Cane Corso


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
άκου ένα κόλπο
ένα χρόνο θα παριστάνεις πως έχει κάνε κόρσο
ότι λεφτά θα έδινες για να φάει
θα τα βάζεις στην άκρη
ότι λεφτά θα έβαζες για παιχνίδια
θα τα βάζεις στην άκρη
ότι λεφτά θα έδινες για κτηνιατρικά έξοδα
θα τα βάζεις στην άκρη

σύντομα θα έχεις συγκεντρώσει το ποσό που χρειάζεσαι
εντωμεταξύ
μελέτα την ιστορία της φυλής
τα ιστορικά εκτροφεία
τις γραμμές αίματος που έγραψαν και γράφουν την ιστορία της φυλής
επισκέψου τα ελληνικά εκτροφεία
και τις εκθέσεις μορφολογίας

τελικά σε ένα χρόνο θα έχεις τον σκύλο που παρίστανες πως έχεις
και θα σε βρεί έτοιμο και μελετημένο

θα το ευχαριστηθείς πολύ έτσι :)
 


burnout

Member
27 Ιουνίου 2011
13
0
Μιλησα με ελληνες και ξενους εκτροφεις αλλα και με εναν ιδιωτη που εκανε "καλη δουλεια".Παροτι οικονομικα και (εν μεροι) ποιοτικα με βολευε τον απερριψα και κατεληξα οριστικα σε εναν ελληνα εκτροφεα που θεωρησα καλυτερο -με τα δικα μου κρητηρια.Αναμενω κουταβι τον σεπτεβρη.Τα λεφτα...κοντευουν!!

Θελω να σου πω οτι οχρονος ειναι συμμαχος και οχι εχθρος.Θα σε βοηθησει πολυ και απο ολες τις πλευρες.

Η επιλογη της φυλης ειναι απλη συμπτωση, την διαδικασια τονιζω.
Είναι εύκολο να μου πείσ σε ποιό εκτροφείο εκλεισες του κοτάβι ή να μου προτείνεις μερικά να επισκευτώ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.656
19.890
burnout δεν είναι τόσο δύσκολο. Ξεκίνα με ένα τηλέφωνο στον ΚΟΕ (www.koe.gr) και ζήτα να σου δώσουν λίστα με τα ελληνικά εκτροφεία.
Στο μεταξύ διαβάζεις αυτό και στην συνέχεια, μιλάς με τα εκτροφεία από την λίστα του κοε και κλείνεις ραντεβού να αρχίσεις τις επισκέψεις.
Η αρχή έγινε...;)
 


burnout

Member
27 Ιουνίου 2011
13
0
burnout δεν είναι τόσο δύσκολο. Ξεκίνα με ένα τηλέφωνο στον ΚΟΕ (www.koe.gr) και ζήτα να σου δώσουν λίστα με τα ελληνικά εκτροφεία.
Στο μεταξύ διαβάζεις αυτό και στην συνέχεια, μιλάς με τα εκτροφεία από την λίστα του κοε και κλείνεις ραντεβού να αρχίσεις τις επισκέψεις.
Η αρχή έγινε...;)

Σε ευχαριστώ...Να σαι καλά!!!
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Υπάρχουν Έλληνες εκτροφείς ιδιότες,με καταπληκτικά σκυλιά,τα οποία έχουν εισαχθεί από γνωστά εκτροφεία του εξωτερικού,και που λόγω κρίσης από 1300€ μπορούν εύκολα να στο δώσουν 800€.Σκυλί από το εξωτερικό δεν θα έπερνα,γιατί αν δεν δώ γονείς,χαρακτήρα,ταπεραμέντο κλπ....Είναι σαν να πέρνεις γουρούνι στο σακί.Τέλος μην επαναπαυτείς στο εντυποσιακό κλισέ '' Γονείς πρωταθλητες'' κλπ κλπ κλπ και νομίζεις πως ''καθάρισες'' γιατί πλανάσαι, κι αν σταθείς μόνο σε αυτό,μπορεί να πάρεις ένα υπέροχο μορφολογικά σκυλί που οι γονείς του θα είναι όντως πρωταθλητές,που θα κάνει κ'άνα 2000αρο και βάλε,και άμα στην πέσουν τίποτα περίεργοι κ'άνα βράδυ στο σπίτι, ή θα τους βοηθήσει να σε κλέψουν,ή θα συνεχίσει τον ύπνο του,ή θα πλησιάσει για να παίξει.Τα παραδείγματα δεν είναι τυχαία αλλά περιγράφουν συμπεριφορές παρεμφερών ράτσών σκύλου με τα cane,τα οποία δυστιχώς είναι και πρωταθλιτές..
 


burnout

Member
27 Ιουνίου 2011
13
0
Τέλος μην επαναπαυτείς στο εντυποσιακό κλισέ '' Γονείς πρωταθλητες'' κλπ κλπ κλπ και νομίζεις πως ''καθάρισες'' γιατί πλανάσαι, κι αν σταθείς μόνο σε αυτό,μπορεί να πάρεις ένα υπέροχο μορφολογικά σκυλί που οι γονείς του θα είναι όντως πρωταθλητές,που θα κάνει κ'άνα 2000αρο και βάλε,και άμα στην πέσουν τίποτα περίεργοι κ'άνα βράδυ στο σπίτι, ή θα τους βοηθήσει να σε κλέψουν,ή θα συνεχίσει τον ύπνο του,ή θα πλησιάσει για να παίξει.Τα παραδείγματα δεν είναι τυχαία αλλά περιγράφουν συμπεριφορές παρεμφερών ράτσών σκύλου με τα cane,τα οποία δυστιχώς είναι και πρωταθλιτές..

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λές...Πιστεύω πως τον χαρακτήρα του σκυλιού τον κάνει το αφεντικό του...Δηλ. καλό φύλακα με σωστή κοινωνικοποίηση κπλ κπλ...Εμένα αυτο που με ενδιαφέρει είναι να είναι μορφολογικά καλό-καθαρόαιμο και δεν με ενδιαφέρει αν οι γονείς του είναι πρωταθλητές!!!
 


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Δεν είναι πάντα έτσι.Αμα το σκυλί δεν την ''έχει'' την φύλαξη...Δεν την ''έχει'' και ας είναι καθαρόαιμο εις τον κύβο.DNA είναι αυτό,τι να κάνουμε...Ας όψονται οι εκθέσεις, οι υπερβολικές σε συχνότητα γέννες,η γοητεία του €,και τα δικά μας τα ''μεσάνυχτα''.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Δεν ήξερα που να το γράψω αλλά είδα εχθές έναν κούταβο cane corso και έπαθα πλάκα πραγματικά. ¨Ηταν στον εκπαιδευτή μας, παιζει να είναι το μόνο κουτάβι που μου άρεσε όσο και ο έλβις (τι κουκουβάγια θα ήμουν!).
Εκπληκτικό, μαύρο βελούδινο με ασπρη γραμμή στο στήθος, από γνωστό εκτροφείο.
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.649
7.754
Δεν το είδα σε εκτροφείο, το είδα στον εκπαιδευτή μας. Ρώτησα το παιδί που τον είχε και είναι από το εκτροφείο valo roso.
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Ελα Συρο στην εκθεση 30-31 Ιουλιου.θα εχει πολλα εκει και γνωστες της φυλης
 






DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
υπαρχουν και τα γονιδια προσωπικοτητας οποτε ενα σκυλι οσο και να το δουλεψεις δεν θα τα καταφερεις τιποτα η κληρονομικοτητα θα ειναι παντα εμποδιο οποτε θες ενα σκυλο
μορφολογικα και σε χαρακτηρα καλο δηλ. απο καλους γονεις
ασε που για εμενα ο χαρακτηρας ειναι πιο πανωαπο την μορφολογια οπου εκει κανω καποιες παραχωρησεις
 


kapet1

New Member
15 Νοεμβρίου 2011
1
0
Γεια σας.'Ετυχε να διαβάσω έστω και αργά το πόστ.Ερώτηση.Γιατί φίλε μου ΔΕΝ αγοράζουμε κουτάβια από ιδιώτες?Είναι παράνομο?Εγώ αγόρασα.Πρίν 5 χρόνια.Λάτρεψα και λατρεύω το θηλυκό Κάνε Κόρσο που πήρα.Είναι μέλος της οικογένειάς μου!Πρίν 2 χρόνια πήρα και αρσενικό.Πάλι απο ιδιώτη.Πούλησα κουτάβια σε εκτροφείς.Στη μισή τιμή απ αυτή που συζητάτε εδώ.Γιατί ΔΕΝ είμαι έμπορος.ΔΕΝ έχω το χρόνο και τη διάθεση να ψάχνω αγοραστές.Τα σκυλιά μου τα θαυμάζουν"ειδικοί"της ράτσας.Ναι,λοιπόν στα ΚΑΛΑ σκυλιά.ΟΧΙ σε ΟΟΟΟΤΙ μας προτείνουν αβίαστα και ελαφρά τη καρδία.Απλά,έρευνα.........
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πουλησες κουταβια που προερχονται απο σκυλια byb σε εκτροφεις? Να δω τι αλλο θα ακουσω....:rolleyes:

Αν δεν εχει το χρονο και τη διαθεση να ψαχνεις αγοραστες ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΓΕΝΝΕΣ. Επισης καλος αγοραστης δεν ειναι αυτος που θα ψαχνει για τη μιση τιμη...

Ειδικοι στη φυλη θαυμαζουν τα σκυλια σου λες... θες να μας αναφερεις καποιους λοιπον? Φανταζομαι οτι τα σκυλια δεν ειναι δηλωμενα πουθενα οποτε για εκθεσεις και κριτες ειναι αδυνατο να μιλησουμε ...
 


mariaa

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2010
861
1
πανω σε δενδρο
Γεια σας.'Ετυχε να διαβάσω έστω και αργά το πόστ.Ερώτηση.Γιατί φίλε μου ΔΕΝ αγοράζουμε κουτάβια από ιδιώτες?Είναι παράνομο?Εγώ αγόρασα.Πρίν 5 χρόνια.Λάτρεψα και λατρεύω το θηλυκό Κάνε Κόρσο που πήρα.Είναι μέλος της οικογένειάς μου!Πρίν 2 χρόνια πήρα και αρσενικό.Πάλι απο ιδιώτη.Πούλησα κουτάβια σε εκτροφείς.Στη μισή τιμή απ αυτή που συζητάτε εδώ.Γιατί ΔΕΝ είμαι έμπορος.ΔΕΝ έχω το χρόνο και τη διάθεση να ψάχνω αγοραστές.Τα σκυλιά μου τα θαυμάζουν"ειδικοί"της ράτσας.Ναι,λοιπόν στα ΚΑΛΑ σκυλιά.ΟΧΙ σε ΟΟΟΟΤΙ μας προτείνουν αβίαστα και ελαφρά τη καρδία.Απλά,έρευνα.........
τωρα τι θελεις να ακουσεις?και ειπα αυτη την βδομαδα ναμαι καλη Μπραβο ευγε ,φανταζομαι μαζεψες αρκετα λεφτα Αν δεν σου κανει κοπο ελα μαζεψε και ενα κανε κορσο απο την γειτονια μου ,που ειναι μερα νυχτα δεμενο ,που μαλλον για μουρη το πηραν , μπορει να ειναι και απο δικη σου γεννα
 


