένα σκύλο πρέπει να συγκατοικήσετε και δε θέλω να ξανακάνω το ίδιο λάθος (προσωπική άποψη). Θέλω να μάθει να κινείται μέσα στο σπίτι να τον κοιτάω και να με κοιτάει και να καταλαβαινόμαστε. Αυτό το αποκτάς μόνο με τη διαρκή επαφή.

Σε γενικές γραμμές έχω διαβάσει για το χαρακτήρα της ράτσας και έχω μιλήσει και με φίλο ιδιοκτήτη μιας απίστευτης θηλυκιάς αλλά πρώτα από όλα θέλω να δω το πρακτικό κομμάτι. Αν μπορώ να προσφέρω εγώ αυτά που απαιτεί ένας τέτοιος σκύλος. (χρηματικό + χρόνος + χώρος +εμπειρία). Δεν έχω διαβάσει κάτι απαγορευτικό ως προς τη συμπεριφορά του που να με κάνει να πιστέψω ότι ε θα τα πηγαίναμε καλά. Προφανώς έχω ακόμα πολύ δρόμο και διάβασμα μπροστά πριν τον αποκτήσω.

Όπως είπα αυτό το πρακτικό κομμάτι είναι που θέλω να αποφασίσω πρώτα και γι αυτό δεν έχω κάνει έρευνα ακόμα για το σωστό εκτροφείο καθώς και για επαγγελματία σωστό εκπαιδευτή, που θεωρώ απαραίτητο πέραν της δικής μου εκπαίδευσης.

Να σημειώσω ότι δεν έχω καταλήξει ακόμα είμαι στη φάση της διερεύνησης.
 






zer0c0de

Member
17 Δεκεμβρίου 2019
6
0
54
Καλησπέρα

Εδώ και 3 χρόνια που χάσαμε το boxer μας με κυνηγάει η ιδέα ενός νέου σκύλου . Αν και περίμενα να ισορροπήσει η ζωή μου και το πρόγραμμα μου πριν αρχίσω να το σκέφτομαι σοβαρά. Πλέον έχω αρχίσει και το ψάχνω πιο ενεργά λόγω του ότι οι συνθήκες είναι κατάλληλες.
Ήθελα λοιπόν να κάνω τις ακόλουθες ερωτήσεις στους κατόχους Cane corso για να δω κατά πόσο η ζωή μου και τα θέλω μου ταιριάζουν με τη συγκεκριμένη ράτσα, προκειμένου να είναι και ο σκύλος και εγώ ευτυχισμένοι. Να προσθέσω ότι μένω στη Κρήτη οπότε οι εκδρομές στην εξοχή είναι εύκολες.

Βόλτες:
Μπορώ να του προσφέρω 2 μικρές βόλτες για την ανάγκη του + 1 ώρα τη μέρα μεγάλη βόλτα και άσκηση. Σκ προφανώς θα του αφιερώνω περισσότερο χρόνο και εκδρομές.

Διαμέρισμα:
Μένω σε ένα σχετικά μικρό διαμέρισμα (55τ.μ.) με προοπτική να αλλάξω σε μεγαλύτερο κάποια στιγμή. Θα τον καλύψει αν πηγαίνει τις βόλτες του?

Σάλια
Πέραν της άσκησης και της λιγούρας σε ήρεμη κατάσταση τι σάλια έχει ? Ρωτάω γιατί με το boxeraki καλό χρυσό, αλλά αυτά τα σάλια ήταν πρόβλημα, ειδικά μέσα στο αμάξι. Είναι ίδιου επιπέδου;

Κόστος
Εννοώντας κυρίως τη τροφή ενηλίκου (αρσενικού ή θηλυκού). Τα έκτακτα έξοδα (εμβόλια, αμπούλες) είναι κάτι στάνταρ ό,τι σκύλο και αν έχεις. Η τροφή όμως είναι αρκετά υπολογίσιμο μέγεθος και διαφέρει από ράτσα σε ράτσα. Θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να ανταπεξέλθω σε ένα πάγιο έξοδο.


Αρσενικό ή θηλυκό
Γνωρίζω ότι τα θηλυκά είναι αρκετά διαφορετικά από τα αρσενικά. Τι θα προτείνατε με βάση τα δεδομένα που έχω σας έχω δώσει?


Κατοικίδια
Κατοικίδια στο σπίτι δεν έχω. Θα συναναστρέφεται μια δυο φορές το μήνα τη γάτα του αδερφού.

Παιδιά
Παιδιά δεν έχω προς το παρόν,αλλά θα συναναστρέφεται τα παιδιά της γειτονιάς. Γνωρίζω για την ανάγκη κοινωνικοποίησης του με ανθρώπους και άλλα ζώα.

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να με βοηθήσετε να κάνω τη σωστή επιλογή
Γεια σου φίλε, εδω και λίγο καιρό είμαι και εγώ κάτοχος ενός κανε κορσο ( πρωην κάτοχος βελγικων groenendael). Θα σου πω την ταπεινή μου γνώμη: Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς με τον σκύλο όσο λες κάνε το. Όσο περισσότερο ζει μαζί σου ο σκύλος τόσο καλύτερος γίνεται, στο τέλος γίνεται σαν ανθρωπος. Μόνον να μην είσαι νευρικός.....τον πρώτο καιρό πρεπει να είσαι ηθοποιός!!! επιμονή και υπομονή με ομορφη προσσέγγιση και θα έχεις τον τέλειο σκύλο. Η ράτσα είναι πανέξυπνη ( εγω προσωπικά δεν το περίμενα τόσο πολύ λόγω της σχεσης μου με βελγικα αλλά εξεπλάγην ). 1ο και σημαντικό βήμα επειδή πρόκειται για μολλοσοειδή ένα καλό κουτάβι από καλό εκτροφέα. ( αν θελεις να σου προτεινω τον δικό μου στειλε μου μυνημα). 2ον οι ακριβες τροφές για μένα είναι υπερτιμημένες, θέλουν καλή τροφή αλλά μπορεις να βρεις μάρκες που δεν χρειάζεται να δείνεις 60-70 ευρώ για σωστή τροφή.Προσωπικά θεωρώ υπερβολικό το ποσό των 100 ευρώ το μήνα ( υπάρχουν κτηνιατροι και κτηνιατροι, αν καταλαβαινεις τι εννοω.)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf