Cane Corso, Bullmastiff ή κάτι άλλο?


WasteG88

Member
27 Αυγούστου 2012
15
0
Καλησπέρα και πάλι λοιπόν. Ανοίγω νέο θέμα για βοήθεια σε αναζήτηση νέου συντρόφου.

Να διευκρινήσω σε όσους μου προτείνουν :D κάποιο κοπράκι (δεν το λέω υποτιμητικά) ότι έχω μεγαλώσει με Γερμανικό Ποιμενικό, με κοπράκι βέλγο και τελευταία με ένα Αγγλικό Μπουλντόγκ και κανίς γκριφόν ταυτόχρονα τα οποία το κανίς το έχασα απο καλαζαρ και τον bruno μου τον έκλεψαν από τον κήπο.

Ψάχνω τώρα λοιπόν για ένα σκύλο και αυτοί που μου έχουν κεντρήσει το ενδιαφέρον είναι τα Cane Corso και τα Bullmastiffs κατά κύριο λόγο και κατά δεύτερο τα boxers.

Σαν τύπος δεν είμαι υπερδραστήριος οπότε δεν θα ήθελα και ο σκύλος που θα πάρω να ταλαιπωρηθεί μαζί μου. Τις βολτούλες του βεβαίως και θα τις έχει και με το παραπάνω αλλά δεν θα οργώσουμε και τα βουνά παρέα ή άντε να γίνει λίγες φορές.
 








giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
εγω δεν ξερω τιποτα οποτα μην το παρεις στα σοβαρα (ας μπει απο το ενα αυτι και ας βγει απο το αλλο) αλλα πιστευω οτι για κηπο καλυτερα να ειχες ενα πιο μακρυτριχο οπως το Γ.Π.
 




WasteG88

Member
27 Αυγούστου 2012
15
0
Καλώς ήρθες WasteG88..

Το νέο σκυλάκι σκοπεύεις να το προστατέψεις περισσότερο από τα άλλα, ή ψάχνεις για σκυλί για τον κήπο?

Διάβασε αυτό κατ αρχάς αν θες...(θου κύριε)

Καταρχάς γενικά μιλώντας βλέπω ότι έχετε την ψιλο-επιθεσούλα στο τσεπάκι και αυτό με λυπεί ιδιαίτερα γιατί κυνόφιλοι δεν είναι μόνο μερικοί αλλά θέλω να πιστεύω όλοι όσοι μπαίνουν στον κόπο να σας ρωτήσουν κάτι και να μεγαλώσουν ίσως την παρέα σας.

Απαντώντας λοιπόν στο σχόλιο σου, όχι δεν θα τον προστατεύσω περισσότερο μιας που έμενε μέσα στο σπίτι μου το μπουλντογκ και τον έβγαζα στον κήπο να παίξει και κλάπηκε μέρα μεσημέρι. Όσο για το καλαζάρ δεν γνώριζα ότι μπορούσα να κάνω κάτι για να προστατεύσω τον σκύλο μου.

Πρέπει κάποιες φορές να προσέχετε πως μιλάτε και τι υπονοούμενα αφήνετε σε κάποιον που "έχασε" δύο μέλη της οικογένειας του. Έτσι τα ένιωθα εγώ τουλάχιστον. Υπάρχει αλήθεια κάποιο θρέντ που κάποιος "νέος" δεν παραπονιέται?
 


giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
Καταρχάς γενικά μιλώντας βλέπω ότι έχετε την ψιλο-επιθεσούλα στο τσεπάκι και αυτό με λυπεί ιδιαίτερα γιατί κυνόφιλοι δεν είναι μόνο μερικοί αλλά θέλω να πιστεύω όλοι όσοι μπαίνουν στον κόπο να σας ρωτήσουν κάτι και να μεγαλώσουν ίσως την παρέα σας.