Tonini

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
843
2
36
Munich/Germany
Γεια σας.'Ετυχε να διαβάσω έστω και αργά το πόστ.Ερώτηση.Γιατί φίλε μου ΔΕΝ αγοράζουμε κουτάβια από ιδιώτες?Είναι παράνομο?Εγώ αγόρασα.Πρίν 5 χρόνια.Λάτρεψα και λατρεύω το θηλυκό Κάνε Κόρσο που πήρα.Είναι μέλος της οικογένειάς μου!Πρίν 2 χρόνια πήρα και αρσενικό.Πάλι απο ιδιώτη.Πούλησα κουτάβια σε εκτροφείς.Στη μισή τιμή απ αυτή που συζητάτε εδώ.Γιατί ΔΕΝ είμαι έμπορος.ΔΕΝ έχω το χρόνο και τη διάθεση να ψάχνω αγοραστές.Τα σκυλιά μου τα θαυμάζουν"ειδικοί"της ράτσας.Ναι,λοιπόν στα ΚΑΛΑ σκυλιά.ΟΧΙ σε ΟΟΟΟΤΙ μας προτείνουν αβίαστα και ελαφρά τη καρδία.Απλά,έρευνα.........

Το οτι λάτρεψες και λατρεύεις το σκυλί σου είναι άλλο θέμα....ολα τα σκυλιά όποιος τα σέβεται και τα αγαπαει, τους δίνει τον χρόνο τον χώρο και την φροντίδα που χρειάζονται γίνονται μέλη της οικογένειας. Πήρες και αρσενικο.... είδες οτι το σκυλί σου "πουλάει" στην βόλτα και είπες ενα ωραίο πρωι δεν παίρνω και ενα αρσενικο να κάνω καμμια γέννα....?Πούλησες κουτάβια σε εκτροφείς? Αυτο είναι ανήκουστο! Αδήλωτοι "εκτροφείς" θες να πεις μάλλον...!Αφού λοιπον δεν εχεις χρόνο και διάθεση όπως λες τότε ποιος ο λόγος φίλε μου που έβαλες τα σκυλιά σε τέτοια διαδικασία..και δεν κρατούσες αυτά που πήρες για την πάρτη σου???Οταν λες ειδικοι της ράτσας...?ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ!!!!!ΚΑΛΑ σκυλιά λοιπον,είναι αυτά τα σκυλιά τα οποια παίρνουμε σε μισή τιμή, (οικονομικη κρίση έχουμε! )που έχουν γεννηθεί απο γεννήτορες τους οποίους δεν ξέρουμε καν το ιατρικό ιστορικο που κουβαλάνε -αρα και τα κουτάβια, που ο ιδιοκτήτης-"εκτροφέας" δεν εχει χρόνο να ασχοληθεί με το που θα καταλήξουν τα κουτάβια του και σε τι οικογένειες θα βρεθούν,και που ΕΙΔΙΚΟΙ της κάθε ράτσας τα θαυμάζουν!

Και κατι τελευταιο, καλά σκυλιά είναι ολα τα σκυλιά, αρκεί ο ιδιοκτήτης του- κηδεμόνας του να είναι "ενταξει" μαζί του και να έχουν μια αρμονική σχέση και συμβίωση.
Σε οτι αφορά τα "καθαρόαιμα" σκυλια -γτ μαλλον αυτό θα εννοούσες με το "καλά" το λές και μονος σου....ΕΡΕΥΝΑ....
Καλή αρχή έστω και τώρα στην έρευνα σου λοιπον στο forum....θα διαβάσεις και θα μάθεις πολλά.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Πρίν 2 χρόνια πήρα και αρσενικό.Πάλι απο ιδιώτη.Πούλησα κουτάβια σε εκτροφείς.
Καλως ηρθες στο φορουμ. Μια ερωτηση: Τι εκτρεφανε αυτοι οι εκτροφεις που αγορασαν τα κουταβια σου;
 


ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2011
170
40
Ρόδος
Πριν από 5 μήνες που πήρε ο γείτονάς μου cane corso το αγόρασε 750 ευρώ με χαρτιά και όλα τα απαραίτητα(ότι δίνει το εκτροφείο,μπορώ να πώ το εκτροφείο;;; ) Πώς πέσαν οι τιμές;;;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.930
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95