Απαντώντας λοιπόν στο σχόλιο σου, όχι δεν θα τον προστατεύσω περισσότερο μιας που έμενε μέσα στο σπίτι μου το μπουλντογκ και τον έβγαζα στον κήπο να παίξει και κλάπηκε μέρα μεσημέρι. Όσο για το καλαζάρ δεν γνώριζα ότι μπορούσα να κάνω κάτι για να προστατεύσω τον σκύλο μου.

Πρέπει κάποιες φορές να προσέχετε πως μιλάτε και τι υπονοούμενα αφήνετε σε κάποιον που "έχασε" δύο μέλη της οικογένειας του. Έτσι τα ένιωθα εγώ τουλάχιστον. Υπάρχει αλήθεια κάποιο θρέντ που κάποιος "νέος" δεν παραπονιέται?
κοιτα και εγω νεος ειμαι.δεν δεχθηκα επιθεσεις.βεβαια καποιοι "λορδοι" θελησαν να το παιξουν ξερολες αλλα απλα τους αγνοησα.και εγω θα σου προτινα cane corso ,μου αρεσει περισσοτερο(επιμενω ομως οτι δεν εχω καν σκυλο και δεν ειχα ποτε απλα ειμαι στην αναζητηση οποτε να παρεις πολυ επιφυλακτικα οτι λεω)
 


giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
να πω και κατι αλλο... εγω οκ ειμαι λιγο καμμενος με τα ντοπερμαν ΑΛΛΑ στο ιδιο στυλ με αυτο που θελεις υπαρχουν και τα bandog και μαλιστα εχουμε και ενα απο τα καλυτερα εκτροφεια στον κοσμο εδω στην Ελλαδα
 






WasteG88

Member
27 Αυγούστου 2012
15
0
Δεν με ενδιαφέρει όμως τόσο σκληροπυρηνικός φύλακας. Το σκυλί θα είναι "οικογενειακό" με ότι αυτό συνεπάγεται
 


giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
ερμμ απο οτι ακουσα παλι καταλαβα πως:τα σκυλια αυτου του τυπου θελουν 1 "αφεντικο"
για οικογενεια ειναι καλυτερα τα γπ,λαμπ κτλπ
(ξαναλεω μην το παρεις στα σοβαρα γιατι μπορει να κανω λαθος)
 


toshko18

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2009
497
1
Bulgaria
diabesica.com
Καταρχάς γενικά μιλώντας βλέπω ότι έχετε την ψιλο-επιθεσούλα στο τσεπάκι και αυτό με λυπεί ιδιαίτερα .....

όχι δεν θα τον προστατεύσω περισσότερο μιας που έμενε μέσα στο σπίτι μου το μπουλντογκ και τον έβγαζα στον κήπο να παίξει και κλάπηκε μέρα μεσημέρι.
μην το λάβεις σαν επίθεση...Οι πληροφορίες που δίνεις είναι λίγες και ετσι είναι πιο δύσκολο να πάρεις ξεκάθαρες συμβουλές.

Δεν ξέρω πώς είναι ο κήπος σου και τι φράκτη έχεις αλλά πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το ενδεχόμενο κάποιο παιδάκι να βάλει το χέρι του ανάμεσα στα κάγκελα η κάποιο σκυλάκι να έρθει στον φράχτη και ο σκύλος σου να αντιδράσει...

Γνώμη μου είναι ότι πιο σημαντικό είναι από πού θα πάρεις κουτάβι και που θα είναι ο χώρος του και μετά να αποφασίσεις τι φυλή θα πάρεις.
 


Exige

Well-Known Member
29 Μαϊου 2011
79
1
xalandri
Εμενα σαν κλασσικη εξυπναδα μου φανηκε,ενα σχολιο χωρις νοημα που ενω δεν αφορα εμενα μου εσπασε τα νευρα. Μην ασχολεισαι με εξυπνακηδες απλα χανεις χρονο,πιστευω οτι το bull με το corso σου κανουν και τα δυο, το boxer θελει περισσοτερη εκτονωση.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
giwrgαρα,εχεις παρακολουθησει καποιο τεστ κ τα αποτελεσματα εδειξαν σαν καλυτερο φυλακα το μπαν,η ετσι ακουσες απο καπου?

κατα τα αλλα,κατα την προσωπικη μου αποψη,δεν μπορουμε να λεμε για καλο η κακο φυλακα κ κατα ποσο κανει ενα σκυλι για φυλαξη για καποιον ανθρωπο που δεν ξερουμε κ πανω απο ολα δεν ξερουμε αν θελει φυλαξη κ τι ειδους φυλαξη θελει...
 




Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Δεν με ενδιαφέρει όμως τόσο σκληροπυρηνικός φύλακας. Το σκυλί θα είναι "οικογενειακό" με ότι αυτό συνεπάγεται
Παιζει να συναντησεις και σκληροπυρηνικο μπουλντογκ το οποιο δεν κανει ουτε με τη σκια του!Απλα αν θελεις σκυλο φυλαξης και εχεις κ οικογενεια θα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι θα πρεπει να κοιταξεις σιγουρα πολυ πιο σχολαστικα το ολο θεμα!Επιλογη της σωστης φυλης,του καταλληλου εκτροφειου,την επιλογη του κουταβιου συμφωνα με τις υποδειξεις του εκτροφεα αλλα και τις δικες σου αναγκες κλπ κλπ κλπ!!!
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Καταρχάς γενικά μιλώντας βλέπω ότι έχετε την ψιλο-επιθεσούλα στο τσεπάκι και αυτό με λυπεί ιδιαίτερα γιατί κυνόφιλοι δεν είναι μόνο μερικοί αλλά θέλω να πιστεύω όλοι όσοι μπαίνουν στον κόπο να σας ρωτήσουν κάτι και να μεγαλώσουν ίσως την παρέα σας.

Απαντώντας λοιπόν στο σχόλιο σου, όχι δεν θα τον προστατεύσω περισσότερο μιας που έμενε μέσα στο σπίτι μου το μπουλντογκ και τον έβγαζα στον κήπο να παίξει και κλάπηκε μέρα μεσημέρι. Όσο για το καλαζάρ δεν γνώριζα ότι μπορούσα να κάνω κάτι για να προστατεύσω τον σκύλο μου.

Πρέπει κάποιες φορές να προσέχετε πως μιλάτε και τι υπονοούμενα αφήνετε σε κάποιον που "έχασε" δύο μέλη της οικογένειας του. Έτσι τα ένιωθα εγώ τουλάχιστον. Υπάρχει αλήθεια κάποιο θρέντ που κάποιος "νέος" δεν παραπονιέται?
Καμία επίθεση φίλε μου...
Ερώτηση ήταν...
Εγώ είμαι ο τελευταίος που θα μπορούσε να επιτεθεί για τέτοιο θέμα..
Απλώς, όταν βλέπεις μαζεμένα "το ένα έφυγε από καλαάζαρ...το άλλο το έκλεψαν απ'τον κήπο"....εσύ τι θα καταλάβαινες?
 


giwrgos2222

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2012
219
0
giwrgαρα,εχεις παρακολουθησει καποιο τεστ κ τα αποτελεσματα εδειξαν σαν καλυτερο φυλακα το μπαν,?
οχι απλως το μπαν απο οτι εχω διαβασει και ακουσει εχει εκτραφει και δημιουργηθει για φυλακας.εχω την εντυπωση πως υπερεχει του μπουλ και του πρεσα (ελαχιστα στο πρεσα).μην τα περνετε κιολας τοσο σοβαρα απλα ετσι νομιζω(το ειχα πει κιολας πως λεω την αποψη μου την οποια εχω σχηματισει κατα μεγαλο βαθμο απο εδω και πως μπορει να ειναι και "λαθος.απλα προσπαθω να συμμετεχω στο φορουμ)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki